Jump to content
Sign in to follow this  
gigi-kent

Club Daewooclub

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat sau nu ,dar vin si eu cu o propunere.

Ce-ar fi sa infiintam legal clubul Daewooclub. nu stiu cat de greu e sa infiintezi un club sportiv dar am putea sa ne interesam si sa fim cu acte in regula.Am putea organiza raliuri( in braila este un club care in colaborare cu acr organizeaza raliuri-jaloane si orientare prin oras), am putea incheia contract de colaborare cu serice-uri(am vazut ca era un topic pe tema asta).eu zic ca nu e o idee rea si am putea sa avem numai de castigat din chestia asta.

Share this post


Link to post

S-a mai discutat. Teoretic e o idee buna; practic, atata timp cat nu are cine sa se ocupe full time de asa ceva, si sa aiba o experienta bogata in domeniul legislativ ... :-"

Share this post


Link to post

Parca nu se promovau cursele si alte evenimente de genu. Sau nu se promovau decat alea ilegale?! :D

Share this post


Link to post

apropo de curse.

una e sa faci liniute la doispe noaptea si alta e sa faci un raliu organizat, de indemanare-orientare unde sa-ti arati maiestria de pilot si nu cat iti duce bolidul..

as putea sa ma interesez ce si cum trebuie pt a se face un club.daca altii si in numar mult mai mic pot, noi care suntem atatia de ce nu am putea?

Share this post


Link to post

Chestia cu clubul e mult mai stufoasa si greoaie decat credeti voi... Deocamdata singurul club monomarca cu personalitate juridica e BMW Club. Ii cunosc personal pe artizanii acestei reusite, iar explicatiile cu traseul de urmat, cu greutatile si alte dude a luat peste 30 de minute... Trebuie o afiliere la un minister, iar ministerele care ar fi cat de cat pe felie te paseaza de la unul la altul, etc... Este extrem de greu, de costisitor, si implica responsabilitati enorme pe care, de exemplu, eu nu mi le-as asuma. Sa dau un exemplu: ne intalnim oficial la Polivalenta, ca DaewooClub - club sportiv (personalitate juridica). Cineva face o duda si vine Politia... Ghici cine pica? Cei care raspund de Club. Nu cel care a facut duda... Exemplul e empiric.

Share this post


Link to post

da nu musai un club monomarca.pur si simplu un club auto.adica sa poata intra in el si cei care nu au daewoo-uri.par exemple eu.

Share this post


Link to post

Ai propus asta si celor de la DaciaClub?

Share this post


Link to post

Situatia e aceeasi. Este extrem de greu, s-a schimbat legislatia prin martie parca. Si nu in bine. Cine are chef si nervi de tocit, poate studia.

Share this post


Link to post

Alex da ce-ti veni cu infiintatul asta? :-? Eu nu vad avantajele.

Share this post


Link to post

avantajele sunt clare, pentru participanti: clubul e raspunzator de incidente, nu ei :) )

Share this post


Link to post

Exact la situatia BMW Club ma gindesc si eu, este extrem de greu sa razbati prin hatisul legislativ cu un club si dupa aceea ... CE FACEM CU EL?

Nu avem masini cu vreun prestigiu anume, le vom schimba toti in citiva ani, marca nu mai exista in Europa, avem mai toti extrem de putin timp sa ne implicam intr-o viata de club normala ... nu e prea fezabil ...

 

Macar de am reusi sa consolidam un grup cit mai mare de persoane care se respecta reciproc si ar fi destul ... misia acestui forum ar fi indeplinita ...

Share this post


Link to post

eu tot nu inteleg.cum adica clubul e raspunzator de greselile membrilor.adica daca eu sunt membru acr sa zic si fac o prostie intra clubul in belea? eu parca n-as crede.

eu am venit cu o idee.daca voi ziceti ca nu e buna asta este.

claz-nu am propus ideea asta pe dacia club si de cateva luni nici macar cont nu mai am acolo.

Share this post


Link to post

daca faci vreo belea la un eveniment organizat de club (vezi intalnirea saptamanala) clubul este responsabil pt ca nu a luat masurile necesare prevenirii... dpdv legal, nu moral sau personal.

si nu compara acr cu dwc, acr este o institutie care a functionat mult timp ca fiind de stat... are cu totul alta organizare/scop/etc.

 

un club, ca persoana juridica, va trebui sa-si faca contabilitate, sa trimita lunar la Sectia Financiara situatii, sa depuna bilant la 6 luni, etc. Cine plateste si se ocupa de toate astea? Si, chiar daca se gaseste cineva, la ce foloseste?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...