Jump to content
Sign in to follow this  
danutz_defectu

Motoare opel pe cielo-espero

Recommended Posts

Ai dreptate , dar de unde iei ECM pentru motor de 1,8 de Cielo ?

Motor de 1,8 gasesti la dezmembrari de pe Espero , dar daca iei ECM-ul de Espero , nu se nimereste cu cablajele de Cielo .

Teoretic s-ar putea modifica , dar trebuie munca multa si inteligenta .

Share this post


Link to post

E mai usor sa modifici cablajul existent pe cielo :)

Share this post


Link to post

Nu se merita montarea unui motor puternic pe Daewoo,pt. ca implica modificari la toate sistemele, inclusiv intarirea caroseriei. Cine vrea putere si confort, isi poate achizitiona un BMW 525i cu motor M50B25TU iar cu resoftare ajunge aproape de 220cp. Consuma si 40% (functie de treapta, turatie si talpa) iar viteza max. pe care o poate atinge este de 250km/h pe GPS si 260 pe bord. Cum in Romania nu prea ai unde sa mergi cu vitezele astea, este mai placut de condus un Cielo stock.

Share this post


Link to post

chiar ma bucur ca mi-am facut cont aici...am un espero..initial avea motor de 1.8 nu prea era de ajuns asa ca am facut rost de unu 2.0 are ceva mai multi cai 105 se simte dar tot nu e de ajuns ma gandesc la o turbina sau la motoru de calibra stiti pe cineva care a facut treaba asta?

Share this post


Link to post

Buna tuturor, am gasit in shrot , la un prieten, in arad, un motor de opel vectra 1600cm, cu 150E si montat 50E,al meu este de 1500cm, mananca 13% benzina si ulei1l/800km,eu de omologat vreau sa il omologhez in Timisoara.

 

 

Am inteles ca trebuie montat neaparat de catre service daewoo,altfel cei de la RAR nu dau omologare , este adevarat?

 

Si in jur de cat ar costa tot:

 

schimbat carte identitate

omologare

etc.

 

Daca am uitat ceva, va rog sa imi spuneti va rog!!! [-O<

Share this post


Link to post

VREAU MOTOR DE, DAEWOO EXECUTIVE 1.5cm TURBO STIE CINEVA IN TIMISOATA SAU ARAD UNDE POT GASII??????

Edited by EM!L
Ai "Caps Lock"-ul blocat?

Share this post


Link to post

VREAU MOTOR DE, DAEWOO EXECUTIVE 1.5cm TURBO STIE CINEVA IN TIMISOATA SAU ARAD UNDE POT GASII??????

 

nu vrei 1.6(106cai) e-tec de nubira cu 118.000 de km? :D

Share this post


Link to post

Cine poate sa imi spuna toate motoarele compatibile cu daewoo cielo an 97 clima de pe opel vreau sa stiu daca merge de pe opel vectra b cel din imagine

 

sau ceva pana in 1600cm

post-19874-073970000 1283545054_thumb.jpeg

Share this post


Link to post

In principiu intra si V6 3.0 Opel

Aici

Inainte a avut V6 2.5 C25XE, mai bine urmareste topicul lui My link

 

Teoretic ar merge toata seria de motoare C de la Opel, din cate stiu pe Vectra B motorul nu este seria Z ?

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

nu ma pricep tocmai de aceea intreb ca vreau sa il schimb pe al meu si nu cunosc sistemul de prindere la cielo.

Share this post


Link to post

Pai cele din seria C merg , nu stiu de cele din seria Z

Share this post


Link to post

Seara am gasit un motor de opel 1.6 16v e-tec dar am intalnit urmatoarea problema

 

Cei de la rar au spus ca:

 

nu se mai poate omologa alte motoare inafara de cele montate pe un daewoo sau daca a mai fost acel model montat pe masina mea

 

daca ar fi la o adica sa il montez trebuie neaparat sa merg la Bucuresti , iar cei de acolo nu o sa imi dea aprobare\

 

 

ceva sugestii ca nu am gasit noua lege legat de asta

 

chiar am nevoie de ajutorul vostru sugestii si ce anume pot face

 

Am neaparata nevoie de un alt motor pe cielo pana in 1.6 cu suport clima deoarece areun consum enorm (12%benzina +1l/800km ulei ,compresie piston 1,2,3 la 12 si 4 e la 11 aproape critic), preferabil opel, deoarece am inteles ca motorul la cielo e prost proiectat pentru segment 4(de ungere) si ax cu came.

 

[-O< [-O< [-O< [-O< [-O<

Share this post


Link to post

Nu e :ontopic: dar poate te ajuta.

Compresia e relativ buna, nu justifica atat de mult ulei consumat. Problema e mai mult ca sigur la simeringurile de supape. Deci vei cheltui mai mult timp si bani cu adaptarea decat cu reparatia acestuia.

 

PS Motorul 1.5 ohc de pe cielo e copie de pe cel de opel similar.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

stiu ca e asemanator tocmai de aceea ma gandeam sa il schimb dar am intrat in ceata cu noua lege :D

 

sorry pentru :o fftopic:

Share this post


Link to post

Uite aici ce zic astia de la RAR

 

Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate.� In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

 

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

 

Actele necesare sunt:

- act identitate detinator vehicul;

- cerere activitate RAR;

- carte de identitate vehicul;

- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.

 

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Stima si respect.

 

Multumesc foarte mult!!!

Share this post


Link to post

prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.

 

cel putin, adica sa inteleg ca se poate omologa euro 2 in loc de non euro pe un Espero? ii lipseste doar catalizatorul, lambda are.

Share this post


Link to post

interesanta asta cu omologarea,,,dar nu stiu cate din astea care sunt modidficate cu motor de calira majoritatea c20let sunt si omologate...dar ce conteaza este ca nimeni nu a zis de raportul greutate-putere,,,,cum zicea si cineva mai sus,,, //de ce nu iti eii o calibra sau o vectra a// mentionez ca o calibra cu motor

1...c20 xe ------ 1700kg pe 150cp

2...c20let,,,,,,,,,,,1900kg,,pe 201cp

 

gaditiva la un cielo...de 900kg,,,,,cu tot cu modificari si cu unul din aceste motore

1,,,,,,,,c20 xe----------sa ajunga la 1200kg,,,,,,150cp

2,,,,,,,,c20let,,,,,,,,,,,,,,,sa ajunga la 1300kg ,,,,201cp

 

 

cum este raportul de greutate-putere,,,,,????la asta nu s a gandit nimeni

Edited by plopy

Share this post


Link to post

Mai exact :Calibra sfi (c20xe) cantareste doar 1226 kg,si c20let cantareste doar 1405 kg.

 

Si inca ceva,invata sa scrii corect.Grea limba asta Romana!

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

interesanta asta cu omologarea,,,dar nu stiu cate din astea care sunt modidficate cu motor de calira majoritatea c20let sunt si omologate...dar ce conteaza este ca nimeni nu a zis de raportul greutate-putere,,,,cum zicea si cineva mai sus,,, //de ce nu iti eii o calibra sau o vectra a// mentionez ca o calibra cu motor

1...c20 xe ------ 1700kg pe 150cp

2...c20let,,,,,,,,,,,1900kg,,pe 201cp

 

gaditiva la un cielo...de 900kg,,,,,cu tot cu modificari si cu unul din aceste motore

1,,,,,,,,c20 xe----------sa ajunga la 1200kg,,,,,,150cp

2,,,,,,,,c20let,,,,,,,,,,,,,,,sa ajunga la 1300kg ,,,,201cp

 

 

cum este raportul de greutate-putere,,,,,????la asta nu s a gandit nimeni

 

=)) )) eu zic inainte sa citesti si dupa sa vorbesti.

ce crezi, ca motorul de pe calibra, fata de cel de pe cielo, are 250 kg in plus ? lol.

Share this post


Link to post

eu am motorul de opel omolagat in acte c20ne

si pe masina am motorul de opel de 1998cm,masina adusa din austria si recarosata pe una din romania

 

Share this post


Link to post

eu am motorul de opel omolagat in acte c20ne

si pe masina am motorul de opel de 1998cm,masina adusa din austria si recarosata pe una din romania

 

 

Cine a facut omologarea si in ce acte e trecut ne-ul, in cele romanesti sau in cele din Austria? Daca masina a fost Nexia de 90 cp, sau chiar 120 cp (parca atat are c20le, varianta de 2.0 8v care s-a montat din fabrica pe unele Nexia), e destul de usor de omologat ne-ul de 115 cp, chiar si la noi...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...