Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Masinile Fara RCA Vor Fi Radiate

Recommended Posts

La allianz. am vorbit deja cu ei, le dau nr politei si vedem ce se intampla. :-?

Share this post


Link to post

eu am la astra

Share this post


Link to post

si eu am la astra dar apar in lista...

Share this post


Link to post

Iuliana, tu ai masina noua, nu? Mai asteapta un pic.

Astra e putin in urma cu procesarea, mai asteptati.

Share this post


Link to post
Iuliana, tu ai masina noua, nu? Mai asteapta un pic.

 

 

Cielo e korean, din '95 :) ) , Iulia are masina noua :P

Allianz-ul nu ar trebui sa aiba probleme, dar rezolv eu cu ei. :thumbl:

Share this post


Link to post

Scuze, confuzii... :)

Ok. Sa ne anunti :)

Share this post


Link to post
si la mine la fel si cu tico-ul si cu suzuki-ul.

 

Uite ce zice la tine:

Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B60FLB nu este asigurat pentru data de 20/03/2006. :-?

 

Pe cand la Iulia

Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B94VID este inexistent sau nu figureaza in baza de date. :-W

 

:scarpin:

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

dobitoci...oricum, daca nu ma cheama ei eu nu consum benzina aiurea pe ei.

Share this post


Link to post

Si eu sunt inexistent sau nu figurez in baza de date. Tot la alianz am asigurarea

Edited by EXE

Share this post


Link to post

pai normal ca nu existi. esti doar un ip alocat dinamic © tolin =))

 

tico-ul apare doar dupa numar, dupa seria sasiu nu

nipra invers, doar dupa seria sasiu

Share this post


Link to post

Am aflat de ce sunt inexistenta :) au confundat Y cu J si S cu 2 :-W . Au corectat, astept sa se actualizeze si baza de date. Daca aveti probleme va sfatuiesc sa le scrieti acum un mail, decat sa stati pe drumuri cand va cheama politia sa clarificati situatia.

 

 

Comunicat CSA

 

95% din erorile bazei de date CEDAM au fost corectate!

 

Data: 27 martie 2006

 

Societatile autorizate sa practice asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) au corectat peste 95% din erorile care au fost identificate cu ocazia primei comparari a informatiilor din baza de date CEDAM cu cele privind autovehiculele inmatriculate.

 

In paralel, asiguratorii au continuat alimentarea CEDAM cu informatiile referitoare la politele de asigurare RCA nou incheiate, dar si cu cele privind politele expirate si reziliate, astfel incat, la data efectuarii celei de-a doua comparatii, baza de date sa contina toate politele valabile la 1 aprilie a.c.

 

Pana la data de 24 martie a.c., in baza de date CEDAM au fost validate informatii cu privire la circa 2,3 milioane polite RCA valabile la 1 aprilie a.c., acest volum urmand sa creasca in zilele urmatoare cu numarul informatiilor care sunt in curs de validare si al celor care vor mai fi transmise de catre societatile de asigurare.

 

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) apreciaza efortul facut de societatile de asigurare pentru cresterea gradului de acuratete a bazei de date si completarea acesteia cu informatii noi, tinand cont de faptul ca timpul avut la dispozitie a fost relativ scurt in raport cu volumul mare de date transmise.

 

In mod deosebit, dorim insa sa salutam sprijinul acordat de catre asiguratii RCA care au semnalat erori in CEDAM, fie la CSA, fie direct la asiguratori si intermediarii in asigurari, contribuind astfel la accelerarea procesului de implementare, in premiera pentru Romania, a unei baze de date competitive pe plan international.

 

 

DIRECTIA COMUNICARE PUBLICA SI RELATII MASS-MEDIA

COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR

Share this post


Link to post
95% din erorile bazei de date CEDAM au fost corectate!

 

Aiurea. Poate 95% din ce au pana acum procesat. Si nici asa. Exista polite incheiate fara numar de inmatriculare si alte asemenea...

Daca nu va regasiti pe lista si chiar vreti sa fiti, trebuie sa faceti scandal. Agentul a scris doctoreste si la procesare s-a gresit sau/si inca nu s-a procesat electronic polita voastra.

Share this post


Link to post

Da, sigur...Eu la nici una din 3 masini nu apar ,,existent'' in baza de date.

Share this post


Link to post

La cine ai asigurare?

Share this post


Link to post
95% din erorile bazei de date CEDAM au fost corectate!

 

Mai sa fie doar n-oi fi in aia 5% ca nu apar. Am asigurare la unita. :-W

Share this post


Link to post

Din cate am inteles eu, pana acum, Unita, dintre firmele mari si medii, are cele mai mari probleme. Sincer, nu m-ar mira sa nu apari pe siteul ala nici peste o luna :)

Share this post


Link to post

Pai si atata timp cat CSA a agrementat unita pe piata asigurarilor trebuie sa-mi fac griji ca polita RCA nu are valoare? Oricum in mai trebuie sa-mi fac alta. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu stiu exact cum e legea acum, dar daca nu vrei sa o prelungeasca ei automat, desi tu nu cred ca trebuie sa iti faci griji :P , cred ca trebuie sa anunti cu 1 luna sau 2 inainte.

Share this post


Link to post

A mea + inca 5 masini de la firma sunt asigurate la Unita filiala C-ta.. toate sunt in baza de date.

Share this post


Link to post

Nici a mea nu apare...poate ca asa si trebuie > :) .

Share this post


Link to post

Domnilor, pana la coada sigur se radiaza masina fara rca? ca am si eu una care a fost data la remat si nu mai am chitanta si nu pot sa o radiez... cand se incepe radierea?

Share this post


Link to post

Mie mi s-a spus ca unele polite au fost introduse dupa nr de inmatriculare, altele dupa seria sasiului, deci trebuie cautate dupa ambele atribute. A mea era dupa seria sasiului, si aia gresit scrisa.

"95% din erori corectate", eu cred ca din erorile pe care le-au identificat ei, dar pe langa astea banuiesc ca mai sunt cel putin 10-15% din polite gresite dar nesesizate de nimeni.

Share this post


Link to post
Domnilor, pana la coada sigur se radiaza masina fara rca? ca am si eu una care a fost data la remat si nu mai am chitanta si nu pot sa o radiez... cand se incepe radierea?

 

 

Uite asa scapi de cateva drumuri... :)

Share this post


Link to post

nu-ti imaginezi de cate scap... nu mai am nici-un act al masinii, ultimul proprietar, tatal meu, a murit si masina n-a fost inclusa in succesiune din lipsa de acte, ultimul posesor nu mai vrea sa stie de aceasta masina, etc...

ar fi super sa scap de ea fara nici-un drum...

Share this post


Link to post

Am sunat la ASTRA asigurari (unde am eu polita) si mi-au spus ca mai dureaza cam 3 saptamani ca nu au baza de date gata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...