Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Masinile Fara RCA Vor Fi Radiate

Recommended Posts

Masinile fara RCA vor fi radiate

Dan Odagiu

 

 

Avertismentul Comisiei Europene referitor la numarul mare de masini fara RCA din Romania a determinat Comisia de Supraveghere a Asigurarilor sa elaboreze un act normativ prin care acestea pot fi radiate.

 

„Comisia de Supraveghere a Asigurarilor impreuna cu Ministerul Administratiei si Internelor si cu alte firme de asigurari vor propune zilele acestea Executivului aprobarea unei ordonante de urgenta in care vor fi cuprinse masurile ce vor fi luate impotriva masinilor ce nu au asigurarea obligatorie - RCA“, sustine Nicolae Crisan, presedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA). Potrivit domniei sale, cea mai dura masura se refera la radierea masinilor.

 

Cind se face radierea

 

Dupa aprobarea actului normativ de catre guvern, politia va face notificari catre cetatenii care nu au polite RCA. Apoi, in termen de 30 de zile, acestia trebuie sa prezinte la circa de politie de care apartin situatia actuala a masinii. Daca a fost furata, este pe butuci in garaj, a fost vinduta, dar fara acte etc. Dupa aceea, in functie de ceea ce doreste proprietarul, masina va fi radiata din circulatie sau se va incheia o polita RCA. Daca, in schimb, proprietarul nu raspunde la notificarea politiei in termen de 30 de zile, masina este radiata automat din circulatie. Iar in cazul in care, dupa radiere, masina mai circula pe drumurile publice, acesta va fi amendat. Daca fapta se repeta, se poate ajunge la deschiderea unui dosar penal.

 

10% dintre masini nu au RCA

 

„La ora actuala, nu se poate spune cu siguranta cite masini circula in Romania. Unii zic ca ar fi 4 milioane de vehicule, altii mai putine. Pot doar sa spun ca in jur de 2,8 milioane de masini au RCA. In Europa, proportia masinilor fara RCA nu poate fi mai mare de 10%“, spune Nicolae Crisan. Deci, teoretic, in Romania se accepta ca doar 400.000 de masini sa nu aiba RCA. •

 

www.cotidianul.ro

Edited by aztec

Share this post


Link to post

wow nasol asta inseamna ca trebuie sa imi fac RCA chiar daca nu merg cu masina :( E asta e daca se aproba trebuie sa ne conformam.

Share this post


Link to post

Masinile se radiaza doar daca esti prins in trafic fara RCA.

Iar chestia cu 10% din masini nu au rca e o prostie procentul e mult mai mare 20-40%.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Adica daca eu vreau sa tin in curte o masina dar anul asta nu am de gand sa o scot pe drumurile publice trebuie musai sa-i fac RCA? Sau sa o radiez si la anu' sa o inmatriculez la loc?? Cam abuziva faza, mie-mi suna mai degraba a noi metode de aducere de bani la buget.

Ei spun ca s-ar accepta 10% din parcul auto (adica s-ar putea foarte bine incadra cei din situatia prezentata de mine), dar din ce "oferte" au ei nu accepta nici 0.0001%. De ce nu accepta si versiunea asta; ei doar accepta asa: ori o asiguri, ori o radiem. Punct.

Pe de alta parte ar fi un lucru bun, i-am obliga pe toti cei cu cazane sa-si asigure rablele, nu sa intre in mine iar eu sa am cu cine ma judeca.

@Alezz: voiau sa spuna ca doar atata se accepta, toata lumea stie ca procentul e mult mai mare.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

e cam abuziv, cum s-a zis mai sus daca eu nu vreau sa merg 6 luni cu ea? am masina de iarna si de vara si eu vreau sa merg 6 luni cu una 6 cu alta? in plus, se pot inaspri masurile pt aia care merg fara ea. un alt aspect : majoritatea masinilor au casco si daca ma loveste unu fara rca si-a f***t norocul cu omniasig pana isi recupereaza aia paguba...

Share this post


Link to post

Daca ai 2 masini (de vara si de iarna) te duci la politie cend iti vine notificarea.. si sunt sigur ca se rezolva problema... Lafel si pentru ei cu masini de Colectie, care nu circula zilnic cu ele ci ocazional... se merge la politie si se spune ca masina e in restaurare...

Mie mi se pare foarte normal ce au de gand sa faca... Daca nu ai CASCO si intra unul din asta in tine, poti sa ii vinzi rabla ca tot nu iti ajung banii sa iti repari masina. Si tu, ca persoana fizica/juridica, sa ii dai in judecata... nu-ti convine... pentru ca dureaza foarte mult + cheltuieli de judecata...

In cazul unei firme de asigurare (avocati proprii) sta altfel treaba...(daca pagubitul are CASCO..)

Asa ca e o masura bine venita... Toate masinile care CIRCULA pe drumurile publice trebuie sa aibe RCA!!!

Share this post


Link to post
Toate masinile care CIRCULA pe drumurile publice trebuie sa aibe RCA!!!

 

Familia mea plateste RCA-ul pt 3 masini de ani de zile si n-am pagubit pe nimeni, mi se parea normal sa platesc mai putin, nu la fel ca altii care fac mai multe accidente din vina lor pe an. Daca soferul e un individ gen Becali si garanteaza ca plateste din buzunar pagubele atunci de ce sa-l obligi sa-si faca RCA?

 

In caz ca nu ai Casco si ai fost tamponat de un berbec fara RCA exista posibilitatea sa-l iei de manuta si sa-l duci sa-si faca asigurarea urmand ca accidentul sa fie declarat cand intra polita in vigoare, decat sa-l dai in judecata.

Share this post


Link to post

Nu-mi doresc nici sa zgarii la usa lui Becali pentru bani, nici sa ma judec cu el, si in special, nu imi doresc sa fiu luat la bascalie cand vin cu palaria in mana sa-i cer bani. Mai bine imi fac masina singur.

 

Poate sa fie mama tatalui lui Becali, legea e pentru toti. Ori ne facem toti, ori o lasam naibii si nu mai facem. Daca inoata in bani, de ce nu si-ar face? De jmecher? (nu-mi raspundeti)

Share this post


Link to post
exista posibilitatea sa-l iei de manuta si sa-l duci sa-si faca asigurarea

si el o sa zica: "da mie ce-mi iese?"

Share this post


Link to post
si el o sa zica: "da mie ce-mi iese?"

 

Pai nu-l mai da pagubitul sau Casco in judecata.

 

 

:o fftopic: Lamuriti-ma si pe mine va rog. Daca ma tamponeaza un berbec din vina lui in afara de RCA eu pot alege sa imi fac masina pe Casco. Daca berbecul nu are RCA il da Casco in judecata si daca are il lasa in pace? Spun asta deoarece majoritatea posesorilor de masini bune prefera sa apeleze la casco decat la RCA-ul berbecului...asa ca RCA-ul e mai mult o vaca de muls, oricum nu acopera paguba in totalitate...

Share this post


Link to post

si crezi ca-i pasa lui ca e dat in judecata? dureaza ani de zile. plus ca trebuie sa-ti platesti si avocat, si costa o gramada de bani. pe care nu-i recuperezi in primul proces.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Daca esti lovit din vina altuia, este de o mie de ori mai preferabil sa iti faci masina pe CASCO-ul tau decat pe RCA-ul aluia.

 

Motive:

- esti sigur ca banii de reparatii vor fi platiti (asta desigur daca ai avut inspiratia sa-ti faci CASCO la o firma serioasa)

- vei fi tratat altfel la asigurator

- se va desfasura mult mai repede toata procedura.

 

Dupa aia, e treaba asiguratorului CASCO sa-si recupereze banii de la cel vinovat, treaba lui cum o face (dat in judecata, negociat cu asiguratorul RCA, etc).

Share this post


Link to post

si RCA-ul s-ar putea sa nu acopere toata paguba. am vazul la un amic ce la paguba de 22.000 euro (A6) rca acoperea doar in jur de 10.000, daca avea casco se considera paguba totala si ii dadea vre-o 20.000

Share this post


Link to post

Inca ceva contra RCA :

Din cite stiu, sint doua motive pentru care e posibil sa nu iei nici un ban de la vinovat chiar daca are polita RCA valida :

1. daca a luat citeva beri la bord

2. daca a facut-o cu intentie.

 

In ambele cazuri asigurarea nu mai da nici un ban. Asta o stiu de la un prieten care a fost lovit destul de rau de un retard afumat nitel si politistul l-a sfatuit aparte sa nu faca gura pe chestia cu betia ca nu mai ia nici un ban de la RCA.

Share this post


Link to post

E prima oara cand aud de asta... esti sigur? adica ai si alta sursa in afara de un tablagiu? Astia nu prea-s cunoscuti ca te poti baza pe ce zic ei...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Nu sint 100% sigur... Am avut si eu niste probleme cu un accident din vina mea facut acum ceva ani si cei de la RCA nu au platit. Rezultatul a fost ca m-am dus la tribunal. Am intrebat si eu in stinga si in dreapta si un amic care lucreaza la un broker de asigurari m-a intrebat daca eram cumva baut. Ideea era ca in situatia in care esti in stare de ebrietate exista posibilitatea ca societatea unde ai RCA sa nu dea banii. Cit priveste chestia cu tablagiul e posibil sa fi mincat ala kk... Ma mai interesez.

Share this post


Link to post

Asta se poate gasi in contractul de RCA pe care eu nu il am acasa dar cine il are poate sa il citeasca si sa zica.

Share this post


Link to post

Daca pe procesul verbal nu este specificat "...nu se afla sub influenta bauturilor alcoolice" - adio despagubire de la orice fel de asigurare (RCA, CASCO), stiu SIGUR asta.

Share this post


Link to post

Nu esti obligat sa declari accidentul imediat cum se produce, exista un interval legal de 24 sau chiar 48 de ore timp in care, daca nu mai bei, iesi la 0.00 pe alcoolmetru :P

Share this post


Link to post

pai stati asa, daca te loveste un betiv nu primeste nimic? trebuie sa-l dai pe ala in judecata, cheltuind o gramada de bani si timp pe un rezultat incert?

Share this post


Link to post
pai stati asa, daca te loveste un betiv nu primeste nimic?

 

Se pare ca da. Repet, se poate declara accidentul a doua zi, sigur berbecul va fi de acord ca sa nu ramana fara carnet pt 3 luni. Scuze dar suntem off-topic.

Share this post


Link to post

De la 1 ianuarie 2006,

Masinile fara RCA nu vor mai circula

 

Amenda de pana la 50 milioane de lei

Asigurarea de raspundere civila obligatorie va deveni de anul viitor cu adevarat o obligatie pentru posesorii de autoturisme. De la 1 ianuarie 2006, cei care nu au platit RCA pentru masinile avute in propr...continuarea in link

sursa: adevarul.ro

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=161737

Share this post


Link to post
Daca pe procesul verbal nu este specificat "...nu se afla sub influenta bauturilor alcoolice" - adio despagubire de la orice fel de asigurare (RCA, CASCO), stiu SIGUR asta.

De asta anul trecut a trebuie sa mai fac eu o tura pana la pestera dambovicioara, ca garcea de acolo a uitat sa scrie chestia asta si a zis asiguratorul ca trebuie sa ma duc sa scrie asa ceva ca altfel nu poate sa faca nimic. De fapt situatia mai exact este asa: daca vinovatul era baut, RCA-ul nu-l asigura (te judeci cu el), daca tu erai baut, CASCO nu da bani (chiar daca esti vinovat sau pagubit).

Share this post


Link to post

Social: Guvernul va monitoriza strict înmatricularea autovehiculelor

 

Trimite acest articol unui prieten Tipărire

Executiv Înmatricularea autovehiculelor va fi foarte strict monitorizată, iar societăţile de asigurări RCA şi cele abilitate să efectueze inspecţia tehnică periodică (ITP) vor fi obligate să furnizeze date Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor şi Registrului Auto Român (RAR). Guvernul a aprobat în şedinţa de astăzi Ordonanţa de urgenţă pentru stabilirea unor măsuri privind vehiculele rutiere înmatriculare.

 

Datele ce vor fi furnizate de către societăţile de asigurare RCA şi de cele care efectuează ITP vor fi puse la dispoziţia Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCÎV), în sistem informatizat, pentru compararea cu evidenţa vehiculelor înmatriculate aflate în circulaţie. Aceste societăţi au obligaţia de a furniza aceste date în termen de 5 zile de la încheierea asigurării, respectiv a efectuării inspecţiei tehnice a vehiculului, precum şi listele cu autovehiculele pentru care aceste condiţii au fost îndeplinie anterior intrării în vigoare a acestei ordonanţe.

 

Ordonanţa prevede că neîndeplinirea acestei obligaţii de către societăţile de asigurări şi de către societăţile autorizate să efectueze inspecţii tehnice va atrage atenţionarea în scris a persoanelor juridice vinovate. Încălcarea de cel puţin două ori a acestei obligaţii se sancţionează cu suspendarea, pe perioade de la 1 la 6 luni a autorizării de a practica asigurările obligatorii RCA sau de a efectua inspecţia tehnică periodică.

 

Începând cu data 1 aprilie 2006, la împlinirea a 90 de zile de la data expirării inspecţiei tehnice sau a asigurării, precum şi pentru autovehiculele a căror asigurare sau inspecţie tehnică a expirat înainte de această dată, se aplică sancţiunea suspendării înmatriculării pentru vehiculele care nu au încheiat asigurarea RCA sau nu au efectuat ITP. Conducerea pe drumurile publice a autovehiculelor a căror înmatriculare a fost suspendată conform acestei ordonanţe constituie contravenţie şi va fi sancţionată cu amendă cuprinsă între 3.000 şi 5.000 lei RON.

 

Tot până la această dată, sistemul integrat de evidenţă trebuie să devină operaţional.

 

Având în vedere faptul că, în prezent, sunt în circulaţie un număr de aproximativ 700.000 vehicule pentru care nu au fost schimbate certificatele de înmatriculare eliberate înainte de anul 2001 (dintr-un total de aproximativ 4.500.000 vehicule înmatriculate în România), ordonanţa instituie obligaţia preschimbării acestor certificate în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a O.U.G., sub sancţiunea suspendării înmatriculării pe o perioadă nedeterminată.

 

De asemenea, ordonanţa prevede introducerea unor mecanisme juridice destinate să limiteze la maxim posibilitatea aplicării abuzive a sancţiunii suspendării înmatriculării, împotriva celor care, deşi şi-au îndeplinit obligaţiile legale, nu figurează astfel în bazele de date comparate.

 

În Raportul Comprehensiv de Monitorizare pe anul 2005 pentru România sunt semnalate unele probleme legate de gradul scăzut de asigurare RCA a vehiculelor înmatriculate, respectiv 75% în loc de 90% potrivit standardelor europene. Nerealizarea acestui obiectiv poate determina punerea în pericol a semnării de către România a Acordului Multilateral de Garantare (condiţie esenţială de aderare la Uniunea Europeană).

www.informatia.ro

Share this post


Link to post

bun, deci nu se radiaza, ci se suspenda inmatricularea.

 

diferenta este exact cea de la infractiune la contraventie ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...