Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Radierea Unei Masini Careia I-am Pierdut Urma

Recommended Posts

Eu stiam ca merge sa declari pe proprie raspundere ca ai o proprietate privata unde poti depozita masina si sa ceri radierea. Mergi la primărie si vezi exact

 

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

Share this post


Link to post

@Viktor: Pai l-au ales fetele la intamplare, din calculator, unde se fac acte de VC :) ) Nu e musai aceeasi persoana.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca merge sa declari pe proprie raspundere ca ai o proprietate privata unde poti depozita masina si sa ceri radierea. Mergi la primărie si vezi exact

 

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

 

Declaratia aia il ajuta sa o radieze de la Politie (unde predai talon,numere, iar pe CI va aparea "radiat"), de la fisc nu poti sa o radiezi, pentru ca tot o detii in proprietate, am patit si eu cu o masina, pana nu o vinzi sau predata la Remat nu o poti scoate de la fisc, nu stiu poate alte primarii accepta asta, cel putin in Timisoara nu a mers cu depozitare.

Share this post


Link to post

Buna tuturor,

 

Va multumesc pentru raspunsuri, am incercat cu adevarul la poilitie si au spus ca singura solutie este sa depun plangere pentru abuz de incredere si sa-i fac individului dosar penal, insa in primul rand nu vreau sa-i fac rau nimanui, iar in al doilea rand daca as proceda astfel si respectivul s-ar alege cu dosar penal n-ar mai avea nimic de pierdut si ar deveni foarte periculos (il cunosc si stiu de ce este in stare).

 

Am stabilit sa fac un contract de vanzare cumparare cu el pentru a iesi din sfera penala si apoi sa-l ajut sa scape de ea. Va fi complicat, pentru ca el are amenzi multe cumuland o suma foarte mare, neachitate de mai multi ani.

 

Nu inteleg insa de ce nu doreste s-o declare furata, cand i-am spus ca o declar furata a spus ca ma combate pentru ca el a dat-o cuiva, chiar daca acea persoana nu i-a dat niciun act si nci numerele si ca acest lucru iese din discutie

 

Daca ar declara-o furata, oare ar putea-o scoate din evidentele DITL chiar daca are amenzi neachitate (avand in vedere ca nu se poate achita niciun impozit la DITL pana nu se achita amenzile - lucru imposibil datorita sumei mult prea mari pentru posibilitatile lui)?

 

Share this post


Link to post

Se pare ca l-ai gasit bine pe omul asta - si de "incredere" si cu amenzi neachitate. Daca e de acord sa o ia pe numele lui, atunci ai scapat, nu te mai intereseaza. E si cea mai buna solutie. Sa nu uiti sa scrii pe talon numele si data cui ai instrainat-o. Doar asa vei fi acoperit in cazul in care ala care are masina va lua amenzi sau va face accidente.

Share this post


Link to post

Poate cumpara masina cu amenzi, nu poate vinde. Da-i fiscalul si lasa-l sa se spele pe cap cu impozitul ala pe care n-o sa-l plătească

 

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

Share this post


Link to post

Buna tuturor,

 

Am reusit sa-i vand masina ieri, am scapat definitiv de ea, slava Domnului, va multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

Acum trebuie sa-l scap si eu de ea (asta a fost intelegerea). M-am interesat ieri si se poate scoate din evidentele DITL, chiar daca persoana are amenzi.

Va merge la politie, va declara adevarul, ca a dat-o cuiva si ca nu mai da de persoana respectiva, asadar se va incadra probabil la furt. Va depune hartia de la politie la DITL si se suspenda plata impozitului, iar dupa 1 an, daca declara ca renunta la cercetari, depune alta hartie de la politie si i-o radiaza DITL din evidenta.

 

Sper sa reuseasca si cu ocazia asta sa scap de orice problema din partea lui.

 

 

Share this post


Link to post

nu mai e problema ta. Lasa-l pe tzepar sa se spele pe cap si sa-i vina impozite in continuare + amenzi de platit. Asa merita !!!

 

Cat despre faptul ca ti-e frica, daca da in tine il dai pe mana politiei, il bagi la puscarie unde i-a fost locul de la bun inceput.

Share this post


Link to post

Am făcut și eu ditamai prostia: am vândut Matizul și am dat și Talon și CI urmând să ne mai întâlnim și să rezolvăm actele. Se pare că am momente când prost cu desăvârșire.

Bineînțeles că noul proprietar a dispărut. Am vorbit cu el a promis că vine și rezolvăm insa nimic. Am rămas cu contractul de vânzare cumpărare și cu o copie de la CI.

As dori sa scot de la impozit și să o pot notifică la Politie că și-a schimbat proprietarul.

Va rog daca are cineva vreo idee cum aas putea rezolva mai simplu fara proces. Sa declar pierdută CI să îmi elibereze una noua? Așa aș putea să rezolv la fisc pt că îmi cere copie și original sa pot să o scot de pe numele meu.

Va mulțumesc

Share this post


Link to post

Eu stiam ca la fisc te duci cu contractul de vanzare-cumparare si cu CI-ul tau + copie dupa CI-ul tau, nu iti mai trebuie altceva...

Deci el o sa trebuiasca sa alerge dupa tine si nu invers ca sa o inmatriculeze. Intre timp, scoate-o de la fisc ca sa fie totul OK cu actele tale.

 

Sursa: http://www.ditl3.ro/persoane-fizice/acte-necesare.aspx

 

5. Scoaterea din evidente a mijloacelor de transport:

  • Declaratia pentru scoaterea din evidente a mijlocului de transport - Descarca formular ITL016/2016
  • Cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală - Descarca formular ITL010/2016
  • Certificatul de distrugere sau actul de vanzare cumparare;
  • Certificatul de radiere politie pentru mijloacele de transport radiate conform OUG 189/2005, art.6;
  • Actul de identitate;

Share this post


Link to post

Mulțumesc pentru răspuns.

Din păcate este la sectorul 2 și acolo îmi cere și Cartea de identitate in original.Si nu o mai am că am dat-o că desteptul. Daca era la sectorul 3 unde stau acum de fapt o rezolvăm mult mai ușor.

Share this post


Link to post

Mergi la rar si scoate duplicat. Ca e numele tau in acte

 

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post

Mulțumesc pentru răspuns.

Din păcate este la sectorul 2 și acolo îmi cere și Cartea de identitate in original.Si nu o mai am că am dat-o că desteptul. Daca era la sectorul 3 unde stau acum de fapt o rezolvăm mult mai ușor.

Salutare seb!!

Ai reușit sa rezolvi cu actele.??

Trăiesc aceeași situație ca și a ta de vreo 3 ani de zile

Îmi poți spune și mie cum ai procedat ??

Mulțumesc pentru răspuns.

Din păcate este la sectorul 2 și acolo îmi cere și Cartea de identitate in original.Si nu o mai am că am dat-o că desteptul. Daca era la sectorul 3 unde stau acum de fapt o rezolvăm mult mai ușor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...