Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Radierea Unei Masini Careia I-am Pierdut Urma

Recommended Posts

In urma cu cativa ani am vandut o masina fara sa inchei actele; practic cumparatorul a revandut-o, i-am pierdut urma. Am incercat sa dau de ultimul cumparator cu ajutorul Politiei, dar am fost indrumat spre Tribunal, sa obtin o hotarare judecatoreasca si gata, cu acest act pot sa radiez masina.

Deci impozitul este platit la zi de catre subsemnatul, nu vreau decat sa radiez masina. Talonul si numerele de inmatriculare (necesare pt. radiere) nu sunt la mine, mai am doar cartea de identitate a masinii.

Chestia urata e ca la Tribunal nu pare simpla problema; am facut o cerere de mana in care explicam cum sta treaba, am achitat taxa de timbru, dar mi s-a cerut sa fac o chestie dactilografiata prin care sa-l dau in judecata pe cumparator..., ceva cu dreptul de proprietate...

Daca cineva care a mai trecut prin asa ceva (stiu ca-s mii de cazuri in tara) doreste sa ma ajute, sa-mi arate cum se formuleaza cererea catre Tribunal, in ce termeni!

Nu vreau judecata, despagubire, daune, ci doar sa radiez masina! Deci cum obtin o hotarare judecatoreasca care sa ateste ca nu mai sunt in posesia masinii si sa-mi serveasca la Politie? Mi se parea o treaba simpla, o declaratie pe propria raspundere - cam asa ceva, dar vad ca se complica treaba, la judecata trebuie si un avocat, nu? Dar nu e cazul pt. o masina veche care probabil rugineste printr-un grajd (caci daca ultimul proprietar ar avea nevoie de ea m-ar fi gasit cu siguranta prin Politie, sa incheie actele in mod legal).

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Declar-o furata. Actele masinii erau in torpedou.

Share this post


Link to post

Cel mai simplu, nu o declara furata pentru ca se poate lua ca declaratie falsa in fata "organelor", da o declaratie ca ai pierdut talonul si ca ti-au disparut numerele peste noapte (declari ca masina n-a mai circulat, ca era jaf etc), apoi dai ceva la REMAT sa zica ai predat-o sau arati la udriste ca ai un garaj la curte si ca o tii acolo si o poti radia legal.

Share this post


Link to post

Eu n-am inteles mai nimic. Oare adevarul nu-i calea cea mai dreapta ?

Adevarul nu-l uiti, nu te poti incurca in adevaruri si nici nu poate apare altul mai tarziu. Oricum, omul a intrebat altceva. Eu zic ca o dactilografa de acolo sau o grefiera te poate ajuta mai repede si mai ieftin decat un avocat. Daca faci o declaratie falsa la politie, abia atunci poti avea nevoie de un avocat.

Share this post


Link to post

OK, ai dreptate @Tolin!

Nu trebuie sa-l chemi in judecata pe respectivul, ci doar sa soliciti instantei eliberarea unui titlu care sa ateste ca, in lipsa oricarei revendicari, dupa o publicitate, care daca nu ma insel este de 6 luni (se citeaza cumparatorul - primul - sau se afiseaza la sediul primariei de domiciliu o citatie) tu esti proprietar de drept si de fapt al autovehicului respectiv, chiar daca nu mai ai bunul in sine si actele de inregistrare. Cu aceasta hotarare a instantei, cartea si o fisa de inmatriculare stampilata la financiar obtii radierea pentru un vehicul care nu mai exista practic. Cel care o are, va circula cu ea bine mersi pana il prinde politia, caz in care va fi acuzat de conducere a unui autovehicul neinmatriculat. Sincer nu cred ca masina sa mai circule, pentru ca fara carte ar fi fost imposibil sa faca un ITP... dar nu se stie niciodata.

Daca vrei da-mi un PM cu toate datele si incerc sa-ti incropesc o actiune.

Share this post


Link to post

Eh, n-am crezut ca interventia mea sa aiba asa un rezultat nebanuit. Bravos, domnule.

Share this post


Link to post

Multumesc, ati fost prompti, iar eu maine vreau sa scap de treaba asta cu Tribunalul. O sa consult o dactilografa care a mai avut cazuri d-astea si o sa solicit exact ce ma sfatuieste Mircea. Ramane doar ca si judecatorul de serviciu sa fie de acord cu procedura dorita de mine.

Tineti-mi pumnii, va voi tine la curent. Noapte buna!

Share this post


Link to post

Am patit si eu ceva de genu asta.

Am vandut masina si apoi a mai trecut pe la vreo 3 . Desi stiam adresa ultimului detinator si am facut o sesizare la politie , am fost informat ca politia nu poate sa ma ajute ci ca trebue sa il dau in judecata pe cel caruia i-am dat eu masina.

As putea sa ii iau placutele de pe masina cind o mai vad pe strada dar nu stiu cit este de legal desi stiu ca placutele sunt ale mele si nu se vand odata cu masina.

Share this post


Link to post

Ia-i placutele, declara talonul pierdut si radiaz-o! pe urma umbla el dupa tine sa-i dai actele sa o poata inmatricula! Eu sunt patit si vorbesc din experienta... dar am avut cartea si am putut s-o rezolv ( am platit rezervare pe numere un an, iar talonul l-am dat pierdut. Dupa aia i-am dat boului un telefon (ii mai dadusem n) si i-am comunicat ca circula cu o masina neinmatriculata si cu un talon nul. Nu m-a crezut, a verificat si l-am tinut 3 luni pana i-am dat certificatul de radiere si contractul si numai dupa ce mi-a platit toate taxele pe care le platisem eu...

Share this post


Link to post

Il sun pe asta ultimul sa vad ce zice.

Apoi daca nu se poate cu vorba buna aplicam metode mai dure :) .

Mutumesc!

Share this post


Link to post

la motoare sunt frecvente cazurile astea. sunt sincer surprins ca exista si la masini. bine ca stiu acum si modalitatea de rezolvare (y)

Share this post


Link to post

Mircea, nu stiu la cine este acum masina, banuiesc ca nici nu mai e folosita de cineva. Nu a fost o paguba mare pt. mina sa-i platesc impozitul, dar acum vreau sa scap de ea, asta-i tot. Nu condamn pe nimeni, nu cer daune nimanui, vreau doar sa o radiez.

Azi am aflat ca solutia legala e sa-l dau in judecata pe cel caruia i-am vandut-o si el sa se descurce mai departe. Doar ca nu-mi place sa pierd timpul prin sali de judecata si sa-i fac si pe altii sa-si piarda timpul. Singurul care castiga bani este Statul (taxe de timbru, etc.), restul doar pierdem timp si bani si nervi... Eu vreau doar sa o radiez cat mai simplu posibil. Poti sa-mi incropesti un model de actiune in acest sens? Eu nu am pic de pregatire juridica, pana la urma o sa consult un avocat, dar vezi ca fiecare zice altfel, am nevoie de unul care a mai rezolvat cazuri de-astea. Politia zice ca e simplu, mie nu mi se pare deloc.

Share this post


Link to post

da-mi pe PM toate datele si incerc. Oricum va trebui sa consulti un avocat pana la final. Daca era in zona Bucuresti iti recomandam eu dar in Ploiesti...

Share this post


Link to post

Sa traiesti, Mircea! Azi dimineata am inceput actiunea, am gasit un judecator amabil care m-a lamurit ca solutia legala este sa-l dau in judecata pe primul cumparator, chiar daca nu solicit daune, ci doar radierea masinii. Deja s-a fixat un termen peste vreo luna, un complet de judecata ne va asculta pe amandoi si va da o hotarare cu care sa-mi radiez masina la Politie, apoi scap de Fisc. Sper sa mearga repede, la primul termen. Sanatate!

Share this post


Link to post

am o nelamurire: plateste cineva vreo amenda la faza asta? ca nu s-au facut actele legal, cand a trebuit?

Share this post


Link to post

Bobby, sa-mi dai si mie de veste daca ai rezolvat, eventual si nr. de tel. al avocatului, am aceiasi problema ... X(

Share this post


Link to post

Pe 9 decembrie am avut infatisarea la Tribunal unde i-am spus judecatoarei ca vreau sa ies din drepturile autoturismului ca sa nu mai platesc impozit de pomana.

Reclamatul nici n-a venit.

Judecatoarea a zis sa vin luni la pronuntare.

Adica azi. Am fost la arhiva si am intrebat de dosarul meu. Nr. cutare din data de cutare de la completul cutare.

A cautat gagica in registrul civil si mi-a spus ca actiunea a fost admisa si ca in 30 de zile primesc acasa hotararea judecatoreasca.

Presupun ca reclamatul nu va plati nici o amenda mai ales ca u am cerut nici macar cheltuieli de judecata.

Dupa ce voi primi hotararea am inteles ca trebuie sa merg la un notar ca sa faca nu stiu ce chestie cu hartia asta ca cica nu merge sa te duci direct asa cu ea la Politie sa radiezi masina.

Nu ai nevoie de avocat sa-l platesti si alte alea fiindca intri in complet acolo si cand striga dosarul tau te ridici si iti susti problema.

E bine totusi sa cunosti un jurist sau chiar un avocat, sau pana la urma si un ajutor de avocat, un ucenic din asta, fiindca ei stiu clar unde sa te duca. Eu asa am facut.

Dupa ce primesc Hotararea o sa va mai spun ce trebuie sa fac mai departe.

Aici se incheie transmisunea noastra... Andreea ai legatura!

Share this post


Link to post

Am primit hotararea in care se zice ca actiunea a fost admisa (adica am castigat) si ca masina se poate radia dupa ce merg cu hotararea la un notariat sa ii faca ce i-o face... ei stiu mai bine. Apoi pot sa ma duc linistit la Politie sa scap de jaf.

Deci asa se scapa de o masina d-asta. Altfel este total imposibil!!!

 

Bafta la toata lumea!!!

Share this post


Link to post

Ce masina ai avut? Era atat de cazuta cand ai vandut-o incat esti sigur ca sta pe butuci acum?

Share this post


Link to post

Nu are importanta in ce stare era Senna. El a cerut radierea masinii intrucat nu se mai afla in posesia lui (e proprietar dar nu si posesor). Mai departe il priveste pe cel care o are, din momentul ramanerii definitive a hotararii, el circula cu o masina neinmatriculata si cu un talon expirat. Spaga lui!

Share this post


Link to post

Fiat 850, fab. 1965, 35 CP, jante 12", tractiune spate (am cumparat-o prin '94 si am tinut-o vreo 6 luni)

Fac pariu pe un Maybach ca e varza la ora asta :) ) si nici eu nu cred ca mai circula!

post-1359-1138701363.jpg

Edited by Bobby

Share this post


Link to post

Pai daca il ia garda o sa zica: pai de unde vroiai sa stiu dom'ne ca e radiata si talonul expirat? ca doar n-am abonament la monitorul oficial...

 

Probleme cu tablaraia? Pacat, au fost masini bune dpdv tehnic, doar ca fiind ieftine nu au beneficiat de tratamente anticorozive eficace inca din fabrica. Pacat, pt 6 luni cat ai tinut-o mai mult te-ai legat la cap cu actele :( si inca mai esti. Sorry.

Share this post


Link to post

Acum putin imi pasa de ce se poate intampla daca il prinde garda.

A fost prima masina. Am luat-o ca isi luase tata permis si a zis ca na... a prins super oferta. Ne-am facut treaba cu ea 6 luni, tablaraia era foarte buna, fusese ingrijita, dar am prins pont cu alta mai tare si mult mai noua si am scapat de ea. (ca am avut ghinion cu omu ca n-a perfectat actele... aia e... bine c-am scapat).

Share this post


Link to post

asta mi se pare o mare nesimtire, sa nu-l cauti pe proprietarul din acte. macar asa, sa-l intrebi de sanatate. si din pacate la motociclete chestia asta e foarte raspandita. daca ai apucat sa dai cartea de identitate, aleluia!

Share this post


Link to post

Sa va povestesc si eu ceva...

 

Ieri m-am despartit definitiv si irevocabil de piticul alb, dupa numai 2 zile de cand aparuse anuntul.

Am luat banii si i-am dat talonul si cartea, urmand sa merg sa fac radierea in Pitesti (eu avand inca numere de AG). Totusi noul proprietar nu vrea sa mearga; mi-a zis ca ma pot duce eu cu numerele si sa o radiez, urmand sa ii iau numere rosii pentru el. O fi adevarat? Cum sa-mi dea mie numere rosii daca nu e proprietarul cu actele acolo?

 

I-am sunat pe ai mei in Pitesti si i-am pus sa se intereseze; mi-au zis ca au vorbit si se pare ca nu am cum sa o radiez daca nu e si noul proprietar acolo (sau macar sa am eu procura de la el). El zicea altceva; sa fie valabil doar pentru Bucuresti? Eu cum pot sa-l fac sa-mi dea actele sa o radiez in eventualitatea ca el nu ar mai vrea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...