Jump to content
Sign in to follow this  
balky

Film Cu Arabi.

Recommended Posts

Am avut ocazia sa vad ceva de genu' asta (mai putin schimbatul rotii din mers) prin octombrie. A fost ceva extraordinar. E mult mai impresionant live...sound-ul face toti banii :mrgreen:

imgp0480mediumlx6.jpg

imgp0481mediumsx1.jpg

imgp0482mediumbx9.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Daca aveti ocazia sa ajungeti la DisneyLand sub nici o forma sa nu ratati show-ul cu masini.

 

Pentru un preview: search pe youtube dupa: disneyland moteurs

Share this post


Link to post

De-acolo sunt pozele mele de mai sus :mrgreen:

Si un filmulet:

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Un film foarte foarte tare, nu ati mai vazut vreodata asa stil grandios de efectuare a manevrei de "cedeaza trecerea" :) )

 

http://www.youtube.com/watch?v=T8Doy_7sOoM

Share this post


Link to post

Super tare :) )

Share this post


Link to post

A mai fost. Altfel e dat pe fast forward. Nu stiu daca dat pe viteza normala nu e comparabil cu ce se intampla in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Este. In primele 20 de secunde. Dupa aia la noi se blocheaza intersectia :mrgreen:

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Asa era Dacia X Polona pana sa se schimbe sensuzile.

La 2-3 zile cate un poc !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Si intersectia nu era asa aglomerata in comparatie cu ale noastre. Unii din aia cu cedeaza se bagau ca berbecii iar ceilalti "aveau prioritate nene" si spulberau tot. Mai mergeau si cu viteza pe carosabilul ala. Oricum interesant de urmarit fizica ciocnirilor :)

Share this post


Link to post

Cred ca e miscarea rectilinie si neuniforma sub interactiunea fortelor externe. De remarcat deformarile neelastice :D

Share this post


Link to post

Hmmm ... nu cred ca as avea tupeul sa stau printre spectatori ... da' mi-ar place sa-i vad live :D

 

Share this post


Link to post

, si un
.
(cum poa' sa plece namila din mers), si
(just wow!).
si unul de
, ambele tunate de Al Kalbani, pentru informatii sunati la 050 7238889 Abdullah :mrgreen: si un
pe sosea.

 

Si inca unul

.

 

Toate filmuletele de mai sus, dovada clara a ceea ce se intampla cand barbatii au foarte multi bani, foarte mult timp liber, si lipsa cronica de interactiune cu femeile :)

Share this post


Link to post

Cum ar suna procesul verbal la "cu niste stunts" :

 

 

aaaa, contravenientul circula .. aaaa, pe doua roti.. aaaa, n-am articol pentru asa ceva .. aaaa

Share this post


Link to post

erhabe (aka: Dubai Drifting) Fu**ing crazy Arabian style drifting in which you throw your car back and forth across the road completely out of control, often times completely demolishing large lines of spectaters. Usually done in stock, family sedans like the Ford Tourus and Hyundai Sonata. Means terrorist.

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Eu tot nu-mi dau seama cum dracu nu se rastoarna la vitezele alea cu masinile perpendiculare pe directia de mers. Or avea centrul de greutate mult coborat sau cum dracu? Si apoi, ce caucioace-s alea? facute din fonta?? dupa un singur drift de ala nu au forma de paralelogram? Jur ca nu inteleg.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu-s suvuri sa se rastoarne chiar asa usor, din cate vezi multe dintre ele sunt masini destul de scumpe.

Share this post


Link to post

Cam toatre filmuletele alea sunt prin Abu-Dhabi sau Dubai unde masinile la mana a doua sunt foarte ieftine .Iar in zona localnicii primesc bani de la stat + alte avantaje ( e mult de discutat pe tema asta ) .

Unul dintre filmulete e facut pe un drum de acces catre water desalination plant langa Abu Dhabi unde sunt vre-o 3 benzi pe sens si aproape niciodata nimeni ( e clipul ala unde mai apar si niste pick-upuri cu fan - alea sunt conduse de pakistanezi sau indieni ) .Acolo am avut si eu de investigat niste conducte acum vre-o 5 ani , da' atunci nu am vazut curse .

Share this post


Link to post
Eu tot nu-mi dau seama cum dracu nu se rastoarna la vitezele alea cu masinile perpendiculare pe directia de mers. Or avea centrul de greutate mult coborat sau cum dracu? Si apoi, ce caucioace-s alea? facute din fonta?? dupa un singur drift de ala nu au forma de paralelogram? Jur ca nu inteleg.

 

 

Google "prepare your car for drifting".

Gume, suspensii, roll cages (da, se rastoarna... e ca in clipurile cu cascadorii pe motociclete, e un colaj de 'reusite', nu si de esecuri) samd.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai dreptate Satori! check this out

= nereusite > :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...