Jump to content
Sign in to follow this  
Bia

Matiz - Se Aprinde "check" Si Nimeni Nu Stie De Ce

Recommended Posts

am scos mufele din toti senzorii de sub capota , am curatat mufele cu spray de contacte si le-am reconectat , desi nu parea sa fie nevoie de o curatare a mufelor.

Problema a disparut insa tot nu imi merge perfect rotund , ma gandesc ca e posibil sa fie delco-ul putin dereglat , gen trebuie putin invartit de el .

Imi da suturi cand accelerez usor in a 3-a .

Aveti idee daca bujiile astea bosch e posibil sa imi mareasca consumul de combustibil ? Parca ma cam rupe la buzunar :) )

 

Share this post


Link to post

Aceasi problema o am si eu. Vad ca e topicul vechi, nu stiu daca mai intra cineva pe aici. Am un Matiz pe benzina din 2003 si mi se aprinde chek-ul in bord, apoi merge intrerupt, nu trage. Asta se intampla 10-15 minute dimineata cand e motorul rece.Apoi daca merg toata ziua cu ea si nu mai face asa. Merge foarte bine. Am schimbat deocamdata bujiile.Tot asa face dimineata. Ma gandesc sa schimb si fisele ca nu sunt asa scumpe.Daca nu functioneaza poate o duc la servis , dar dupa cum spunea cineva pe aici, aia te pun sa schimbi piese aiurea , poate remediezi problema, Cineva care a avut aceasi problema, a-ti rezolvat-o ? ce era in neregula?

Share this post


Link to post

Eu zic sa inspectezi capacul delco-ului.

 

Ar trebui sa ai in perfecta stare: rotorul, carbunele si sa nu prezinte umezeala.

 

Nu ar strica sa cureti injectoarele si sa reglezi culbutorii. Atentie la reglajul avansului prin rotirea delco-ului.

 

Faci ce ti-am zis mai sus si nu ar trebui sa mai ai probleme.

 

Apropo, schimba-i bujiile si fisele cum ai zis...

 

Spor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...