Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Un-tunning la espero :D

Recommended Posts

Practic tot tunning e si asta, da pe invers :D

 

Am trecut ieri pe rotile originale ale salupei mele. Aveam un set de gume de iarna pe jentile ei de otel si nu eram sigur daca sa le pun au ba. Pana la urma mi-am luat inima-n dinti si le-am pus, curios sa vad cum se comporta.

Inainte erau cele de 16 cu latime 205.

 

Pro:

- smooth ride, nu mai simt fiecare pietricica din asfalt ca sa nu mai zic de gropi, nu imi mai zdrangane asa tare plasticele din interior

- cuplu la roata marit, demaraj mai mare, satisfactie marita :)

- jurnalierul, vitezometrul o sa indice corect valorile

- zgomot la rulare simtitor micsorat (si sunt gume de iarna, imaginati-va cum e cu alea de vara)

- banuiesc ca si consumul, dar trebuie sa fac un drum lung si cu roti de vara ca sa imi dau seama

- va urma mai studiez problema

 

Contra:

- aspect exterior (desi daca ii pun niste jenti de aliaj s-ar putea sa arate mai bine pe 14)

- tinuta de drum, lasand la o parte demarajul, se balanseaza un pic mai mult acum din cauza talonului mai moale

 

Per total concluzia este ca o sa raman totusi cu jantele astea, sau cel mult pe 195/60 R15. Mai mult nu se merita, masina nu are articulatiile si motorul facut pentru roti asa mari. Parerea mea. Acum parca urca mai repede in ture, se simte altfel. Voi urmari evolutia pe parcurs. Desigur cand o sa imi iau gume de vara/ploaie o sa mai scriu ce si cum.

Share this post


Link to post

Daca te uiti pe net s-ar putea sa ai surpriza ca pe gumele de iarna sa scrie maxim 140 km/h.viteza garantata.

Share this post


Link to post
Daca te uiti pe net s-ar putea sa ai surpriza ca pe gumele de iarna sa scrie maxim 140 km/h.viteza garantata.

Stai linistit, merg maxim cu 120 km/h cu astea de iarna. Dar asta numai in depasiri. Normal merg cu 100. Ce sa ii faci, incerc sa mai economisesc si io ceva carburant.

Share this post


Link to post
Daca te uiti pe net s-ar putea sa ai surpriza ca pe gumele de iarna sa scrie maxim 140 km/h.viteza garantata.

 

 

Ai sa fii surprins ca viteza maxima garantata este indicata de litera de la sf codului cauciucului... de ex: 195/75 R15 91T - unde T inseamna 190km/h. Exemplul este real si pot sa demonstrez.

Share this post


Link to post
Daca te uiti pe net s-ar putea sa ai surpriza ca pe gumele de iarna sa scrie maxim 140 km/h.viteza garantata.

 

 

Ai sa fii surprins ca viteza maxima garantata este indicata de litera de la sf codului cauciucului... de ex: 195/75 R15 91T - unde T inseamna 190km/h. Exemplul este real si pot sa demonstrez.

Ideea e ca gumele de iarna sunt garantate la o anumita viteza pe iarna. La asta se referea omul. Vara nu poti sa mergi cu aceeasi viteza. De fapt este total nerecomandat sa mergi cu gume de iarna vara, dar momentan nu am bani sa imi cumpar incaltari de vara. Asa ca merg f. f. prudent.

Share this post


Link to post
Daca te uiti pe net s-ar putea sa ai surpriza ca pe gumele de iarna sa scrie maxim 140 km/h.viteza garantata.

 

 

Ai sa fii surprins ca viteza maxima garantata este indicata de litera de la sf codului cauciucului... de ex: 195/75 R15 91T - unde T inseamna 190km/h. Exemplul este real si pot sa demonstrez.

Ai sa fii foarte surprins cand ai sa observi faptul ca in general gumele alea de iarna de care zici tu nu prea au codul ala la cauciuc, deci nu prea poti merge cu viteze de-astea cu ele.Ca de-aia le si zice de iarna ca cica sunt facute sa aiba aderenta pe zapada nu sa mergi cu 200 pe autostrada.Am vazut un bridgestone de iarna garantat pana la 190 si un singur michelin garantat pana la 150.Mie nu prea imi vine sa cred ca michelin nu stie sa faca cauciucuri care sa alerge cu 200.Dar regula este ca sunt cauciucuri de iarna nu de autostrada.

Share this post


Link to post

Eu am caucioace sava eskimo de iarna si am mers cu 190 cu ele.indicele T-adika v.max-190.nu cred ca aia de la sava erau tampiti sa puna T-ul ala aiurea in tramvai akolo.Am mers cu 190 si nu fac zgomot si chiar au o aderenta buna zic eu. :roll:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...