Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aveti bicicleta?

Recommended Posts

Post consecutiv dar necesar: am bagat azi 4 km cu bicla si e ok, 24 viteze, schimbatoare foarte faine, doar ca tre sa ma obisnuesc cu ele, frane bune, nu am curaj sa bag viteza ca merg pe trotuar pana imi cumpar o casca (obligatorie in Spania), era sa raman fara roata fata la o frana, are sistemul de prindere rapid pe care tre sa il aprofundez: la ce ma-sa foloseste arcul de pe ax?

Korydoane, imi voi cumpara cea mai sea de facut gogosi, asta miajunge pana la ciolanili bucilor.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Cred ca ar fi cazul sa-mi prezint si bicicleta mea, a implinit deja 2 ani in iarna: un minunat DHS Silver (cel cu cadru din aluminiu). Pana acum am facut sub 1000km dar a fost ok, tot ce am schimbat au fost mofturi ale mele nu chestii stricate. Acum e un DHS tuning :) ) cu anevelope de oras conti, pedale si ax pedalier pe rulmenti, butuc spte Shimano acera si alte mici prostioare. Pana trecem la urmatorul nivel este super decenta.

 

PS: Ca tot veni vorba de stopuri/lumini: mie imi par f scumpi astia de la decathlon la accesorii. Un far cu LED CREE de inalta putere+ un stop clipocitor si f vizibil le iei de pe okazii la pana in 80-100 RON.

PS1: O sea faina, lata, comoda si cu arculete am luat din kaufland, era la lichidare sub 50 RON. Este foarte comoda dar destul de grea...

post-484-0-73269100-1402152482_thumb.jpg

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pe tine nu te deranjeaza ca ai bicicleta in sufragerie? Mai vezi ceva la televizor cand e parcata acolo?


Si intrebarea doi: nu transpiri vara pe canapeaua aia?

Share this post


Link to post

Bre ce uameni... Ce treaba are sufrageria cu televizorul!? Televizorul se tine în garaj!

Share this post


Link to post

Gresie d-aia am avut si eu in sufragerie. Numai ca am vandut apartamentul...

 

Pielea da bine, recunosc...

Share this post


Link to post

Intrebare: merita achizitia unei biciclete MTB de la Decathlon comparativ cu alta, avand acelasi caracteristici,

insa comercializata de alt vanzator, avand alta firma si mai ieftina cu aprox. 100-150lei?

 

diferenta de pret intre cele 2 biciclete se reflecta in calitate?

Share this post


Link to post

Intrebarea ta suna asa: merita sa iau niste mere ionatane din carrefour fata de a lua de la Auchan cu 1 leu mai ieftine?

 

Depinde de dotari. De exemplu freerider.ro spunea despre un Rockrider (nu retin despre ce model) ca este un feld e best buy pentru categoria super basic.

 

Eu as recomanda oricui la

Edited by alx

Share this post


Link to post

In general la Decathlon gasesti marfa asa si asa (nici prea prea, nici foarte foarte), la preturi bunicele. Trebuie vazut cat de "acealeasi caracteristici" are bicicleta de la celalalt vanzator. Daca e identica, e ok ... desi e cam ciudat sa fie mai ieftina, tocmai pt ca Decathlonul isi permite preturi mai mici pt ca ia cantitati mari cu discount-ul de rigoare.

 

Eventual pune si tu aici modelul si dotarile, un link ceva... sa avem pe ce discuta!

Share this post


Link to post

In afara de rockrider celelalte sunt niste mizerii, in special aia cu suspensie pe spate. Au cadru din otel.

La banii astia te sfatuiesc la un second, riscul de a alege ceva naspa e mai mic comparativ cu sansa de a gasi ceva mai bun in raport cu rockriderul de mai sus.

Share this post


Link to post

@shift

Dintre toate modelele, cel mai bine e sa mergi pe rockrider. Cadrul din AL ofera posibilitatea de upgrade-uri, ceea ce un cadru de otel nu. In plus, daca te prinde flama, diferenta de greutate si dotarile actuale nu te vor mai satisface. In plus, Decathlon ofera garantie pe viata la cadru, pipa si ghidon.

Bicicleta cu cadru din otel si cu suspensie dubla nu iti recomand; pe langa greutatea excesiva, dupa o anumita perioada creierii iti vopr fi zgariati la fiecare pedala.

In jurul acestui pret, ai putea incerca si DHS Silver.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Mersi pt informatii, am cumparat intre timp modelul B'TWIN de la Decathlon. sunt multumit de achizitie.

sper sa-mi mentin opinia si dupa perioada maxima de utilizare recomandata de producator.

Share this post


Link to post

Raportat la variantele prezentate ai facut cea mai buna alegere. :)

Sa te poarte sanatos cati mai multi km.

P.s. O bicicleta intretinuta corespunzator ca functiona impecabil si dupa perioada maxima recomandata de producator. :)

 

Share this post


Link to post

Alte variante?

Share this post


Link to post

Scuze de post consecutiv.

 

Pe mine ma interesa daca pot gasi pe piata in Bucuresti ceva similar la un pret mai bun sau la acelasi pret o calitate mai buna.

 

Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Bicicleta pare ok ca dotari pentru acest pret. Daca iti place, nu vad de ce sa nu o cumperi. Nu cred ca vei gasi ceva mai bun la pretul asta. Bicicletele celor de la Decathlon au parte de aprecieri pozitive in publicatiile de specialitate. Doar sa fii atent sa iti alegi marimea corespunzatoare. Succes.

Ca o alternativa, ai putea incerca X-Fact Kilimanjaro Big Ben 29er. Pentru 1260 lei ai un 29er cu angrenaj, pinioane, manete schimbatoare, butuc spate Shimano, frane V-brake Tektro si furca cu suspensie cu Lockout. Bicicleta arata binisor, sudurile sunt ok, iar manevrabilitatea si funtionarea bune.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

... X-Fact Kilimanjaro Big Ben 29er. Pentru 1260 lei ai un 29er cu angrenaj, pinioane, manete schimbatoare, butuc spate Shimano, frane V-brake Tektro si furca cu suspensie cu Lockout. Bicicleta arata binisor, sudurile sunt ok, iar manevrabilitatea si funtionarea bune.

 

Link? :)

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru retur.

 

O sa studiez si aceasta propunere.

Share this post


Link to post

Misto rau. Unde se gaseste utilajul?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...