Jump to content
Sign in to follow this  
XXL

Martor Motor - Check Engine

Recommended Posts

gktalin @Dupa cum vezi problema martorului check se discuta aici.Trebuie sa mergi la tester si sa citesti codurile de eroare.E foarte posibil ca mufa unuia din senzori sa fi luat apa sau chiar sa fie sarita.

 

jturos2003 @Amandoua variantele sunt functionale pe masina ta.

Share this post


Link to post
La intrebarea mea nu stie nimeni sa raspunda.. ? :(

 

Tarziu m-am trezit dar, in fine. Nu, nu se aprinde check-ul din cauza nivelului sau presiunii din instalatia de racire, ci numai la temperatura ridicata. Alta e problema la tine.

 

PS. Nu mai desface capacul cu motorul incins. Risti sa te oparesti plus ca apa fiarta curge exact pe burduful planetarei stanga.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Poate ajuta pe cineva (Nubira 1): simptome des descrise pe aici (aprindere "Check" la mers cu viteze mari - drum intins - si stingere - total aleator): pe scanner au iesit valori ciudate pentru sonda lambda, dar nu am schimbat-o... La o verificare a fiselor de bujii, am descoperit furtunasul care uneste valva "EGR" (langa "bobina de inductie") cu electrovalva de comanda a acesteia (situata undeva sub VGIS), cum spuneam, furtunasul, topit in 2 locuri prin atingerea cu conducta de alimentare combustibil, astfel ca vacuumul pe care trebuia sa-l creeze electrovalva (prin comanda pe care i-o da ECM-ul), n-avea pe unde se duce... Am inlocuit furtunasul si am scapat de "Check" !!!

Share this post


Link to post
Risti sa te oparesti plus ca apa fiarta curge exact pe burduful planetarei stanga.

 

M-am oparit eu putin :mda: ... e ciudata treaba oricum... o data la cateva luni la drum intins se mai aprinde si se stinge pe scanner nu a iesit nimic :| . Si in legatura cu raspunsul mai tarziu nu e problema, mai bine mai tarziu decat niciodata :P Multumesc

Share this post


Link to post
...prin atingerea cu conducta de alimentare combustibil, ...

Pentru conformitate, cred ca am gresit, nu prin atingere de conducta de combustibil, ci printr-o conducta metalica mai "striata" care intra in chiuloasa (parca)... probabil prin care circula lichid de racire... :dizzy:

Share this post


Link to post

Conducta aia striata este de la valva egr. Prin ea circula gaze de evacuare si poate fi incinsa.

Share this post


Link to post

probleme cu check-ul am si eu dar numai pe gaz...cand merg constant (tin piciorul pe acceleratie constant, gen cruise control :D )....se aprinde checkul

Share this post


Link to post

Salut!Doar pe benzina atunci cand ajung la viteza de 120-130km/h turatie 3500/3700 treapta V

se aprinde check dar se si stinge-adica e intermitent.Pe gaz nu face,sau se intampla foarte rar,

chekul clipind preponderent pe benzina.Ce ar putea fi?As dori un raspuns tehnic si unul gen

"mergi la service si tester!" multumesc

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Incearca sa mergi 100-200 km DOAR pe benzina, la turatii de 4000-4500, cu un aditiv de desfundat injectoare (CASITE, GUNK) pus in 20 l benzina Lukoil '98 sau MOL EVO si sa ne spui si noua daca se mai aprinde CHECk-ul.

Share this post


Link to post

Astazi am avut si eu surpriza sa vad chekul aprins din cauza traductorului. S-a rupt tija de la pinionul de plastic.

Am o nedumerire si dupa search nu am gasit nimic: ce diferenta este intre traductorul tip VA si cel de tip VB? :-?

Share this post


Link to post

salutare. am un espero 1.5 dohc. si cand merg de exemplu peste 2000 de ture in orice viteza, si las acceleratia si intra in frana de motor mi se aprinde check engine. si daca scot din viteza ramane turat la 2000 d ture . ce sfaturi imi dati?

Share this post


Link to post

Am mai zis eu aici...ce **** sa ii mai fac.. ca deja ma enerveaza. Iar a inceput sa mi se aprinda check-ul la drum intins, si parca numai cand ii dau talpa 150-160km/h... si dupa o perioada se stinge. Pe scanner mi-a zis tipul ca nu apare nimic, si ca toti parametri sunt normali. Ce as putea sa ii fac... ca ma enerveaza la culme. Ma gandesc o fi posibil sa fie de la bujii ? Am unele bosh parca cu 2 electrozi... Sa fie de la instalatia de GPL ? Ceva este de se aprinde el... si tot el se stinge... de la sine putere... singura solutie ar fi sa il i-au pe om cu scannerul in masina nu ? Hmm dar nu se aprinde tot timpul ma plimb cu el pana la Bucuresti si inapoi si e posibil sa nu se aprinda... Nu mai vinde nimeni o interfata pentru cielo la un pret acceptabil ? Ca as lasa laptopu tot timpul acolo... :D In speranta ca o sa primesc niste idei stralucitoare va multumesc :P

Share this post


Link to post

va salut ! Tin sa mentionez ca va urmaresc de ceva vreme si nu am gasit rasounsul pana acum la problema mea. Am un Ciuelo Euro3 2005, LPG LOvato din fabrica oltenilor. Am avut eroarea P0140, bun schimbat sonda lambda 2 noua originala daewoo ,pe benzina nu s-a mai aprins , acum problema e ca pe gaz daca o folosesc 3 cicluri consecutive apare iar. mi-am luat interfata obd 2 si problema e in felul urmator : 1. pe benzina la relanti pe sonda lambda 2 am 0.130-0.200v daca o accelerez creste pana la 0.800(oricum variaza in functie de acceleratie) 2. pe gaz(imi arata decat0.445v si ramane asa oricat as accelera) ""aceasta valoare apara atunci cand scot mufa de la sonda"" .in concluzie e posibil sa se fi ars emulatorul sondei pe gaz ca inainte varia tensiunea si pe gaz?? Please OVI_jer ajuti-ma si pe mine sa nu ii dau foc. La service daewoo radacini aia sunt copaci , toti imi zic asa face toate pe gaz :wallbanger:

Share this post


Link to post
mi-am luat interfata obd 2 si problema e in felul urmator : 1. pe benzina la relanti pe sonda lambda 2 am 0.130-0.200v daca o accelerez creste pana la 0.800(oricum variaza in functie de acceleratie) 2. pe gaz(imi arata decat0.445v si ramane asa oricat as accelera) ""aceasta valoare apara atunci cand scot mufa de la sonda"" .in concluzie e posibil sa se fi ars emulatorul sondei pe gaz ca inainte varia tensiunea si pe gaz?? ...

Scuze, dar dupa ce citesc ce-ai scris, eu zic ca emulatorul merge brici, e constant in semnalul lui. Am citit gresit ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Scuze, dar dupa ce citesc ce-ai scris, eu zic ca emulatorul merge brici, e constant in semnalul lui. Am citit gresit ?

Valoarea 0.445 care mi-o da acum pe gaz e aceiasi ca atunci cand scot mufa sondei ambda 2 pe benzina

Share this post


Link to post

Pai, nu acesta este rolul jucariei, sa simuleze prezenta sondei Lambda ? Nu inteleg eu de ce ii spui tu #2, dar asta este alta poveste.

Share this post


Link to post

la euro 3 sunt 2 sonde lambda una in fata la galerie si una (2) dupa catalizator.

si nu cred ca trebuie sa fie constanta deoarece acesta este motivul pentru care se aprinde check engine (cand aveam sonda lambda veche , aia bulita aveam aceiasi vloare 0.445 constanta nu era influentata de accelerarie "de contitatea de o2 sau combustibil ce trecea prin ea")

Share this post


Link to post

Ia-ma usor, ca ametesc. Sonda #2 n-are treaba cu emulatorul/simulatorul si nici cu acceleratia. Pe gaz, rolul simulatorului/emulatorului este de-a da valoare constanta la ECM din partea sondei #1. Pe benzina, sonda este "pe direct". Deci, din ce ai scris mai sus, la prima postare, nu se intelege problema, pe gaz ai descris o comportare normala.

Share this post


Link to post
Ia-ma usor, ca ametesc. Sonda #2 n-are treaba cu emulatorul/simulatorul si nici cu acceleratia. Pe gaz, rolul simulatorului/emulatorului este de-a da valoare constanta la ECM din partea sondei #1. Pe benzina, sonda este "pe direct". Deci, din ce ai scris mai sus, la prima postare, nu se intelege problema, pe gaz ai descris o comportare normala.

Totusi eroarea P0140 apare doar pe gaz. am mers o luna numai pe benzina si nu a aparut , acum cand am mers pe gaz a aparut eroarea care este datorata sondei 2 .

Acum tu stii mai bine daca sonda 2 nu are treaba cu emulator/simulator dar parerea mea este ca sonda 2 e mai importanta ca sonda 1 deoarece citeste cat de bogate sunt gazele evacuate sau cat de sarace in O2 si ECM controleaza amestecul. pe gz trebuie mintit cumva ecm ,nu???

Share this post


Link to post

1- amestecul este dat dupa citirile la semnalul sondei #1;

2- semnalul de la sondele Lambda se citeste dupa ce temperatura lor ajunge mai mare de 360'C, adica N'C temperatura apei in motor (de preferat 80'C), pana cand temperatura nu este suficienta, semnalul de la ele nu conteaza, citesti setarea default din ECM, care este pe la mijlocul scalei de evolutie. Aceiasi valoare o citesti daca sonda este moarta sau ai o intrerupere pe cablurile de legatura pana la ECM. Deci, sunt 3 variante, faptul ca ai schimbat sonda nu exclude pe una.

 

Asta stiu eu.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

bun, intrebarea este : influenteaza instalatia de gaz cumva sonda lambda 2 sau nu??? ca nu stiu

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, aprinde MIL, in orice situatie, dar nu influenteza perceptibil mersul motorului.

Share this post


Link to post

Scuze, m-am uitat pe documentatie si sonda #2 este trecuta prin electronica de gaz la euro3. In fine, in principiu, semnalele de la ambele sonde sunt trecute prin contactele unui releu sau doua. Pe cele normal-inchis fara alimentare ar trebui sa fie trecute direct la ECM (mod benzina). Pe modul gaz, ar trebui sa fie niste rezistoare (potentiometre) de la ECM catre masa prin care sa fie pacalit calculatorul. Poate ca defectul este acolo, trebuie verificat cu un aparat de masura de catre un priceput.

Share this post


Link to post
Scuze, m-am uitat pe documentatie si sonda #2 este trecuta prin electronica de gaz la euro3. In fine, in principiu, semnalele de la ambele sonde sunt trecute prin contactele unui releu sau doua. Pe cele normal-inchis fara alimentare ar trebui sa fie trecute direct la ECM (mod benzina). Pe modul gaz, ar trebui sa fie niste rezistoare (potentiometre) de la ECM catre masa prin care sa fie pacalit calculatorul. Poate ca defectul este acolo, trebuie verificat cu un aparat de masura de catre un priceput.

toata stima domn' tolin da asa banuiam si eu ca doar nu dadeau oltenii masina cu check engine aprins in bord , da sa vedem daca o pot face :)

Share this post


Link to post

Schema electrica de la lovato o are cineva , m-ar ajuta ff mult. astept si alte sugestii , maestrul ovi_jer

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...