Jump to content
Sign in to follow this  
kaloman

Mica Biblioteca Legislativa

Recommended Posts

Tabel cu amenzile de circulatie ( in lei, puncte si zile de suspendare)

amenzi_circulatie.xls

Edited by rimache

Share this post


Link to post

Pe permisul de conducere scrie ca imi expira la data de: 12.06.2008. Intrebare: pot conduce inclusiv in ziua de 12.06.2008?

Share this post


Link to post

'raskala' Nu te lega de ultima zi de valabilitate. Eu zic ca oricum va trebui sa iti faci analizele.

Share this post


Link to post

Am schimbat permisul cu 8 luni inainte de expirare si nu a fost nevoie de analize. Probabil ca in perioada iminenta a expirarii va trebui sa aduci toate documentele. Probabil.

Share this post


Link to post

Stai sa postez ceea ce scria la avizier, varianta scurta:

 

Pentru preschimbare permis:

 

1. Fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere, cu fotografie.

2. B.I sau C.I. in original + una copie dupa acesta.

3. Taxa 50Ron achitat la BCR sau CEC.

4. Permisul in original sau daca e pierdut, declaratie ... nu e cazul.

5. Fisa medicala tip, cu precizarea categoriei pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehiculul/tramvaiul daca solicitarea s-a facut dupa expirarea perioadei de valabilitate a permisului.

 

Atat.

 

Deci, daca permisul meu maine este inca valabil, clar nu va trebui facuta nici o fisa medicala. Corect?

 

PS: Cer scuze pentru offline daca trebuie deschid un topic sau rog sa fie mutat. Multumesc.

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Gata, am rezolvat-o azi. Permisul era valabil si nu a trebuit fisa medicala. In 2 ore s-a eliberat noul permis. :)

Share this post


Link to post

Imi poate spune cineva ce inseamna "obligatiile de diligenta" in cadrul unui contract?

 

Exemplu:

Contract intre A si B

 

Clauza

In cazul in care pe parcursul derularii prezentului contract, B nu isi respecta obligatiile asumate, obligatiile de diligenta asumate de A in acest contract, vor fi considerate indeplinite.

Share this post


Link to post

M-ar interesa reglementarea care spune ca in urma unui accident, partea vatamata nu poate avea calitatea de martor, aceasta fiind parte interesata.

Multumesc.

 

Mentionez ca partea vatamata a semnat procesul verbal ca martor asistent la refuzul contravenientului de a semna procesul.

 

 

L.E. Conform Cod. de Pr. Civ,

Art. 189. - Nu pot fi ascultati ca martori:

1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;

2. sotul, chiar despartit;

3. interzisii si cei declarati de lege incapabili de a marturisi;

4. cei condamnati pentru juramant sau marturie mincinoasa.

 

Nu se spune nimic de imposibilitatea unei persoane de a fi martor daca este "parte interesata".

Stie cineva mai mult?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Revin cu o intrebare - in special pentru cei care lucreaza in asigurari.

Se da urmatoarea situatie: se produce o tamponare. Vinovatul A ii da lui B rca-ul. B isi face masina pe rca-ul lui A. Intre timp A contesta procesul verbal in instanta.

In cazul in care A obtine anularea PV-ului ce se intampla cu B? Trebuie sa restituie banii asiguratorului?

Va rog raspunsuri concrete fara pareri ale vecinilor. :D

Multumesc.

Share this post


Link to post

Forma actuala a ordonantei 50/2011 (taxa auto) pentru a putea sa estimati noua taxa (se stie doar ca va fi redusa cu cca. 25% ca valoare, dar se va aplica si masinilor care, pana acum, "au scapat" )...

Ordonanta de urgenta nr. 50 din 2008.html

Share this post


Link to post

Pentu ca s-a iscat o disputa in alt loc referitor la "dobitocii" care respecta legea in tara asta (expresia apartine unui SuperModerator ...) postez Legea Circulatiei, versiunea consolidata la data de 1 Noiembrie 2011

 

Poate Gica-contra imi va arata aricolul privind viteza minima pe autostrazi (spre marea mea rusine, eu nu l-am gasit !)

 

Ordonanta de urgenta nr. 195(r1) din 2002.txt

 

Cat despre DOMNUL SUPERMODERATOR inca nu am vazut vreo reactie in legatura cu expresia utilizata ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...