Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Colegul nostru nu o sa realizeze nimic, el are mina buna si experienta vasta, nu are de ce sa accepte ideile si sfaturile unor mofturosi. De fapt, toata discutia nu am purtat-o pentru el ci pentru colegii nostri mai tineri si mai putin priceputi care s-ar putea lasa influentati de sfaturile sale. Eu ma bucur doar ca din ce in ce mai multi dintre soferi (si f. multi din clubul DWC) aleg responsabilitatea in locul teribilismului.

Share this post


Link to post

Cam la ce temperatura trebuie sa se faca schimbul vara-iarna si viceversa?

Share this post


Link to post

Acum zece minute tocmai am trecut printr-un pericol nasol cu Cielito, la iesire din oras, semafor verde pentru mine...am plecat rapid inainte...un CAMION nenorocit ce venea din fata a virat stanga, spre mine, nevazandu-ma sau fiind beat, ticalosul. Drumul...acoperit cu gheata/zapada batatorita, peticit cu asfalt uscat pe portiuni rare. Intersectia fiind mare si avand deja viteza pana in mijlocul ei, am preferat sa nu pun frana ci sa evit dreapta maxim concomitent cu redresare pe sensul meu de mers. Manevra mi-a iesit la mustata, boul nici macar nu a schitat o frana !!!! Am vrut sa ma iau dupa el sa-l ard, dar fiind trafic destul de aglomerat, o intoarcere in interesectie era deja prea mult.

 

Ce s-ar fi intamplat daca aveam caucioace de iarna doar pe fata? Raspuns : as fi facut piruete pana sa ma opresc cu lateralul masinii in semafoare.

Ce s-ar fi intamplat daca aveam doar caucioace de vara pe ambele axe? As fi intrat in plin in bou, fara discutie.

 

Radio Erevan local : Ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut experienta de mers iarna ? Raspuns : As fi stat acasa pe vremea asta. =))

 

Dr. L : la mai putin de +7, se monteaza cele de iarna, INDIFERENT de zapada de afara.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Mai toti producatorii de anvelope indica 7*C ca fiind valoarea de prag. Cum nu stai sa schimbi toata ziua anvelopele, cred ca 5*-10*C ar fi OK, in functie de tendinta vremii. Ca idee, daca la jumatatea lui Februarie o sa avem 1-2 zile cu 10*C eu inca nu trec pe alea de vara ;) . La fel, pentru o noapte cu 5*C in Septembrie, nu ma agit pentru alea de iarna

Share this post


Link to post

Cam la ce temperatura trebuie sa se faca schimbul vara-iarna si viceversa?

Peste +7 grade- anvelope de vara, sub +7 grade- anvelope de iarna.

 

LE: scuze, a fost mai rapid Salex.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Ma bucura ca v-am mobilizat, pozitiv desigur. Merg pe uman...

 

Abia acum imi dau seama unde-i confuzia.

 

Probabil aveti impresia ca pe zapada mergi la fel de intraznet sau tot la fel ca pe uscat, cu gume vara, nu? Asta va face sa ziceti: uite nebunul!

 

Voi cu iarna tindeti sa conduceti la fel, sub protectia gumelor-iarna. Cu alta cuvinte, scapati de efortul de-a fi tot timpul incordat si deci, logic, nu va intereseaza manevre "din mana". Sunteti sub protectia cauciucului, sau cel putin asa credeti.

 

E clar ca eu nu intru cu aceeasi viteza si la aceeasi distanta ca unul cu "iarna", deci sunt mai preventiv, conduc mai prudent. 

 

De varianta asta ce ziceti? Nu stiu daca am reusit elocventa, dar e cert ca de-aici e confuzia.

 

Pe final... nu-s inconstient, dar pe la mine nu-i cazul, deocamdata de gume-iarna. 

 

 

Share this post


Link to post

Mai, decat sa stau cu sfecla-n xxx, mai degraba dau niste banuti si merg MULT mai relaxat. Pentru mine condusul e o placere si vreau sa ramana asa. Nu e vorba de manevre "din mana", cu totii stim sa contrabracam cand este nevoie (sau asa imi place sa cred). Insa am impresia ca esti patron la un magazin de cauciucuri si ai MULTE pe stoc, de vara, si vrei musai sa le vinzi. Acuma fara gluma, ai merge pe timpul asta cu adidasi pe strada? Nu doar cateva minue la o saptaman, ci zilnic. Eu n-as avea tupeu sa fac asta.

Share this post


Link to post

@Axix -nici daca vrei nu poti merge pe zapada,cu cauciucurile de vara,ca vara :) ) . Sau tu ai reusit? :-? . Si e posibil sa nici nu poti iesi din parcare de unul singur (zapada+cauciucuri de vara)

Edited by Dr.L

Share this post


Link to post

Probabil aveti impresia ca pe zapada mergi la fel de intraznet sau tot la fel ca pe uscat, cu gume vara, nu? Asta va face sa ziceti: uite nebunul!

Voi cu iarna tindeti sa conduceti la fel, sub protectia gumelor-iarna. Cu alta cuvinte, scapati de efortul de-a fi tot timpul incordat si deci, logic, nu va intereseaza manevre "din mana". Sunteti sub protectia cauciucului, sau cel putin asa credeti.

"Domnu' Dan" nu facem nici o confuzie. Ideea de baza este ca la aceeasi viteza, conditii etc ai o rezerva de siguranta mult mai mare cu cele de iarna.

Ce spui tu e ok daca esti pensionar si te duci de 2 ori pe saptamina la piine cu masina.

Dar cind trebuie sa mergi zi de zi in orice conditii si destul de rapid, sa faci imprastierea familiei pe la serviciu, scoala, etc si sa ajugi si tu la timp e alta poveste.

Diferenta intre iarna vara, in aceleasi conditii de trafic etc este de cel putin 20-30km/h ca viteza de deplasare. Asta in oras. La mine cel putin se pune si altfel problema; in kktul asta de oras sint o droaie de pante pe care trebuie sa le urci/cobori, eventual sa demarezi de pe loc in panta, cu cauciucuri de vara te asigur ca ai tot timpul frigiderul plin 10000000.gif

Am vazut destui care mergea cu 20km/h ca si autobuzele ii depaseau...sau patinau dupa ce au oprit la trecere de pietoni in panta...

Cam asta ar fi diferenta.

De ce sa merg in slapi si sa risc degeraturi, chiar pina la piine, daca s-au inventat bocancii? Ma costa mai mult recuperarea picioarelor decit bocancii in sine.

Ca ipoteza DA se poate merge in slapi prin zapada 24000000.gif

 

LE apropo de iesitu din parcare...maaaama ce bine a fost dupa a 2 tura de ninsoare, la un strat de zapada de 20-30cm o droaie de "bizoni" cu masinile nepregatite de iarna au ramas in parcare si se circula mult mai fluent drive.gif

Unii de la baterie, altii de la portiere inghetate, altii de la zapada (fara lopeti) iar majoritar cei cu "slickuri" sau incaltari de vara.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

De ce sa merg in slapi si sa risc degeraturi, chiar pina la piine, daca s-au inventat bocancii? Ma costa mai mult recuperarea picioarelor decit bocancii in sine.

Ca ipoteza DA se poate merge in slapi prin zapada 24000000.gif

Asta incerc si eu sa ii explic de ceva timp, insa el se face ca nu pricepe. Batman... :-@

Share this post


Link to post

eu nu combat cauciucuriule de iarna , ci doar spun ca se poate merge , totusi, pe sosele patriei, care sa recunostem, doar cand ninge 4-5 zile la rand sunt patinoar.

 

nu-i musai sa treci pe iarna, daca stai rau cu finantele si n-ai drumuri lungi de facut.

 

Da' pe şoselele astea ale patriei, în puţinele zile când sunt patinoar, circuli singur sau mai circulă şi alţii?! Cum nu faci drumuri lungi, înţeleg că te deplasezi -vorbim strict de zilele de "patinaj- majoritar în oraş... treceri de pietoni nu sunt pe traseu?!

 

Eu sunt de părere, la fel ca Salex, că dacă stai rău cu finanţele cel mai bine e să laşi maşina în parcare :)

 

se pun de iarna pe rotile tractoare sau pe toate patru?

 

S-a tot răspun la întrebarea asta, s-au pus şi linkuri către filmuleţe în care se fac teste comparative... Asta îmi dovedeşte, încă o dată, că majoritatea nu citeşte nimic din urmă, nu are nicio intenţie de a depune un minim de efort în răspunsurilor la întrebări...

 

 

 

Astazi, pe un drum "la negru" la -11*C am reusit sa evit un dement exclusiv datorita cauciucelor !

Eh, aici e buba. Multă lume, adepţii lui "merge şi aşa, eu am talent şi experienţă", nu înţeleg că ăsta e unu din aspectele cele mai importante ale folosirii cauciucurilor "adaptate" sezonului...

Share this post


Link to post

Pe final... nu-s inconstient, dar pe la mine nu-i cazul, deocamdata de gume-iarna.

 

Sa vezi ce bine te simti cand vezi masini chiar cu pretentii de offroad cum incurca circulatia fiindca nu pot urca un delusor la care tu nu ai probleme si treci cu "cascarabeta" cu tractiune fata fara probleme pe langa ei. Numai fetele lor sunt priceless :) .

 

Gumele de iarna sunt o investitie foarte buna, folosite dar pe sezon tin si 10 ani, probabil mai mult decat vei tine masina. Ca idee eu am roti de iarna (jante tabla) si roti de vara (aliaj). Asa nu-mi bat capul la vulcanizari, pun mana pe cheie si in 30 min am toate rotile schimbate. Si nu am avut bani de toate odata, le-am luat 2 cate 2 in 2 ani diferiti, asta ca sa nu zici ca ma dau banii afara din casa.

 

Daca pui doar pe rotile tractoare, vei avea tractiune insa stabilitatea va avea foarte mult de suferit, mai mult decat cu toate allseazon, vei munci ceva din volan, pleaca spatele imediat la o manevra mai sanatoasa.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@Axix: ti-ai luat Cruze de 20 de mii de euro si vii pe forum cu intrebari "merita doar pe fata?" Cand ai luat masina te-ai uitat sa aiba ABS, eventual ESP, sa aiba cat mai multe airbag-uri, sa aiba protectie cat mai buna la impact, etc, etc, dar acum, cand vine vorba de a investi 500 de euro in 4 anvelope de iarna, te codesti, iti spun sincer: fa ceva in el de ABS, ESP, airbag-uri si ce dotari mai are masina, fiindca sunt degeaba pe gheata si zapada.

Multi se lauda cu masinile lor scumpe, dar le penalizeaza la cel mai important accesoriu al lor: rotile. Rotile fac diferenta intre o masina intreaga si una dauna totala, restul sunt accesorii.

Multi au zis ca sunt nebun ca am dat 1500 de lei pe 4 BFGoodrich-uri de iarna pe 16, dar cand le-am spus cat inseamna asta in euro, si apoi le-am spus cat costa masina asta in euro, si-au dat seama ca nu e un accesoriu prea scump, masina are dotari pe ea mai scumpe decat cauciucurile.

Pana si pe amaratul de Matiz ce mai valoreaza acum 1500 de euro am pus cauciucuri de iarna, chiar daca el face maxim 5000 de km pe an, dar ii face fix cand nu ii convine tatalui meu sa scoata Mert-ul cu tractiune spate din parcare (desi are si asta gume de iarna), si o face de minune, chiar si el a ramas surprins.

Acu nu stiu cum te simti tu, dar mie nu-mi face placere sa imping masina ca sa ies din nameti, sa car o lopata in portbagaj (nu mai am asa ceva de 5 ani), sa contrabrachez din volan la viraje, sa imi sara vreun caine in fata masinii (nu ca nu mi-ar fi sarit), sa ma proptesc in frana si sa vad ca nu se intampla nimic, sa nu pot sa intru pe o strada cu zapada batatorita deoarece masina mea patineaza neputincioasa pe gheata, sa nu pot urca un deal si sa ma si injure altii din spate din cauza asta, sa nu pot nici macar sa ies din parcare, etc, etc, etc. Ca poate am chef uneori sa ma joc cu masina pe sosea si sa-mi exersez talentul de sofer dar, sincer, chiar nu as fi avut nevoie de asa ceva pe 17 decembrie (se deblocasera drumurile de 12 ore, pentru a se bloca la loc in ziua urmatoare) cand, dupa o zi de munca, a trebuit sa ajung la Otopeni la aeroport, si apoi inapoi acasa pe A2 si pe la Slobozia, sa ajung la 4 dimineata. Daca aveam gume de vara pe drumul ala nenorocit cu suprafete de gheata ce te aruncau de pe sosea, nu cred ca mai povesteam eu aici.

Si n-a fost singurul drum extraurban, nu degeaba are masina mea aproape 5000 de km, facuti mai mult in week-end uri si mai mult extraurban in conditii destul de dificile.

Ca mergeau smecheriile astea la dacie, care mai avea 800 de kile (dupa ce ruginea, evident) cu tot cu dulapul de scule din portbagaj, eh, astea nu mai merg la masini de peste 1-1.5 tone, e inertia mult prea mare.

 

 

Cam la ce temperatura trebuie sa se faca schimbul vara-iarna si viceversa?

Ca regula, eu le montez putin inainte de 1 decembrie si le dau jos putin dupa 1 martie, nu stau sa ma uit la termometru.

Share this post


Link to post

Foarte interesante coincidentele vietii...

 

Dupa ce toata lumea incearca prin diferite metode, unele de bun simt, altele arogante, altele personalizate, sa-mi spuna ceea ce stiu deja si anume ca nu se merge in siguranta si normal cu cauciucuri de vara pe zapada, astazi a nins de-a rupt si sunt "fortat" sa trec pe iarna.

 

Faptul ca am spus o alta parere(buna, rea)si pe alocuri n-am fost de acord cu unii, v-a facut inversunati pe unul Axix de pe forum si nu v-ati lasat pana nu l-ati executat la perete.

 

De aici se desprind mai multe ipoteze, dar doua sunt fundamentale:

 

!. va pasa de ceilalti, dar nu altruist, ci spre etalarea cunostintelor propii, "bravuri" pe forum, etc. Valabil pt. unii.

 

2. cine nu-i cu voi, e impotriva si parerea unuia nu se ia in consideratie, daca nu-i cu gloata.

 

Ce-i atat de greu de inteles ca-n cazul meu, nu-i nevoie de gume-iarna? N-o cer nici conditiile, nici soferul amator din mine.

 

Multumesc pt. sfaturile unora de real folos, dar mi se spune ce stiu deja si Salex :"Colegul nostru nu o sa realizeze nimic, el are mina buna si experienta vasta, nu are de ce sa accepte ideile si sfaturile unor mofturosi. " crede-ma ca te-am citit cu interes, dar nu-ti gasesc rostul arogantei.

 

Cum spuneam mai sus, azi a nins de-a rupt si intr-adevar nu se mai poate circula cu vara.

 

Abia acum gasesc rostul gumelor de iarna si sper ca rasuflati linistiti, o sa ma integrez perfect in ceea ce s-a discutat in topic.

Edited by Axix

Share this post


Link to post

Multumesc pt. sfaturile unora de real folos, dar mi se spune ce stiu deja si Salex :"Colegul nostru nu o sa realizeze nimic, el are mina buna si experienta vasta, nu are de ce sa accepte ideile si sfaturile unor mofturosi. " crede-ma ca te-am citit cu interes, dar nu-ti gasesc rostul arogantei.

Rostul a ceea ce tu numesi aroganta (Apropos, te-ai uitat bine in DEX la definitia acestui cuvint ? Nu de alta insa eu, spre deosebire de altii "cu mina", sustin rostul neconditionat al anvelopelor de iarna si nu ma laud cu priceperea mea ...) il intelegi numai dupa ce stai zile in sir in trafic dupa unii care nu reusesc sa plece de la semafor, chiar daca pe jos nu sint tone de zapada. Sau atunci cind, intrind pe stradute mai necirculate tocmai pentru a evita aglomeratia, ajungi sa impingi citeva masini pe zi (de ce oare ?). Sau atunci cind, mergind pe autostrada sau un DN, vezi zeci de masini iesite in decor. In plus chiar tu ai declarat anterior ca nu putem sa iti schimbam parerea. Deci ...

Share this post


Link to post

1. va pasa de ceilalti, dar nu altruist, ci spre etalarea cunostintelor propii, "bravuri" pe forum, etc. Valabil pt. unii.

2. cine nu-i cu voi, e impotriva si parerea unuia nu se ia in consideratie, daca nu-i cu gloata.

 

Ce sa zic partial ai dreptate uneori se mai sare calul apropo de pct.1 dar nu e cazul pe topicul asta.

La pct.2 gresesti profund...daca unii au fost mai vehementi, si majoritari impotriva parerii tale apropo de cauciucuri de vara asta se datoreaza tonelor de nervi pricinuite de cei cu masinile neechipate din trafic care iti fac viata "frumoasa".

E frustrant sa faci o investitie de citeva sute de RON in echipare corespunzatoare sa poti circula rapid si in siguranta, si totul se duce de ripa din cauza bizonilor cu cauciucuri de vara care deabia se tiriie de frica sa nu buseasca frumusete de Logan sau VW/Opel SH luat in rate pe 6 ani...

Nu e cazul la tine ai luat masina noua, si ma mir ca te pui pt citeva sute pentru siguranta ta si a masinii... ma refer si la o mica busitura/julitura care costa mai mult inclusiv nervi prin service...

Dupa o tura prin service (pe garantia altuia) nu-mi mai trebuie prefer sa fiu eu pregatit sa ma feresc de altii...

Share this post


Link to post

!. va pasa de ceilalti, dar nu altruist, ci spre etalarea cunostintelor propii, "bravuri" pe forum, etc. Valabil pt. unii.

 

2. cine nu-i cu voi, e impotriva si parerea unuia nu se ia in consideratie, daca nu-i cu gloata.

 

 

!. Sincer? Mi se rupe ca te trantesti in copac. Dar nu-mi convine sa intri in cineva. Altfel sunt destui care nu au treaba si scriu la foc automat, i agree.

 

2. Vrei sa iti dea dreptate cand vorbesti prostii ca sa nu te simti singur? Ma tem ca nici doctorii nu o fac.

 

Daca nu ai bani de cauciucuri, deschide si tu un topic, donam si noi cate 5 lei.

  • Like 1

Share this post


Link to post

De cind cu povestea asta precum ca anvelopele de iarna sint un moft, m-am jurat ca nu-i voi ajuta cu nimic pe cei care NU au masinile incaltate (cu anvelope de iarna) corespunzator sezonului rece si sa dea dracu sa intre in mine unu care in sezonul rece, circula cu anvelope de vara, voi avea pretentii sa-mi vopseasca toata masina pentru o zgirietura.

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

!. Sincer? Mi se rupe ca te trantesti in copac. 

 

Daca nu ai bani de cauciucuri, deschide si tu un topic, donam si noi cate 5 lei.

Faceti ce faceti si tot rai sunteti. Va spuneam si mai devreme, natura umana, bat-o vina!

 

Tommy uite contul: agitatiedegeaba117143. Si te-am bagat si la lista de prieteni.   :) )

 

(Apropos, te-ai uitat bine in DEX la definitia acestui cuvint ?

 

 

 

 N-a ajuns la mine tipul asta "DEX", dar o sa ma interesez. Aroganta nu stiu ce inseamna, dar imi place cum suna. O s-o numim in continuare "aere".

 

Stii bine ce-am vrut sa zic, nu mai accetuam si oricum te-am adaugat si pe tine la prieteni; se pare ca trag la cei din staff.

 

Pe final, inca odata, va multumesc pt. responsabilizare, nu era cazul, dar sunteti niste tipi de treaba...per total, ca mici scapari mai avem toti.

 

 

Tocmai a postat cineva la Impresii Cruze despre cauciucuri, o sa merg pe urme sa vad ce-mi aleg. Voi pe ce mergeti?

Share this post


Link to post

Am condus ani de zile fara cauciucuri de iarna si m-am descurcat chiar fara sa lovesc pe nimeni. Si nici blocat n-am ramas pe nicaieri. Am avut situatii din care am iesit mai greu, dar de fiecare data m-am descurcat.

Anul asta am pus cauciucuri de iarna pe fata la masina de serviciu. Pentru ca le platea firma. Exista diferenta? Clar. Merg mult mai lejer. Nu am mai avut situatii din care sa ies greu, am trecut prin zapezi destul de mari de parca mergeam cu tancul. Dar cam atat. Se poate si fara, dar e mai sigur cu cele de iarna. Daca as avea o masina de la care sa am pretentii de confort, as pune cu siguranta cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post
... Ca regula, eu le montez putin inainte de 1 decembrie si le dau jos putin dupa 1 martie, nu stau sa ma uit la termometru.

Se considera ca, pe teritoriul scumpei noastre tari, pe care cu mandrie patriotica o numim Republica Romania, sezonul rece incepe pe 1 Nov. si se termina pe 30 Apr. Cand intalnesti pe ruta pasaje cu piatra cubica esti multumit cu alegerea facuta. In jurul acestor date imi planific reviziile de casa si schimbul rotilor. A muta anvelope pe aceeasi janta mi se pare un tratament "inuman" pentru talonul unui pneu de peste 250 lei.

 

Altfel, cei care circula iarna cu pneuri de vara, indiferent de punte, sunt idolii mei (Satori dixit). Am practicat si eu sportul acesta cu Matizul, dar pe acela, la cei 0,8 tone, il opreai la punct fix, cu calcaiul, iar directia o schimbai din frana de mana.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Am condus ani de zile fara cauciucuri de iarna si m-am descurcat chiar fara sa lovesc pe nimeni. Si nici blocat n-am ramas pe nicaieri. Am avut situatii din care am iesit mai greu, dar de fiecare data m-am descurcat.

Doamne ajuta ca existi! Ma gandeam ca am ramas singur pe Earth, ca-n "I Am Legend". In sfarsit mai exista cineva cu experiente de-o viata asemanatoare cu ale mele. :osanale:

 

D-zeu sa te binecuvanteze, ca ma omorau cu incetul aici. Le tot spun ca-mi pun de iarna si degeaba nu ma mai crede nime. :) )

 

 

 

Share this post


Link to post

Oh da, sunteti multi. Ce, te credeai unique? :) )

Io-te ca iar a dat zapada si sunt -8 grade si nu se topeste, orasul e paralizat datorita celor "prudenti" cu anvelope de vara.

 

Faceti ce faceti si tot rai sunteti. Va spuneam si mai devreme, natura umana, bat-o vina

Nu sunt rau si nu-s nici bun, vorba lui vantu, comit doar fapte necesare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

 Ninge si iar ninge, cred ca de la energiile transmise de voi! Se circula de la melc la brosca testoasa si acum chiar nu se mai poate fara gume-iarna. Dupa prognoza vad  ca pana marti e tot un vis de ninsoare.

 

Ce sa fac, ma vad nevoit sa merg la magazin si sunteti in gandu-mi permanent. Sper sa n-o patesc tocmai cu gume-iarna, eu nefiind invatat cu stilul asta. =))  Glumeam, nu dezvoltati ideea.

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...