Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Acum 1 saptamana am mers cu Matizu spre 1400 "incaltat de vara". Pe la 9 dimineata, zapada de pe sosea era sticla. Cu 1500-2000 m inainte de a a junge la cota(exact in curba unde soseaua este facuta praf) nu am reusit sa mai urc. "Redusem viteza" sa nu rup masina in sleauri si asta a fost. Cei drept curba era plina de gheata si panta destul de accentuata. Am intors si distanta ramasa am parcurs-o pe jos. Daca avem cauciucuri de iarna nu ar fi fost probleme . Jos, la cateva sute de metri de la drumul catre Poiana Stanii un Passat nu reusea sa urce iar o Honda iesise prin frunzele de pe margine.

La 12 cand am coborat in curbele unde a batut soarele se vedea asfaltul . Daca ajungeam mai tarziu nu mergem pe jos. Asa ca niste cauciucuri de iarna nu sunt simple mofturi

Edited by niki

Share this post


Link to post

Cauciucuri allseason am si eu si pana acum nu am avut probleme decat cand am ramas cu masina suspendata pe un damb de gheata. Am reusit sa urc rampe cu zapada si gheata. Nu spun ca sunt ca cele de iarna dar isi fac treaba destul de bine si pe zapada sau gheata. Sunt mult peste cele de vara.

La serviciu am parcat masina unde multi nu s-au incumetat sa incerce.

Share this post


Link to post

Am mers de cand am permis 10 ierni cu allseason si o iarna chiar cu gume de vara.

DE descurcat te descurci, dar destul de greu. Hotararea de a-mi lua un rand de gume de iarna (fie ele si sh) am luat-o asta iarna, cand la -20 de grade pe la Praid (Sovata) nu reuseam sa urc un rahat de panta de cativa metri, pentru ca allseasonurile se facusera plastic. Literalmente nu intra unghia in cauciuc.

Si trebuie sa recunosc - a fost una din cele mai bune decizii luate vreodata - Iarna asta am si avut parte de multe drumuri prin tot felul de zapezi - inclusiv iesit din parcare dintre blocuri fix dupa sau in timpul ninsorii, fara sa fi recut nimeni inainte, cu zapada pana la praguri... Cat sunt ele de no-name-uri (Dayton) - masina s-a comportat excelent.

Singurul loc unde nu te ajuta mult mai mult - poleiul sau gheata "oglinda" - dar oricum acolo nu ajuta de fapt decat gumele cu tinte.

Iar despre allseason-uri? nu sunt 100% porcarii - isi pastreaza compozitia acceptabila pana pe la -10 grade, iar pe uscat daca nu vrei performanta se comporta ok.

Share this post


Link to post

Exact. Sunt anvelope medii pentru cerinte medii. Eu am alte cerine de la masina :) .

Share this post


Link to post

In iarna asta am mers cu toate 3 feluri.

Initial m-a prins frigul si zapada cu cele de vara. Senzatie idioata, parca mergeam cu roti de carutza sau de plastic. Pauza aderenta inclusiv pe asfalt curat.

Am schimbat repede fata cu allseasons ~noi care le aveam in dotare de iarna trecuta; s-a vazut diferenta imediat.

Dar dupa ce am mutat allseasons pe spate si pus 2 Khumho de iarna pe fata a fost cu totul alta viata.

Aderenta superba pe asfalt, zapada batatorita, zapada afinata, pe gheata poroasa mai slab; la fel si acum la -25 grade.

Diferenta se cunoaste la mine fata/spate iarna/allseasons, in curbe are tendinta sa "fuga" putin spatele.

Apropo de mers cu cauciucuri de iarna pe timpul verii...hmmm... daca iti permiti sa le uzezi aderenta e mult mai buna la asfalt, stabilitate mai buna in curbe etc...

LE: Ce inseamna sa te iei dupa "2 vecini"...sorry...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Apropo de mers cu cauciucuri de iarna pe timpul verii...hmmm... daca iti permiti sa le uzezi aderenta e mult mai buna la asfalt, stabilitate mai buna in curbe etc...

Te-am mai rugat si cu alte ocazii sa te abtii in loc sa spui niste lucruri complet aiurea. NIMIC MAI FALS !!!! Aderenta ESTE VARZA, la orice plecare (oricit de lenta) de pe loc rotile se invirt fara a musca din asfalt, la orice frinare (oricit de domoala) rotile se vor bloca ... si asa mai departe !!!! Pacat de sfaturile bune pe care le dai, imediat urmeaza niste enormitati :( .

Share this post


Link to post

Sa nu mai vorbim de acvaplanare. Cei ce merg cu viteza cu gume de iarna pe o ploaie torentiala, vara, sunt idolii mei.

Share this post


Link to post

Deci pentru cine crede ca anvelopele de iarna sunt un moft il invit sa incerce un sezon, dupa care sa vedem ce parere are.

 

Iarna aceasta am avut ocazia sa vad bucurie si satisfactie in ochii unei persoane (de aproximativ 50 ani) care, in viata lui nu a avut anvelope de iarna pe masina, pentru el nu exista diferenta intre anvelope vara-iarna.

Dupa ce mi-am luat anvelope noi (unii stiti deja povestea) anvelopele vechi le-am vindut, mai bine spus le-am donat persoanei mai sus mentionata care, dupa ce a facut citeva ture prin nameti cu anvelope de iarna, s-a intors, a oprit in fata curtii mele lasind geamul jos si strigind ca disperatul: putere! putere! putere!

Mult mai frumos si spre surprinderea mea a fost cind, dupa citeva zile, vine mosul si spune:

 

Intr-adevar, exista diferenta intre anvelopele de iarna si cele de vara. As mai avea o intrebare, zice el.

Poti sa-mi faci rost de 4 jante SH pentru Suzuki, pe care sa pui anvelope NOI ca ale tale? uite, pun banul jos, sa am si eu doua garnituri vara-iarna.

 

:shock: Cam asa imi aratau ochii in cap cind am auzit ce intreaba.

 

Am facut rost de jante, am pus anvelope noi, iar acum se bucura de ele. :->

Share this post


Link to post

OFF-topic:

 

Gresit total. Cele intermediare sunt cele mai proaste anvelope, producatorii nu ar trebui sa faca asa ceva,

Insa cat timp sunt destui necunoascatori/zgarciti/dobitoci sa cumpere, nu or fi prosti sa nu vanda asemenea promiscuitati obscure.

 

 

 

O fi totul in mana daca incape, dar excelenta asta a ta are masuri strambe, probabil acolo si experienta.

Tu ai mers vreodata cu anvelope de iarna, iarna? Da' sincer.

 

Uite, anvelope all season:

 

post-182-126445478787_thumb.jpg

 

Bine, majoritatea le vand ca si anvelope de iarna, cu disipare de caldura A, cu Treadware 400 si profil in V.

 

post-182-12644549799_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tu ai mers vreodata cu anvelope de iarna, iarna? Da' sincer.

In esenta n-am vrut sa spun ca nu-s bune cele de iarna, ci doar ca se poate merge si cu vara(depinde si ce vara) daca ai un pic de experienta si te mai ajuta-n cazu` meu, toate controalele. Se merge, binisor, asta insemnand de colo pana colo, nu croaziera la Brasov-Satu-Mare. Eu mi-s mai devreme facut si pe vremea mea nu se schimbau cauciucurile ca acum, se mergea cu ce era. Tocmai de-atunci dateaza mana asta formata! 24000000.gif

 

Am mers cu iarna, dar n-am testat pe gheata. N-aveam cu ce!

Ma puteti acuza ca-s nebun, dar nu-mi puneti in spate minciuna, caci nu ma caracterizeaza.

 

Domnilor colegi forumisti, nu va pot onora invitatia, desi tropaie copilul din mine, dar cu prima ocazie va dau de stire.

 

Si pana la urma, mai da-le-n colo de cauciucuri,canu-mi place cearta asta!21000000.gif

Edited by Axix

Share this post


Link to post

Nici noua nu ne plac iarna cauciucurile de vara. La mine diferenta e simpla intre gumele de iarna si cele de vara: urc sau Nu urc in curte. Simplu. Cu alea de vara NU se poate urca decat daca dau cenusa/nisip/balastru, cu cele de iarna po urca lejer, fara ajutor si, cel mai important, fara stresul ca as putea-o pocni in stalpul din stanga (cum am patit la matiz). Poti avea mama controalelor pe masina, fara gume de iarna esti mancat in sezonul rece. Si nici "sfanta mana" nu ajuta, cand masina se hotaraste sa danseze lambada sau, mai rau, macarena (la macarena se lasa cu intoarceri).

Share this post


Link to post

Poti avea mama controalelor pe masina, fara gume de iarna esti mancat in sezonul rece. Si nici "sfanta mana" nu ajuta, cand masina se hotaraste sa danseze lambada sau, mai rau, macarena (la macarena se lasa cu intoarceri).

 

Incerca controalele si-mi scrii dupa!

 

 

In lambada ta intra cauciucul singur sau mana de lemn care nu-i sincronizata cu piciorul de  plastic sa tina masina pe trasa in conditii optime?

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Daca te ia prin surprindere, poti sa fi si schumacher. Poate o redresezi, dar, pe trasa care trebuie?

 

O mica patanie. Mergeam in spatele unui prieten cu gume de iarna. Eu aveam iarna pe fata si allseazon tocite pe spate, tocmai luasem masina din service. La o curba la dreapta am intrat cu aceeasi viteza ca el din neatentie moment in care am simtit ca imi fuge spatele, am redresat rapid dupa care am incercat sa iau curba, acelasi comportament, efectiv aveam viteza prea mare pentru conditiile date si mai grav, nu aveam cum incetini fara sa ma rasucesc.

Intr-un final am reusit sa redresez insa eram pe contrasens, mare bulan ca nu venea nimeni din fata. Vezi la accidente @vaxxi nu a avut acelasi noroc.

 

Intrebarea mea acum, ce faceam daca acea curba era la stanga?

 

PS pentru axix si altii ca el. Nu va mai dat mari maestrii ai volanului, sumahari sau ce vreti voi. Cand te surprinde masina si nu esti atent poti sa ai ce scoala de pilotaj vrei tu, s-a dus... Echipati-va masinile corespunzator si dupa aia mai vorbim. Altfel stirile de la ora 5. Si sincer ma intereseaza mai putin ce se intampla cu voi, treaba voastra, insa cand in manevrele de "control" ale masinii acrosati si o persoana nevinovata situatia se schimba.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
... Cand te surprinde masina si nu esti atent ...

Am inteles ce inseamna "nu esti atent": vorbesti la telefon, dai un SMS, cauti ceva la mp3, te uiti la DVD, dar ce-i aia "te surprinde masina" ? Din exemplul tau rezulta "neadaptarea vitezei la conditiile masinii in raport cu drumul". Aceeasi surpriza o poti avea iarna, cand rulezi pe o sosea dupa ora 17, la aceeasi limita de viteza cu care rulai la ora 12 sau in vara, indiferent de pingelele din picioare. Deci, "mana la volan" trece prin creier, tot pe acolo pe unde trece si neatentia si surpriza.

Share this post


Link to post

"Te surprinde masina" inseamna ca nu reactioneaza cum te astepti. Cauzele pot fi multiple, de obicei un sofer experimentat se prinde imediat, insa nu intotdeauna mai e si cale de intors.

 

"Nu eram atent" inseamna eram relaxat. La inceputul drumului eram atent la reactiile masini in conditiile date insa vazand ca totul merge cum trebuie am slabit incordarea si am "uitat" efectiv de lipiile din spate, a intervenit rutina numai ca masina era "alta" decat de obicei.

Share this post


Link to post

Astea de iarna sunt pt.zapada, nu si gheata, deci devin inutile la un trafic de Bucuresti cu zapada batatorita. Striatiile nu te ajuta cu nimic pe sticla ca n-au ce sa prinda intre ele.

 

 

Nu te cunosc, nu ma cunosti, dar gresesti inadmisibil de mult. Exemplificare ( a se citi dovada clara, sau ire futabila ) :

 

Present days, 2010: In ultimile 3 saptamani, bat zilnic cu Cielito un drum de tara cu zapada batatorita. Atentie, zapada batatorita si "lustruita" ca sa zic asa.

Viteza de croaziera este de 60-70/ h, in conditii de siguranta, fara ca masina sa patineze/ danseze de spate, etc. OPRESC in siguranta, iau virajele in SIGURANTA, fara nicio treaba! Senzatiile faine care ma solicita intr-adevar pe acel drum vin pe la 90/h. Si le caut destul de des, sa fiu sincer.

 

In the past, 2006: acelasi drum, aceleasi conditii meteo, aceeasi masina, insa cu cauciucuri de vara : viteza maxima 30 /h (40 /h cand ma grabeam...) dans lateral cat cuprinde la cea mai mica corectie din volan, frana inexistenta, claxoane preventive adresate pietonilor aflati la zeci de metri.

 

Poate are cineva timp sa-i repete omului ca nu striatiile conteaza, ci materialul.

 

Ca inainte de 89` se circula fiecare cu ce avea, e alta poveste. De aia se incumetau iarna la drum atatia cu Daciile. Daca totusi te aventurai, o faceai din necesitate, nu din placere. Pleaca multi, ajunge cine poate. Personal, 90 % din drumurile la volan pe care le fac, le fac din PLACERE. Fie ele iarna sau vara.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Cine a apucat sa conduca macar o data iarna cu anvelopele de sezon, nu va mai renunta la ele. Parca te urci intr-o alta masina. Problemele pot sa apara atunci cand, supraevaluand posibilitatile lor, incerci sa atingi limita si asta nu e bine...

Nu sunt un moft, folosite corect si cunoscand faptul ca si ele au o limita, (nu-i ca vara10000000.gif ) sunt chiar o necesitate.

Share this post


Link to post

In lambada ta intra cauciucul singur sau mana de lemn care nu-i sincronizata cu piciorul de plastic sa tina masina pe trasa in conditii optime?

Lasa, dom'le, mana de lemn si piciorul de plastic, deoarece n-am luat ieri permisul si nici nu stau iarna in casa, de frica sa merg cu masina.

Cum spunea un coleg: ti-am zis, bai, ca-i popa? Da tu nuuuu, Batman, Batman...

Asa o sa auzim si de tine, cand vei pati vreo chestie si ai sa vii sa te jeluiesti pe forum. Numai zgarcitii nu-si iau gume de sezon! Am zis! Dar se dau smecheri cu tehnica de pilotaj si controale la masina. Dupa aia cer masina de tractare sa-i scoata din sant.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Mai oameni buni, toti aveti dreptate si vb lui Base,"iarna nu-i ca vara", dar eu nu combat cauciucuriule de iarna , ci doar spun ca se poate merge , totusi, pe sosele patriei, care sa recunostem, doar cand ninge 4-5 zile la rand sunt patinoar.

 

Nu-i nimeni pilot si chiar de-ar fi, e pe pista nu in trafic. 

 

Va iubesc pe toti de-o-potriva, dar lasati-ma sa am  opinia formata din experienta si anume: ca nu-i musai sa treci pe iarna, daca stai rau cu finantele si n-ai drumuri lungi de facut. Mai depinde si de zona in care locuiesti, unii sunt invatati cu zapada, altii se constipa la 2 cm de omat. Si exemplele pot continua...Totu-i relativ, fiti mai permisivi, sau ati vazut ca-s mai nou pe-aci?

 

Ma gandesc ca forumul e de discutii in doua sensuri nu pe unic si nici nu cred ca trebuie sa ne asumam si sa aplicam parerea unuia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Colegul meu, profesorul de matematica,, si-a luat in toamna un focus nou, sedan. A zis ca trece iarna si nu-i mai ia gume de sezon, ca se descurca si asa, la 3 km de naveta. Ei bine, de cateva zile e disperat, a spus ca de unde are, de unde nu are, scoate bani macar de doua gume de iarna, deoarece e cumplt de controlat masina. Zapada a inghetat, sunt multe rigole. Asa ca azi l-am vazut la omul de la care am luat si eu gumele de iarna sa trateze pentru incaltari noi.

 

Omul are la vreo 45 de ani, are permis de peste 20 de ani, a condus ceva al viata lui. Insa zicea acum o saptamana ca nu are el nevoie de gume de iarna... exact ca si tine. Mai era unul pe softpedia care zicea ca el focalizeaza manual cu nikon d3000 si obiectivul de kit 18-55 si toti faceau misto de el. El zicea ca e "tru".

 

LE: tu chiar nu intelegi ca, mai ales in perioada asta, gumele de iarna sunt un must-have? O sa fie legea ca societatile de asigurari sa nu ii mai despagubeasca pe cei care au produs daune si nu au avut masina echipata cu cauciucuri de sezon. Abia astept sa se introduca, sa vezi ce or sa deie iama o gramada de "piloti" in magazinele de profil sa-si ieie cauciucuri.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Si-ar mai fi o tema...se pun de iarna pe rotile tractoare sau pe toate patru?

 

Bine , stiu ca idealul e pe toate, dar isi fac functia si doua?

Edited by Axix

Share this post


Link to post

Da, dar melodia macarena iti spune ceva? Aia de da rapid din fund pentru schimbarea directiei...

Mi-am dat comanda de inca doua gume de iarna pentru spate, nu noi, ci aduse din jermania. In cateva zile mi le aduce- dupa aia dau o tura in oras si le montez. Eu macar sunt constient.

 

LE: atat de constient sunt in acest moment, incat ma duc sa bag masina in garaj, ca sa nu raspaluiesc maine dimineata cand plec la munca.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Astea de iarna sunt pt.zapada, nu si gheata, deci devin inutile la un trafic de Bucuresti cu zapada batatorita. Striatiile nu te ajuta cu nimic pe sticla ca n-au ce sa prinda intre ele....Nu faceti mofturi occidentale sa schimbati cu "iarna" ca aruncati banii pe geam.

 

In esenta n-am vrut sa spun ca nu-s bune cele de iarna, ci doar ca se poate merge si cu vara(depinde si ce vara) daca ai un pic de experienta si te mai ajuta-n cazu` meu, toate controalele. Se merge, binisor, asta insemnand de colo pana colo, nu croaziera la Brasov-Satu-Mare ...

 

... eu nu combat cauciucuriule de iarna , ci doar spun ca se poate merge , totusi, pe sosele patriei, care sa recunostem, doar cand ninge 4-5 zile la rand sunt patinoar.

...

Va iubesc pe toti de-o-potriva, dar lasati-ma sa am opinia formata din experienta si anume: ca nu-i musai sa treci pe iarna, daca stai rau cu finantele si n-ai drumuri lungi de facut.

 

Vad ca, in decurs de 24 de ore, parerea ta s-a nuantat. Cu afirmatiile din ultimele doua citate sint de acord, cu ce ai scris in primul nu sint si nu voi fi niciodata. Ca idee, in fix o luna am parcurs 6000km multi dintre astia in cele mai dificile conditii de iarna. IN PERMANENTA am fost in siguranta deplina si, in multe situatii, starea de confort si placerea condusului s-au datorat anvelopelor adecvate la conditiile de drum.

 

Si inca doua exemple care demonstreaza UTILITATEA anvelopelor de iarna chiar si in traficul de Bucuresti.

 

Ieri seara am fost blocat de catre un microbuz in niste sleauri de cca 20-25 cm. Zapada era bocna, in primul moment m-am gindit nici sa nu mai incerc sa ies. Totusi, am incercat si chiar am iesit fara mari eforturi. Asta in conditiile in care a trebuit sa efectuez viraj stinga total si am atins sleaurile cu pragurile.

 

Astazi, pe un drum "la negru" la -11*C am reusit sa evit un dement exclusiv datorita cauciucelor ! Sincer am fost sigur ca poposesc in usile lui insa a avut noroc. Cu anvelope proaste sau ne-adecvate, sigur l-as fi pocnit.

 

Chiar si numai pentru situatii de genul celei descrise putin mai sus merita acest moft. Pina la urma nu sintem singuri pe drum. Eu unul prefer sa fiu in masura sa evit si greselile sau prostiile altora, nu ma incalzeste cu nimic daca pocnesc pe unul si sint declarat nevinovat ... Prefer sa inlocuiesc placerea de a sta prin service-uri cu niste costuri modice. Daca exista posesori de automobile care nu-si permit sau nu vor sa isi doteze masina corespunzator atunci mai bine sa o lase in parcare pina trece iarna si sa ma scuteasca de bravuri ieftine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Axix: Macar pe rotile active sa ai cauciucuri adecvate. Valabil tractiune fata. Daca ai pe spate e ceva mai nasol.

Diferenta de cauciucuri fata spate se vede la frinare-mai slaba- si la curbe unde cele de vara sau allseasons (cum am eu de exemplu) de pe spate au tendinta sa alunece.

 

...Pina la urma nu sintem singuri pe drum. Eu unul prefer sa fiu in masura sa evit si greselile sau prostiile altora, nu ma incalzeste cu nimic daca pocnesc pe unul si sint declarat nevinovat ... Prefer sa inlocuiesc placerea de a sta prin service-uri cu niste costuri modice. Daca exista posesori de automobile care nu-si permit sau nu vor sa isi doteze masina corespunzator atunci mai bine sa o lase in parcare pina trece iarna si sa ma scuteasca de bravuri ieftine.

Explicatia lui Salex este de nota 10.

Initial am vazut ca incepe iarna lejer, in sezonul asta drumurile erau numai servici-casa si retur, eventual supermarketuri la cumparaturi. Ce rost are sa dau bani pe cauciucuri, am zis ca ma tirii cu cele de vara.

La prima ninsoare am vazut ca merg cu roti de plastic si am ratat la milimetru schimbarea spoilerului fata.

Am facut o mica socoteala: spoiler 400RON, vopsit 2-300RON, montaj ~100RON; adauga alergatura, timp pierdut si rezultatul a fost : bancomat -> fugareala magazine auto -> service =2 caciucuri noi fata de iarna =400RON, cu supliment 2 A/S pe spate existente in dotare.

Nu am regretat nici o secunda. Conduc lejer fara stres, am mers pe unde alte masini nu se incumetau...ocolit prin zapada de 30cm masini blocate pe strada...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Bine punctat, baieti! Sper sa realizeze si colegul nostru situatia in care se afla (stie el cat e de buna sau nu).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...