Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Apoi aderenta nu m-ar interesa, pote sa si cinte pe asfalt. Ma intreb de nu crapa, doar provizoriu monta-o.

Share this post


Link to post

Iarna trecuta am avut pe Mazda Ultra Grip 7. Din nefericire, un vecin a vrut sa faca o fapta buna prin noiembrie si mi-a facut doua zambete pe cauciucurile din fata. Am fost nevoit sa imi comand alte doua cauciucuri, pe care le-am montat pe fata (fiind noi, bineinteles). Am avut de ales intre Firestone Winterhawk2Evo si Michelin Alpin A3. Le-am luat pe cele din urma, insa nu sunt ca UG-urile...

Pentru sezonul cald am Bridgestone, insa se cer inlocuite si am in vedere GoodYear OptiGrip 91V si Dunlop SPMAXX 91Y. Tind spre Dunlop, insa astept eventuale feedback-uri de la cunoscatori.

Nu recomand intermediarele, am avut si m-am invartit pe sosea, intr-o curba, de parca eram la patinoar cu galosi in picioare... Am scapat de ele in prima iarna :)

Share this post


Link to post

Ultra grip 7 sunt praf pe linga orice vredestein de iarna. De vara, dunlop sport maxx, all the way :)

Share this post


Link to post

Nu am avut posibilitatea atunci sa imi iau vredestein, nu aveau dimensiunea necesara mie.

Multam pentru recomandarea Dunlop. :osanale:

Share this post


Link to post

Sustin punctul de vedere vis-a-vis de Dunlop SPMAXX. In ce priveste UG 7+, nu sint de acord. Strict pentru masina mea, UG7+ au fost si sint departe de a fi dezamagitoare prin prisma raportului pret/performante.

Share this post


Link to post

Iarna viitoare voi pune la vanzare 2 Bfgoodrich. Chiar sa raman blocat in parcare...

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur si eu voi scapa de Michelin-urile Alpin 3 de le am acum si imi voi cumpara UG7 sau 8. Dezamagitor de proaste, noi, in comparatie cu ultra gripurile de 2 ani.

Pentru vara merg pe Dunlop SP Sport Maxx.

Share this post


Link to post

Neasteptat de multumit am fost de Tigar-uri.

Cu accentul echipat pe fata cu Tigar Winter -(alese pe considerente de pret) nu am ramas impotmolit niciodata in iarna asta in Bucuresti si prin valea Prahovei. Pe gheata sunt decente.

 

Peste Dayton-uri si peste Matador-urile Nordic mp59.

Share this post


Link to post

Eu nu as avea incredere in Tigar mai mult de o iarna. Au profilul mult prea "cuminte" si risti sa se comporte ca cele de vara din a doua sau a treia iarna.

Iarna viitoare ma bag la ceva mai cramponat.

Share this post


Link to post

Subscriu si eu la Tigar (185/65/15 pe Logan ) ,chiar am fost foarte multumit ,precizez ca sunt la a doua iarna !

Share this post


Link to post

205/55 r16 Dunlop SP Sport Fast Response a avut cineva? Poate imi da o parere despre ele...

Multumesc.

Share this post


Link to post

Am trecut pe gumoasele de vara astazi, dupa ce au foar reechilibrate, desigur.

Share this post


Link to post

Am vrut sa fac si eu acelasi lucru cu ocazia unui turneu de vreo citeva zile prin tara. Mai bine ca m-am abtinut; la -5*C stradutele laterale in rampa si in panta din Sinaia (transformate in oglinda !) ar fi pus capac anvelopelor de vara

Share this post


Link to post

Pentru Ro. inca nu e cazul mai ales pentru zone de deal si munte unde temperaturile scad repejor insotit de surprize cum ar fi lapovita si ninsoare. Aici s-a incalzit binisor si e mai sprintena pe gume de vara. Le pun la loc pe alea de iarna daca se cere, dar nu cred ca o sa scada grosolan temperaturile.

Share this post


Link to post

M-am trezit cu asta in cauciuc, surprinzator nu pierde presiunea inca. Ma cam forteaza sa trec la cele de vara. Vredestein snowtrac 2 se tin bine pe zapada, insa se simte ca sunt imbatranite, patinam destul de mult fata de iarna trecuta pe polei. O sa iau minim doua noi iarna viitoare, tot vredestein.

post-23907-0-88146700-1331725504_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Inca ma abtin sa trec la gumele de vara. In fiecare we aproape ajung pe valea prahovei - sinaia - si vb lui Salex, inca e zapada inghetata si gheata pe stradutele laterale.

 

Probabil pe la sfarsitul lui martie...

Share this post


Link to post

@Saint666: O anvelopa "expira" dupa 8 ani (conform testelor nemtilor de la Autobild) indiferent daca s-a rulat sau nu cu ea. Daca ale tale au carne destula si nu sunt mai batrane de 8 ani nu ai de ce sa le schimbi. Pe Aveo-ul cumnata-mii cauciucurile de pe spate sunt din 2004 (le-am avut pe Nubira) si a mers cu ele si anul asta fara nici o problema (autostrada, oras, drum expres etc).

Share this post


Link to post

Pai sunt din 2005 parca...deci cam le-a ajuns. Probabil o sa le tin pe cele doua de pe spate care n-au avut pana.

Share this post


Link to post

@Saint666: O anvelopa "expira" dupa 8 ani (conform testelor nemtilor de la Autobild) indiferent daca s-a rulat sau nu cu ea. Daca ale tale au carne destula si nu sunt mai batrane de 8 ani nu ai de ce sa le schimbi. .

 

Si daca pixbuild vine maine si ne spune ca durata de viata e de 20 de ani indiferent ca faci cerculete sau le tii in depozit, le tii 20 de ani? :)

Eu mai mult de 3 ani nu mai tin un cauciuc. In al 4-lea an un cauciuc deja se comporta prost tare fata de nou.

Share this post


Link to post

Sint de aceiasi parere, dupa 3 ani sau 50% uzura s-a dus aderenta. Se poate merge pe ele nu-s chiar de aruncat, insa nu-i aceiasi poveste ca in primii 2 ani maxim trei. Cind le-am montat acum pe ale mele, nu-mi venea sa cred cum se simte mirosul ala de guma proaspata si curate (pe jante reconditionate) parca ieri le-am cumparat.

Share this post


Link to post

Sunt de acord ca nu mai sunt ca noi, dar nici de aruncat nu sunt. Totusi ma bucur ca exista oameni ca voi care le dau pe doi lei dupa 3 ani, pt ca sunt destui care le vor cumpara si le vor mai tine inca 5 :D . In plus revista "pixbild" face niste teste pe circuit unde se verifica distantele de franare, aderenta, rezistenta la rulare etc. Ma indoiesc ca vreunul dintre voi face astfel de teste ca sa ii poata contrazice.

 

Exemplu concret: Anvelopele de pe Epica aveau 3 ani (cel putin, nu m-am uitat la DOT, sunt cele originale) cand cam luat masina si 2 erau tocite, 2 aveau cam 4-5mm carne (rulate aprox 50000km). Am mers 2 mii de km cu cele vechi si apoi ma pus gumele de iarna. Primavara urmatoare am cumparat 2 Barum Bravuris pe care le-am pus pe fata. Ghici ce? Mergeau la fel de bine/prost ca cele Hankook originale. Ba chiar sunt un pic mai zgomotoase. Nu stiu cati bani aveti sa dati voi pe cauciucuri sau cat de la limita va conduceti masina, dar prefer sa dau 20mil la 3 ani ca sa-mi fac un concediu, nu sa imi cumpar cauciucuri...

 

PS: Mie personal cel mai nasol mi se pare cand pun gume noi sau care au stat la boxa peste iarna/vara. Atunci ai cea mai proasta aderenta si pana nu le rodezi putin, nu poti avea incredere in ele. Aviz celor care au trecut la gumele de vara.

Share this post


Link to post

Nu am limita de buget la anvelope si nu vand anvelope second, le donez daca cred eu ca mai merg cumva un an si sunt doritori sau le arunc.

Stii de ce? Pentru ca un metru de frana sau un derapaj te poate costa un accident cu daune si/sau victime, si atunci te las pe tine sa faci evaluari sa vezi cat valoreaza 20-30 de milioane.

Daca ne spui de barum bravuris si alte pocnitori e clar. Nu am nevoie de testele nimanui ca sa vad ca masina se comporta corect sau nu, daca ma simt eu in siguranta 'au ba, nu e vorba de sfidat legile fizicii. Anul trecut am aruncat un set de toyo proxes plm 1 0 x infinit dupa mai putin de 2 mii de km pentru ca erau extrem de proaste si aveau un comportament imprevizibil si crestea presiunea in ele exagerat de mult, desi erau laudate prin reviste si forumuri. la fel un set de iarna de good year shit.

Nu exista investitii mai bune intr-o masina decat anvelopele si franele :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mare adevar! In ordinea asta. Pneurile sunt chestiile care te leaga de strada. Electronica si toate celelalte rahaturi sunt accesorii.

Share this post


Link to post

@Tommy, ce dimensiuni ai la anvelopele care te-au nemultumit?

Share this post


Link to post

Nu conteaza dimensiunea in primul rand ci calitatea anvelopei. Pe 15 si pe 16 aveam la toyota: 195/60R15, 195/55R16 si 205/50R16, pe 14 aveam 185/60R14 la cielo. Pe 17 nu am avut ceva sa nu ma multumeasca, evident cu cat janta mai mare cu atat gasesti anvelope mai bune, acum stiu ce sa iau si merg la sigur :P

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...