Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Momentan am achizitionat aceste cauciucuri :Hankook H730. Destul de moi pe caldura,dar astept sa vad cum se comporta la temperaturile scazute.

Share this post


Link to post

baietii ma dumireste si pe mn cineva k am o problema cu anvelopele astea de iarna;sunt nou paci si voiam sa va intreb dak ar fi bn sa iau anvelope "all season" sau sa cumpar anvelope de iarna?din cate am citit prin legea cea de noua de anvelope la cele cu "all season" nu scapi de amenda;ma lamuriti si pe mn?MS

 

Daca tot esti nou paci, te rog sa citesti Regulamentul locului si sa butonezi putin mai ... pe romaneste. Limbajul IRC nu este acceptat pe acest forum !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare referitoare la niste anvelope de iarna. Mi-am cumparat 2 anvelope noi, Vredestein Snowtrac 3, stiind ca mai am 2 bunicele din setul vechi, Semperit, pe care sa le pun pe spate.

Acum am observat ca nu mai au decat aprox 2,5 mm carne pe ele. Ce sfat aveti? Mai merg iarna asta?

Share this post


Link to post

depinde cat circuli . si cu ce viteze. Am citit o gramada de opinii cum ca recomandabil ar fi sa inlocuiesti tot setul de 4 anvelope. Cu certitudine anvelopele tale de 2.5 mm sunt mai bune decat unele de vara. :)

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Fac drumul Calarasi - Bucuresti pe autostrada cam la 2 saptamani si mai merg ocazional pe la munte. Din ce-am mai citit, cica n-ar trebui sa aiba sub 4 mm..

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Am ridicat garda cu 5mm incaltand masina cu Hankook IceBear W440 (205/65/15). Credeti ca am facut o greseala avand in vedere ca recomandarea producatorului este 205/60/15. Sa ma astept la ceva probleme?

 

http://www.hankooktire-eu.com/tires/tire-presenter-single-view/view/singleView.html?aoetirepresenter%5Boffset%5D=0&aoetirepresenter%5Btire%5D=21&aoetirepresenter%5Bback%5D=216&cHash=16bf8f2b795d443d6fcca24f06cfa395

Share this post


Link to post

Probleme o sa ai doar la un control al ARR-ului daca nu ai dimensiunea trecuta in cartea de identitate a masinii.

Din cate stiu a fost si un comunicat al MTI in care spuneau ca vor verifica in mod expres nu doar sa scrie M+S pe anvelope ci si dimensiunile anvelopelor.

Daca dimensiunea nu e omologata pentru masina ta, iti iei amenda ca nu ai anvelope de iarna omologate + retinere talon, adica pe scurt e ca si cum nu ai avea anvelope de iarna. :(

 

Asta a fost si motivul pentru care si eu mi-am schimbat anvelopele de iarna cu unele noi pe dimensiune omologata in cartea de identitate a masinii, desi cu cele vechi mai puteam merge linistit o iarna-doua.

 

LE: Uite si comunicatul de care zic:

http://www.e-politic.ro/Palatul-Victoria/Ministerul-Transporturilor-anunta-amenzile-pentru-lipsa-dotarii-autovehiculelor-cu-anvelope-de-iarna_123747_6.html

 

Astfel, conducătorul auto va trebui să își achiziționeze anvelope omologate, în concordanţă cu cele înscrise de către RAR în cartea de identitate a vehiculului şi care poartă marcajul M+S (sau M.S, sau M&S).

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

acelas motiv pentru care m-au gasit dracii pana am dat peste niste anevlope si bune si ieftine pentru accent (cu dimesiuni ciudate in talon)

 

Pentru ca daca au un motiv in plus de spaga, il vor folosi.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

O sa tiparesc specificatiile din pagina producatorului in care se arata ca sunt anvelope speciale pentru iarna. Cat despre inaltimea anvelopei care este cu 5mm mai mare decat cea din talonul masinii mi s-ar parea o prostie sa se lege. Dar vorba lui "madkat" : pentru ca daca au un motiv in spus de spaga, il vor folosi.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Apropo, ai inaltat masina cu 1 cm, nu cu 5 mm cum zici. 60 si 65 nu sunt in milimetri(valoare absoluta), ci in procentaje(valoare relativa). greenguy.gif

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Momentan am achizitionat aceste cauciucuri :Hankook H730. Destul de moi pe caldura,dar astept sa vad cum se comporta la temperaturile scazute.

Astea le am si eu. La tractiune nu am simtit diferente fata de anvelopele de iarna, insa la franare mi-a stat ceasul de vreo 2 ori. Initial am acuzat ABS-ul, am iesit cu cealalta masina(anvelope iarna) sa fac o comparatie. Ulterior am realizat ca de fapt anvelopele erau de vina.

Share this post


Link to post

Am ridicat garda cu 5mm incaltand masina cu Hankook IceBear W440 (205/65/15). Credeti ca am facut o greseala avand in vedere ca recomandarea producatorului este 205/60/15. Sa ma astept la ceva probleme?

 

http://www.hankooktire-eu.com/tires/tire-presenter-single-view/view/singleView.html?aoetirepresenter%5Boffset%5D=0&aoetirepresenter%5Btire%5D=21&aoetirepresenter%5Bback%5D=216&cHash=16bf8f2b795d443d6fcca24f06cfa395

Nu doar cu 0,5 cm, ci cu peste 2 cm, mai exact 2,057 cm. Masina va avea consum mai mare, mai ales ca anvelopele sunt de iarna, demaraj mai slab (se simte in special dupa 80km/h), motor ceva mai solicitat, stabilitate mai proasta in viraje, franare mai slaba, iar vitezometrul va indica gresit (cu aprox 3 km/h mai putin), plus ca e f posibil sa ai probleme cu politia.

 

Parti bune: protectie mai mare pe drumuri cu gropi... si cam atat :( .

Share this post


Link to post

De dragul exactitatii, esti rugat sa ne prezinti si noua calculele din care a rezultat numarul magic 2.057. Cat despre restul consideratiilor, ma abtin.

 

In general, abaterea acceptata este de pana in 3%, iar in cazul de fta este de 3.3%. Ar putea cineva sa-si calculeze la marimile oficiale din talon sa observe asta.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

De dragul exactitatii, esti rugat sa ne prezinti si noua calculele din care a rezultat numarul magic 2.057. Cat despre restul consideratiilor, ma abtin.

Aseara nu mergea miata.net si am verificat aici

Cat despre restul consideratiilor, ma abtin.

Dar... de ce? Spune-ne si noua ce ai pe suflet.

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Absolut corect.

Doar ca 2.057cm se refera la diametru. Garda la sol creste cu 2.057cm/2 adica ~1cm.

 

 

Share this post


Link to post

Buna observatie. Era vizibila si cu "ochiul liber", nu era nevoie de miata.net .

 

Masina va avea consum mai mare, mai ales ca anvelopele sunt de iarna,

Faptul ca anvelopele sunt de iarna e valabil si pentru anvelopele standard. uar pentru abaterea aia cu cat va fi consumul mai mare? Probabil cu aproximativ 3.3%, dar asta datorita faptului ca in realitate ai parcurs cu 3.3% km mai mult decat arata kilometrajul.

 

Masina va avea consum mai mare, mai ales ca anvelopele sunt de iarna, demaraj mai slab (se simte in special dupa 80km/h), motor ceva mai solicitat, stabilitate mai proasta in viraje, franare mai slaba, iar vitezometrul va indica gresit (cu aprox 3 km/h mai putin), plus ca e f posibil sa ai probleme cu politia.

Treaba cu politia asa e. Despre restul, sincer, m-as mira sa simti vreo diferenta la aceeasi latime de pneu si aceeasi janta. E ca si cum ai spune cu precizie daca rulezi cu 100 km/h sau cu 96.7 km/h fara sa te uiti la kilometraj

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

@AliCE - Cand am specificat 2 cm, ma gandeam la diametrul rotii, dar asa e, nu se intelege bine, corectia e binevenita.

 

@lucian107416 - Pai si eu ce-am spus? Deja masina va consuma mai mult prin faptul ca va fi echipata cu anvelope de iarna (desi nici in acest caz nu e absolut obligatoriu), dar daca mai si maresti diametrul anvelopei, diferenta va fi clar sesizabila.

Credeam ca se subintelege ca va trebui calculat consumul respectand eroarea de 3,3%.

 

Cat "despre restul":

 

- demarajul e clar mai slab; numai cine nu isi cunoaste masina sau merge cu ea mosnegeste nu isi da seama;

- rotile vor fi mai mari; motorul va munci mai mult pentru a pune masina in miscare (indiferent ca parerea ta e alta);

- stabilitate mai proasta - aici chiar e nevoie sa argumentez ??

- da, si franare mai slaba, poate cu putin (dar putinul ala e de multe ori vital), dar va fi mai slaba; foloseste gugal si te lamuresti.

 

In alta ordina de idei, ai avut cumva montate roti mai mari pe masina si n-ai observat nimic din toate astea ??

 

P.S.: A nu se intelege ca "vai ce puturosenie de masina va deveni" sau "va consuma in draci". Dar cine tine un jurnal cu consumul masinii, cine foloseste toata plaja de turatii si ii place sa intre mai tare in curbe, cu siguranta va remarca cel putin o schimbare. In rau, desigur...

Edited by Amentys

Share this post


Link to post

Și-un test de pe la noi...

Share this post


Link to post

Singurul lucru de care imi este teama este cel legat de Politie. In rest: consumul este acelas; stiu ca acul indicator merge corect si astfel eu imi verific consumul dupa kilometrajul de zi raportat la consumul masinii. Pana acum nicio modificare. Si nu merg cu ea subturata; schimb undeva la 2500 rot/m. Mai departe: demaraj? Pai Leganza de cand o am eu tot asa o stiu: puturoasa, dar nu ma dearanjeaza pentru ca imi place comfortul din ea (nu este nici felul meu de a fi sofer sportiv). Despre stabilitate va cred pe cuvant. O sa fac un test; acum nu stiu la cat de tare va referiti cand vorbiti de viteza in curbe: sub 100km/h sau peste.

 

Din cate imi aminteam, am citit undeva ca pot pune si o dimensiune "alternate".

Am gasit: http://www.tirerack.com/snow/WinterPackageMain.jsp?autoMake=Daewoo&autoModel=Leganza&autoYear=1999&autoModClar=

Acum, intrebarea este: daca anvelopa este 195/65/15 nu este acelas lucru cu 205/65/15 ca si inaltime?. Si atunci daca site-ul o prezinta ca dimensiune alternativa (banuiesc ca ei nu vorbesc tampenii), cand vorbim de stabilitate, viteza si consum nu este acelas lucru?

Share this post


Link to post

Din cate imi aminteam, am citit undeva ca pot pune si o dimensiune "alternate".

De putut poti pune pe masina ta ce vrei :) . Ca sa nu ai probleme cu Politia, acea dimensiune "alternate" trebuie sa fie omologata de RAR pentru masina ta (o ai scrisa in CI ?)

Share this post


Link to post

De putut poti pune pe masina ta ce vrei :) . Ca sa nu ai probleme cu Politia, acea dimensiune "alternate" trebuie sa fie omologata de RAR pentru masina ta (o ai scrisa in CI ?)

 

Din pacate traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Cat despre omologarea RAR...dar s-a dovedit ca cei de la RAR "sunt mai destepti" decat cei care vand prin traditie anvelope si care cu siguranta stiu "CE" vand.( amintesc aici cazul cu tringhiul reflectorizant de la Mercedes, echipare standard si care nu a fost omologat pentru ca nu era ca cel cumparat pe acele vremuri de la Daewoo Romania).

Share this post


Link to post

De putut poti pune pe masina ta ce vrei :) . Ca sa nu ai probleme cu Politia, acea dimensiune "alternate" trebuie sa fie omologata de RAR pentru masina ta (o ai scrisa in CI ?)

Pe CI-urile noi (eu am CI de 1 an de zile) nu se mai specifica ce dimensiuni de anvelope ai voie sa pui pe masina. Pe cand cautam anvelope de iarna (eu stiam ce dimensiuni sa caut), pe la diverse service-uri GM imi cereau doar talonul: "Las' ca stiu eu ce anvelope va trebuie pe masina. Dati-mi talonul! :P "

Edited by florinbad

Share this post


Link to post

CI = Carte de Identitate. Mai nou nici in aia nu se trec dimensiunile agreate pentru anvelope ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...