Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Eu le-am pus deja, ca nu se stie cand voi mai avea ocazia.

Share this post


Link to post
Tipul asta e cumva all season. Or fi bune de ceva pe zapada? Edited by silviu75

Share this post


Link to post

Pare de vara, nu all season.

Share this post


Link to post

nope :) e de vara, sau allseasons.. adica de vara mai naspa :D

Share this post


Link to post

Din cite-mi aduc aminte, acest filmulet a mai fost postat dar nu l-am gasit sa-l readuc in top.

Daca-i posibil, necredinciosii ca mine (adica cei ce cred doar in ceia ce vad :P ) sa observe diferenta aderentei, frinarii celor trei tipuri de anvelope.

http://www.youtube.com/watch?v=XBmA6YYBKQA

Share this post


Link to post

Care sunt caracteristicile la care trebuie sa ma uit ca sa stiu ca o janta se va potrivi pe masina mea ? Care sunt specificatiile jantelor originale ?

 

Sugestii de magazine ?

Vreau sa-mi cumpar 4 jante de tabla pentru cauciucurile de iarna.

 

Mersi

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Care sunt specificatiile jantelor originale ?

 

Se gaseste inscris chiar pe jantele care le ai, daca-s din tabla, sau pe rezerva daca-i roata normala si nu din aia ingusta.

Share this post


Link to post

Se pare ca scapam

Depinde cum priveşti acest aspect. Din punctul meu de vedere se pare că nu. Iar o să stăm cu orele, blocaţi în trafic, din cauza unora care nu reuşesc să plece de la semafor/nu pot urca un drum în rampă şi

, dar care, în schimb, se cred posesorii unui deosebit talent nativ în ceea ce priveşte învârtitul covrigului, talent ce le "dictează" că nu e cazul să-şi facă probleme şi să se cramponeze în detalii gen "anvelope adecvate sezonului", etc..

Share this post


Link to post

Nemti diplomati. Un articol spune ca in Germania gumele de iarna sint obligatorii pe autobanda, anvelopa, sa nu fie mai batrina de cinci ani iar adincimea profilului de cel putin patru milimetri. Cum s-ar spune, toata lumea va avea anvelope de iarna, la urma toata trebue sa circule omul si daca nu mergi pe autobanda atunci pe unde.

Share this post


Link to post

Pare de vara, nu all season.

 

Eu le-am luat pentru spate pentru ca pe fata am asta.. Cele originale de pe spate sunt cam tocite. Sper sa faca o diferenta.

Share this post


Link to post

N-o sa fie nici o fericire daca iti fuge spatele ...

Share this post


Link to post

Montat si eu anvelope de iarna pe GTI. Cost 110 ROn, dar eu ma incadram la alta categorie de pret pentru jante de 18". Am gasit dupa multe cautari niste Goodyear Performance UG sau asa ceva. Pret anvelope 820 RON bucata mda.gif. Cu ocazia cautarilor am remarcat ca la foarte multe site-uri / magazine online ce este afisat pe site nu are nici o legatura cu stocul real, toti sunt plini doar de Nankang si Wanli. Intreband o cunostinta care se ocupa cu asa ceva mi-a spus ca anul acesta producatorii de anvelope au produs mai putin decat de obicei (probabil de frica crizei) si destinatiile prioritare sunt tarile mai civilizate si nu noi. Acum probabil ca nici la noi comerciantii nu au dat in branci sa faca stocuri tot din motive de criza, bani blocati etc.

Am investigat si varianta sa iau anvelope si jante pe diametru mai mic dar din pacate nu ieseam la bani mai bine decat in varianta jante de tabla pe 16" unde ieftineam cam 200 ron per roata. Jante mai mici de 16" nu incap (chiar si cele pe 16" zice lumea sa le probezi inainte de a le lua) asa ca am ramas pe 18" cu presiune de 2.6 sa imi clantan dintii. drive.gif

Share this post


Link to post

Eu unul, nici nu mai inteleg si nici nu stiu ce sa mai cred. Astia, cind spun una cind spun alta.

 

Pin la urma toata, cine are cit de cit creer, n-are nevoie de vreo lege in privinta anvelopelor de iarna in sezonul rece, se incalta corespunzator si gata. Personal, nu cred ca voi abandona vreodata anvelopele de iarna, in sezonul rece. De-altel, cum iti asterni-asa dormi.

Share this post


Link to post

Eu le-am luat pentru spate pentru ca pe fata am asta.. ... Sper sa faca o diferenta.

 

Cum zicea Salex, nu prea. Anvelopele sunt de vara. Allweather nu e totuna cu allseason.

Ceva impresii de Matador? Le ai de curand sau ai tras vreun sezon cu ele?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nu vezi ca unii confunda anotimpul rece cu zapada sau mai rau, cu gheata ?

Share this post


Link to post

S-a tot scris si s-a tot spus despre anvelope ca deja incep sa le visez si eu. Chiar de crap pietrele de ger, pentru unii nu-i iarna ca nu-i zapada. Istetii, care nu sti altceva decit ca guma-i guma, de-ar studia problema, vor avea cu totul o alta parere despre caucioace, sau nici asta nu iar ajuta prea mult. Felicitari celor care, ne-impinsi de la spate, s-au convins de valoarea/eficienta unei anvelope.

Share this post


Link to post

Am tot cautat cauciucuri de iarna, in Autovit toti recomanda Tigar sau Riken ( umbla vorba ca sunt facute sub licenta Michelin ). Sunt bune de ceva tinand cont ca sunt din categoria low-cost ?

Share this post


Link to post

Automobilistic, anotimpul rece incepe la 1 Nov si se termina la 30 Apr. In toata perioada aceasta poti intalni temperaturi la care un pneu de vara este prea dur ca sa functioneze corect. La o franare de urgenta si 0,5m poate reprezenta o salvare.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Care sunt caracteristicile la care trebuie sa ma uit ca sa stiu ca o janta se va potrivi pe masina mea ? Care sunt specificatiile jantelor originale ?

 

Sugestii de magazine ?

Vreau sa-mi cumpar 4 jante de tabla pentru cauciucurile de iarna.

 

Mersi

 

Salut!

Iti pot oferi detalii doar pentru aliaj 15" (AVEO LT Full Option)

6jx15, 4x100, et45, gaura centrare 56.5mm.

In aceeasi dilema cu jantele de 15" tabla sunt si eu.

Mai multe detalii despre table, doar escrocii de la reprezentante le cunosc, insa datele sunt strict secrete, nu de alta, dar toti cei cu Aveo ar cumpara la SH jante de Opel cu prindere 4x100, et49, la juma de pret fata de cat cer ei.

Am fost sambata la GTT Pallady hotarat pentru jante tabla 15 si gume, insa ofereau 185/65 R15, dar ioc scrise in Carte, asa ca am renuntat. Am ales varianta pe 14", insa cand am intrebat care este diferenta celor 2 jante (de 14" 160 una sau 200 alta), mi-au picat ochii in gura cand am auzit raspunsul unuia de la reprezenta !!! Sunt preturi diferite, deoarece difera prinderea, una e de Kalos, alta e de Aveo.

La auzul acestui stupid raspuns, nu m-am mai putut abtine: Stimate domn (cunosc doar prenume - Nicu), Kalos-ul si Aveo au avut intotdeauna acelasi sistem de prindere 4x100 mm.

Asa ca spre ghinionul meu, m-am ridicat frumos de pe scaun si am plecat de la reprezentanta Chevrolet GTT.

Rog frumos pe acest forum, indeosebi pe cei care au jante tabla pe 15" din fabrica, sa ne ofere si noua ET-ul lor.

Cu multumiri,

Razvan

PS:

Viktor, eu am roata temporara de rezerva, adica de 13" si ingusta.

Share this post


Link to post

Un citat si nu e singurul!

 

Mihai P., de 28 de ani, este unul dintre clujenii care nu este de acord cu prevederile introduse în proiectul Codului Rutier. “Ca şofer, nu sunt de acord cu aceste modificări pentru că sunt ierni în care nu este zăpadă şi atunci nu îşi au rostul cauciucurile de iarnă.

 

Pai nu sa-l lasi sa stea in mijlocul cimpului sau in munte, pina-i va creste crampoane pe anvelopele de vara?!?

Pe astia cu o astfel de conceptie, nu-i ajut nici de-al dracu!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce bullshit la aia, cauciucurile all-season adevarate au marcajul specific, fulgul sau muntele, pentru a putea circula in legalitate pe timp de iarna.

Share this post


Link to post

Astia o cam dau de gard, ca-i lae, ca-i balae. De vrea sa circule, sa-si schimbe anvelopele dupa care sa faca gura mare catre cei de la intretinerea drumurilor, nu doar mura-n gura. Pai au te ajut, dar daca ne ajutam nu-i mai bine? Sa punem umarul si sa circulam lejer, daca se poate.

Share this post


Link to post

"La noi in tara nu-si au rostul pneurile all-season" este o afirmatie valabila. Visul unora de-a pune un pneu valabil oricand, este o utopie aici.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...