Jump to content
Sign in to follow this  
Lolek

Cit De "legala" Este O Masina Noua?

Recommended Posts

Atacati ideea, nu pe cel ce o emite (sau debiteaza sau ce o mai fi).

Share this post


Link to post

Propun un mic "armistitiu"

 

Am creat la "Utile" un topic nou "Mica Biblioteca Legislativa"

Propun sa ne uitam pe acolo si apoi sa continuam discutia.

S-ar putea ca fiecare sa aiba "dreptatea lui" asa ca hai sa punem totul "cap la cap"

 

Credeti-ma, sunt CEL MAI PATIT dintre toti de pe aici ...

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

@Lolek: chiar am citit toate documentele, vreau sa stiu si eu pe ce planeta traiesc si sa am tot timpul un as in maneca in caz de Doamne-fereste.

 

Revenind, iar nu m-ai inteles: la Opel am fost intrebat daca vreau cele 3 obiecte, dar nu am avut nevoie de ele, le aveam de la Espero. Deci nu mi le-au bagat pe gat. Poate asa si-au tras ei niste bani, dar nu cred... Nu de acolo se trag bani... Daca ar vinde cat vand Dacia sau Daewoo, poate.

 

Spuneam mai sus de preturile celor 3 obiecte la alte firme: intrebati la Porsche (la Cayenne), la VW (la Touareg), sa vedeti preturi! Ca nici alea nu se dau (sau poate acum le dau?).

 

Producatorul... Hai sa luam cazul meu, adica Opel. Cum ar putea Opel sa contracteze firma romaneasca (,) care se ocupa de aceste obiecte avizate RAR? Ei fac masini pentru toata lumea. Ar insemna un mare haos la iesirea de pe portile fabricilor, sa stea sa le echipeze pentru tara in care vor ajunge... Bani de import, poate apoi de export, naiba mai stie. Preferam, sincer, trusa medicala si triunghiul originale Opel, dar asta e, cu ele nu sunt "legal"...

Share this post


Link to post

Cred ca situatia nu e chiar asa ...

 

In cazul OPEL [ca, de altfel, al marcilor de import] nu producatorul are obligatia de omologare in RO, ci importatoru/distribuitorul, caruia nu i-ar fi deloc greu sa comande cantitati mai mari de seturi de "accesorii pentru securitate/siguranta" [ba chiar i-ar iesi un pret mai mic, decat la cumpararea "cu amanuntul">, chiar daca ar adauga cei cca. 40 EUR la pretul masinii.

 

Un caz mai grav este cel al firmelor de leasing care ar trebui sa doteze masinile cu respectivele accesorii ca "detinator" al vehicolului, dar nici macar ele nu o fac.

 

[Parerea mea !]

Share this post


Link to post

@Viper, te-am inteles perfect. Nu este vina ta (departe de mine gindul asta). Stiu si eu cit de greu se face un ban cinstit in tara asta. Si eu am cintarit bine daca sa-mi iau un Cielo Exe sau Std. chiar daca diferenta nu este chiar asa de mare. Daca colegul meu nu primea amenda respectiva nici prin cap nu-mi trecea sa rascolesc legi, regulamente si sa ma "lupt" pe forumul Daewoo Club, sa fiu jignit... Dar in situatia lui pot fi eu. Si e bine sa stiu si eu cum "o dau" cu politia in caz ca...

@Kaloman, sunt de acord cu ce ai scris in postul de mai sus.

Edited by Lolek

Share this post


Link to post

Am adaugat si alte acte normative, referitoare tot la ... omologari si puneri in circulatie.

 

Cat despre subiectul in cauza, daca ati citit respectivele acte normative ati fi vazut ca un produs omologat in UE este OMOLOGABIL si in RO, Mai mult chiar, in cazul OPEL : eu am luat un Kalos [evident, fara accesoriile respective]; cum se stie, dealerii Chevrolet sunt, de regula, si dealeri OPEL. Am cumparat chiar de la ei stingator si triunghi [trusa nu aveau]; acum, BINGO : da, pe ele scria ... OPEL, deci sunt valabile in RO pt. ca altfel nu le-ar fi putut comercializa LEGAL [cu factura, etc]

Acum ma gandesc ca, poate, ele proveneau chiar de la un ASTRA pe care il admiram in timp ce se tiparea factura ...

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Problema trebuie pusa si altfel: importatorul, dealer-ul, sau vanzatorul unui autovehicol nou trebuie, conform legii, sa-l doteze standard conform omologarii facute. Am cumparat un VW, l-am configurat, am ales optiunile pe care le-am dorit, nicaieri nu a aparut triunghi, stingator, vesta sau trusa medicala.

In schimb, la receptia masinii, toate acestea erau la locul lor, in portbagaj, prinse, sau neprinse (stingatorul bantuia liber pe acolo) cu bride.

 

Deci, nu este o optiune si nu se pot plati separat, deci @Lolec, dupa parerea mea a venit si a ridicat o problema reala si cred eu, grava.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...