Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Prima Masina Fara Sofer A Traversat Desertul Mojave

Recommended Posts

Prima masina fara sofer a traversat desertul Mojave

 

Un autovehicul Volkswagen personalizat, echipat cu procesor Intel Pentium M, a devenit prima masina din lume care traverseaza desertul american Mojave fara sofer.

 

Automobilul, botezat "Stanley", a reprezentat Universitatea Stanford din SUA in cadrul unei curse prin desert organizate de Pentagon, fara ajutorul unui sofer sau al unei telecomenzi.

 

Cursa, organizata de DARPA (Defense Advanced Resreach Projects Agency) din Pentagon isi propunea sa ofere 2 milioane de dolari primei masini care reusea strabaterea desertului Mojave in mai putin de 10 ore. "Stanley" a realizat performanta in mai putin de 7 ore si jumatate.

 

La cursa s-au aliniat 23 de masini robotizate, insa numai 7 au trecut linia de sosire. Aceasta reprezinta un pas extrem de important pentru tehnologie, intrucat la cursa similara de anul trecut, nici una dintre masinile participante nu a reusit sa treaca finisul.

 

"Stanley" a fost echipat cu 6 bladere (servere de mici dimensiuni) cu procesoare mobile Intel Pentium M low-power, fiind controlat de la distanta de membrii echipei Stanford University. Prezenta celor 6 bladere a permis, practic, extinderea pana la 6 procesoare, ceea ce inseamna un progres tehnologic imens.

 

Transformarea unui astfel de proiect in productie de masa ar insemna posibilitatea de a avea masini fara soferi, reducand astfel numarul accidentelor rutiere. Inovatia prezentata de Intel se bazeaza pe tehnologia multi-core, una dintre directiile majore de dezvoltare ale companiei pe viitor

Share this post


Link to post

tu i-ai luat locul lui maximus... ai grija... :mrgreen:

Share this post


Link to post

:P Bre, daca comentez in alta parte mi se da peste labutze, ca sunt offtopic...asa ca fac si eu ce stiu cel mai bine: mai o stire, mai un banc... :D

 

...si pina la urma...nu e o stire interesanta? :(

Share this post


Link to post

Ba da ... si de rau augur ... se duce naibii toata distractia in citeva zeci de ani ...

Share this post


Link to post

hai sa nu ne gandim la ce e mai rau..intotdeauna poti sa faci ca will smith in filmul "I robot"..iti dai seama ce senzatii?? :D ..

dar intr-adevar asta inseamna sfarsitul distractie.... :(

Share this post


Link to post

si sa vezi cand o sa dea "ecran albastru" ... si o ia pe aratura

Edited by steph

Share this post


Link to post
si sa vezi cand o sa dea "ecran albastru" ... si o ia pe aratura

:) ) Bagi Cd ul Cu Windows in MP3 si dai un restart..sa rezolvat problema =))

Share this post


Link to post

E destul de buna stirea, dar din cate stiu eu prima masina care beneficiaza de acest "tuning" a fost un hummer h1 negru. :) E buna masina, dar numai daca o poti folosi in misiuni de distrugere sau de salvare. Ceva poze cu aceasta masina nu se pot pune?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...