Jump to content
Sign in to follow this  
MethodRO

Bug-uri Pe Forum!

Recommended Posts

Ma streseaza la culme un bug, anume functia "Go to last page", atunci cand navighezi in paginile unui topic.

In majoritatea cazurilor face navigare catre ultima pagina (asa cum e normal), dar cateodata are aceeasi functionalitate cu functia "Next page".

L-am testat si retestat (si nu e vorba de nici un click "stramb") si am ajuns la concluzia ca are un comportament total aleator, si numai in Firefox (probabil vre-o bucata de script generalizata la IE).

Share this post


Link to post

Nu-i chiar aleator, e un pic sucit :) si functioneaza OK si pe Firefox, ca tot cu asta ma dau si eu. Mai exact, "" duc la pagina anterioara/urmatoare, iar ">" duc la prima/ultima pagina a topicului. Chestia sucita este ca in functie de pagina pe care esti, simbolurile apar si dispar uneori.

 

Mai exact (exemplu bun de test e chiar topicul asta):

 

- pe pagina 9 (ultima), avem doar

- pe pagina 7 (antepenultima), apar

- pe pagina 5 apar , >> (adica toate)

 

Global, cu un click pe "butonul" inscriptionat "X Pages" apare un popup in care se poate introduce direct numarul paginii dorite.

Share this post


Link to post
- pe pagina 9 (ultima), avem doar

Nu vad de ce ti-ar arata ">" pe ultima pagina. Sa te duca unde? Poate pe penultima! :P La mine nu arata (tot Firefox)

 

Intr-adevar, pe pe antepenultima pagina iti arata cuma zis Vaxxi mai sus, in partea dreapta ai doar ">". Explicatia e urmatoarea: in intervalul dintre "" ai 5 casute maxim. Intotdeauna cind este posibil pagina curenta e in casuta din mijloc. Deci la antepenultima pagina mai avem in dreapta doua casute (respectiv penultima si ultima). Deci ultima pagina este deja accesibila daca faci link pe "casuta ei". Ca urmare, nu mai e nevoie de ">>".

Sper ca m-am facut inteles. :dizzy:

Share this post


Link to post

Ce chestie... super ciudata! :o

 

Am vrut sa-i raspund lui Bel-ze-but, la postul nr 36 in topicul Cum folosim forumul.

Am dat pe RASPUNDE, ca sa citez o bucata din mesajul lui si mi s-a deschis o pagina goala (alba)!!!

Am mai incercat si sa apas CITEAZA, apoi am dat pe RASPUNDE din josul paginii... si la fel. Pagina alba!

 

Am zis ca mi s-a zapacit Firefox-ul... asa ca am incercat cu Netscape v8 : alta surpriza... aici imi arata ca se incarca o pagina noua dar ramane aceeasi pagina !!!

 

Am incercat aceeasi schema la alte topicuri, si merge, ca dovada mesajul de fata! :scarpin: Deci se pare ca patesc numai la topicul Cum folosim forumul!

 

Ce naiba are? :rolleyes:

 

LE: Am reusit sa-i raspund. Dar numai cu FAST REPLAY!

Share this post


Link to post

Cand mai face asa, da-i un view source si vezi daca a incarcat ceva in pagina aia, sau a ramas "in aer".

Share this post


Link to post

Eu zic că ar putea să fie un "bug" (şi oricum nu am un motiv real să cer deschiderea topicului despre limbaj!).

În ultima vreme au proliferat prin posturi cuvinte obscene mascate printr-un număr oarecare de steluţe. Ba, au apărut şi-n semnături!

Să fie începutul unei noi ere pentru forum sau un simplu bug de la ultimul... release? (al Regulamentului!)

Share this post


Link to post

Aa... unde ? Niste linkuri, te rog ?

Share this post


Link to post

Păi semnătura ar fi aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showuser=75 şi utilizată prin toate posturile respective (sîc!)

Iar utilizarea "on-line" a fost pe leasingul de chevroleţi, dar s-a luat Kaloman de unul din "prestatori" şi un Mod a făcut curăţenie.

Nu m-aş mai fi băgat în vorbă, dar să şi-o pună tipul cu compania mea?!

Share this post


Link to post

Rezolvat.

 

Iar la leasing, vedeam mai usor de apasa cineva Report.

Share this post


Link to post

Contorizarea posturilor pe acest forum merge ciudat rau. La cinci posturi scrise cred ca se contorizeaza unul. :-? Duminica am scris vreo cateva mesaje si numarul lor ramânea acelasi.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Posturile de la Cafenea nu se contorizeaza.

Share this post


Link to post

Pentru a opri postarea numai de dragul maririi numarului de posturi, posturile de la Cafenea nu se mai contorizeaza. Daca vrei posturi multe, trebuie sa bagi informatie utila! ;)

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa ma autentific de fiecare data cand intru pe forum???

Share this post


Link to post
Contorizarea posturilor pe acest forum merge ciudat rau. La cinci posturi scrise cred ca se contorizeaza unul. :-? Duminica am scris vreo cateva mesaje si numarul lor ramânea acelasi.

 

Am impresia ca mai fura la cântar :) ) ...chiar nu vad importanta posturilor...

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post
Pentru a opri postarea numai de dragul maririi numarului de posturi, posturile de la Cafenea nu se mai contorizeaza. Daca vrei posturi multe, trebuie sa bagi informatie utila! ;)

 

Si ce la Cafenea nu se scriu si lucruri interesante?

Share this post


Link to post

Fiind un forum auto, in primul rand, acesta a fost motivul deciziei.

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa ma autentific de fiecare data cand intru pe forum???

Share this post


Link to post

Am intrebat si eu(postul 190) si nu mi-a raspuns nimeni.

Share this post


Link to post

Asta tine de browserul tau.

Share this post


Link to post

Pai.. daca intru pe www.gmclub.ro se face autentificarea automata, daca intru pe www.daewooclub.ro, nu, cel putin la mine.

Share this post


Link to post
Asta tine de browserul tau.

Daaaaaaaaaaaaaa si Firefoxu si Exploreru si Opera au luato razna asa toate deodata nu???

Share this post


Link to post

Cineva a umblat la durata de viata a prajiturelei (cookie).

 

Majoritatea setarilor sunt sa expire la sfarsitul conexiunii, altele expira same day. Una singura expira pe 1 Ianuarie si nu e de mare folos.

 

session_id (session)

member_id (1h)

pass_hash (1h)

coppa(session)

topicsread (session)

modtids (session)

ipb-myass-div (my what? 1st Jan 2007)

 

Nu cred ca e de la browser, cred ca ora aia trebuia setata altfel. Nu stiu exact cum functioneaza, dar ca programator banuiesc IPB ca foloseste username si passhash pentru re-logon?

Share this post


Link to post

Cand se rezolva problema cu DNS-urile? M-am plitisit sa dau www.daewooclub.ro sau gmclub.ro si sa nu imi intre pe forum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...