Jump to content
Sign in to follow this  
MethodRO

Bug-uri Pe Forum!

Recommended Posts

Hai ca tot am gasit ceva :D

 

Am deschis si eu vreo doua topie in ultima vreme (de care imi aduc aminte :) ).

Din cauza "stilului", m-am strofocat destul de tare asupra literelor de la inceputul cuvintelor: daca sa fie mari sau mici.

Rezultatul: au iesit exact pe dos. Explicatie suplimentara: alea mari- mici si alea mici-mari :D

Daca ati activat cumva vreo chestie de capitalizare a titlurilor mai bine dati-o-n... unde vreti voi. Ce draq, suntem chiar tampitzi?

 

Pentru exemplificare, have a look here and here.

 

Alternativ, spuneti-mi unde am gresit.

 

Nu ma supar nici daca corectati titlurile ale care arata ca la... nu-mi vine :D

Share this post


Link to post

Pai, simplu: titlul topicului este transformat (prima litera din fiecare cuvant este majuscula, iar restul sunt trecute la minuscule, chestie deranjanta daca vrei sa scrii "GPL" sau "III"), iar subtitlul este lasat in pace. E, treaba asta se aplica numai pentru cuvinte care au un spatiu inainte, deci daca scrii de exemplu: "tutorial-idle", T-ul va deveni majuscula, iar I-ul nu.

 

La editarea unui titlu de catre un moderator, nu se mai aplica fortat chestia asta, deci in ultima instanta poti da un PM (de exemplu mie, nu ma supar :) ) si se repara.

Share this post


Link to post

Chestia este deranjanta pentru ca nu asta este regula de scriere in limba romana. Eu zic ca daca se poate dezactiva n-ar strica (vad ca mai sunt unii moderatori care insista asupra scrierii dupa regulile romanesti, asa ca ar trebui... incurajati :D ; domn' profesor, sustii cauza?)

 

In aceeasi ordine de idei sa profitam de oferta:

 

here: "Reset ECM" + "Idle Learn" + "Prima lectie"

 

here: Modificari iluminare interioara

 

Si totusi, nu ma lasa bitii de memorie in pace, parca nu ar fi chiar asa regula: dupa postare primul titlu nu arata asa cum arata acum. Nu-mi aduc foarte bine aminte, dar mi s-a parut ca aproximativ imi "negase" capitalizarile mele.

Share this post


Link to post

Nu stiu, le vroiai cu rosu? :) )

Intr-un fel ai dreptate, doar prima litera ar trebui lasata majuscula automat, dar... daca scoatem filtrul ai sa gasesti topicuri de genul:

''nustiu ceare face bar bar''

sau

''PROBLEMA MARE, AJUTOOOR''

Share this post


Link to post

Cu rosu erau... modificarile :D

M-am gandit si la asta (oricum exagerezi cu exemplul ala - ori poate crezi ca "Nustiu Ceare Face Bar Bar" e mai romanesc :D ), spuneam doar ca daca tot vrem sa scriem mai romaneste, apoi e ceva de munca, iar asta nu are nimic de-a face cu aplicarea unor reguli din alta limba.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Eu am vrut sa zic ca e de preferat sa editezi unul doua topicuri decat o mare gramada ;) Oricum ti-am dat dreptate referitor la regulile gramaticale.

Share this post


Link to post

Hmmm, de fapt e preferabil totul cu majuscule decat sa-ti faca un "programator de limba engleza" harcea-parcea o insiruire de litere care au sens intr-o anumita capitalizare. Dar stiu... ne dor urechile... ochii suporta mai usor :)

Share this post


Link to post
Ce inseamna... scleroza :( Mi-aduc aminte :)

nu e de la virsta, chiar e bug :)

L-am corectat.

Share this post


Link to post

Azi cand am vrut sa intru pe forum am primit mesaju capturat mai jos. Apoi am intrat print-un link venit pe mail(anunt de reply la un topic) si a mers :)

post-64-1151735828_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da Mike asa este. Daewooclub.ro a fost hackuit!

Share this post


Link to post

Kill the hackers :D

Share this post


Link to post

Nu este numai daewooclub.ro. Se pare ca e vorba de un atac asupra serverelor care gazduiesc si DwCR. Se va verifica. Pana atunci intrati cu daewooclub.ro/forum, sau orice alt link catre forum.

Share this post


Link to post

Mda, a fost un atac. Deh, asa e in tenis. S-a reparat.

Share this post


Link to post

Vaxxi sa sti ca tot nu merge sa intri direct in forum adica pe www.daewooclub.ro.

Share this post


Link to post

Mii de multumiri donule inginer! :D

Share this post


Link to post

Nu-mi mai vin "abonamentele la raspunsuri noi"... :grumpy: ...Stie cineva de ce???! :-W

Share this post


Link to post

Nu stiu sigur daca e un bug de forum, sau ceva de la mine, dar iata cum imi apare mie butonul cu Actiuni Daewoo & Chevrolet Club

post-2582-1154164204_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poţi să-i zici şi bug. De fapt e o problemă cu stilul folosit pentru afişarea acelui text. Când dimensiunea ferestrei browserului este mai mică (bănuiesc că eşti pe la 800x600), cuvintele înghesuite între cele două imagini-reclamă trec pe două rânduri care se... suprapun puţin.

Asta-i tot.

Share this post


Link to post

Sunt pe 1024 ... parca la inceput a fost cu rosu, sau pe fundal rosu, nu mai stiu exact, ma rog, atunci se vedea bine ... fontul este pe normal, 100% ... de asta m-am gandit ca poate o fi ceva de la forum

Share this post


Link to post

Domnilor, numai la mine se incapatineaza sa nu-mi afiseze banerul si linkul catre ultimul mesaj necitit (adica imaginile de pe skin) ? Am incercat si shift-reload, am inchis/deschis, logout/login... si nimic.

 

Aaa... si treaba se intampla incepand de aseara :-?

Share this post


Link to post

Si eu abservat asta ... de aseara ... dar m-am gandit ca umbla cineva pe la server ... si l-a lasat sa merga in configuratie "fara unele poze". Dar se pare ca nu e asa ... e o buleala pe undeva :(

Share this post


Link to post

Ce s-a intamplat cu imaginile de pe forum? :o

De ce au disparut???? :wallbanger:

 

Later edit: Mda, problema de la daewooclub.ro e data de nefunctionarea site-ului http://oxide.globtel.ro/ , daca nu ma insel! :grumpy:

Edited by BDP

Share this post


Link to post

...se pare ca nu ma mai lasa sa-mi editez postul anterior :mda:

de fapt se pare ca nu merge serviciul de web pe site-ul respectiv... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Am observat acum ca unele imagini din continutul paginilor nu mi se mai afiseaza... O fi de la mine sau e o problema cu forumul? De exemplu, sigla Cu Daewoo&ChevroletClub lipseste di in locul ei apare doar un dreptunghi cu textul IPB, iar smile-urile nu apar ci doar textele "xxxxx.gif". Si ieri am incercat sa schimb avatarul si nu am putut. Idei?

 

LE: Asta e buna, avatarul apere acum modificat desi ieri nu se schimbase - acum il vad :) )

Si incet incet apar si semnele grafice, unul cate unul...

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...