Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Unde as putea gasi butonul acela fals din bord

Recommended Posts

Unde as putea gasi butonul acela fals din bord din dreapta celui de avarie???? Am intrebat la service-uri si n-au asa ceva. Pe la magazine n-au. E un buton de cateva zeci de mii maxim...dar nu gasesc.

Share this post


Link to post

Ai putea sa cauti pe la service-uri, poate au montat la careva ceva acolo si au scos fake-ul... poate ai bafta.

Da' ce naiba vrei sa faci cu el?

Share this post


Link to post

cand mi-au montat alarma mi-au pus un led de neam prost... si vreu sa-l schimb cu unul finut...

Share this post


Link to post

Cred ca ai scapat cel putin un 0 in plus ... saracia aia de buton n-are cum sa coste atit!

Share this post


Link to post
Butonul e 700.000 lei. Il au la Radacini Plevnei.

 

a-ha, vizavi de hotel nord?

Share this post


Link to post

Se pare ca pe danuzzz, la entuziasmat mai mult faptul ca a gasit undeva piesa, si pare ca nu-l deranjeaza ca a ramas 700k lei. Deranjeaza rau LED-ul ala de neam prost. :roll:

Share this post


Link to post
Cred ca ai scapat cel putin un 0 in plus ... saracia aia de buton n-are cum sa coste atit!

 

 

Suma este corecta. Nu e doar butonul, este si "mansheta" (asa s-a exprimat vanzatoarea) din spatele butonului care trebuie achizitionata impreuna cu butonul. Eu am vrut sa il cumpar cand ma gandeam sa-mi pun proiectoare de ceata.

 

danuzz: da, este vizavi de hotel nord

Share this post


Link to post

Eu mi-am lipit suportul de mobil pe butonul fals. Nu incerci asa? Nu de alta dar pe suport am dat 40 k lei acum un an in Metro. E rotunjit, il compari cu un ou de rata dar se integreaza perfect in bord. Acu depinde ca trebuie sa ai un mobil mai lat (Nokia 3310 e cam limita la latime) sau mai cauti un suport potrivit. Incurca putin curentul de aer catre pasager dar pe mine ca sofer nu ma intereseaza :lol: . Led-ul il am fixat intre bord si ornamentul stalpului.

Nu cred ca se merita sa dai 700k lei pe un kkt de buton care nici macar nu e functional.

Share this post


Link to post

Am si eu aceeasi problema cu "led de neam prost"

 

Cand am dat dashboardul jos, m-am uitat si la butonul ala fals ... nu e mare scofala, se scoate usor, e prins in 2 cleme parca. Si daca se scoate, inseamna ca e piesa distincta, si trebuie tratata ca atare. Din cate stiu eu, cataloagele de piese de schimb ptr. Matiz sunt destul de groase, si cei ce vand piese Daewoo au asemenea cataloage. Te uitzi in catalog, si comanzi DOAR piesa de care ai nevoie. Totul e detaliat pana la nivel de surub ... deci potzi comanda maruntzisuri ...

 

Believe me ca asa e ... Vanzatoarea aia habar n-are, incearca sa-ti bage pe gat chestii in plus. Asta ma duce cu gandul la vremurile de odinioara, cand, ca sa iei o carte buna, cumparai si vreo 3 maculaturi comuniste ...

Share this post


Link to post
... Nu e doar butonul, este si "mansheta" (asa s-a exprimat vanzatoarea) din spatele butonului care trebuie achizitionata impreuna cu butonul.  

 

danuzz: da, este vizavi de hotel nord

Ce naiba e aia o "mansheta" ?!? :shock:

 

Radacini de vis a vis de fostul hotel Nord (actualmente IBIS), nu e cel de pe Plevnei, pt simplul fapt ca (,) Calea Plevnei nu trece pe acolo.

Radacini Plevnei e cum vii dinspre Gara, pe str.Witting, faci dreapta pe Calea Plevnei si e la 2-300 m pe dreapta!

Da?

Share this post


Link to post

Nu e nici-o manseta la butonul "fals". E doar prostia din capul vanzatoarei respective. Cine a desfacut bordul stie ca butonul ala fals e in aer, prins doar cu 2 cleme. E un "dop", pana la urma.

Share this post


Link to post

da, n-are nimik, e un boton fals... dar tot nu l-am gasit :(

Share this post


Link to post

Am vazut si eu butonul in cauza la un vecin cu Matizache

 

Acum, nu vad de ce tii tu sa-l schimbi, ca e mult mai usor de bricolat...

 

Un pic de bagheta de plexiglas la diametrul LED-ului "de neam prost" (ori de aceeasi dimensiune din fabrica, ori adus la...), sau orice alta bucata de plastic ajustat si lipita (DUPA scoaterea LED-ului), un pic de vopsea (daca e nevoie) peste si gata...

 

Poti dupa aia sa pui LED-ul "finut" sau sa-l lasi simplu, nu?

Share this post


Link to post

implica prea multa munca, prea mult timp alokat pentru un buton de max 20.000 de lei... ma rog, daca-l gasesti. si daca te apuci re retus niciodata nu va fi ca nou...

Share this post


Link to post

Don danuzz, ideea de capatii a bricolajului (respectiv si a tuningului - cu un singur "n") este ca POTI face un obiect sa arate MAI BINE CA NOU

 

Evident, asta depinde in primul rind de pricepere, apoi de motivatie

 

Daca nu stii cum se face o chestie (nu implic aici ca TU nu ai sti), sau ti se pare ca e mai convenabil sa cumperi decit sa faci (eu citisem ceva la 700.000 lei - suma monstruoasa pentru un buton, fie el cu sau fara "cadru"), pai fa cum preferi, e atit de simplu... :)

 

Eu doar incercam sa ajut... Si nu, din pacate nu stiu de unde ai putea lua mai ieftin acea simpla "bucata de plastic" afara de celebrul "tirg", asta DACA o vei gasi acolo... Mai poti eventual incerca la un centru de reciclare, de unde-l poti lua moca (tot pe linga Vitan sint o GROAZA de astfel de centre).

 

Cheers, man!

Share this post


Link to post

Marea minune cautata se numeste (conform catalogului Matiz) ornament comutatorsi are codul 96318294. Revin miine cu pret si sigur nu va costa 700.000 lei (cum mai zicea cineva pe aici - la urma urmei e un dop)

Share this post


Link to post

da, e un dop ordinar pe care nu-l gasesc nicaieri. Cei drept, in vitan n-am fost ca n-am nu prea am timp liber... Si n-am de gand sa pierd cateva ore ca sa-l retusez pe-ala. mai bine dorm...ca si-asa sunt in urma cu somnul... :o fftopic:

 

 

DAT COMANDA LA CRAIOVA DUPA BOTON!!! URAAA VINE MARTI SAU MIERCURI!!! :urale:

Share this post


Link to post

GATA! achizitionat buton de la City center (comanda in prealabil) 53.000 lei. Asa ca se poate inchde topicul!!!

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...