Jump to content
Sign in to follow this  
predaeduard

Schimbare Distributie

Recommended Posts

cam cat ma va costa schimbarea distributiei la un cielo executive din 2000?

ma refer la toate curelele, intinzatori, etc...

a propos, ce piese imi trebuie? oricum ma duc la un service sa mi se faca schimbul, dar nu vreu sa ma traga in piept vreun mecanic mai "destept"...

mai vreau sa schimb uleiul, antigelul si filtrele...

as dori niste preturi cat mai aproape de realitate..ca vreau sa fac schimburile cat mai curand...

va multumesc.

Share this post


Link to post

Chestiile astea le-am facut eu acum vreo 3 luni la un Cielo GLE (motor SOHC). costul total a fost de 6,5 mil. ROL ... toate piesele + ulei + antigel + apa distilata luate din service.

Trebuie precizat ca eu nu am AC... deci o curea mai putin.. si ca distributia la DOHC e cam cu 500 000 ROL mai mult decat la SOHC.

 

P.S. Ar fi bine sa cumperi curelele din service... daca ai probleme ulterioare cu ele.. te duci intr-un singur loc si nu au cum sa te trimita la plimbare cu texte de genul: au fost curelele proaste calitativ... noi am lucrat cum trebuie sau la magazin: au fost prost montate... ti te plimba de nu te vezi!

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post
cam cat ma va costa schimbarea distributiei la un cielo executive din 2000?

ma refer la toate curelele, intinzatori, etc...

a propos, ce piese imi trebuie?

 

Ai mai schimbat odata distributia?

Cati km ai?

 

Si eu ma interesez sa schimb cureaua de distributie (eu am 3 ani si 30 000 km) , uleiul , antigelul, filtre si mi-au zis cam 4 500 000 manopera + piesele lor.

 

Am vazut ca in comert sunt curele de distributie pentru 1.5DOHC si cu 600 000 si cu 1 300 000 ...

Difera firma dar de ce sunt asa diferente mari de pret. Or fi avand durate diferite de utilizare?

Share this post


Link to post

Diferentele de pret sunt datorate si calitatii pieselor, eu as zice sa pui cureaua care are pretul mai mare, aceea este piesa de origine.

Share this post


Link to post

treaba sta cam asa: am 73.000 km, curelele au fost schimbate la 40.000 km de fostul proprietar (cel putin asa afirma el).

ce este sigur este ca o curea de distributie se schimba la 60.000 km sau la 3 ani.

as putea sa mai astept chiar pana la 100.000 km, dar nu vreau sa risc avand in vedere ca nu il cunosc pe fostul proprietar si poate ma abureste... :shock:

nu_stiu_totul...cureaua nu se schimba in nici un caz la 30.000 km...doar daca masina a stat in parcare/garaj 2-3 ani nemiscata si a imbatranit cauciucul. sau doar daca vrei tu neaparat sa o schimbi.

am vazut si eu diferentele de pret intre curele...aparent este o diferenta de calitate..dar un vanzator mai "destoinic" poate sa te pacaleasca lejer, daca nu te pricepi. si cum eu nu ma prea pricep..poate ma ajutati voi cu o marca de curele, ceva...sa stiu si eu ce sa cer...as vrea sa mi-o montez pe aia mai scumpa, ca n-o sa ma zgarcesc la o curea de 1.4 mil si sa iau una de 650.000..poate plezneste si imi face motorul praf...

Edited by predaeduard

Share this post


Link to post

Domnilor aici se vorbeste despre piese auto si preturi.Intervalele schimbarii pieselor le gasiti aici .

Share this post


Link to post

Am gasit urmatoarele preturi (ceea ce este in paranteza, nu e piesa originala, pretul este in lei): Curea distributie 166(75), Rola 168 (77), Galet sau rulment 79(56), curea alternator germana parca 23, curea a/c tot germana 10, pompa apa coreeana (nu e originala) 78. Cureaua pt alternator antreneaza si pompa de servo nu? Ce credeti de piesele/preturile astea?

 

PS: pt constanteni: oferta este de la magazinul de la delfinariu, singurul magazin deschis la ora 7 seara :) Astazi incerc sa ajung si la auto pro dac pe poporului, de unde cumparasem celelalte piese si am fost multumit

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Destul de mari. Presupunand ca e gates cureaua, in Bucuresti e vre-o 130 ron. Rola depinde, eu am luat cu 120 RON insa nu e gm originala iar galetul 50 ron la fel de "original".

Share this post


Link to post

Am gasit urmatoarele preturi (ceea ce este in paranteza, nu e piesa originala, pretul este in lei): Curea distributie 166(75), Rola 168 (77), Galet sau rulment 79(56), curea alternator germana parca 23, curea a/c tot germana 10, pompa apa coreeana (nu e originala) 78. Cureaua pt alternator antreneaza si pompa de servo nu? Ce credeti de piesele/preturile astea?

 

PS: pt constanteni: oferta este de la magazinul de la delfinariu, singurul magazin deschis la ora 7 seara 10000000.gif Astazi incerc sa ajung si la auto pro dac pe poporului, de unde cumparasem celelalte piese si am fost multumit

 

 

Preturile gasite de mine pentru ditributie la acelasi magazin de la Delfinariu sunt urmatoarele:

- curea distributie GM - 75 lei

- (rulment) rola intinzatoare GM - 120 lei

- pompa apa GM - 128 lei

- curea alternator GM - 35 lei

- curea AC GM - 17 lei

- ambele semeringuri pt distributie 27 lei (unul era 5 lei si celalat 22...nu stiu exact care si cum)

- rulmenti roata spate (made in Germany) 40 lei

- chederul care traverseaza masina in partea de sus,din fata pana in spate - 32 lei

 

Si dupa cum vezi...pentru distributie am optat pentru piese originale GM.

Iar la AUto Pro Dac,am fost si erau putin mai ridicate preturile pentru aceleasi piese de Gm...cu exceptia curelei care avea fix acelasi pret.

Edited by te_pupa_tata2000

Share this post


Link to post

Salut.

 

Am un Cielo din 2006, motor A15SMS, dupa cum scrie in talon. Nu cunosc mai multe detalii tehnice, gen cate axe cu came, etc. pentru ca nu ma pricep la mecanica.

Am inceput sa ma gandesc la inlocuirea distributiei, si as dori sa stiu care sunt componentele pe care trebuie sa le cumpar si ce recomandari aveti.

Din cate m-am interesat eu, ar trebui sa cumpar:

 

- curea distributie 111 dinti

- intinzator

- pompa apa

- inel pompa apa

- termostat

- antigel

 

Am gasit manopera pentru aceasta operatiune intre 250-300 lei.

 

Imi scapa ceva?

 

Multumiri.

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Ce recomandati pt a schimba pompa de apa, Airtex sau Hepu? Kit complet Gates (rola+curea+bolt) sau curea Gates si rola INA? Multumesc!

Share this post


Link to post

Hepu, rola Ina si curea Gates.

Share this post


Link to post

Am si eu o nelamurire. De ce pe toate siturile de piese auto, codul acesta de motor (A15SMS) apare numai la modelul LANOS? :-?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Atentie la curelele Gates! Am pus una pe masina si dupa 2k km a trebuit s-o schimb, a cedat alungindu-se prea mult. La sfatul mecanicului, am pus Dongil Superstar. Sper ca asta sa nu fie manarita!

Share this post


Link to post

Aoleu...domnu Pepinno mi-a montat asa ceva la jumatatea lunii decembrie ...sa-mi fac griji? Pompa de apa INA(CICA ITALIANA...GRESESC?),

Edited by mariantitan

Share this post


Link to post

Am schimbat cureaua de distributie (Bosch) pompa de apa o schimbasem data trecuta, iar intanzatorul era bun. Aveam 41.000km dar trecusera 3 ani de la precedenta schimbare! A fost o decizie inspirata, pentru ca a gasit in cureaua veche o crapatura.

Share this post


Link to post

Updatez si eu threadul.
Am schimbat si eu recent distributia la Cielo SOHC motor G15MF.

Am schimbat cureaua alternator, curea distributie gates, intinzator, pompa de apa, termostat, antigel HEPU albastru p999.

Pompa de apa era pusa pe masina din 2009.. avea 10 ani dar se tinea inca destul de bine dar a trebuit sa o schimb preventiv, Daca foloseti antigel de calitate nu are ce sa se duca si ce sa rugineasca. Pompa pe care am schimbat-o in 2009 era incomparabil cu depuneri de rugina si mai praf ca asta pe care am schimbat-o acum

Cureaua de distributie pe care am schimbat-o era pe masina pusa din aprilie 2014 deci avea 5 ani vechime si vreo 40.000 de km.

Am cam depasit termenul distributiei cu 1 an.. deh.. am amanat din varii motive.  si au trecut 5 ani in loc de 4..

Cureaua gates la 5 ani avea semne de uzura normale.. cred ca mai tinea 1 an sau 2 chiar daca avea microfisuri in cauciuc.. pe partea interioara la dinti.. parerea mea e ca se tinea destul de bine... dar riscant sa mergi dupa 4 ani fara sa schimbi distributia fiindca imbatraneste cauciucul.. orice ai face.. si oricum ai exploata masina.


M-au costat piesele cu tot cu manopera 700 de lei.

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Știu că la Cielo se schimba distribuția la 60000km sau la 3 ani...eu am schimbat-o la 70000km, după 5 ani. Toate bune și frumoase, numai că la 2 zile după "intervenție" a început să curgă pompa de apa, au schimbat-o pe garanție și după o săptămână curge iarăși. V-ați mai întâlnit cu probleme similare?

Share this post


Link to post

Ce pompa de apa e? 

Nu, nu am intalnit, dar am folosit numai hepu pana acum, desi nici astea nu mai sunt ce au fost.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dubioasa treaba. 

Cind mandea va spune sa n-aruncati orzu pe giste, voi ca : bad man - bad man ...  Iote ca pompa me are vreo 10 ani si nu lacrimeaza (inca) s-amu s-o schimb de dragul mesterelei ? Neee ... batrioara da' functionala.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Au fost Hepu, ambele pompe. Azi am mers din nou în service, a venit un reprezentant de la Unix și a făcut poze cu pompa pe mașina. Acum au pus altceva, Salz. Mi-au spus că n-au întâlnit așa ceva. Sper că a treia e cu noroc

Share this post


Link to post

O dam in offtopic insa cred ca putem face o mica exceptie :). La ora asta sunt o gramada de producatori aftermarket si, datorita varstei avansate a agregatelor din dotare (Daewoo ... disparut de multicel), cei mai multi proprietari se orienteaza catre produse ieftine. Din cauza asta, chiar si nume consacrate, precum Hepu, ajung sa se confrunte cu imbatranirea pieselor care stau, de multe ori, depozitate in conditii neprielnice. In absenta unei solutii adecvate (apa+antigel), presetupa pompei de apa face buba si, la scurt timp de la montaj, cauciucul cedeaza. Ar fi interesant de vazut data la care a fost produsa pompa care a cedat asa de rapid. Asta ar confirma (sau poate ar infirma ?!) teoria mea.

Share this post


Link to post

Am întrebat asta dimineața la service...pompa avea pansonata data pe corp, 11.2018?!? Pe langa asta am schimbat și cureaua de distribuție, din nou, că era roasă deja pe margine exterioara...ciudățenii...după 13 ani bătrânică da semne de oboseala 

Share this post


Link to post

Curios ce s-a intamplat cu cureaua, cel mai probabil are legatura cu pompa. Fara poze de la demontare, nici nu o sa stim vreodata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...