Jump to content
Sign in to follow this  
mad_voly

Cum Pot Sa Schimb Incuietorile?

Recommended Posts

salut din nou! stie cineve cum pot sa schimb incuietorile la un cielo? adica sa inlocuiesc butucul?? se poate face asta la orice service?? e simplu sau e destul de complicat???butucul se poate cumpara? daca da , cat costa?

Share this post


Link to post

vreau si eu sa schimb incuietorile. se pot schimba in " spatele blocului " sau tre sa ma duc la service?

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Nu inteleg prea bine intrebarea. Daca ai un set complet de incuietori noi, este simplu sa-l pui pe masina. Desfaci fata de usa, iar yala este fixata printr-o agrafa de care tragi perpendicular pe axul yalei, adica in lungul masinii. Este suficient sa te uiti si-ti vei da seama la fata locului.

Daca insa ai numai butucii noi, atunci este un pic mai complicat, in sensul ca dai yala jos, iar in fundul ei este o siguranta de plastic cam greu de observat. Cu doua ace ai putea sa o scoti si asa inlocuiesti butucul in yala. Cred totusi ca tu te referi la primul caz...

Share this post


Link to post

Si eu vreau sa schimb incuietorile (Nubira I) dar mi-e cam greu...setul vine cu incuietori pentru usile din fata, incuietoare pentru portbagaj, incuietoare pentru torpedo si cu... partea aia de conatact unde se introduce cheia. N-as vrea sa satu cu 2 chei la masina, dar nu stiu sa schimb contactul. Aveti careva o schema, sau macar o descriere a modului de inlocuire, ca eu nu gasesc in manualul de service nimic...

Share this post


Link to post
Nu inteleg prea bine intrebarea. Daca ai un set complet de incuietori noi, este simplu sa-l pui pe masina. Desfaci fata de usa, iar yala este fixata printr-o agrafa de care tragi perpendicular pe axul yalei, adica in lungul masinii. Este suficient sa te uiti si-ti vei da seama la fata locului.

Daca insa ai numai butucii noi, atunci este un pic mai complicat, in sensul ca dai yala jos, iar in fundul ei este o siguranta de plastic cam greu de observat. Cu doua ace ai putea sa o scoti si asa inlocuiesti butucul in yala. Cred totusi ca tu te referi la primul caz...

poate m-am exprimat gresit, eu am cumparat un cielo de la cineva si as vrea sa schimb butucul.e simplu sau e complicat??nu stiu acum de ce gasesc butuc la orice magazin cu piese auto daewoo

Share this post


Link to post

Ai cumparat un set complet de yale cu chei, sau numai butucul care intra in yala?

Share this post


Link to post
Ai cumparat un set complet de yale cu chei, sau numai butucul care intra in yala?

am cumparat masina la mana a doua si respectivul mi-a luat butuc pt contact, pt usi , torpedo si pt portbagaj.DECI, unde le schimb???? butucurile?

Share this post


Link to post

eu de cand am luat masina nu mi-a mers butucul stanga .. asta vreau io sa schimb

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post
am cumparat masina la mana a doua si respectivul mi-a luat butuc pt contact, pt usi , torpedo si pt portbagaj.DECI, unde le schimb???? butucurile?

In spatele blocului :drinkers: . Nenea ala ti-a dat si cheile de la noile butucuri?

Share this post


Link to post
eu de cand am luat masina nu mi-a mers butucul stanga .. asta vreau io sa schimb

bafta !!!

 

am si eu cam aceeasi problema, ma gandeam daca se poate muta butucul dreapta pe stanga, a incercat cineva?

Share this post


Link to post

Dialogul mutilor ...sau al surzilor :spumelagura:

Edited by Cristaky

Share this post


Link to post

Nu nu este posibila mutarea de pe stanga pe dreapta a butucului de usa. Daca va uitati atent sa observati ca sunt "in oglinda".

Cel mai bine va intalniti cu totii undeva si mergeti la un service.

Edited by dino

Share this post


Link to post

Acum un an am observat ca puteam sa deschid usa si cu o moneda, doar bagam in loc de cheie si invarteam si se deschidea...am schimbat toate inchuietorile si acum a mai aparut o problema :-W acum 1 luna mi-a picat siguranta aceea de metal care tine butucul din partea stanga, am luat frumos siguranta am indoit-o mai tare si azi a picat pe dreapta :grumpy: Oare nu exista o alta siguranta care sa fie mai "sigura"? :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...