Jump to content
Sign in to follow this  
covrigma

Taximetristii

Recommended Posts

Merg f aproape de masina din fata mea, mai ales in apropierea semafoarelor si a intersectiilor unde ei incearca sa se bage. De ce sa trag de volan si sa ii las?A cui e greseala? S-a asigurat cand a intrat pe banda mea? a semnalizat? Nu prea le sta in obisnuita, asa ca daca esti sigura pe tine, stapanesti masina, nu ai problema asta: sa franezi ca se baga un tembel in ultima secunda in fata ta de pe o alta banda fara a se asigura!

Share this post


Link to post
Am mai auzit cazuri cu persoane care au vrut sa dea o lectie taximetristilor nesimtiti cu franele lor in ultimul moment. Cand erau cu o masina de teren (in orice caz ceva MARE) s-au bagat si ei in fata si i-au lasat pe aia sa-si strivesca botul in spatele lor. Dar apoi a iesit circ la politie, ca aia n-au vrut sa recunoasca ca sunt vinovati ( e clar ca lovitura in spate se intampla ca celalalt n-a pastrat distanta regulamentara) si s-a trecut la amenintari cu bataia sa-i faca sa declare pe cei cu "lectia" ca e vina lor. Destul de riscant uneori, ce sa zic...

 

 

Pai d-aia nu e bine nici sa mergi lipit de cel din fata ta ca pana la urma cat ai fii tu de atent (a) tot derapezi (asta pentru cei fara ABS) si cine stie...

Eu unul, pastrez distanta de cam 1,5 m fata de cel din fata. Te pupa altul in fund si daca mergi lipit de cel din fata ta iti mototolesti si botul. Si nu e vorba ca e vina lui si ca plateste el, e vorba ca orice ar fii masina lovita nu mai e masina noua!

Edited by Bobby

Share this post


Link to post

am ABS asa ca imi permit sa merg aproape de cel din fata, dar nu chiar fffff aproape de el, normal ca pastrez distanta insa o distanta care nu ii permite altuia de pe alta banda sa se bage in fata mea.

Share this post


Link to post

poveste, azi, mergem ca omu pe banda mea...si top un taxi d'asta fara minte, un mosulet tamp care s-a gandit ca banda lui nu-i de ajuns si in concluzie mi-a aparut in fata dupa o curba...

io frana, el frana, da baiu era daca aia din spatele meu aveau franele la ei ori ba

din fericire le-au avut...si ne-am oprit toti pana si-a dat seama taximetristu' ce s-a intamplat...si era de-o seninatate ca nici nu-ti venea sa te dai jos sa-i rupi capu'

:dizzy:

partea proasta e ca din privirea lui se vedea clar ca nu stie care e problema, ca nu si-a dat seama ca era pe contrasens...

o fi varsta...sau o fi fost oboseala, pilele la vizitele medicale, dar omuletul ala era sigur un potential pericol

Share this post


Link to post
am ABS asa ca imi permit sa merg aproape de cel din fata, dar nu chiar fffff aproape de el, normal ca pastrez distanta insa o distanta care nu ii permite altuia de pe alta banda sa se bage in fata mea.

Asta este o regula la tine sa nu lasi pe cineva sa se bage in fata ta, sau te referi doar la cei ce nu dau semnal?

Fiindca eu daca il vad ca da semnal il las sa se bage.

Il las si pe cel care a intrat in depasire si nu si-a calculat bine viteza si risca sa intre in cel de dupa contrasens.

Si il mai las si pe ala care vine tare ca nebunul si incearca sa se bage in fata mea fiindca are un obstacol in fata lui sau cel din fata lui franeaza brusc. Asa, franez eu si are si el loc.

E bine sa fim atenti la toti nebunii din jurul nostru si totusi sa circulam civilizat si sa-i aparam chiar daca ei nu sunt atenti ca doar nu-i lasam sa moara daca-i putem ajuta. Parerea mea!

Si in al doilea rand cand ma grabesc si fac slalom pe autostrada sau prin oras si mie imi place cand mi se face loc.

De aceea intreb e regula doar pentru cei fara semnal? Eu unul dau semnal cand schimb banda de mers.

Share this post


Link to post

@mada, asa merge si un coleg de-al meu (ca are abs doar), si s-a lovit pana acum de cel din fata de 3 ori intr-un an. daca stai prea aproape si ala se opreste brusc nu ai timp sa reactionezi, ca sa apesi mult-lauda frana cu abs. si daca te-a prins cu piciorul pe acceleratie si eventual uitandu-te intr-o oglinda, esti victima sigura.

 

ca sa nu mai vorbim ca abs-ul nu reduce neaparat distanta de franare brusca, ci e posibil s-o si mareasca.

Share this post


Link to post

cel mai des o mareste, e mai dificil de franat din scurt cu abs...am patit-o de multe ori..daca mai ai si denivelari, e si mai greu de oprit...

Share this post


Link to post

Este doar o impresie. Faptul ca nu auzi scartait ci doar pacanit nu inseamna ca nu franezi. Sa nu deviem discutia, despre ABS se discuta prin alte parti! :)

Share this post


Link to post

nu ma bazez pe ABS si daca ei dau semnal, ii las sa treaca insa nu pe cei care bruscheaza volanul si intra in fata mea fara sa ma avertizeze, ptr ca atunci imi pot face aceeasi figura si daca ar fi in fata mea si ar face viraje care m-ar pune pe mine in pericol, fiind in spatele lui.

Share this post


Link to post

Da se pare ca numai ei sunt pe sosea, iar restu participanti la trafic nu conteza! Dar ceea ce ma ingrozit cel mai mult a fost faptul ca un taximetrist nu stie ce e aia zebra sau trecere de pietoni era sa dea peste mine si niste colegi de clasa. Tipic noi ne-am bagat si ne-am scos si el a facut pe viteazu si-a coborat la noi sa ne injure sau sa ne bata, dar traiasca jandarmeria! Sper sa fi luat vreo amenda ca prea sunt arfisti taximetristii astia! :wallbanger: In concluzie sa nu faci ca ei!

Share this post


Link to post

Sunt de un tupeu extraordinar. Se baga unde n-au loc, dar daca le lasi loc si e dreptul lor injura de mama focului ca vezi-doamne nu trece cu mainile intinse in lateral.

 

De taiat fata nu mai zic. N-are rost. Daca unul din 50 da semnal INAINTE sa se bage si mai si VERIFICA(,) ca cineva il lasa e mare minune.

 

Ce ma irita ingrozitor, in schimb, este nesimtirea totala fata de lege. Pe mine ma opreste Politia pentru zgomot, 61 km/h, si alte faradelegi care pun in pericol mii de oameni, dar el poate sa treaca pe rosu.

 

Mor de astia care trec pe rosu. Mor. De ce are el scuza la mai toate chestiile la care mie mi se ia carnetul? De ce pe rosu? De ce pe contrasens? De ce trece peste pietoni?

 

Nu e stop sa stea naibii [locului] la rosu. Cand se apropie timpul iau o lungime de masina in fata (ca sa nu vada stopul) apoi, alternativ, ori asteapta sa-l injure toti ca e verde si doarme, ori o taie pe rosu, doar ca sa poate accelera lent la 40 km/h si sa tina o banda intreaga.

 

Sa nu iti iei Hummer si sa-ti pui bull bars pe ea? Singura chestie care ma face sa nu-mi fac un Aro de arat Bucurestiul cu el este faptul ca daca ai Aro intarit nu iti mai taie nimeni fata. De proba, uitati cui taie fata taxiul. Ori masini modeste/mici, ori masini scumpe, ambele avand proprietari care tin la masina lor. Cati taie fata la Aro/REBU/RATB/etc?

 

Oricum, majoritatea au niste cazaturi de masini si le repara cu 300.000 (doua ciocane si un spray de vopsea). Bâtă in masini au. Politia nu le face nimic. Pai daca sunt imuni, cum naiba sa nu mearga ca dementii? Cum sa nu-l las eu sa se bage, cand reparatia mea are un zero in plus in cel mai fericit caz si triplu zile in service?

 

[edit:spelling]

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Astazi, cand eram la Politie sa declar masina lovita (kalosi loviti pentru detalii, daca vreti), dupa ce mi-a vazut politistul masina, asteptam langa ea. Trebuia sa intre el in sectie si sa ma duc si eu sa imi dea dovada.

Un taximetrist cu un Mertzan vechi (si lovit absolut incredibil) a intrat in curtea politiei si a fost indrumat de politistul constatator "in fund, bah! n-o lasa aci ca e prea mare!" Da, si eu am ras. Dar m-am oprit cand taximetristul mi-a ars o oglinda in stomac. A trecut foarte aproape de masina mea, nu a astepta sa ies dintre masini si chiar a accelerat cand era la 1m de mine. M-am dat langa ea dar nu mai avem unde sa ma feresc asa ca...

Politistul a vazut, si-a facut o cruce si s-a pus in continuare pe constatat. L-am ignorat. Eram multumit ca nu s-a infipt in masina, ce dracu, doar facusem constatarea...

Share this post


Link to post

nasoala treaba! asa ca noi, de ce sa nu dam inainte cu tupeu! :P

Share this post


Link to post

Ar mai fi o problema firmele de paza si protectie, care au ca girofar avariile, si sunt un fel de politisti fara sirena. Nu de alta, dar acum cand veneam acasa era un Hyundai accent parca de paza si protectie care facea flashuri in disperare la un BMW seria 1, care mergea cu o viteza maracica pe banda 2, cam 70 Km/h in oras. Hyundai-ul l-a depasit pe dreapta, dupa care a incetinit si in mers a iesit un dobitoc di dreapta jumatate pe geam sa il injure pe asta cu BMW-ul. Stateam si ma gandeam oare daca-mi facea mie asa oare cu ce se alegea jegul ala ambulant. Culmea e ca masina era condusa de o blonda si inauntru nu mai era decat tipul din dreapta, si nu erau imbracati in uniforme. Dar aveau un tupeu fantastic in ei. Chestia aia m-a dezgustat, m-am chinuit sa-i prind, era trafic, sa le arat si eu un deget, dar oricum i-am stresat un pic, la iesire din oras i-am fleshuit pana am facut scurta la deget, pt. ca la un momendat sa-mi faca loc, si apoi un claxon lung, ca era bezna sa le arat si degetul mijlociu. Jeguri ambulante.

 

Soferii de autobuze, cel putin in constanta mi se par foarte civilizati, si daca fac ei ei greseli, asta e, au masini mari si trebuie sa scoata si ei un grafic destul de comod, dar cand in spate sunt 1000 de masini cineva trebuie sa le faca si lor loc. Eu de obicei le fac loc, ii inteleg ca au ditamai masina. Cei mai cretini sunt Taximetrisit, Maxi-taci-metrisitii, paza. Si politia care fac unele chestii doar asa sa arate cat de smecheri sunt ei probabil.

Edited by test_driver

Share this post


Link to post

Salutare . Nu ma puteam abtine sa nu comentez si eu pe acest topic .

Odata mi am strambat volanu de nervi ca am luat o dita mai bordura tnx to one...Si pe langa asta...am mai evitat freo 3.

Taximetristii am observat ca se vad prea superiori ca sa respecte regulile de circulatie..Si bun simt :) .

Majoritatea se baga cu tupeu..taie fata..schimba benzile de mers fortandute sa faci manevre periculuase,dau fleshuri sa te dai din calea lor desi nu ai unde...mai rau..cand te uiti in oglinda vezi cum gesticuleaza si injura ..Iar atunci cand ai nevoie ..sa schimbi banda intr -o aglomeratie..Unu nu te lasa sa te bagi in fata lui. :D (eu unu ma simt destul de ofensat).

 

Pana in ziua de azi m am abtinut mult sa nu cobor la freunu si sa comit un act de ''ROAD RAGE'' Pentru ca este resicant..au statia aia nenorocita :) .

But on the other hand..Datorita necesitatii de a transporta niste marfa...Mi am achizitionat un Olcit .(nu a costat mult deci nu mi va parea rau dupa el :D )

Cat timp sunt la volanul acelui olcit...Nu iert pe nimeni..Primul taximetrist care i mi va iesi in cale..si va comite frun act de nesimtire...''Il voi lasa fara paine'' o saptamana :lavolan:

Share this post


Link to post

=D> super ideea...te tin si eu cu jumate de amenda

Share this post


Link to post
..Primul taximetrist care i mi va iesi in cale..si va comite frun act de nesimtire...''Il voi lasa fara paine'' o saptamana

 

Ya ma' man, kick ass!!!! Problema e ca nu o sa rezolvi nimic. Ti-ar trebui cel putin 3-4000 de Olcituri! :D Si pe deasupra este si ilegal ce vrei tu!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Acum cateva zile faceam stanga pe Stefan cel Mare de pe Dorobanti. Un taximetrist mi-a luat foarte frumos fatza, desi nu am avut intentia sa-l las si a trebuit sa franez ca sa nu intre in mine. La 50 de metri mai incolo a trebuit sa incetineasca pentru ca se mergea bara la bara. Intamplarea a facut ca fix acolo sa fie un gabor care l-a vazut si l-a tras pe dreapta(Dumneavoastra v-ati asigurat cand ati schimbat banda?) in ciuda protestelor vehemente ale taximetristului(care cred ca l-au enervat si mai tare).

Share this post


Link to post

nu ma deranjeaza ca merg pe linia de tramvai, nici ca fac slalom. pe undeva ii inteleg, stiu cum e sa trebuiasca sa ajungi undeva si stai f mult la semafor. dar nu pot sa ii suport cand nu pun semnal.

 

 

si sincer sa fiu am vazut f putini care semnalizeaza cand fac manevre din scurt. de taximetristi vb, ca de restul participantilor la trafic nu are ros sa vb acum.

Share this post


Link to post

Amenda nu mi iau..ma bag in fata lui..Si ai trag o frana...

Era un caine..Vina taximetristului..Ca nu a pastrat distanta regulamentara..I mi da si asigurarea ..Sa mi fac olcitu..mai nou :) )

Edited by MR_A

Share this post


Link to post

Incalcarea legilor de orice fel este un sport national la romani, iar ostentatia cu care se face acest lucru la Bucuresti este o alta dovada ca de acolo se da ora exacta. Cred ca acest domeniu este singurul in care romanii isi consuma toate energiile si isi forteaza imaginatia. Evident ca si taxime-tristii trebuie sa se evidentieze undeva, atata timp cat la murdarie, poluare de orice fel, marlanie, tupeu si evaziune fiscala au fost intrecuti demult de altii. Atata timp cat plangerile referitoare la comportamentul lor nu depasesc limitele unor forumuri de orice fel, n-are cine sa-i aduca cu picioarele pe pamant. Faptul ca pentru practicarea acestei meserii este suficienta doar o banala categorie si nici o scoala speciala, socotesc ca este un pericol potential pentru toata circulatia, iar politicienilor le este greu sa amendeze o grupare sociala atata timp cat nu exista presiune de la alta, mult mai numeroasa.

Share this post


Link to post

:lavolan: :lavolan:

 

Taximetristul cu 250 de amenzi!

 

Un taximetrist focsanean a "colectionat" amenzi de circulatie de peste 116 milioane de lei. Cu toate acestea, Silviu Valentin Hanu inca mai face taximetrie, fara ca autoritatile sa-i retraga atestatul profesional. Primaria Focsani are de recuperat din amenzile la circulatie 12 miliarde de lei, bani care nu vor intra niciodata in bugetul Focsaniului

 

Un taximetrist din Focsani a reusit un record pentru care il detesta toti colegii. Silviu Valentin Hanu a strins din amenzi rutiere fabuloasa suma de 116 milioane de lei (11.600 RON) din care nu a platit nici un leu. Tinarul a fost amendat de Politia Rutiera de peste 250 de ori in ultimii 5 ani, insa nu s-a lasat impresionat de cuantumul sanctiunilor pe care le-a strins.

 

Tinarul inca munceste ca sofer de taxi la compania Fulger si, in continuare, colectioneaza amenzi pentru incalcarea regulilor rutiere. Agentii de circulatie ii stiu datele pe de rost si ii completeaza procesul verbal in timp record. Cu toate acestea, din cauza vidului legislativ, nici o institutie nu a luat vreo masura impotriva acestuia.

 

Mai mult, pentru ca stiu ca exista o anumita complicitate institutionala, din ce in ce mai multi taximetristi au ajuns sa sfideze autoritatile. Politistii spun ca sint multi taximetristi care nu mai au nici un respect fata de lege si fata de clientii pe care se angajeaza sa-i conduca in siguranta la destinatie.

 

Cu toate acestea, in afara de amenzi si suspendarea temporara a permisului nu au ce sa le faca. Nici taximetristii nu se sfiesc sa acuze autoritatile de abuzuri. Taximetristului Silviu Valentin Hanu nu-i mai pasa daca este amendat din moment ce nici o autoritate nu a luat nici o masura coercitiva impotriva lui. Spune ca s-a impacat cu ideea ca este dator vindut Primariei si nici macar nu mai comenteaza atunci cind este amendat.

 

Semneaza linistit procesul verbal si pleaca din nou pe strazi pentru a gasi alti clienti. "Din 2000, de cind m-am angajat ca sofer de taxi, am inceput sa primesc amenzi. Cum nu le-am platit pe toate in 24 de ore se dublau si nu le mai puteam plati. Cel mai tare ma deranjeaza ca ma amendeaza pe mine, iar pe cel din fata mea, pentru ca este vreun afacerist important, nu-l sanctioneaza nimeni.

 

Asta e hotie pe fata!", este de parere Silviu Valentin Hanu. Spune ca cele mai multe amenzi le-a primit pentru parcarea neregulamentara in statii de autobuz sau pentru ca intorcea masina pe linia continua, fapte nepermise de Codul Rutier.

 

Valentin Hanu crede insa ca aceste incalcari sint inerente in aceasta meserie, intrucit clientii nu inteleg de ce este nevoie sa ocoleasca pe banii lor pentru ca masina sa ajunga in directia dorita. "Este de fapt vina Primariei. Cum poti elibera autorizatie pentru 500 de taxiuri in Focsani, in conditiile in care nu sint locuri de parcare? Pai ei au facut cite 20 de locuri pentru taxi la Mindresti sau la ANL.

 

Ce sa fac la Mindresti? Sa pescuiesc? Eu trebuie sa muncesc si pentru asta trebuie sa fiu la Capela, la Ceasul Rau, la Tribunal, in Obor sau Sud. Asa am luat amenzi dupa amenzi, astfel incit acum am o datorie de 4.000 de euro la Primarie. In conditiile in care cistig maxim 250.000 de lei pe zi, nu am cum sa platesc datoriile", mai spune Valentin Hanu.

 

Acuza politistii de blindete!

 

De ceva timp, Valentin Hanu nici macar nu a mai "colectionat" procesele verbale pentru ca s-a decis sa nu mai plateasca amenzile. Intr-o vreme s-a inteles cu functionarii municipalitatii sa plateasca datoriile in rate, cite 500.000 de lei lunar. A renuntat insa la acest plan de esalonare, vazind ca debitele nu scadeau deloc.

 

De ceva vreme, amenzile primite de Valentin au inceput sa se mai rareasca, desi au fost zile in care era sanctionat si de cite trei ori. "Ultima amenda, de 550.000 de lei, am luat-o in luna august. Eram cu trei clienti in masina si am trecut la semafor pe culoarea verde, dar m-a oprit un politist si a spus ca am trecut pe rosu. Toti cei trei din masina au vazut ca era verde cind am trecut.

 

Nu contest faptul ca in urma mea poate se facuse rosu, pentru ca se schimba brusc culoarea. Degeaba am explicat politistului, si eu si clientii, ca am trecut pe verde. Ei au piinea si cutitul in mina si degeaba te impotrivesti. Au fost si situatii in care mi-au luat carnetul pentru o luna si mi-au dat dovada ca sa pot circula. Chiar nu inteleg de ce imi dau o astfel de dovada!

 

Pai daca am gresit, lasa-ma sa stau acasa o luna de timpit, sa ma gindesc ca am gresit, sa invat. Daca imi inlocuiesti permisul cu o dovada, ce imi faci? Nimic!", ii critica taximetristul pe agentii de circulatie. Silviu Valentin Hanu, care a acumulat cea mai mare datorie din amenzi de circulatie din istoria judetului, recunoaste ca de cele mai multe ori a gresit, dar spune ca nu sfideaza legea, asa cum il acuza politistii.

 

"Este imposibil sa nu gresesti in aceasta meserie. Diferenta se vede atunci cind ai pile, cind lucrezi pe masina unui politist sau functionar si atunci cind esti un simplu sofer", spune el. Valentin spune ca unii politisti ii considera pe taximetristii "dracu pe pamint", dar sint si altii intelegatori, care il mai trec cu vederea. Nu pare dispus sa-si incheie conturile cu bugetul local, sperind ca datoriile sale se vor prescrie.

 

"Cu cit cistig, chiar nu pot achita aceste datorii! Cred ca ma amendau si cind dormeam pentru ca altfel nu stiu cum am acumulat datorii de 116 milioane lei", mai spune Valentin Silviu Hanu.

 

Complictate sau indolenta

 

In analele Primariei Focsani sint zeci de taximetristi care au amenzi neplatite, ce-i drept mult mai putine. Desi primesc amenzi aproape zilnic, acestia nu se sinchisesc nici sa le plateasca, dar nici sa respecte legea.

 

Gestiunea municipalitatii se incarca astfel cu mii de amenzi care, in mare parte, nu mai sint achitate niciodata. La Primaria Focsani s-au acumulat astfel datorii de 12 miliarde de lei numai din amenzi de circulatie. Banii nu vor intra niciodata in buget deoarece autoritatile nu iau nici o masura impotriva celor cu datorii. "Macar daca i-am putea obliga sa munceasca in folosul comunitatii!

 

Nu au nici un bun pe numele lor si nu avem cum sa ne recuperam datoriile de la ei", spune primarul Decebal Bacinschi. Edilii spun ca singurii care i-ar putea ajuta sint reprezentantii Camerei Taximetristilor, care le pot suspenda celor cu amenzi multe recomandarea necesara la atestare.

 

Cit despre Silviu Valentin Hanu, edilii spun ca nu mai indeplineste conditiile de onorabilitate si nimeni nu poate garanta ca prezinta siguranta pentru clienti avind in vedere ca a fost sanctionat de atitea ori. La rindul lor, taximetristii spun ca edilii si politistii vor doar bani, in loc sa elimine factorii care genereaza amenzile.

 

Locurile de parcare insuficiente, semafoarele imbatrinite, strazile degradate si marcate la intimplare, fara existenta unui studiu de trafic actualizat, dar si indolenta participantilor la trafic sint doar citeva din motivele incalcarilor repetate ale legii. Aceste lucruri intra in responsabilitatea municipalitatii si, daca ar fi rezolvate macar in parte, nu s-ar mai creea premisele pentru acumularea unor amenzi imposibil de recuperat.

 

Cine ar putea lua masuri

 

Un taximetrist nu poate circula fara sa aiba atestat profesional de la Autoritatea Rutiera Romana, recomandare de la Camera Taximeristilor si autorizatie de la Primaria Focsani.

 

Intrucit nici o lege nu spune clar ca nu poti fi taximetrist daca ai amenzi neplatite, multi nu se mai sinchisesc de zecile de milioane acumulate. Desi taximetristul Silviu Valentin Hanu este vazut ca un adevarat "terorist al soselelor", reprezentantii autoritatilor sustin ca nu au cadrul legal pentru a-i suspenda dreptul de a conduce.

 

"Se face o analiza lunara in care se trec toate amenzile taximetristilor si se face un fel de cazier rutier. Pe viitor, aceasta actiune se poate extinde si pentru ceilalti soferi. Am primit sesizari de la Primarie, dar nu avem ce sa le facem", ne-a declarat inspectorul principal Catalin Stegarescu, seful Biroului de Siguranta Rutiera in Mediul Urban. Aceeasi problema o invoca si Primaria.

 

"Daca taximetristul sau persoana in cauza nu are bunuri pe numele sau, nu avem cum sa-l executam. Legislatia in vigoare nu ne ofera posibilitatea sa solutionam aceasta problema", ne-a declarat viceprimarul George Mardare. Nici Autoritatea Rutiera Romana, institutia care elibereaza atestatul profesional, declara ca nu poate lua masuri.

 

Directorul Nicu Tanase spune ca, in cazul in care taximetristul prezinta toate actele necesare eliberarii autorizatiei, nu-l poate impiedica sa isi desfasoare activitatea. "Cel mult il pot chema sa-l trag de urechi si sa-i spun sa-si bage mintile in cap!", spune Nicu Tanase.

 

Cit priveste avizul acordat de Camera Taximetristilor acesta are rol consultativ, iar recomandarile emise u sint intotdeauna corecte, dat fiind ca aceste documente se platesc. In concluzie, vidul legislativ nu le permite institutiilor statului sa ia vreo masura in astfel de cazuri.

Share this post


Link to post

"Pai daca am gresit, lasa-ma sa stau acasa o luna de timpit, sa ma gindesc ca am gresit, sa invat. Daca imi inlocuiesti permisul cu o dovada, ce imi faci? Nimic!", ii critica taximetristul pe agentii de circulatie"

 

Credeam ca se da dovada 15 zile, urmand ca permisul sa fie suspendat timp de o luna de la acest termen. Nu?

 

Plus, parca exista cadrul legislativ mentionat si pentru amenzile contraventionale? Numai pentru penale se face inchisoare? Poate stie cineva ...

Share this post


Link to post

Inchisoarea contraventionala a fost eliminata din legislatia romana, nu stiu exact in ce an, dar oricum dupa 2000 - din ce motiv a fost eliminata, nu ma intrebati. In schimb, exista executarea silita asupra bunurilor debitorului pt recuperarea, macar a unei parti, din debit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...