Jump to content
Sign in to follow this  
totti

Parbriz "ciupit"

Recommended Posts

te duci la politie si spui ca ti-a sarit o piatra in parbriz si apoi cu dovada la casco. Ai grija de politist, ca pote-ti umfla si talonul ca n-ai ITP

Share this post


Link to post

eventual poti sa zici ca ai gasit-o asa in parcare, care e situat langa un bloc, si probabil cineva o fi aruncat ceva pe fereastra..

Share this post


Link to post

Editasem mai sus, dar au mai apucat altii sa scrie si ma gandeam ca nu mai vezi, asa ca bag msg nou...

 

 

Auuu, acum am citit mai bine, ciupitura e cam cit moneda... pai numai mica nu e!

In functie de pozitia ei, poate merge sa pui un abtibild. Autocolantele daeooclub.ro sunt bune? ;)

Share this post


Link to post

o sa revin cu o poza, cand o scot de la vopsit :)

da, la politie nu ma pot duce pana nu iau itp-ul

Share this post


Link to post

Mergi la Sectia 21 - Accidente usoare (intrii pe Dezrobirii, treci prin fata sectiei, o iei la stanga pe dupa scoala si cand o sa vezi masini busite parcate, ai ajuns - e o curde cu o poarta mare, chiar in spatele sectiei)

 

Sa ai la tine actele, o copie dupa CASCO si una dupa RCA (poate sa ti le ceara sau nu, oricum iti trebuie date dupa ele).

 

Vei completa o declaratie tip de genul "gasita avariata in parcare cu autor necunoscut" (exista si un model pe perete). Nu te complica cu prea multe scenarii. Pur si simplu ai gasit-o asa (trebuie sa faci si o schita despre cum era parcata, poti sa faci una frumoasa, oricum nu se va uita pe ea).

 

Daca zice ceva de ITP, spui ca n-ai mai mers cu ea de 7 luni, ca ai fost plecat sau bolnav (sa nu-mi ziceti ca e instigare la incalcarea legii... se mai intampla).

 

Iti da o hartoaga cu care te duci la firma de asigurari, acolo completezi alte alea, iei o hartoaga te duci la service, etc.

Share this post


Link to post

merci pt raspuns :D

 

stiu bine sectia 21, am aprofundat-o pe indelete joia asta, pana la 1 noaptea .

dar: trebuie sa ma duc cu masina la politie, nu? asta inseamna ca trebuie sa circul pe drumuri publice, deci daca e un politist mai al dracului ar putea sa-mi ia talonul. ce-i drept, e posibil si sa nu zica nimic.

 

mai e o chestie... parbrizul nu se poate ciupi decat in mers (pietricica din sens opus) sau prin caderea unui obiect de sus. sau da un copil cu piatra, ceea ce e vandalism, deci sectia 20 si adio casco.

 

masina nu are cum sa fie lovita in parcare in parbriz.

 

mai mult, chiar si pentru caderea pietrei s-ar putea sa ma trimita la sectia 20, pentru ca acolo m-au trimis cand mi-au cazut niste pietricele pe capota. a trebuit sa-l caut cateva ore pe nu stiu de detectiv inspector pana mea care m-a trimis pana la urma la plimbare.

 

:(

Share this post


Link to post

pai ti-o aruncat unul un sambure (sau orice altceva care sa faca ciupitura), tu de unde sa stii cine si cum a aruncat pe geam? Si lucrul asta nu are cum sa intre la vandalism nu? Zic asta pentru ca si eu am avut norocul de asa ceva, insa cu un geam exterior care s-a spart si o spart geamul unei lade ce se afla langa bloc parcata. Si-o facut tipul masina pe casco, fara sa ma bage si pe mine in belea, deci se poate zic eu..

Share this post


Link to post

Cum sa nu se poata (sparge geamul in parcare si sa fie accident)!

Uite trece unul cu masina pe langa tine si tzushti o piatra de sub cauciucul lui.

Vandalism e daca te duci cu o bata infipta in parbriz!

 

A, si inca ceva: daca te opreste politaiul pe drum, tu o tii pe-a ta ca ai venit dintr-o deplsare de 7 luni si ti-ai gasit-o asa, deci trebuia sa te duci la politie. Si ca sa te duci la service, tot trebuie sa te deplasezi. Doar nu te-o pune sa ti-o duci cu auto-platforma de la Dacia. Nu sunt nici ei atat de "duri" (numai sa nu te incurci in povesti, d-aia e important sa ai una simpla).

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

am avut si eu parbrizul ciobit si am fost la un service care repara parbrize(in cta e in aceeasi curte cu r.a.r.-ul parca;la iesire din cta spre valul lui traian) si nu mi-au cerut nici o dovada de la politie.

toata treaba a costat 400.000 (era 500.000 daca voiam factura).

Omul de la service mi-a spus ca e bine sa se repare in maxim 24-48H pt ca dupa aia e mai greu si raman urme mai mari

Share this post


Link to post

revin cu poze, cum am promis.

 

 

din pacate n-am apucat sa merg acolo la reconditionat parbrize (de-abia am luat masina de la vopsit), iar maine dimineata se fac 48ore de cand am observat. ca sa nu mai vorbesc ca va trebui sa circul fara itp.

 

of.

 

poate totusi ajung acolo maine dimineata

daca nu... casco

post-228-1129131141_thumb.jpg

post-228-1129131147_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce misto! Baga un autocolant! ;)

Share this post


Link to post

as baga... dar mai sunt de exterior ? :D

Share this post


Link to post

Da mai sint.

 

:ontopic: nu te duce la Casco fara ITP-ul facut!

Share this post


Link to post

Pietricica puteai s-o iei si de la unu care mergea in fata ta ca in acelasi loc a luat o piatra si prietena mea de la un nene care a depasit-o pe o portiune de drum abia asfaltat si cand s-a bagat in fata ei a sarit si piatra.

Du-te la Politie si spune-le ca te-a depasit unul si ti-a sarit piatra sau ca a trecut unul cu o basculanta cu pietris si a sarit de-acolo. Du-te cu tupeu ca tre sa muste momeala cumva.

Pe urma mergi la CASCO si trebuie sa rezolve baietii, desii e cam mica ciupitura pentru schimbat.

Eu am avut capota indoita ca lumea si n-au vrut s-o schimbe.

La ITP n-or sa se ia de tine decat daca e plesnit parbrizul nu ciupit, iar daca e vorba sa mergi sa ti-l reconditioneze nu stiu daca repara ciupituri. Si eu am parbrizul cu belea dar e plesnit in stanga jos.

S-a dus babacul sa-l refaca baietii si intr-adevar nu se mai cunostea decat un punct pe unde "sudeaza" sau incarca astia. Ti-l repara numai daca e plesnit din cate stiu eu si numai plesnitura de maxim 15 cm.

Problema e ca dai o carutza de bani si patesti ca mine si dupa 2-3 luni reapare crapatura.

Vorba NFS-ului, mai bine pune-ti un autocolant!

Edited by Bobby

Share this post


Link to post

Cred ca era mai bine daca mergeai la AgerService sa-ti repare parbrizul inainte sa pui autocolantul.

Asa risti sa plece fisura.Eu am apelat de doua ori la serviciile lor si sint tare multumit. 300 ROL de "interventie",aproape ca nici nu se vede..

Share this post


Link to post

cand pleaca fisura, fug la casco.

am vrut sa trec pe la ei, dar din lipsa de timp n-am mai ajuns :(

Share this post


Link to post

Salut,

 

iti scriu pentru ca ieri am stat la Sectia 21 de la 9:30 pana la aprox 16:00 pentru o piatra in parbriz.

Eu am gasit masina in parcare cu doua stelute mici in parbriz sub oglinda retrovizoare. Duminica trecuta, cam la o saptamana dupa ce am vazut fisurile (pt ca atunci am reusit sa-mi fac timp), m-am dus la Sectia 21 si ca un bun cetatean le-am spus ce s-a intamplat. Ei mi-au raspuns ca daca s-a intamplat in parcare (cu autovehicolul stationat) trebuie sa ma duc la sectia pe raza careia s-a intamplat adica la 22. M-am dus la Sectia 22. Cei de la Sectia 22 mi-au spus ca daca depun declaratia la ei o sa primesc autorizatia in aproximativ o luna deoarece trebuie sa cerceteze, sa trimita cererea la parchet,.... bla, bla,... si ei m-au sfatuit sa ma duc la Sectia 21 si sa declar ca s-a intamplat in tipul mersului si atunci primesc raspunsul constatarii pe loc. Asa ca luni dimineta m-am prezentat la sectia 21 si am declarat ca Duminica seara mi-a sarit o piatra in parbriz de mici dimensiuni si nu am vazut de unde a venit piatra (pt ca politistul insista sa-i spun de unde a sarit piatra pt ca altfel nu pot primi banii de la asigurare :shock: ). Dupa ce am primit autorizatia de reparatie si anexa adresata companiei de asigurari m-am prezentat la soc de asigurare si s-a rezolvat in 20min.

Acum m-am programat pt maine sa-mi schimb parbrizul.

Asa ca parerea mea e sa iti faci in primul rand ITP-ul pentru ca la constatare poti sa nimeresti un politist nervos si iti poate crea probleme, dupa aceea mergi la care sectie vrei tu (nu iti recomand sectia 21) si spune-le ca ti-a sarit o piatra in timpul deplasarii (pe raza sectiei respective). Vezi ca trebuie sa te prezinti in termen de 24h (sau 48h nu mai stiu exact) de la producerea evenimentului asa ca ai grija ce data declari.

Nu il lasa sa se crape de tot pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu firma de asigurari (daca nu se vede urma unei izbituri ei sustin ca e o defectiune la montajul parbrizului, sau din cauza tensiunilor din caroserie, de la gropi, etc.).

E bine sa ai la tine o copie dupa polita de asigurare CASCO deoarece trebuie sa completezi pe verso-ul declaratiei de la politie seria si numarul contractului de asigurare CASCO si RCA. Si gandeste bine si scenariul deoarece trebuie sa declari acolo tot (stare carosabil, vreme, ora aproximativa, schita locului, etc.)

 

Eu ti-am spus ce am patit eu. Decizia iti apartine. Bafta! :thumbl:

Share this post


Link to post

Multumesc ca ne-ai imparasit experienta ta!

Asa cum credeam si eu, daca o gasesti in parcare te trimite la alta sectie, la cercetari.

 

ITP-ul l-am luat.

acum astept sa vad ce se intampla cu ciupitura, si la cel mai mic semn ca se mareste fug la politie. desi, nu ma astept sa se intample prea devreme asta.

 

deocamdata nu prea am chef de pierdut timpul prin politii, constatari si service, ca tocmai am terminat o runda pentru o aripa.

 

pana la urma ce ai declarat? ca nu ai vazut de loc de unde a venit piatra?

Share this post


Link to post

Gata am dus masina in service! pana maine e gata!

Da, am spus ca s-a intamplat la intrarea in Pasaj Lujerului, era seara si ploua. Piatra a fost foarte mica (la mine ciupitura era mai mica) si nu am vazut-o, doar am auzit pocnitura. Putea sa sara de oriunde (din fata, contrasens, de sus). Asta nu prea i-a placut politistului.

Dar vezi ca atunci cand i-am sunat pe pe cei de la asigurari m-au intrebat daca se vede urma de piatra sau daca se simte la mana adancitura, ca sa fie siguri ca a fost o piatra. Parerea mea este sa nu o lasi pana crapa mai mult, pentru ca daca ai ghinionul sa dai intr-o groapa mai zdravan si se face o crapatura mai solida s-ar putea sa nu se mai vada urma de la piatra si sa ai probleme cu cei de la asigurare.

Apropo, vezi ca mai conteaza si la cine ai asigurarea, ca sunt o gramada de firme care sunt in stare sa faca orice numai sa nu iti dea banii.

Share this post


Link to post

@dadu1976: Si eu am avut o piatra sarita in parbriz si fisura rezultanta; am rezolvat foarte usor pe Casco (nici macar nu stiu cat a costat :D , service avand decontare directa cu asiguratorul). Succes!

O zi buna.

Share this post


Link to post

De ce trebuie sa va schimbati parbrizul la un dealer ??? Nu e obligatoriu , acuma exista firme specializate ptr asa ceva !! (cu precizarea : daca se face pe casco sa aiba decontare directa ,e mai usor )

Am si eu o mica ciobitura in parbriz , si vreau sa-l schimb , m-am interesat deja si o sa-l schimb , si asta o s-o fac unde am si vopsit / polisat micile zgarieturi , DURATA ?? o zi , iar geamuri le au pe stoc (din cate am inteles de la seful lor , probleme apar la parbrizele cu senzor de ploie si alte chestii de genul acesta , ptr care trebuie sa astepti ) !!

Acuma constatare , imputernicire de la leasing si duc masina , durata montarii (de dimineata pana seara ) !!!

Share this post


Link to post

Ieri am schimbat pe casco parbrizul care era fisurat : 1520 ron (parbriz+lipici+manopera)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...