Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Regulamentul forumului

Recommended Posts

10/11/2006 -> Regulamentul a suferit modificari. Va rugam sa il cititi.

Share this post


Link to post

Chestia cu reducerea warn-ului dupa tz zile se face automat, prin script, sau "ad labam" de catre admini?

Share this post


Link to post

Haide sus, ca iar se pierde...

 

Mai bine contul inchis 15 zile decat warn 480 zile - e demonic sa stai peste un an cu 80% warn. Distruge psihicul userului :D

Share this post


Link to post
Mai bine contul inchis 15 zile decat warn 480 zile - e demonic sa stai peste un an cu 80% warn.

In 480 de zile faci abonament la alt provider, ai alt IP, schimbi name-ul, schimbi masina, nevasta si locatia...

Dar un tot trebuie sa fie ca sa ai de ce te speria ! Si sa fii atent ca cu drobul de sare. Nu cred ca va fi nevoie sa fie cineva avertizat nici cu 40% warn. TOCMAI din cauza duritatii regulamentului.

Share this post


Link to post

Eu zic că articolul 7.4 e departe de a fi "legal" aşa cum se vrea, fiind mai degrabă o formă de reclamă decât una de protecţie a drepturilor de autor.

Faptul că eu public ceva pe acest forum nu vă dă dreptul să vă substituiţi autorului, adică mie, pentru a impune reguli referitoare la "drepturile" mele. Ceea ce vreau să spun este că citarea sursei nu are nici o legătură cu drepturile de autor, ci doar cu asigurarea unei veridicităţi sporite a informaţiilor, prin "confruntarea" lor cu "originalul".

Ia uite ce zice aici:

 

CAPITOLUL VI

Limitele exercitarii dreptului de autor

Art. 33. — (1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de utilizare:

...

b) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, in scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, in masura in care folosirea lor justifica intinderea citatului;

...

 

Dacă judecăm după ideea de "întindere" nu ştiu câte posturi de pe forum, admiţând că ele în sine, ca producţie a autorului lor, pot candida la ideea de a fi citate... parţial!

Mai sunt multe alte chestii interesante în

CAPITOLUL VI

Limitele exercitarii dreptului de autor

 

Dacă e să ne luăm după lege, ceea ce susţineţi voi acolo frizează ideea de cesiune, dar toate prevederile din şi în general ideea generală a unui forum pe Internet sunt departe de a fi suficiente pentru o astfel de abordare.

 

În concluzie, prevederea acestui articol 7.4 nu are cum să mă împiedice pe mine să citez diverse chestii de pe aici, mai ales alea care-mi aparţin (!), tocmai în virtutea dreptului de autor.

 

Eu zic să revizuiţi punctul ăla că nu aveţi cum să-l aplicaţi şi nu are rost să ne luăm la trânta cu legile dacă nu le "avem" (măcar la degetul mare!).

Iar dacă vreţi să promovaţi forumul în maniera ultimei propoziţii din articol, făceţi-o la modul "recomandativ", nu "imperativ" pentru că nu aveţi instrumente de impunere (mă rog, pe mebri îi daţi afară, dar "utilizatorului anonim" ce-i faceţi).

Iar dacă vreţi să speriaţi, cum zicea cineva mai sus, atunci se potriveşte un mic citat (doar cu titlu exemplificativ) dintr-o operă celebră: "las-o băi că merge-aşa!"

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Nu ma sperii eu asa usor Mircea, problema este ca regulamentul este aplicat de catre 7-8 ? nu stiu, OAMENI cu personalitati diferite si cu puncte de vedere diferite asupra diferitelor paragrafe din .

 

:o fftopic: sau nu?

 

Din lipsa de probleme adevarate, cum ar fi injuraturile, atacurile la persoana si alte magarii s-a ajuns ca notiunea de off topic sa fie ridicata la rangul de greseala suprema. Asta e un aspect, si crede-ma nu e legat in nici un fel de noi doi. Este din observatiile mele citind forumul zilnic, poate mai mult decat tine (ca timp).

Este foarte simplu, tocmai profitand de "nivelul ridicat" al utilizatorilor sa se mute, sa se stearga sau sa se atraga atentia simplu, pentru ca NOI intelegem. VOI scrieti cu rosu si litere apasate. Cred ca sunt persoane aici care au fost certate mai mult decat i-a certat mama lor pentru extraordinarul off topic, care de multe ori este totusi, pe aproape de subiect.

 

Uite o intrebare cat se poate de sincera si la obiect:

 

Cine delimiteaza pana unde este un subiect on topic, ca sa nu vina cineva pe noi sa ne dea renumitul warn?

 

Si daca tot ni se cere (numai NOUA) sa fim politicosi, sa scriem frumos, etc atunci:

 

7.3 Acest se bazează pe respectul reciproc al dumneavoastră faţa de colegii de forum.

 

Ganditi-va si la asta cand aplicati acest . Eu incerc sa-l respect. Nu reusesc mereu, dar nu fac nimic din rea vointa. Si pana la aceasta ierarhizare, suntem TOTI COLEGI DE FORUM.

 

Care este respectul cand un membru nou care deschide un subiect, de multe ori disperat si cu gandul ca aici afla solutia la problema sa primeste un singur raspuns sec: Foloseste functia de . Si se inchide. E asa greu sa-i indicati un link inainte de a inchide? Eu am reusit sa ajung de cateva ori inaintea moderatorului, i-am dat un link doua, si mi s-a multumit pe PM...

Mi-e frica, ca daca raman undeva in pana, deschi laptopu' si apelez la forum sa ma ajute cu un sfat o sa primesc replica: "Acest subiect a mai fost discutat. Foloseste functia de ."

Stiu ca nu sunteti deacord cu mine, o sa se gaseasca zeci de argumente inclusiv "nu-ti convine - asta e", dar odata, cand stai la un ceai in fata display-ului gandeste-te la ce am zis...

Share this post


Link to post
Uite o intrebare cat se poate de sincera si la obiect:

 

Cine delimiteaza pana unde este un subiect on topic, ca sa nu vina cineva pe noi sa ne dea renumitul warn?

 

Si daca tot ni se cere (numai NOUA) sa fim politicosi, sa scriem frumos, etc atunci:

 

7.3 Acest se bazează pe respectul reciproc al dumneavoastră faţa de colegii de forum.

 

Ganditi-va si la asta cand aplicati acest . Eu incerc sa-l respect. Nu reusesc mereu, dar nu fac nimic din rea vointa. Si pana la aceasta ierarhizare, suntem TOTI COLEGI DE FORUM.

 

Care este respectul cand un membru nou care deschide un subiect, de multe ori disperat si cu gandul ca aici afla solutia la problema sa primeste un singur raspuns sec: Foloseste functia de . Si se inchide. E asa greu sa-i indicati un link inainte de a inchide? Eu am reusit sa ajung de cateva ori inaintea moderatorului, i-am dat un link doua, si mi s-a multumit pe PM...

Mi-e frica, ca daca raman undeva in pana, deschi laptopu' si apelez la forum sa ma ajute cu un sfat o sa primesc replica: "Acest subiect a mai fost discutat. Foloseste functia de ."

Stiu ca nu sunteti deacord cu mine, o sa se gaseasca zeci de argumente inclusiv "nu-ti convine - asta e", dar odata, cand stai la un ceai in fata display-ului gandeste-te la ce am zis...

In general se dau linkuri catre subiectele discutate, nu se inchide pur si simplu, decat daca subiectul este de notorietate - de multe ori a fost subiect nou deschis pe o sectiune fix sub subiectul unde trebuia sa posteze, ceva gen Cand se schimba cureaua de distributie, fix sub subiectul Cureaua de distributie. Alte subiecte noi se unesc pur si simplu cu cele unde ar fi trebuit sa fie, iar initiatorul primeste un link pe PM ca sa stie unde-si gaseste problema. Ai fi surprins cate off-topicuri intr-un subiect genereaza on-topicuri daca sunt mutate exact acolo unde le este locul. :)

Apoi, la capitolul colegi de forum, ne includem toti nu? Adica admini, moderatori, useri etc Cand vorbim de respect reciproc ne includem toti in aceiasi oala. Nu cred ca vreodata un membru al echipei de moderare a incalcat Regulamentul, a jignit alt user etc Ai ramane uimit daca ai vedea PM-urile primite de unii dintre noi! De la intrebari despre masini, solicitari de lamuriri, multumiri etc, pana la injuraturi neaose si fara perdea...

Cat despre frica de a ramane in pana, sa nu-ti fie! A patit-o Bella in Grecia si a deschis subiect nou, n-a fost sanctionat, a fost ajutat. Ca sa nu mai vorbim ca, cel mai probabil, la 2 minute dupa ce vei deschide un subiect de genul "Am ramas in pana la..." iti va suna telefonul :) .

PS Nu beau bre ceai, ala e pentru oameni bolnavi sau degerati :P

Share this post


Link to post

Ma bucur ca pana la urma gandim la fel. Si daca nu-ti place un ceai Lipton, atunci poate un Jack Daniels :)

 

Sunt convins ca nu ma va lasa de izbeliste nici un coleg. A fost doar o figura de stil.

Share this post


Link to post

Salut, intrebarea mea este ( si imi cer scuze daca s-a mai raspuns la ea ) :

 

Se poate da anunt de vanzare ( pentru o cunostinata care nu are treaba cu calculatoarele ) a unei masini care nu este nici Daewoo nici Chev ?? In cazul asta este Ford .

 

??? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Share this post


Link to post

SIgur ca da. Daca ai fi cautat un strop, ai fi vazut ca exista deja o gramada...

Share this post


Link to post

Ma bucur ca citesti regulamentul. :) )

Schimbarile importante sunt anuntate. In momentul in care se schimba ceva minor, nu se anunta. E bine asa?

Share this post


Link to post
Schimbarile importante sunt anuntate. In momentul in care se schimba ceva minor, nu se anunta. E bine asa?

Eu personal sper să n-am nici o problemă. :) >-

Da' tot nu-i corect.

Share this post


Link to post

In cazul tau, poate ca nu e. Dar avand in vedere ca sunt multi care nu citesc regulamentul deloc... Oricum, te asigur ca schimbarile importante vor fi anuntate aici, nu ai de ce sa iti faci probleme.

Share this post


Link to post

Verificati-va semnaturile. Trebuie sa respecte regulamentul!

Share this post


Link to post

Mai reduceti-mi warnul ca n-am mai facut nik

Share this post


Link to post

Tocmai ai facut :P Limbaj IRC :) )

In alta ordine de idei, warnul tau se reduce dupa fix 240 de zile, in conformitate cu Regulamentul, pe care vad ca nu l-ai citit...

Share this post


Link to post
s-a ajuns ca notiunea de off topic sa fie ridicata la rangul de greseala suprema

Mie imi convine,trebuia facut mai de mult asa.

Share this post


Link to post

Mai bine ti-ai actualiza tu cititul pe forum.

Share this post


Link to post

Adica nu e voie sa pui un link in caseta care-ti apare cand dai click aici.

 

Poti pune acolo un text scurt (de maxim 1-2 randuri), care sa contina ce vrei tu (un citat, un vers de melodie, etc), si care va fi atasat tuturor mesajelor postate de tine.

Share this post


Link to post

Adica ce nu mai ai tu acum, dupa ce ai fost avertizat si te te dai nevinovat. Dupa mintea mea, ti-as da inca un avertisment pentru smecherie. Oricum, vei primi pentru reclama inafara Bursei.

Share this post


Link to post

Punctul 2.7 este valabil pentru toata lumea ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...