Jump to content
Sign in to follow this  
mad_voly

Probleme La Inmatriculare

Recommended Posts

ajutati ma va rog cu o problema: am citit pe unele forumuri ca atunci cand dai dosarul cu toate actele pt inmatriculare , trebuie sa fie langa tine si fostul proprietar. e adevarat????????? in cazul meu fostul proprietar e din alta localitate.Dar nu prea vad logica:de ce odata incheiate actele de vanzare-cumparare, fostul proprietar nu prea mai are ce face.CUM E PANA LA URMA?? MAI AM NEVOIE DE EL??

Share this post


Link to post

Nu, nu trebuie sa fie prezent fizic, dar trebuie sa aiba semnatura pusa pe acte.

Share this post


Link to post

Ba cam trebuie!!! La mine numai cu pile mari la Opel-ul vechi am trimis actele fara sa fie el prezent, dar aveam semnatura lui si buletinul lui.

Share this post


Link to post

Nu este nevoie de fostul proprietar pentru inmatricularea masinii. Odata ce ai actul de vanzare cumparare (factura sau contractul semnat de ambii proprietari) si de asemenea toate actele si toate taxele care se cer achitate la dosar nu mai ai nevoie de fostul proprietar...

Share this post


Link to post

Radierea masinii se face exclusiv de catre proprietar! Adica fostul! Sau prin procura notariala! Scrie pe toate zidurile pe la ghiseele de inmatriculari. Asa ca daca te duci sa radiezi masina de pe numele fostului si sa o inscrii pe numele tau, o faci numai cu proprietarul. Daca este si din alt judet, radierea se face la ghiseul din judetul respectiv, apoi numere rosii de acolo si inmatriculare definitiva in judetul tau. Exceptie de la ultima regula fac radierile din Bucuresti spre Ilfov, la care nu se elibereaza numere provizorii de Bucuresti, pe motiv ca ghiseele BPR Ilfov sunt tot in Bucuresti...

Share this post


Link to post

Bai oameni buni, daca e vorba de inmatriculare, ce treaba are noul proprietar cu radierea, sau voi nu a-ti vandut masini niciodata?

Daca s-au semnat actele de vanzare/cumparare si s-a mers la politie, pentru a valida tranzactia, noul proprietar nu mai are nici o treaba cu vechiul. La polietie nu se poate merge fara radiere. Apoi noul proprietar isi inmatriculeaza masina cand are el chef.

Share this post


Link to post

parca la rar trebuie sa mergi cu fostul daca masina e peste 2.500cc.(diesel?). nu sant sigur

Share this post


Link to post
Daca s-au semnat actele de vanzare/cumparare si s-a mers la politie, pentru a valida tranzactia, noul proprietar nu mai are nici o treaba cu vechiul.

 

DACA!

Dar de regula intelegerea este sa se faca totul simultan.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...