Jump to content
Sign in to follow this  
Paul_Ferrari

Ceasuri De Bord Custom....

Recommended Posts

Vreau sa-i modific bordul lui Ticolino si primul lucru care imi vine in cap este sa schimb spatele ceasurilor de bord (vitezometru, nivel de benzina si temperatura) care in prezent sunt albastre si mi-ar place sa fie albe sau ... orice alta culoare.(Ex. PEP care sunt albe)

Intrebarea mea este : Are cineva gata facut in format digital un astfel de set de "ceasuri", asta ca sa pot sa sar peste fazele de demontare a bordului scoaterea placutelor respective, scanare, scalare, vectorizare, modelare, etc ? Mentionez ca nu intentionez sa-mi pun un model care exista deja pe o masina ci sa-l modific in functie de imaginatie :) ).... ca toti vrem sa fim originali :) .

 

 

P.S. Daca a mai fost aceasta discutie pe undeva , imi cer scuze dar eu nu am gasit-o!

 

P.P.S. Sunt interesat si de achizitionare unui astfel de set gata facut si printat pe care daca se poate sa-mi-l faca cineva dupa cum vrea sufletelul meu... asa ca astept oferte ! :)

Edited by Paul_Ferrari

Share this post


Link to post

Aveam unul de genul asta(de mai jos). Daca te ajuta cu ceva da-mi pm si ti=l trimit vectorial...corel sau ce vrei. Eu am cam abandonat lucrarea.. :rolleyes:

post-1228-1128888957_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca te intereseaza sa-l faca cineva cu pricepere.

In Cluj este firma de tuning Spider Tuning care la 100 RON le si monteaza.

Am vazut modele si arata bine

Dar cred ca si in Bucuresti se gasesc la acest pret.

Share this post


Link to post

Cred ca poti vorbi si cu soran daca nu ma insel. Am crezut ca vrei sa faci tu cu mana ta.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Hahahaaaa...am ajuns subiec de barfa...asta e bine!!

Share this post


Link to post

Trebuia sa zici asta e de bine! Nu e barfa omule :) )

Share this post


Link to post

daca ma apuc sa mi-l fac singur care e cel mai rau lucru care se poate intampla cand il montez?

Share this post


Link to post

El am demontat tot de 2 ori, prima data fiind mai greu. Acum nu mai mi se pare greu. Riscuri...nu stiu

Share this post


Link to post

incearca totusi sa vorbesti cu soran daca nu ai mai facut, iti va da niste sfaturi, si in nici un caz nu te va costa 100 ron... poate ca atit te va costa daca schimbi si becurile prin bordul ala. vorbeste cu soran, el stie cel mai bine treaba cu bordul.

Share this post


Link to post

Si eu am incercat sa desfac bordul de ceasuri dar cablu de kilometraj nnu amm reusit sa scot.

Ce nu am facut bine?

Trebuie sa iasa numai tragand de el sau este prins cu surub sau cleme?

Share this post


Link to post

Nu e prins cu surub insa trebuie sa tragi intr-o anumita pozitie!

Share this post


Link to post

Nu are surub dar trebuie sa tragi mai cu fermitate. De intrat intra mai usor.

Share this post


Link to post

Merci baieti, o sa incerc.

Share this post


Link to post

Acul de la vitezometru se scoate doar prin tragere? Pentru ca am incercat, e adevarat cu blandete ca pare destul de firav, si nu am reusit.

Apropo daca tot desfaceti cadranele curatatile si ungeti angrenajele unde vedeti urme de vaselina din fabrica pt. ca o sa dispara hopurile acelor. Eu am curatat si rotitele cu cifrele de la kilometraj care erau foarte murdare. Albul era gri acum.

Share this post


Link to post

Eu am renuntat sa scot acul de frica. Incercam sa-l pun(cadranul) intr-un scanner. Pana la urma l-am desenat.

Share this post


Link to post

trage de ac promt ca nu se intampla nimic.iese el putin m-ai greu

Share this post


Link to post

Eu acum incerc sa trag tare si promt de el da' nu vrea sa iasa. Este vreo smecherie?

 

Dupa ce il pun la loc va mai arata corect?

Share this post


Link to post

In final am reusit sa dau jos acul! Am curatat tot ce era pe acolo si se vede diferenta. Cu ocazia asta am schimbat si cele 2 becuri.

 

Cei care v-ati facut ceasuri custom ce material ati folosit? Evident daca nu e secretul meseriei :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Eu am facut la serviciu un cadran. L-am taiat pe o masina laser (frate!!) pe un material de la astia. Era ceva de 0.8 grosime, transparent. Am aplicat dupa aceea autocolant pentru casete luminoase (translucent) si arata binisor. Dar mi-a trecut repede si am abandonat... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Apropos de ceasurile de bord de la Tico...sunt si eu un doritor de asemenea masinuta si sunt curios daca iluminarea lor se face "ca la Dacie" sau acul, cifrele, etc individual.

Sorry, poate suna aiurea dar chiar nu stiu asta si vreau sa ma informez ;)

Share this post


Link to post

Compari mashina facuta Made in Romania cu...Una Made in Korea..evident ca iluminarea de bord a Ticorezului este din spatele ceasuriilor si la Dacia lumina vine de sus de deasupra ceasuriilor!

Share this post


Link to post

Thank God!

Chiar vreau sa-mi cumpar Tico si treaba asta cu iluminarea m-a enervat ffff mult la Dacia pe care o am :)

Mersi de inforatie! ;)

Share this post


Link to post

Presupun ca s-au gandit multi la ce ma gandesc eu acum.. luat desenul acela de vitezometru!!

Si facut cu ploter..

 

PLOTER: scula aceea care taie autocolantul in ce forma vrei tu! ( asta in caz ca nu stiti ce este) si se fac reclamele luminoase!!

 

vreau sa imi fac modelul care vreau eu si sa il pun la decupat :D si am sa fac si numerele si alte nebunii.. cine e interesat CONTACT ME!

Share this post


Link to post

Eu stiam ca ploterul e ca o imprimanta doar ca e mult mai mare ...

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

Mda, ala e cutter-ploter. In fine ideea e ca mai trebuie taiat pe un laser cadranul...eventual dintr-un fel de "plexiglass". Ca sa ai suport pentru acel autocolant...

 

Hai mai lumineaza-ne :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...