Jump to content
Sign in to follow this  
Cosmin85

"suierat" Cielo

Recommended Posts

De ceva timp am un "suierat" in partea dreapta a motorului cum ridici capota, in zona cutiei de viteze.

 

Am observat ca se aude mai ascutit la rece decat la cald, si cand apas pedala de ambreaj "suieratul" dispare.

 

Ce parere aveti poate fi de la rulmentul de presiune? a mai patit cineva ceva asemanator?

Share this post


Link to post

Nivelul uleiului in cutie?

Share this post


Link to post

Am verificat uleiul si este in ordine , e la vreo 2 mm sub busonul de verificare nivel ulei . L-am verificat cu motoru rece pe suprafata plana.

Share this post


Link to post

Am si eu o belea dar de cand am cumparat-o.

La inceput se auzea mai incet dar acum se aude mai tare.

Cand stau pe loc, masina scoasa din viteza, se aude o bataie (zgomot ca si cum s-ar lovi ceva tabla in tabla).

Daca apas ambreiajul automat nu se mai aude nimic. Acum daca ridic capota si ascult se aude ca si un motor diesel dar cand apas ambreiajul nu se mai aude nimic. Ce sa fie oare???

Aveti si voi zgomotul asta la Cielo? (eu am model 2004 16V)

Edited by Bobby

Share this post


Link to post

In principiu sant de la ambreiaj mai exact de la rulmentul de presiune.La tine este mai grav daca bate pe linga a lui Cosmin85 care decit fluiera.Poate sa mearga mult si bine asa sau poate sa te lase maine.

Share this post


Link to post

Ovi_jer: tu ce propui sa schimb rulmentul de presiune cat mai repede, sau sal mai las (sincer deja m-am obisnuit cu suieratul asta ,face parte din dotarea masini :) ) )

Share this post


Link to post

Zgomotele pot fi de la cutia de viteze (rulumenti arbore primar ...etc).

Share this post


Link to post

Sant foarte rare cazurile cu probleme la cutia de viteze la cielo si acelea numai daca ramane fara ulei.Eu propun sa pui banii deoparte pentru kitul de ambreiaj sau deja sa il cumperi si sa il ai pe stoc :P si sa mergi in continuare.

Share this post


Link to post

ovi_jer, ce se intampla daca s-a mers cu nivelul scazut la ulei la cutie 1000-3000 km (la un cielo nou),

in sensul .. ca s-a observat doar ca sare din a 5-a pe decelerare? (120->90 kph)

 

apoi s-a completat si nu au mai fost probleme, doar un foarte usor suierat la relanti, care dispare la apasarea ambreiajului, (masina a mai facut vreo 15 mii dupa aia)

 

multumesc

Share this post


Link to post

Depinde de cat ulei era lipsa si cum sa mers in perioada aia.

Share this post


Link to post

mers incet maxim 120 neforjata, era in rodaj, si atat se observa cand sarea din a 5-a.. din pacate abia pe la 2000 si ceva de km a iesit din oras, si nu se stie daca la revizia de 1000 s-a verificat sau nu.. si probabil a sarit nu stiu ce naiba de cui .. si a curs pe acolo

 

atat se vedea, cand se lua piciorul de pe acceleratie in a 5-a,

nu avea zgomote sau sa intre greu in vreo treapta

 

omul intreaba .. sa o marite .. ca-i e frica, momentan nu are 'simptome'

 

ps. mecanicii au zis ca atat timp cat nu a picat, nu umbla la ea, ca e ok, etc

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Repet intrebarea :cat ulei era lispa?

Share this post


Link to post

imi pare rau, nu stie exact, a zis ca mai putin de 1 litru a completat

Share this post


Link to post

E bine merge fara probleme 500 k km.

Share this post


Link to post

multumesc frumos ovi

 

ps later edit:

si despre acel suierat usor care dispare la apasarea ambreiajului poti sa-mi zici ceva?

cum poti sa-ti dai seama ca ai pierdut mult ulei la cutie?

 

mersi inca o data

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Prin desfacerea busonului de ulei si completare.E zgomot tehnologic mai ales cand uleiul e rece si gros.

Share this post


Link to post

multam fain

Share this post


Link to post

Poate fi pompa de servodirectie? Mie imi suiera/fluiera incredibil pe la 80-90 la ora cind iau de volan foarte putin dreapta. citeodata si la mers drept, dar zgomotul apare (de doua zile) in special cind iau ff putin de volan. Daca iau mai mult, zgomotul dispare. Am observat ca nu prea pare sa aiba legatura cu "in viteza", "scoasa din viteza", "in frinare" sau ceva. Variaza doar cind iau cite o denivelare si se "balangane" masina. M-am gindit la pompa de servo pentru ca am desfacut capacul si am vazut ca lichidul e sub minim (cu motorul rece). Oricum ma duc la service sa imi verifice uleiul in cutie, dar ma gindeam sa nu fie pe duca si pompa. Mai ales ca ma sperie citeodata cit de usor merge volanul (pe bune, parca as invirti in gol).

 

Thnx

Share this post


Link to post

S-a rezolvat. Erau placutele. S-au mai tocit si acum am scapat de zgomot.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...