Jump to content
Sign in to follow this  
Elf

Viteza Functie De Treapta De Viteza Si Turatie La Matiz

Recommended Posts

Eu sunt curios cum ai masurat tu acel 4.98.. .

 

Traseele mele sunt aproape identice, in afara de cele urbane unde nu am aceeasi destinatie ( dar orasul meu e mic si nu sunt relevante datele consumului urban - la ultimul consum am avut 200 km extra si 20 urban ). In cele extra-urbane este aceeasi destinatie ( dus - intors ). Fiind traseu frecventat des am inceput sa il cunosc destul de bine ( deci reactiile mele la conditiile de condus sunt aceleasi, exclud aici situatiile neprevazute, gen vaci , oi si alte animale iesit in fata masinii ). Totul a plecat de la benzina petrom unde se fura la pompa. Prima data am testat pompa Lukoil ( 4.98 consum ), apoi am trecut la Rompetrol ( 4.98 consum ) - acelasi ulei, aceleasi conditii de trafic ( nimic nu este identic in lumea asta, ca sa fiu mai exact, aproximativ aceleasi conditii de trafic ). Dupa, am schimbat uleiul, am refacut presiunea in pneuri ( 2.1 cat cere fabricantul ) si singura diferenta mai notabila ar fi ca la un drum ( intors ) nu a mai fost nevoie sa folosesc climatizarea ( caldura - dar asta ar fi trebuit sa imi creasca consumul ). Consumul calculat a fost facut pe baza km notati si a bonurilor de carburant ( litri introdusi in rezervor ), uimirea mea a fost ca nu acrescut consumul datorita cresterii vascozitatii uleiului ( ceea ce ar fi fost normal ) ci a scazut. @mr_ eu imi fac consumul la fiecare alimentare ( asa empiric ) , este principalul care imi da indicatii daca motorul functioneaza in parametri.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Va rog sa pastrati discutia in termeni tehnici, chit ca nu sunteti de acord cu punctul de vedere al celuilalt.

Share this post


Link to post

Cu d-astea nu le am. M.a dau batut la faza asta. Nu le am cu turometru', probabil sa fi fost "prost initiat" sa urc in trepte pe simt si/sau ureche. Discutia de aici imi stirnise curiozitate a turatiilor pe treapta in cazul matijilor.

Share this post


Link to post

Fusei pe 27 iunie la Bilbao. Matizul trage decent pe autostrada. Confirm pe aceasta cale diferenta intre vitezometru si viteza pe gps, 112km/h pe gps versus 120km/h pe ceas.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...