Jump to content
Sign in to follow this  
Elf

Viteza Functie De Treapta De Viteza Si Turatie La Matiz

Recommended Posts

elfule.. tu nu te-ai urcat in cielo..

n-as schimba masina cu una silentioasa nici mort :)

Share this post


Link to post
Dupa calculele mele reiese ca vitezele ar trebui schimbate asa:

- 20

-34.5

-53.58

-74.09

(Valori calculate tinand cont de rapoartele de transmisie)

Eu zic ca pe acolo ne spune si practica :lavolan:

 

Pe ce ai bazat calculele astea? Mi se pare cam joasa trecerea 2-3.

Share this post


Link to post

Totul pleaca de la premisa ca la plecarea de pe loc folosim maximum de putere

pentru a avea un demaraj bun.Conform diagramei Putere/Turatie avem max de putere

la 3500rot/min,iar conform graficului turatie/viteza avem 20km/ora la aceasta turatie in vit.1

deci ar trebui sa schimbam in a 2-a in acest moment.

Stim rapoartele de transmisie:

1-3.818

2-2.210

3-1.423

4-1.029

Astfel putem calcula viteza la care intram in a3-a: 3.818/2.210 x20km/h =34.55 km/h

idem a4-a: 2.210/1.423 x34.55km/h = 53.65 km/h

a5-a: 1.423/1.029 x53.65km/h = 74.62 km/h

 

Aceasta se bazeaza, repet,pe faptul ca demaram in forta la 20km/h in a-1a,practic putem

da a 2-a si la 5 si la 10 km/h ca nu-i musai sa folosim toata puterea la plecarea de pe loc.

 

As vrea sa rectific ceva ,cer scuze,in loc de maxim de putere se va citi cuplu maxim

si diagrama cuplu/turatie :osanale:

Share this post


Link to post

Ceva nu e in regula cu graficul tau sau al meu.

La mine in manualul de utilizare am cuplul max la 3500 rot/min(71.61 Nm)

Rog sa verifice si altii,pt. clarificare.

post-1991-1131718684_thumb.jpg

Share this post


Link to post

M-am uitat si in biblie www.daewoo.ro

la caracteristici tehnice Matiz,si avem cuplu max la 3500 rot/min !

Am vazut si la altii care au pus grafice in forum ca au grafice cu 4500 rot/min,

care o fi explicatia? #-o

Share this post


Link to post
160 km/h, cu Matiz, cu restrictor, rezonator si priza aia de aer ? E foarte bine, ce ai bagat in el ? Ca in mod normal, nu sare de 144 km/h, cat scrie la carte.

Tolin, nici eu nu incurajez asa ceva, dar si la buburuza mea am facut ceva asemanator... Ma grabeam tare si am mers Giurgiu - Bucuresti portiuni lungi cu pedala la podea, iar viteza aratata pe bord era peste 160... Benzina era lukoil de 95, uleiul este Castro Txt Softec, masina are aproape 19k... Probabil ca in realitate aveam in jur de 140-150, dar oricum nu mai mergea mai sus, aveam piciorul la podea si n-a urcat mai mult... Concluzionand: Piciorul la podea, ochii cat cepele si amandoua mainile pe volan si merge! Nu recomand, dar merge!

Share this post


Link to post

Dragalasilor, daca aveti cit de cit sentimente pentru Matizache, ascultati-l pe nen'tu Tolin, ca stie el ce stie. Nici nen'tu Geta nu e prea departe, da' ca sa mergi prin oras, cum mai zicea cineva, cu a doua la 40 (adica, citez "cu a treia la 40 esti la limita subturatului" incheiat citatul), mi se pare zgomotul muuuult prea mare la motor.

Share this post


Link to post

<dan70> a facut o observatie care este adevarata:

 

Graficul performantelor din manualul de service RO este usor diferit de cel EN. Adica, difera curba cuplu/turatie, astfel incat maximul ei este la 4600, respectiv 3500, iar valorile par a fi reglate din pix: nu am gasit doua la fel in doua surse diferite :scarpin:

 

Probabil ca avem in fata graficele pentru Euro II si III; care si al cui este...? :-W

 

PS: Nu mai mergeti, domnilor, asa tare cu Bubu, vreti sa i se faca rau de la ficat?

Edited by getablonda

Share this post


Link to post

Graficul pus de mine este pentru Matiz Euro 2 si este luat din manualul de reparatii,si

confirmat in manualul de utilizare(primit la cumpararea masinii):

-cuplu max.71.61 Nm la 3500 rot/min

 

Pe site-ul www.daewoo.ro am vazut ca avem pt Matiz Euro 3:

-cuplu max 68.6 Nm la 3500 rot/min

 

Pe graficele celor care au Matiz SE cuplu max. la 4600rot/min(nu gasesc val.exacta)

Concluzia mea :o data cu introducerea normelor de poluate euro2 si 3,au scazut valorile cuplului

motor !

Share this post


Link to post

Chiar sint curios ce e cu diferentele astea ale curbelor de cuplu, la strainezia e dat cuplul maxim la ~4500, la romanica e minarit pe la 3500 ... strategie de marketing?

 

Are cineva graficul putere/cuplu pentru Matizoaiele romanesti?

Share this post


Link to post

poate se incumeta cineva care se pricepe(ca eu imi prin urechile) sa faca si niste calcule pe Matiz E3...daca ati ajuns la concluzia ca au grafice diferite

Share this post


Link to post

Calculul facut de mine in "Viteze.xls" nu tinea cont de cuplu sau putere, ci doar de consum, fiind limitat de turatia de relanti si de cea de putere maxima.

Deci, economic mergi dupa acelasi grafic

Share this post


Link to post

Buna,conduc un matiz din 2004, am citit mai toate mesajele din topicurile destinate vitezelor, treptelor, si a consumului de combustibil.Si chiar am incercat unele idei.

Nu vreau sa deschid un alt topic(pt a nu primi raspuns: mai este un topic destinat...).

Inainte de a citi de pe forum, mergeam asa:

 

1->2: 5-10 km/h (nu am turometru)

2->3: 25 km/h

3->4: 35 km/h

4->5: 45-50 km/h

 

Realizez akm k mergeam subturat, chiar foarte subturat :wallbanger: (cu toate ca nu apasam tare pe acc), si in ideea de a ecoomisi combustibil, am inceput sa folosesc indicatiile de pe forum, adica:

 

1->2: 10 km/h

2->3: 30 km/h

3->4: 50 km/h

4->5: >50 (pana akm am mers numai in oras :) )

 

Banuiesc k metoda functioneaza, dar ma ingrijoreaza o problema(mai mult ca sigur stupida): Daca de exemplu sunt in treapta a III-a si am 45 km/h, si brusc deodata iau piciorul de pe acceleratie(fara ambreiaj, si tot in treapta III), de ce masina se comporta ca si la frana de motor(adica scade brusc viteza de mers, infranare)? Raspunsul banuiesc k va fi (turatie mare + treapta mica de viteza...=> depresiune...=> frana de motor), dar daca e frana de motor, asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa merg cu o treapta de viteza mai ridicata pt un consum mai mic de combustibil?

 

Mentionez ca ink nu am calculat consumul de combustibil nici pt primul mod de sofat , nici pt al doilea.

 

P.S. :daca nu primesc raspuns aici, intreb si pe alt topic > :) :D . Multumesc anticipat!!

Edited by Mircea
Nu mai folosi limbaj IRC

Share this post


Link to post

Ia mergi cu a I-a pana la 25 km/h si apoi ... mai discutam. Pana acum, ai subturat rau saracul motor. Oricum, ipoteza de la care ai plecat, valabila pe motoare cu carburator, e gresita pe un motor cu injectie controlata de catre ECM.

Share this post


Link to post
1->2: 10 km/h

2->3: 30 km/h

3->4: 50 km/h

4->5: >50 (pana akm am mers numai in oras :) )

 

Banuiesc k metoda functioneaza, dar ma ingrijoreaza o problema(mai mult ca sigur stupida): Daca de exemplu sunt in treapta a III-a si am 45 km/h, si brusc deodata iau piciorul de pe acceleratie(fara ambreiaj, si tot in treapta III), de ce masina se comporta ca si la frana de motor(adica scade brusc viteza de mers, infranare)? Raspunsul banuiesc k va fi (turatie mare + treapta mica de viteza...=> depresiune...=> frana de motor), dar daca e frana de motor, asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa merg cu o treapta de viteza mai ridicata pt un consum mai mic de combustibil?

 

Mentionez ca ink nu am calculat consumul de combustibil nici pt primul mod de sofat , nici pt al doilea.

 

P.S. :daca nu primesc raspuns aici, intreb si pe alt topic > :) :D . Multumesc anticipat!!

 

 

Salutare si bine ai venit.

 

Asa cum a zis si Tolin, subturezi motorul ala de-i merg fulgii.

Incearca asa:

1->2 la 25km/h;

2->3 la minim 40km/h;

3->4 la minim 60km/h;

4->5 la minim 80km/h, in cazul in care vrei o acceleratie lenta pana la 100, sa zic. Daca vrei sa accelerezi mai repede, urca cu treapta a 4-a pana la 100-110, depinde cat de mult vrei sa te duci.

 

Asa...in extraurban, nu se fac depasiri cu treapta a 5-a decat daca vi lansat sau ai viteza mai mare de 110(o limita de bun simt). Daca ai sub 100, se foloste treapta a-4-a; Daca ai sub 80(MINIM!) se foloseste treapta a 3-a.

 

 

Referitor la intrebarea ta: masina incetineste pentru ca nu mai primeste combustibil. Injectia este taiata pana la o valoare a turatiei de 1500rpm(daca nu ma insel). Este normal sa incetineasca, doar nu vrei sa mearga singura. La 45km/h in treapta a treia ai cam 2600 rpm. Nu-mi spune ca asta este o turatie mare. Motorul, fiind mic, traieste din turatie, iar ce i-ai facut tu pana acum se cam cheama "bataie de joc".

 

Hai sa-ti spun la ce turatie picai dupa ce schimbi treapta:

 

Inainte sa te uiti pe forum:

 

1->2: 5-10 km/ la 1000rpm in cel mai bun caz..

2->3: 25 km/h la ~1500rpm.

3->4: 35 km/h la ~1600rpm.

4->5: 45-50 km/h la ~1800rpm(in cazul in care schimbai la 50).

 

Dupa ce te-ai uitat pe forum:

1->2: 10 km/h tot 1000rpm.

2->3: 30 km/h la 1800rpm.

3->4: 50 km/h la ~2200 rpm.

4->5: >50...este de ajuns sa spunem ca la 50km/h esti sub 2000rpm.

 

Atentie, masina asta este echipata cu un motor pe benzina! Nu este diesel!

 

Si inca ceva: daca mergi in oras, asta nu presupune sa treci prin absolut toate treptele de viteza. Eu majoritar folosesc treapta a treia. A 4-a o dau doar daca pot sa mentin cel putin 60km/h. A 5-a nu cred ca am dat-o in oras.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

va multumesc foarte mult pt sfaturile date, in viitor sper sa imi imbunatatesc modul de sofat de la "praf la prastie" :) .Chiar akm merg sa ii fac o proba :lavolan: .

 

Motivul pt care am folosit treptele acelea si viteza respectiva, este ca nu imi palce sa turez masina, si am gandit ca daca turez motorul o sa am un consum mai ridicat... 8-} . Se pare ca nu am incotro decat sa il turez :)

 

Multumesc frumos ink o data pt sfaturi :osanale: . Akm merg sa fac ceva economie :D :banana:

Share this post


Link to post

De curiozitate, cat aveai consumul urban pana acum, cu stilul tau de mers?

Share this post


Link to post
De curiozitate, cat aveai consumul urban pana acum, cu stilul tau de mers?

 

Nu stiu pt ca nu lam calculat :) . am sa incep sa calculez de akm, si am sa rapsund pewte 1 luna, 2 dupa ce fac calculele :)

Share this post


Link to post

Buna din nou.Revin cu o dilema:

Am aplicat sfaturile primite pe forum timp de 1 luna si am avut un consum de 8 L%Km adica am alimentat cu 15 L si am facut 185 km cu Benz fara plumb(nu stiu ce c.o. avea, am platit 3.99 lei - nu vreau sa fac reclama)

 

Apoi unele persoane pe care le-am luat in masina, au venit cu plangeri la modul meu de a sofa : "Conduci prea turat, Consumi prea mult, Strici motorul..." 8-| . Asa ca am facut ca ei, am revenit la vechiul mod de sofat, nu inainte de a alimenta cu 12.5 L (pretul a fost de 3.94 lei de la un OMV). Dupa 189 km mi sa aprins martorul de groaza (becul rosu).Am calculat si mi-a iesit un consum de 6,7 L%km.

 

Are cineva vreo explicatie, pt ca eu am ramas uimit, si umilit in aceeasi timp? M-am batut cu caramida in piept ca eu am dreptate si ca masina trebuie turata, incercand sa explic tot ce am intelels de pe acest forum..., cand sa aflu ca... :( , sincer nu stiu ce sa zic :| . Pls luminati-ma.

 

P.s. E posibil daca prima benzina folosita ar fi avut o C.O mai mare, sa imi dea consumul care l-am primit, sau e o diferentza de consum prea mare intre cele doua moduri de sofat, care nu poate fi explicata doar prin c.o ale benzinei folosite?(mentionez ca presiunile din pneuri nu au mai fost verificate de cel putin 6 luni, iar consumurile le-am inregistrat doar in oras).

Plsss un raspuns

Edited by Mystic.Miswu

Share this post


Link to post

De ce insisti in offtopic, nu foloseste cuiva ? Exista topicul despre consum motor euro2.

Share this post


Link to post
De ce insisti in offtopic, nu foloseste cuiva ? Exista topicul despre consum motor euro2.

 

closchkutza Scris Apr 18 2008, 12:20 PM De curiozitate, cat aveai consumul urban pana acum, cu stilul tau de mers?"

:o fftopic: Imi cer scuze , dar eu ziceam de modul de mers turat vs subturat si de consumul aferent , Plus ca sfaturile de a merge cu motorul mai turat, tinand seama de viteza si de turatie, de aici le-am luat.

:|

 

Imi cer din nou scuze, o sa postez la consum euro 2 :osanale:

Edited by Mystic.Miswu

Share this post


Link to post
closchkutza

Incearca asa:

1->2 la 25km/h;

2->3 la minim 40km/h;

3->4 la minim 60km/h;

4->5 la minim 80km/h, in cazul in care vrei o acceleratie lenta pana la 100, sa zic. Daca vrei sa accelerezi mai repede, urca cu treapta a 4-a pana la 100-110, depinde cat de mult vrei sa te duci.

 

Aceasta schema functioneaza uneori perfect in cazul matizului meu (cu observatia ca in treapta I, la 25 km/h, motorul se aude destul de tare). De ce am zis "uneori" ? Pentru ca, dupa un anumit timp de condus in stilul asta, [pe neasteptate :) ] zgomotul devine mult mai puternic. Astfel, daca merg in treapta a doua cu mai mult de 29 - 30 km/h, motorul huruie ingrozitor si simt ca "nu vrea sa traga" mai mult in treapta respectiva.

Care ar fi solutia in aceasta situatie ? E bine sa turez in continuare motorul, chiar daca simt ca-l fortez sau e mai indicat sa schimb in treapta superioara de viteza (ceea ce ar insemna subturare) ? Aceasta-i intrebarea !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...