Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

tot spui " sa scape de el", uiti ca ala atarna de o teava la 5 metri de pamant, dupa ce luase ceva busituri si rupea pamantul, nici vorba sa ii puna vreo problema, intelegi? nici nu era nevoie sa il imobilizeze si oricum el sustine ca era aplecat pe geam, deci era mai mare riscul sa si-o ia pe la spate :>

tu ii zbori creierii unuia pt ce ar fi putut sa faca?

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

ca violeaza e una dao io chiar nu-i inteleg pe aia care violeaza babe. chiar asa de bine sa arate ? daca tot comiti un vioel si sunt sanse de 99 % sa te prinda politia , macar de-ar viola si ei ceva klumea > :)

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

te pui cu gustul omului :dizzy: ce crezi ca nu sunt gerontofili (parca asa le zice) destui in lume?

Share this post


Link to post

ultimile noutati : cica hotul ar fi fost impuscat jos ( in fata garajului ) nu atarnat de teava de gaze , ceea ce ar insemn ca aviatorul este incadrat CLAr la omor din culpa !!!

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

omor din culpa? de ce? omor clar daca a tras fara sa ii fie viata pusa in pericol si fara ca agresorul sa poata riposta e OMOR ! parca il aud pe vaxxi " sa vezi cand te scoala la 3 noapte..." si? te-a deranjat din somn si gata esti in drept ca dupa ce l-ai prins in curte ( sau oriunde altundeva) sa il omori cu sange rece si sa ti se para normal, ca doar tu esti judecator procuror si calau...

Share this post


Link to post

asa am auzit acum la televizor. cert e ca daca se dovedeste ca l-a impuscat jos e clar omor.dar parerea mea e ca nu se va afla nimik si va fi ca un alt caz celebru care a ramas in coada de peste : cazul erbasu.

iovan are bani, are influente si va scapa nevinovat. daca era in locul lui un om normal facea la ani de puscarie de nu mai folosea nici periuta de dinti de frica sa nnu accidenteze pe cineva .

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Eu ma crucesc cand vad ca unii, a caror bunici si/sau strabunici si-au aparat pamantul cu arma in mana, considera ca se trag din niste criminali cu sange rece si nu din niste eroi. "Frumoasa tara, pacat ca-i locuita".

Share this post


Link to post

una e sa fii erou si alta e sa fii ucigas cu sange rece.. indiferent de motiv. Singura scuza ar fi pe linie psihiatrica, adica tipul era asa de surescitat ca pur si simplu nu a mai stiut ce face, singurul lucru care l-ar oprii fiind moartea hotului.

Share this post


Link to post

Eu zic asa...

Nu avem nevoie de hoti!

Zic eu ca nimeni nu are...poate doar cei ce mai cumpara din parcarea Mall ar mai avea nevoie...

Avem nevoie de JUSTITIE...ar fi bine daca macar din 1/2 din romanii nostrii ar sti ce inseamna acest cuvant, nu ma refer la institutiii...

Daca internarea lor in spitale si inchisori nu ii trateaza si recidiveaza ar fi bine ca odata prinsi "VII" sa fie dusi pe o insula pustie plina de alti condamnati...intre ei se omoara mai bine...am scapa de aproape toti...

 

Ar trebui sa adaug ca recunosc ca solutia propusa implica victime colaterale...

 

PS

Sunt sadic?poate...

Oricum mie mi-au placut enorm filmele cu condamnati la exil pe o insula pustie... si sincer fata de scenariile alea nu cred ca as avea prea multe de adaugat.

 

@tolin_afc: ...eu ma crucesc cand vad ca unii, a caror bunici si/sau strabunici si-au aparat pamantul cu arma in mana, considera ca se trag din niste criminali cu sange rece si nu din niste eroi...

:o fftopic:

Fara suparare...pe langa criminali as mai adauga LASI, SLUGI, TRADATORI, NESIMTITI si nu in ultimul rand MASOCHISTI ...sa iti aduc ceva anume aminte din istorie?

 

Incep cu dacii cei viteji si drepti. Daca eu sint aici, daca in jurul meu sint doar cei asemeni mie unde sunt ei, dacii? Si cine a fost mintea bolnava care a produs cel mai pervers indrumar de obedienta, numit Miorita? Un singur dac de mai era in viata atunci, autorul Mioritei l-a ucis si ingropat fara urma ca sa ne lase loc noua loc. Sa ne inoculeze, generatie dupa generatie, de la o virsta la care nu s-a format inca obisnuinta impotrivirii, manualul de supunere.

Sa ne bage bine in cap noua, cel moldovean, ca vrinceanul si ungureanul vrea sa ne omoare la apus de soare sau whenever they seem fit dar ca nu-i treaba noastra sa facem ceva. Nu.

 

Treaba noastra, singura dealtfel, e sa avem grija sa nu plinga mama. S-o ajutam sa priceapa ca noi avem treaba pe lumea ceealalta, unde ne asteapta generatii intregi de cel moldovean de-ai nostri, dovediti de genereatii la fel de intregi de ungureni si vrinceni. Tot acolo ne asteapta si tot ce n-am putut avea aici: pasarele mii si o gramada de chestii lucitoare, deh... Mama, eu ma duc ca aici n-am nici o treaba; mai mult de atit, asa a vrut Al de Sus. Ai tu grija de toate cele, ca-i stiut ce frumusete de pomeni face femeia geto-daca.

 

Cred totusi cu tarie ca in momentul aparitiei Mioritei oricum nu mai era picior de dac. Dacii liberi i-ar fi spus rapsodului ca mai bine populezi tu raiul cu ungureni si vrinceni si dai si tu mai tirziu o fuga pe-acolo, daca intre timp nu s-a aglomerat locul prea tare. Sau pur si simplu dacii liberi ramineau aici, in Dacia Felix, in cazul in care mai apare vreun poet sa ne propovaduiasca binefacerile masochismului.

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Pare ca nu observati. Aici nu e vorba de trezit din somn si impuscat. Aici e vorba ca ala s-a trezit din somn, a sunat aparent la politie(cel putin un minut), a luat pusca si a inceput sa il alerge pe hot prin casa si ca sa nu fuga l-a impuscat in cap! Am dreptate?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

"Legitima apãrare

Art. 44. - Nu constituie infractiune fapta prevãzutã de legea penalã, sãvârsitã în stare de legitimã apãrare.

Este în stare de legitimã apãrare acela care sãvârseste fapta pentru a înlãtura un atac material, direct, imediat si injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes obstesc si care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul obstesc.

Este de asemenea în legitimã apãrare si acela care din cauza tulburãrii sau temerii a depãsit limitele unei apãrãri proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurãrile în care s-a produs atacul."

 

1. X intra in casa lui Y sa fure unele bunuri...dupa ce culege cate ceva din casa, ajunge in dormitorul proprietarilor, este descoperit si o ia la fuga... DACA AVEA ARMA/NU ERA VENIT DOAR LA FURAT, II LICHIDA PE CEI 2 IN PAT

2. Y suna la politie, isi ia arma, o incarca (DACA ERA DEJA INCARCATA TREBUIE PEDEPSIT PT. NERESPECTAREA REGIMULUI ARMELOR SI MUNITIILOR - vezi legea 295/2004...nu se doarme cu arma incarcata sub pat!), il alearga pe X prin casa si cand il prinde agatat de o teava de gaz/cazut in curte (TREBUIE SA AFLAM NEAPARAT DACA L-A UCIS CAND SE TINEA CU MAINILE DE TEAVA, DECI NU REPREZENTA NICI UN PERICOL ) il impusca in cap

 

parerea mea : 1. din moment ce X, fiind descoperit de Y, a fugit si a incercat sa gaseasca o cale pt a parasi proprietatea acestuia din urma, atacul nu mai este direct si imediat ----> NU ESTE LEGITIMA APARARE

2. daca X era agatat de teava (cum declara chiar Y), NU ESTE PUSA IN PERICOL GRAV PERSOANA CELUI ATACAT ----> NU ESTE LEGITIMA APARARE

3. nu putem vorbi de omor calificat - art. 175 lit. a Cod Penal, pt ca nu a existat premeditare (premeditarea presupune un cumul de actiuni indreptate in vederea realizarii scopului propus, o staruinta a faptuitorului pt a procura/produce mijloacele necesare savarsirii infractiunii, un interval de timp in care sa planifice actiunea sa) ; inclin spre calificarea faptei ca fiind omor (art. 174 Cod Penal), cu retinerea de circumstante atenuante (art. 73 lit. b, art. 76 Cod Penal)

Share this post


Link to post
Incep cu dacii cei viteji si drepti. Daca eu sint aici, daca in jurul meu sint doar cei asemeni mie unde sunt ei, dacii? Si cine a fost mintea bolnava care a produs cel mai pervers indrumar de obedienta, numit Miorita? Un singur dac de mai era in viata atunci, autorul Mioritei l-a ucis si ingropat fara urma ca sa ne lase loc noua loc. Sa ne inoculeze, generatie dupa generatie, de la o virsta la care nu s-a format inca obisnuinta impotrivirii, manualul de supunere.

 

 

exista voci care cred ca dacii erau doar un popor care hartuia imperiul roman, si ca dacia a fost invadata tocmai din cauza acestor hartuiri. Si in plus de viile arse pe vremea lui burebista nu zice nimeni nimic.. dar asta e alta discutie , poate cineva deschide un topic

Share this post


Link to post

Na ca m-ati enervat. O mai tineti mult pe asta cu a fost omorat bietul hot?

A PROPUS VREUNUL DIN VOI O ALTERNATIVA LA IMPUSCATUL INTRUSULUI? Cel care va propune asa ceva voi discuta intr-adevar cu el si voi fi de acord intr-adevar ca nu trebuia impuscat.

Pana una alta, cu voi, CEI CARE CREDETI CA NU TREBUIA OMORAT INTRUSUL, DAR NU PROPUN O CALE DE MIJLOC PRIN CARE NIMENI SA NU FIE PERICLITAT, NU MAI AM CE DISCUTA.

Ani de zile in medicina s-au folosit (si se mai folosesc si acum) diverse leacuri mai mult sau mai putin periculoase pentru om pana s-au gasit diverse remedii prin care omul nu isi mai risca sanatatea cu ele. Aici se includ tratamentele cu mercur, chimioterapia, diversele citostatice, plombele cu amalgam de mercur in dinte, etc etc. Si asta e o metoda prin care cineva este omorat, dar pana una-alta ea se face cu ACCEPTUL viitoarei victime, asa cum in tratamentele cu diverse substante nocive pacientul era de acord cu ele, adica accepta raul (sau asa spera) cel mai "bun". Cand intri intr-o proprietate privata TREBUIE sa stii ca te expui la un risc de viata si de moarte, asa cum nu bag mana in apa care fierbe, nu te arunci in raul inundat. pai, cu toate inundatiile astea, de ce nu v-ati gasit bre sa dati in judecata Siretul, ca doar a omorat cu premeditare si a luat in apele lui atatia oameni nevinovati. =))

Mai vreti multe argumente, supusii lu' tata, aia care nu ar fi in stare sa zica nu atunci cand le-ar cere-o UE sau NATO sa va dati chilotii jos si sa va ...? Iote ca nu am pus-o degeaba ca semnatura fraza asta.

Eu unul m-am saturat sa va explic de ce mi se pare normal ca atunci cand te calca hotu-n casa sa ai dreptul sa-i iei glanda.

Sa o luam altfel: ai in fata un stalp electrificat si pe el scrie mare si clar: PERICOL DE MOARTE. Daca pui mana pe el si mori, dupa aceea posesorul stalpului este dat in judecata? NU, era clar ca lumina zilei ca il atingi pe propria rasundere. Asa si la casa: daca pui o tablita pe care scrie NU INTRATI, PERICOL DE MOARTE, nu-i la fel de clar ca intri pe raspunderea ta?

Mai aduceti mult argumente tampite ca "nu-l omora pe bietul hot" ca am sa va raspund in sictir de-acum.

Share this post


Link to post

partea cea mai frumoasa este ca noi "vorbim" impreuna si ne intelegem separat... raspundeti-mi si mie la intrebarea asta: e adevarat ca ala nu mai reprezenta nici un pericol si "eroul" l-a impuscat in cap fara sa clipeasca? asta ma scandalizeaza pe mine, restul, circumstante atenuante generate de frustrarile unora sunt irelevante... deci va rog sa raspundeti la intrebarea asta macar sa lamurim un lucru.

 

bai, daca mai spune unul ca "vai bietul hot" il alerg eu cu pusca pe forum, nu a zis nimeni asa ceva si departe de mine lucrul asta, alternativa era sa il lase in plata domnului pt ca oricum era TERMINAT, nu avea unde sa fuga, sau daca fugea putea sa traga la picioare, repet: aviatoru nu era amenintat de nici o culoare, sunt intru totul de acord Intra peste mine? Trag fara sa intreb, DAR NU ASTA ESTE CAZUL!

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post
e adevarat ca ala nu mai reprezenta nici un pericol si "eroul" l-a impuscat in cap fara sa clipeasca?

Nu, nu-i adevarat, n-ai de unde sa stii ca ala nu mai reprezenta nici un pericol. Nu stii cu ce "surpriza" se poate prezenta ala la tine, recte lama de cutter bagata in carotida sau in alt punct fierbinte. Am mai raspuns la intrebarea asta de 1000 de ori.

Share this post


Link to post

Daca n-ai mai lua de bune ziarele bulevardiere si televiziunile caracaliene n-ai mai sustine o fapta care nu s-a demonstrat. Ca sa nu spun ca prezumtia de nevinovatie e o alta stare straina pentru multi.

Situatia e mai mult decat hilara, atacatorul este considerat inofensiv si aparatorul este considerat criminal. Si toate astea pe niste barfe de media.

Puteti face un sondaj de opinie in satele din Ardeal si la intrebarea: "ce faceti daca va treziti cu cineva in miez de noapte in casa ?" veti primi 100% raspunsul: "iau toporul si-i dau in cap".

Poate ca in alte zone folclorice intrusul este poftit la masa, gazda primitoare sta la baut, iar la sfarsit este poftit in pat cu nevasta. Nu stiu, am auzit ca la eschimosi asa s-ar proceda, ca daca iti intra cineva in iglu este o mare minune Dumnezeiasca.

Share this post


Link to post

cel mai bine ar fi ca in america...proprietatea mea...daca te prind iti fac ce vreau...ce cauta acolo...astea sunt povesti... poate asa se mai linistesc si ei

Share this post


Link to post

1. unu la 50 de kile care fuge de tine, cu piciorul rupt si pana la urma cica l-a prin tocmai in curte tarandu-se pe jos nu mai reprezinta un pericol, ce vrei mai mult?

2. visati cu america, daca era acelasi caz la fel s-ar fi discutat si nu ma convingeti cu ce ati vazut voi in dallas sau ati auzit de la prieteni, e un mit similar cu nivelul de trai la care viseaza romanii in america

Share this post


Link to post
1. unu la 50 de kile care fuge de tine, cu piciorul rupt si pana la urma cica l-a prin tocmai in curte tarandu-se pe jos nu mai reprezinta un pericol, ce vrei mai mult?

Ai fost tu acolo ? Vorbesti de parca ai fost spectator. Nu faci decat sa manipulezi opiniile altora.

Share this post


Link to post

Dupa mine fapta aluia este razbunare "adica ce ma? intri la mine in casa si fugi? Nu te las eu sa fugi, fi-ai tu al dracului ca-ti gauresc chelia" iar voi vorbiti despre cum sa si faca fiecare dreptate cu pusca.

 

Un permis de arma nu se da la oricine. Credeti ca pilotul nu stia cum se foloseste? Nu a fost deloc accident. A tras cu intentia sa il omoare. Daca ar fi folosit o bata de 10 kile si l-ar fi palit o data sa il lase mort nu ar fi comentat nimeni nimic. O bata o foloseste oricine si in majoritatea cazurilor nu este mortala. Daca as fi fost in locul aluia si as fi avut pusca, probabil ca as fi facut la fel, dar as fi fost la fel de vinovat.

Share this post


Link to post
2. visati cu america, daca era acelasi caz la fel s-ar fi discutat si nu ma convingeti cu ce ati vazut voi in dallas sau ati auzit de la prieteni, e un mit similar cu nivelul de trai la care viseaza romanii in america

 

oricum ...nici chiar asa nu au scapat de hoti...

Share this post


Link to post
Dupa mine fapta aluia este razbunare "adica ce ma? intri la mine in casa si fugi? Nu te las eu sa fugi, fi-ai tu al dracului ca-ti gauresc chelia" iar voi vorbiti despre cum sa si faca fiecare dreptate cu pusca.

Pai nu ma mai intereseaza daca fuge sau nu, pedeapsa tot trebuie sa si-o primeasca, sa se invete minte a doua oara, nu?

 

 

Doresc din toata inima ca sa se amplifice aceste reactii atunci cand iti calca cineva proprietatea, adica fiecare sa aiba drept de viata si de moarte asupra celor ce intra neinvitati. :) >-

Doar asa vom ajunge mai civilizati; daca romanul de vorba buna nu invata, atunci sigur va invata de glont de pusca. Si va zic eu ca romanului ii cam trebuie ceva gloante-n el ca sa se invete minte. Asadar:

IMPUSCATI-I PE NEMERNICII CE VA CALCA !!!! E DREPTUL VOSTRU. Noptile nedormite pot si compensate si cu ceva somnifere pana la urma. Si cred ca te poti obisnui cu ideea ca ai luat o viata si ai facut un bine prin asta, comunitatea iti va fi recunoscatoare. Ma rog, nu si prostii, da aia nu merita bagati in seama.

Share this post


Link to post

laurentziule,o fi dreptul tau, dar s-ar putea sa ai surpriza ca in unele cazuri legea sa nu fie de partea ta

Share this post


Link to post

Hotul a meritat-o din plin. Ce dreak cauta pe proprietatea omului? Si eu i0-as fi zburat creierii! Mai ales ca eu am patit-o, mi-a fost sparta casa. De atunci am pus si alarma si mi-am luat si pistol cu alice, daca intra cineva nu stiu daca stau mult pe ganduri!

Share this post


Link to post

minte de romani :thumbl: i rest my case...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...