Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

e dezbatut si paradezbatut subiectul asta. ar trebui sa fiti si voi in sala de judecata...pe diverse3 functii, categorii etc :P

Share this post


Link to post

normal nici nu trebuia sa ajunga in sala de judecata.

Hotul intra in casa, proprietarul il impusca, apoi chema politia&morga sa-l ridice, eventual proprietarul emitea eventuale pretentii familiei hotului, ii dadea in judecata cu daune morale (dar doar atunci, nu stiu daca se poate), eventual pagube, venea raspunsul de da sau nu, proprietarul era despagubit, hotul era "cazat" la 3 metri sub pamant. Si gata. Nu mai vuiau ziarele de-aiurea ca "bietul hot".

Adica Iovan trebuia sa dea in judecata familia hotului, nu invers, cum are tupeu sora raposatului s-o faca. Doar Iovan era cel pagubit, nu hotul, ala n-avea ce cauta acolo.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Mai io chiar nu inteleg ce atitea discutii in jurul acestui caz. Un hot a intrat in casa sa te fure. Eventual daca are chef poate sa-ti batjocureasca sotia sau fiica etc. Ce, trebuie sa facem noi? Sa sunam la politie noaptea si sa chemam ajutoare? Nu, trebuie impuscat si gata. Ce vrea legea sa facem noi? Sa-l intrebam politicos: ce vrei domnule hot? Sa ma furi? Sau sai i-o tragi lu' nevastamea?

Sa invete si hotii la ce sa se astepte atunci cind vor sa te fure. Un glont in cap!!! Am vazut un anunt in Texas, parca : 'Looters will be shot on the spot'. M-a uns la suflet anuntul. =D>

Share this post


Link to post

Baga si traducerea, desi este cam neomenesc ce scrie acolo in Engleza, pai nu e mai frumoasa ospitalitatea romanului, eventual o bucata de paine cu sare, o portie de ciorba, una de felu' doi si un desert mic, si apoi nevasta sau fica, ce prefara omul o prospatura sau una cu experienta. Si sa-i dai si o arma sa aibe cu ce sa va ameninte caq saracu hot e sarac si nu are bani de arma.

 

Mi se face sila cand vad ca INCA mai sunt unii care spun "saracu' hot" Si nu ma refer la cei care o spun in gluma :)

Share this post


Link to post
Baga si traducerea...

 

Un fel de: 'Tilharii vor fi impuscati pe loc'

Share this post


Link to post

Faza cu traducerea am zis-o la misto, nu de alta dar poate ne inchide Pruteanu forumul :) ), si sa intealaga toti membri, mai ales aia care plang dupa saracu' hot.

Share this post


Link to post

Astept cu nerabdare ziua in care veti fi jefuiti de o babuta de 96 de ani, rahitica, in care nu da că de, trebuie sa ne respectam batranii. Asa e cu prioritatile.

 

Mai stiu eu niste vecini minoritari care, din lipsa de tupeu, il trimiteau pe fiu-su de 5 ani sa ne strice soneria si (dupa multe zile de chin) sa ne strice clanta. Bineinteles ca nu puteam sa-l pocnesc pe pusti, saracul nu primea de mancare daca nu facea cum i se zice.

 

Intr-o zi m-am uitat urat la el (da' urat) si a fugit la tac-su sa-i zica. Am aflat ulterior ca omu' nu stia nimic, dar mi-a explicat ca nevasta (i.e. maica-sa) e cam sarita, dar sa nu ma ingrijorez ca rezolva. Ceea ce, dealtfel, s-a intamplat.

 

Ce se intampla daca nu dadeam de tatal copilului si nu era intreg la minte? Bateam copilul? Bateam mama si tata? Ma duceam la politie si condamnam copilul la "grija statului"?

 

Oricare din optiuni ar fi fost aleasa, n-as fi putut sa dorm linistit crezand ca am facut "ce e bine". Nu toate solutiile sunt umane, curate si frumoase. Unele sunt urate si implica sange. Asta nu le face gresite.

Share this post


Link to post
Nu toate solutiile sunt umane, curate si frumoase. Unele sunt urate si implica sange. Asta nu le face gresite.

 

 

Asta a mai zis-o unul, devenit cel mai cunoscut personaj al secolului trecut... doar ca el le-a numit solutii "finale"

Eu nu cred ca putem generaliza asa usor. Trebuie sa putem sa ne aparam, de acord, insa nu trebuie sa revenim la legea junglei. Trebuie sa existe o politie, o justitie, care sa ii apere si pe cei care nu sunt Rambo innascuti. Iar cazurile ca cele de mai sus trebuie sa ramana niste exceptii, niste accidente, nu sa devina o rutina. Nu putem spune "hai sa ne inarmam cu totii si sa terminam odata pentru totdeauna cu spargatorii" - o solutie "finala"...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

De ce nu? e imoral? sa intri la unu in casa la 2 noaptea fara aprobarea lui e moral? Legea junglei? justitia? care justitie? eu nu am vazut din justitie decat un c***t de procuror care imi spunea mie ca el e politia si ca-mi ia permisul, ca am intrat pe banda doi si el era sa faca infart pe banda unu. Ce e asta? justitie? Mda. Haide-ti sa-mi spargeti casa, ca eu nu va gauresc cu calibru' 12 ca nu am. Dar un aer comprimat face o gaurica mica. in cap.

Share this post


Link to post

Uitati-va la OTV ca e sora lu' omu' impuscat in direct chiar acum. :wallbanger:

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Asta a mai zis-o unul, devenit cel mai cunoscut personaj al secolului trecut... doar ca el le-a numit solutii "finale"

 

Unul din aspectele pe care le-am subliniat. Doar pentru a cineva le-a zis inainte sa taie (indirect) atatia oameni nu inseamna ca principiul este incorect. Hai sa hulim VW Beetle ca e design Hitler. Acesti oameni, cu toate greselile lor, au fost oameni straluciti, altfel nu ajungeau unde erau. Nu arunca copilul cu apa murdara din cada.

 

Care ar fi solutia ta? Varianta umana. El intra in casa, si, in timp ce imi violeaza fetita de 4 ani, eu trebuie sa ma misc in varful picioarelor, sa nu-l deranjez, sa dau datele la politie, care imi comunica faptul ca sunt ocupati, ca nu stiu exact unde vine strada, care este seria de la buletin si cate si mai cate.

 

Politia Romana nu te poate apara prin simplul fapt ca este formata din oameni. Cea mai buna politie din lume va avea nevoie de 2-3 minute sa ajunga la tine, presupunand o logistica cvasi-perfecta. In 3 minute de cand ai fost vazut (adaugam timpul ajungerii la telefon, formarii, etc, presupunem ca hotul te ignora complet, etc etc etc) ai timp sa:

 

* golesti banii din casa

* golesti bijuterii

* bati/tai/impusti ocupantii

* iei cheile de la masina

* pleci in tromba si faci 6-7 colturi.

 

Ce crezi ca o sa faca hotul daca tu pui mana pe telefon? Hm? In varianta in care tu esti o persoana de sex feminin, 50 kg si el este de sex masculin, 115Kg. Eu, personal, ca hot, as smulge telefonul si as pocni victima sa taca/doarma. Dupa care as goli, in restul de 6-8 ore, tot. De fapt, as face fix ce as vrea, caci nimeni nu stie ce fac.

 

Gandeste-te ca ai fi in locul unei victime. Vii acasa si-ti gasesti mana, sotia si copilul taiati. Ai mai cere tratarea cu omenie a hotului? Nu cred. I-ai cere capul. Miscand.

 

Hai sa mergem la extrem. Sunt eu ultimul fascist-extremist si, data-mi fiind puterea de a decide, gasesc o metoda de a extermina toti hotii de drumul mare, de casa, de masina si de alt fel. Ok. Zi-mi ca am facut rau. Am facut o defavoare societatii, nu e bine, ii vrem inapoi pe toti. Vrem sa ne incuiem din nou casele si sa dormim cu spaima. Heh. Nu cred.

 

I-ai vrea inapoi? Stiind ca tot sangele e pe mainile mele si n-ai putut sa faci nimic. Fara sa ii ai pe constiinta. Zi-mi ca i-ai vrea inapoi.

 

--

 

Legea junglei nu e char atat de rea. Selectia naturala ne permitem sa stam la tastatura si sa dezbatem. Daca stramosii nostri nu erau mancati de stramosii nostri acum eram protozoare unicelulare sub forma unei pete verzi pe o piatra undeva.

 

Da, am evoluat. Putem ajusta eventualele neajunsuri ale selectiei, in ideea in care persoane cu o structura genetica buna nu mai mor dintr-un acces de tuse. Dar de aici la a incuraja elementele negative e drum lung. Apara-i prea mult si vom ajunge ca ei. Cei care "se descurca" isi pun amprenta asupra genomului uman.

 

--

 

Ma uit la OTV. E grotesc. Ce credeti de drama familiei? Dati acum un SMS si spuneti-mi. 1.19 USD/SMS. Gro-tesc. Nu puteati sa lasati un numar normal. Asta nu e sondaj, e exploatare -si culmea- e si legal. Romanita are probleme cu sarcina si probabil ca nu poate duce sarcina. Mai dati-ne un dolar.

Share this post


Link to post
Asta a mai zis-o unul, devenit cel mai cunoscut personaj al secolului trecut... doar ca el le-a numit solutii "finale"

Eu nu cred ca putem generaliza asa usor. Trebuie sa putem sa ne aparam, de acord, insa nu trebuie sa revenim la legea junglei. Trebuie sa existe o politie, o justitie, care sa ii apere si pe cei care nu sunt Rambo innascuti. Iar cazurile ca cele de mai sus trebuie sa ramana niste exceptii, niste accidente, nu sa devina o rutina. Nu putem spune "hai sa ne inarmam cu totii si sa terminam odata pentru totdeauna cu spargatorii" - o solutie "finala"...

Si ma rog , care ar fi problema unei"solutii finale" in cazul unor asemenea nenorociti?Legea , politia , justitia in Romania , probabil nu stii despre ce vorbesti...astea-s glume nu "organe ale statului".

In momentul in care o sa vad politia impuscand hotii care gauresc conductele , justitia ca nu mai elibereaza si putinii arestati de politie atunci mai vedem.

Pana atunci...nimic...

PS Conform unei informatii publicate in ziare se pare ca intr-adevar Iovan l-a impuscat pe hot fara intentie !

Edited by body

Share this post


Link to post
Uitati-va la OTV ca e sora lu' omu' impuscat in direct chiar acum. :wallbanger:

Da nu mai scap de momaia aia cu batic negru in cap de la televizor? Daca tot e asa patrunsa de ce tot vrea sa apara pe sticla? sa sustina ce? Cand a sunat-o Sabbagh ea a inceput sa devina isterica la intrebarile lui incomode.

Si Dan Diaconescu chiar nu mai termina odata? A inceput sa-i placa de proasta aia de o invita in fiecare seara la el in emisiune la o cafea? Despre gripa aviara de ce nu face in fiecare zi emisiune? Nu afecteaza pe nimeni. Doar la el la gaura teve mai vezi despre cazul asta discutii, in rest toti s-au calmat.

Share this post


Link to post

am vazut-o si eu aseara pe "sora impuscatului". initial mi-a facut o impresie destul de buna, stia sa vorbeasca, era educata, etc.

 

dar cand a inceput sa zica "hotii nu trebuie impuscati, nu trebuie sa-i impuscam pe hoti, ca sunt si ei oameni, au o familie" n-am mai rezistat =))

Share this post


Link to post
1. Care ar fi solutia ta? Varianta umana. El intra in casa, si, in timp ce imi violeaza fetita de 4 ani, eu trebuie sa ma misc in varful picioarelor, sa nu-l deranjez, sa dau datele la politie, care imi comunica faptul ca sunt ocupati, ca nu stiu exact unde vine strada, care este seria de la buletin si cate si mai cate.

 

Gandeste-te ca ai fi in locul unei victime. Vii acasa si-ti gasesti mana, sotia si copilul taiati. Ai mai cere tratarea cu omenie a hotului? Nu cred. I-ai cere capul. Miscand.

 

 

2. Hai sa mergem la extrem. Sunt eu ultimul fascist-extremist si, data-mi fiind puterea de a decide, gasesc o metoda de a extermina toti hotii de drumul mare, de casa, de masina si de alt fel. Ok. Zi-mi ca am facut rau. Am facut o defavoare societatii, nu e bine, ii vrem inapoi pe toti. Vrem sa ne incuiem din nou casele si sa dormim cu spaima. Heh. Nu cred.

 

3. Legea junglei nu e char atat de rea. Selectia naturala ne permitem sa stam la tastatura si sa dezbatem. Daca stramosii nostri nu erau mancati de stramosii nostri acum eram protozoare unicelulare sub forma unei pete verzi pe o piatra undeva.

 

Hai sa o iau putin pe puncte... mi-am permis sa-ti reeditez putin mesajul intrucat ar fi devenit prea complicat de urmarit.

 

La punctul 1, sunt de acord cu tine... poti citi ce am spus in primul meu mesaj pe topicul asta.

 

La punctul 2, nu mai sunt de acord. Daca Torquemanda ar fi avut respectivele puteri, si ar fi exterminat ce considera el "problema societatii" atunci am fi inca in evul mediu si am muri de ciuma. Tu ai ales o extrema, eu pe cealalta. Sper ca esti de acord ca adevarul e undeva intre. Deocamdata nu s-a inventat omul infailibil care sa fie si politist si judecator si calau care sa nu greseasca.

 

3. Tot legea junglei ne-am impins sa fim animale gregare... sa ne adunam si sa traim in gasca. Daca am fi fost animale individualiste (ca pisicile de exemplu) ne papau demult ursii, si nu noi pe ei. Au supravietuit si au dominat GRUPURILE de oameni care au stiut sa traiasca impreuna. Daca au existat si oameni solitari, au fost stersi de evolutie si de selectia naturala si nu avem nici o dovada despre ei. Cu alte cuvinte, legea junglei nu infirma necesitatea unei societati bazate pe reguli. In lipsa unei societati, fiecare generatie ar fi trebuit sa redescopere focul. In jungla, unul din cele mai puternice animale este si cel mai social: furnica... Tigrul, o forta a naturii, este amenintat cu disparitia...

 

Care sunt acum regulile care trebuie sa ne conduca, aici putem dezbate :) Eu nu sunt un fan al modelului furnicilor, insa nici a tigrului. :)

Share this post


Link to post

@mr Stii ce pateste trantorul intr-un stup de albine , asta ca sa te citez pe tine !Si roiul de albine e um model...

Trantorul este omorat de albine ...dupa ce isi "termina " singurul rol ...

Cam asa ar trebui sa fie si in societatea umana , exceptia fiind ca nici macar acel umil rol nu il au numai trantorii!

Share this post


Link to post

eu am o opinie total diferita -a fost crima nu autoaparare, deoarece hotul incerca sa fuga fiind prins asupra faptului si nu , exact ca si in armata - ai dreptul sa tragi doar cind esti atacat tu personal si nu cind atacatorul fuge si isi rupe si un picior. -cititi din legile statelor sua si veti vedea ca numai intr-nu singur stat ai voie sa impusti pe cineva care se afla pe propietatea fara acordul tau . deci sigur a fost -omor -si nu din imprudenta ci din frica sau razbunare pe acel hot. -

in concluzie daca as fi de acord cu unii dintre voi atunci ar trebui sa ne cumparam toti pistoale de 100 euroi si sa impuscam pe toti cei care fura nu neaparat care sa ne atace.

Share this post


Link to post

Pt. Body :) Eutanasia... Cam asa face si guvernul nostru cu trantorii care au devenit neproductivi, nu? Ma refer la pensionarii pe care ii eutanasiaza incet-incet... Uite cum am copiat de la albine ce e mai prost :D

 

Revenind la selectia naturala... Furnicile sud-americane, cele mici si negre, nu omoara masculii, ci ii refolosesc. si nici nu au ritualuri foarte romantice, precum cele europene. Au venit cu corabiile in Europa, si in cateva sute de ani au devenit dominante, chiar daca cele europene sunt mai mari, insa mai putin pragmatice si eficiente in materie de inmultire. Desi cele europene au ritualuri nuptiale care asigura ca masculii cei mai puternici isi transmit genele, cele americane mai unde legea junglei se aplica mai putin au succes mai mare in competitie.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

pai tocmai, nu vezi ca guvernul mai degraba eutanasiaza pensionarii dar lasa hotii in pace? Pensionarii (ma rog, majoritatea) n-au dat la nimeni in cap.

N-am copiat de la albine ce e mai prost, dar e o diferenta intre unul care nu mai are valoare pentru societate dar a avut atat cat a putut si altul care aduce daune.

@aqua: in tarile unde furtul se pedepseste cu moartea sau cu taiatul mainii sau alte torturi nu prea ai sa vezi maini bagate in bunzunarele altora. Macar de frica ar trebui sa se puna pedepsele astea. Daca toata lumea ar avea pistoale si ar avea dreptul sa le foloseasca sa-si apere proprietatea atunci n-ai mai vedea tigani furand de pe parcelele de pepeni, ar fi o placere atunci sa-i pazesti, n-ai mai vedea copilul vecinului la tine in cires si multe altele. Eu zic ca ar fi mai bine, atata timp cat nu ar fi prea greu sa te feresti de glont.

Share this post


Link to post

Mr: nu stiu daca nu m-ai inteles sau te-ai decis sa te folosesti de postul meu sa enunti alt post (ambele fiind OK din partea mea). Dar asa, sa lamurim lucrurile,

 

La 2) am zis clar "sa mergem la extrem". Era o solutie ipotetica, in care intrebarea era "i-ai vrea inapoi" nu "hai sa le dam foc". Partea cu ii impusc eu pe toti era ipoteza fabuloasa, nu o stare de spirit/fapt.

Share this post


Link to post

Pt Ndi: Am inteles... tu ai mers la o extrema, eu la cealalta. Voiam sa subliniez ca trecerea dintr-o extrema in alta e foarte usoara, si prea multa putere strica, chiar daca intentia e onorabila. Stii tu vorba aia... drumul spre iad e pavat cu bune intentii... Pare ok sa scapi total si definitiv de indezirabili, insa definitia "indezirabililor" ar cam putea sa depinda de cel cu puterile de care spuneai tu.

 

Pt Laurentiu: Nu s-a dovedit inca nicaieri ca numarul de infractiuni depinde de gravitatea pedepsei. Exista chiar contraexemple, de exemplu in unele state americane.

Insa se stie ca numarul de infractiuni depinde de nivelul de saracie... Tarile cele mai sarace au infractionalitatea cea mai mare, chiar daca sunt sub regimuri foarte slabe, ori foarte dure gen talibane. Probabil ca infractionalitatea si saracia se implica reciproc...

Share this post


Link to post

@ laurentiu ai dreptate , la arabeti unde mai e valabil taiatul capului si spanzuratul si impuscatul si taierea mainii ...nu prea vezi sa se fure !Nu am patit si nu am auzit pe nimeni sa pateasca asa ceva.Dupa cum am mai scris intr-un post anterior al meu NU AM VAZUT MASINA CU ALARMA !

Si credeti-ma ca erau masini , lexusuri garla , maserati , porshe si alte asemenea .

PS Nu vorbesc de irak unde se stie ce e !

Share this post


Link to post
@ laurentiu ai dreptate , la arabeti unde mai e valabil taiatul capului si spanzuratul si impuscatul si taierea mainii ...nu prea vezi sa se fure !Nu am patit si nu am auzit pe nimeni sa pateasca asa ceva.Dupa cum am mai scris intr-un post anterior al meu NU AM VAZUT MASINA CU ALARMA !

 

 

 

Nici in alte tari nu se poarta alarma! Nici in franta, nici in belgia, desi masini se fura pe rupte. Se practica in schimb asigurarea.

Cei care au porsche sau maseratti nu stau la bloc ca sa tina masina noaptea in fata blocului. Iar cand o tii in garajul propriu nu ai nevoie de alarma.

Chestia asta cu alarmele e pur romaneasca. Am schimbat in 4 ani 4 rezidente in doua tari diferite si nici unul dintre vecinii mei nu are alarme, nici macar cei doi cu Porsche. E drept, unul e un porsche mai vechi...

 

La arabetii unde se taie mana pentru furt, criminalitatea e mult mai mare decat la cei civilizati si bogati. Arabetii cei cinstiti sunt bogatanii de prin Quatar sau Dubai... unde e saracie, e si criminalitate...

Share this post


Link to post

Este foarte bun exemplul lui @ndi, chiar as vrea si eu un raspuns la intrebarea lui, ca vad ca nu a dat nimeni, i-ar vrea careva inapoi? in special as vrea sa aud raspunsul de la cei care spun ca nu-i omeneste sa-i rupi pe hoti.

 

Cineva spunea ceva de armata, ca si acolo ataci doar daca te aperi, da, dar daca cineva fuge trebuie sa-i spui sa stea, stai ca trag!!! un foc in aer, si unu in picioare daca tot nu a stat, asta cat e pe locul tau de patrulare, sau mai exact in curte, dar cum nu suntem la armata, urli sa stea, daca nu sta, POC!! in cap de preferinta cu scuza ca nu tintesti prea bine, sau ca ai tras accidental.

Share this post


Link to post
Nici in alte tari nu se poarta alarma! Nici in franta, nici in belgia, desi masini se fura pe rupte. Se practica in schimb asigurarea.

Cei care au porsche sau maseratti nu stau la bloc ca sa tina masina noaptea in fata blocului. Iar cand o tii in garajul propriu nu ai nevoie de alarma.

Chestia asta cu alarmele e pur romaneasca. Am schimbat in 4 ani 4 rezidente in doua tari diferite si nici unul dintre vecinii mei nu are alarme, nici macar cei doi cu Porsche. E drept, unul e un porsche mai vechi...

 

La arabetii unde se taie mana pentru furt, criminalitatea e mult mai mare decat la cei civilizati si bogati. Arabetii cei cinstiti sunt bogatanii de prin Quatar sau Dubai... unde e saracie, e si criminalitate...

Ai fost prin zona ca sa vorbesti ?

Nu se poarta alarme pentru ca...pur si simplu nu se fura , nu din motive de asigurari...

Si ,intr-adevar vorbeam de tarile golfului , nu de Libia Siria , etc unde nu stiu exact cum e .

Criminalitate in Golf?

Nu cred ca esti deloc bine informat ...probabil faci confuzie cu Irakul...

Sentimentul de siguranta noaptea plimbandu-te pe unde vrea muschiul tau este cu muuuuult mai mare decat la noi .Ar fi multe de spus sa stii ( am fost si in vest si sa stii ca se fura mai tare in Belgia la voi- probabil au ajuns si multi Romani pe acolo...)

Oricum , eu personal strict din punctul de vedere al sigurantei( acasa , pe strada etc) ii admir pe uratii aia.

PS Quatar e de fapt Qatar.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...