Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

Stiu o fata gravida, care a urcat in masina, si a pus cotul pe claxon, din cauza asta era sa faca avort spontan, acum daca tipa era noaptea in casa cu sotul ei, si vedea cum la usa apare unu, de care nu are habar ce poate patii?

 

E corect "noi nu traim in jungla" ca sa procedezi asa. E corect asta nu e jungla cu copacii, dar tot jungla se cheama, si daca nu-ti faci regulile in limita sistemului nu faci nimic, dar atat timp cat el a fost in limita sistemului, tipul era pe proprietatea lui, eu il felicit inca o data. E drept daca hotul era frati-miu ma ofticam, plangeam si-l injuram pe Iovan pana faceam spume la gura, dar daca eu eram Iovan procedam la fel.

 

Mi-e si mie mila de hot, ca avea si el o viata si alte probleme, dar totusi ce cauta in casa omului?

 

Oricare dintre voi ar fi procedat la fel daca avea o pusca asupra lui, chiar si de calibru 12, si spuneati in sinea voastra cu cat mai mare cu atat mai buna.

 

Ziceam ca nu mai intervin, dar prea il jeliti pe nenorocitul ala de hot, a fost smecher, dar fiecare nas isi are nasul. Asta e!!

 

@zmeule daca unu i-mi fura sau incearca sa-mi fure portofelul in trolebuz il pocnesc de nu se vede, dupa care strig HOTU'!!!!!, si apoi las totul pe mana politiei, deoarece si restul calatorilor ar avea ceva de spus, si nu numai daca mi-ar fura mie, ci si altuia.

Iar la faza cu: "daca trece unu pe rosu si te loveste, il omori?" raspuns: nu, sunt doua chestii total diferite, dar TOTAL.

Edited by test_driver

Share this post


Link to post

Faptul e oricum consumat in acest caz, asa ca ce va mai certati, fratilor?

Share this post


Link to post

Pai ne certam pentru data viitoare. Ca daca nu ne certam acum iar se va fi consumat si nu va mai avea rost sa ne certam. :mrgreen:

Share this post


Link to post

cine se cearta? noi doar discutam in contradictoriu

Share this post


Link to post
Si potrivit ultimelor postari daca prind vreun sutz in autobuz cu mana in buzunarul meu nu numai ca voi avea dreptul sa ii iau glanda cu mana mea dar voi fi chiar obligat moral sa o fac, altfel, ce pestii mei de acvariu, raman marcat pe viata din cauza lui. Premisele sunt aceleasi: a atentat la bunurile mele si mai mult decat atat, m-a atins. Si doar nu pot sa il dau pe mana justitiei ca aia il judeca si dupa caz il baga in puscarie, nicidecum nu il omoara, iar eu consider ca moartea e pedeapsa care o merita. Femeile sunt si mai indreptatite, mergand dupa acelasi principiu: daca in urma buzunarelii hotul prinde gustul carnii si o urmareste pe respectiva pana acasa??? Oamenii ar trebui lasati sa isi faca dreptate singuri. :scarpin:

 

 

 

Cu un mic amendament. Incurci riscul maxim al unui portofel usurat cu riscum maxim al unei crime triple. Iegzista o diferenta. Nu cred ca inculpatul nostu favorit tragea daca ii baga mana in buzunar in fata portii.

 

@all

 

Mai este, de altfel, inca un mic aspect. Bagatul mainii in fata portii versus bagatul mainii in incinta. Unul este furt, altul este violare de proprietate. Daca nu se pedepseste aspru, plimbatul prin casa altuia si facutul listei de cumparaturi devine legal.

 

 

 

Sper ca intelegeti ideea nu exemplu ad literam. N-as vrea sa deschidem o discutie de genul "ce ba, impusti omul ca se plimba prin casa?". Nu amestecam ruptul unui nasture cu ruptul unei maini ca la urma urmei tot rupt e.

Share this post


Link to post

Ia uitaţi ce mai scrie la gazetă despre zâna Romaniţa şi compania!!!

 

 

tricolorul

http://www.ziarultricolorul.ro/?module=dis...967&format=html

 

Conform art. 2.5.2 din , reproducerea din articol a fost stearsa. Link-ul a fost pastrat doar pentru a intelege toata lumea ca astfel de texte nu sunt in spiritul acestui forum si ca promotorii lor sunt recompensati pe masura. Sper ca acest precedent sa ramana doar un exemplu.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Mai , eu vad ca voi nu FACETI DIFERENTA INTRE PROPRIETATEA PRIVATA ( RECTE CURTEA , CASA ETC) si transportul in comun sau accident de masina pe rosu !E CU TOTUL SI CU TOTUL ALTCEVA , oare chiar nu intelegeti?

Share this post


Link to post

Stai ca nici eu nu am zis ca fura autobuzul ci ca iti fura portofelul sau ce mai ai prin geanta, proprietate privata.

 

Ndi, a zis rostit cuvantul magic care face diferenta in postul lui. Oricum tot mi se pare in neregula ca lumea sa isi faca singura dreptate. Unii fac ani de facultate pentru a fi apti sa judece.

Share this post


Link to post

loool...tare articolul

Share this post


Link to post
Oricum tot mi se pare in neregula ca lumea sa isi faca singura dreptate. Unii fac ani de facultate pentru a fi apti sa judece.

 

In cazul in care impusti pe cineva pentru ca ti-ai simtit viata amenintata, nu iti faci dreptate. Iti urmezi instinctul. Din pacate, oricat am bate moneda pe tema asta, inca avem instincte animalice si acestea sunt luate in considerare (... or fi si exceptii?.. ) in legislatie. Ai inteles, cel rau?

 

Si, apropo, nimeni de pe acest forum nu s-a trezit cu unu in casa. Sa nu mai vorbim de posibilitatea de a avea arma in mana in timpul intamplarii de mai sus.

Share this post


Link to post

Am inteles ce ai spus tu, dar nu am contrazis niciodata asta. Am comentat asupra alergatului dupa hot cu pusca incarcata. Asta intra in categoria "las'ca il invat eu minte"

Share this post


Link to post

Pai de unde stii ca l-a alergat? Vorba lui tolin, sunt doar doi oameni care stiu ce s-a intamplat si unul e cam fara glas.

Oricum, nu sunt atat de bazat in studiul comportamentului uman sa stiu daca instinctul de aparare poate ramane in functiune si in cazul in care este clar ca cel ostentativ esti tu. Desi am o banuiala ca da. Stii cazurile alea in care ii gaureau cu cutitul de 10 ori desi era mort de la primele 2...

Share this post


Link to post

Da, dar cred ca tot razbunare e si aia.

 

Oricum, dupa cum am mai spus, aici discutam diferite ipoteze si in cazul "intrat hot in casa, Iovan impuscat hotul instant" nu a comentat nimeni pentru ca e firesc. Acum discutam situatia "Daca lucrurile nu s-au intamplat atat de repede..."

Share this post


Link to post

Justifica. Cum poate fi aia aparare? Auzi, stii senzatia de vazut negru in fata ochilor?

Share this post


Link to post

Instinctul de aparare se gaseste la toti oamenii. E firesc. Atacul insa tine de fiecare si de modul in care s-a dezvoltat fiecare ca individ. Unul poate sa zica "Am scapat! Slava Domnului! Lasa-l ca isi va primi pedeapsa cuvenita!" iar altul "ce, e mai smecher decat mine?". Daca poate exista aceasta diferenta atunci in mod sigur faptele nu sunt urmarea unui instinct. Consider ca nu oricine poate reactiona agresiv in astfel de cazuri iar legitima aparare presupune instinctul de conservare prezent in fiecare dintre noi.

Share this post


Link to post

Pentru cei foarte intransigenti in condamnarea "criminalului".

 

Se pare ca prea ati avut de-a face cu gangsteri... si va doresc nici sa nu aveti. Din pacate, foarte multi dintre ei daca sunt pusi cu botul pe labe, se vor razbuna... pe tine sau pe familia ta.

Un batran din cartierul meu s-a luptat cu un pui de tigan care a incercat sa-i fure sacosa din mana. A doua zi a fost injughiat de fratii mai mari ai acestuia, si a ajuns in stare foarte grava la spital. A scapat printr-o minune...

Considerentele morale care ne opresc pe noi sa le zburam creierii atunci cand avem ocazia, pe ei nu-i impiedica.

 

Daca voi ati fi fost in locul "criminalului", si ati fi lasat "victima" sa scape si a doua zi v-ar ataca sotia sau copiii ca sa se razbune v-ati ierta vreodata umanitatea de care ati dat dovada?

 

Eu nu spun ca trebuie acum sa apasam pe tragaci, insa nici nu trebuie sa condamnam prea usor pe cei care au curaj sa o faca ca sa isi apere familia sau averea.

Share this post


Link to post
Instinctul de aparare se gaseste la toti oamenii. E firesc. Atacul insa tine de fiecare si de modul in care s-a dezvoltat fiecare ca individ. Unul poate sa zica "Am scapat! Slava Domnului! Lasa-l ca isi va primi pedeapsa cuvenita!" iar altul "ce, e mai smecher decat mine?". Daca poate exista aceasta diferenta atunci in mod sigur faptele nu sunt urmarea unui instinct.

 

Acum confunzi merele cu protuberantele adevaratelor standuri de la SIAB. Cum ai putea sa zici "Am scapat.." cand ala e langa tine? Tu poti doar sa ataci sau sa te rogi sa nu patesti nimic. Cum tu ai pusca in mana (lucru legal, nu?) ghici ce o sa alegi in 99,99% din cazuri (bineinteles, sa nu uitam ca doar instinctele te conduc in momentul respetiv)?

Share this post


Link to post

Ziarul tricolorul e patronat de Vadim. Eu unul am vazut ce poate mintea acestui om (l-am vazut la un congres ce putea sa debiteze) asa ca nu dau crezare la toate aberatiile pe care le scrie in ziarele sale si va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel.

Share this post


Link to post

Bre frăţicule, din cauză că n-am ştiut ca panarama asta de tricloru e a lui Vadim m-au dat cu warnu. Din momentul de faţă sunt în legitimă apărare :D

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Ultimul meu comentariu pe aceasta tema : ascultand/citind toate declaratiile date de dl.Iovan, avocati, etc , precum si rasfoind jurisprudenta instantelor judecatoresti, deci FARA A CUNOASTE REZULTATUL OFICIAL AL CERCETARII EFECTUATE DE ORGANELE ABILITATE, consider ca NU a fost legitima aparare.

Problema care se pune este insa urmatoarea : cazul acesta constituie un precedent, si am convingerea ca se va face urmatorul compromis - chiar daca dl. Iovan este vinovat, OFICIAL nu va fi pus sub acuzare/pedepsit, deoarece este foarte periculos sa induci spargatorilor/talharilor ideea ca victimele care incearca sa se apere/sa-si apere proprietatea risca sa fie acuzate, pt ca nu se afla in legitima aparare ...

Share this post


Link to post
bravo, satori! imi place cum gandesti!

 

Fratilor! Incet-încet se înfiripa o idila craioveana:

 

Mada vs Satori

La mai mare! :o fftopic:

Share this post


Link to post

Din ziarul tricolorul pus de @florinut

"varsind lacrimi de crocodil, ea a instiintat natiunea ca are "un mormoloc in burta", ceea ce suna oribil, fiindca numai broastele au mormoloci in burta, femeile avind copii"

Pai astia vorbesc ca sa nu taca, eu nu stiu daca Romanita Iovan a spus asa ceva, dar broastele sigur nu-si tin mormolocii in burta :D .

 

Si ce sa spun, acum Iovanii au devenit tigani, talhari, spargatori de banci, etc. si Hotul care era in casa lor, era un sfant, sa fim seriosi fratilor, or fi aia spargatori, talhari, betivi, etc. Dar in momentul ala si-au aparat casa, pot fi amendati bagati la parnaie pt bancorex, pt. ca avea pusca ne demontata, etc. Dar pt. faptul ca s-au aparat mi se pare incredibil sa ti omul in judecati mii de ani, si sa fie atat de mult mediatizat. Ajunge, gata!!

Share this post


Link to post
dar broastele sigur nu-si tin mormolocii in burta .

ba da, daca-i mananca :D

 

intr-adevar, daca va fi gasit vinovat iovan, hotia si talharia o sa capete un boost major in romania.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...