Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Legitima Aparare

Recommended Posts

Opinii despre legitima aparare, port de arma, trageri...

Share this post


Link to post

desi s-ar putea ca tipul ala sa fie k din punct de vedere al legii, din punctul meu de vedere, a reactionat cu o forta care nu se justifica.. Am inteles ca ar fi zis ca l-a impuscat din greseala.. asta nu o cred.. Insa, daca as fi fost in locul lui, nu stiu ce as fi facut,mai ales daca nu stiu sa manuiesc o arma(cum banuiesc ca nu stia nici sotul respectivei).

 

 

PS.. Cum cauta media latura de senzational, in loc sa dea o nota de reflectie stirii.. nu cutarica l-a impuscat pe hot, ci sotul unei presupuse vedete

Share this post


Link to post

Nu prea seamana a "legitima aparare"... Hotul era in curte, iar proprietarul in casa, si, dupa ce hotul cazuse doua etaje, oare se mai poate vorbi de "legitima aparare" ? Eu cred ca a fost doar "hai sa-mi vezi muschii si pusca", nicidecum altceva, pentru ca putea sa-l imobilizeze si fara sa-l "altoiasca" cu pusca.Si mai cred ca acel "distins domn" o sa scape nepedepsit.Daca locuia in Balta Alba,Drumul Taberei,Cringasi sau chiar Ferentari sigur era condamnat deja.Parerea mea.

Share this post


Link to post

Cea mai naspa problema nu e daca a fost sau nu legitima aparare (parerea mea e ca e la mine in curte l-am ras!!)...partea proasta vine cand te gandesti la viitor ...Caci de acum incolo ia ghiciti, ce face un hot cand stie ca poate sa-si ia ceva plumb cu el daca intra undeva?!...Ati ghicit, isi ia si el arma !!! :-W ..Asta-i baiul !!...

Share this post


Link to post

Ceva nu e în regulă aici... S-ar putea sa avem surpriza să aflăm că hoţul era amantul doamnei, iar soţul gelos, etc. O asemenea casă nu cred că nu avea sistem de alarmare. :-?

Share this post


Link to post

toate ipotezele sunt posibile, eu sunt de parere ca legea ar trebui modificata in sens clar: 'ti-a intrat in puterea noptii, i-ai gaurit scafarlia!'

 

p.s. cine a fost calcat, intelege

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mda, si parerea mea e ca nu ai ce cauta la mine in casa ( curte etc) !De aia la noi a luat hotia o asa amploare , pt ca indivizii ( hotii ) intrau si stiau ca risca in cel mai rau caz puscaria !Parere personala , daca stiu ca acum risca si un glont , poate se vor gandi de 2 ori inainte !

Share this post


Link to post

A intrat cu buna stiinta, si-a asumat riscul de a fi impuscat, nu cred ca nu stia ca in acea casa exista o arma...cam toti care au ceva de pazit au arme si marea majoritate a celor cu bani sunt pasionati de vanatoare...deci trebuia sa gandeasca mai bine.

Ti-a intrat in proprietate...si-a asumat un risc, a primit ce trebuia. Oricare ar fi facut la fel daca avea o arma in casa...sau orice altceva, iti aperi proprietatea si familia.

 

Partea proasta este intr-adevar ca o sa inceapa si hotii sa aiba arme si atunci o sa fie si mai grav...

 

PS: Am vazut ca acea locuinta era pazita de BGS, de ce nu au aparut baietii..stiu ca ajung repede, tipul a sunat la politie intai??

Share this post


Link to post

BGS-ul n-a venit pentru ca Romanita nu a apucat sa apese Panic Buton iar alarma era oprita (declara ea).

Share this post


Link to post

Conform legii proprietatea se apara cu orice mijloace! Adica inclusiv cu arma! Si mi se pare normal! In asemenea momente, nu cred ca mai stai sa rationezi. Chiar nu vi s-a intamplat niciodata, dupa ce ati facut ceva sa realizati ce se putea intampla? Omul a fost trezit in puterea noptii de unul intrat in casa... voi oare cum ati fi reactionat? il invitati pe respectivul sa iasa din casa? sau daca aveati o pusca in casa puneati mana pe ea prima oara? Cred ca si eu aflat in situatia lui as fi reactionat la fel.

Partea cu descarcatul accidental e cusuta cu ata alba, parerea mea este ca omul s-a dat jos din pat, a luat arma, a incarcat-o si a tras. Si, intr-un fel bine a facut...

Share this post


Link to post

e clar ca l-a vanat, nu-ncape vorba

dar vorba seicului, poate si altii s-or mai gandi inainte sa atace

si daca tot veni vorba.. imi pare rau ca s-a scos pedeapsa cu moartea

pentru unele fapte .. e singura care mai poate face dreptate

Share this post


Link to post
Ceva nu e în regulă aici... S-ar putea sa avem surpriza să aflăm că hoţul era amantul doamnei, iar soţul gelos, etc. O asemenea casă nu cred că nu avea sistem de alarmare. :-?

Casa avea sistem de alarmare insa era oprit, iar hotul ala nu cred ca avea cum sa fie amantul doamnei ca cica era un recidivist cu 10-20 de condamnari/furturi (depinde in ce ziar citesti > :) ), desi am inteles ca asa a inceput doamna pe vremuri :mrgreen:

Sincer eu nu am inteles mare lucru : intr-o varianta se afirma ca hotul a fost impuscat cand sa sara gardul afara din curte, in alta tocmai sarise pe geam, iar il alla a fost impuscat in casa si apoi a cazut pe geam.

Nu am mai inteles un lucru : cand au avut timp sa anunte politia si apoi sa ia arma si sa il fugareasca pe hot.

Mai e problema armei care trebuie pastrata incuiata intr-un rastel metalic, etc :scarpin:

Share this post


Link to post

He he , la pedeapsa cu moartea tot seicul va raspunde :D

La arabeti ( unde e inca valabila pedeapsa cu moartea ) si pedeapsa cu taiatul mainii ( in unele tari -nu in toate) sa vezi nenica cum sunt locuri unde nici macar nu incui camera !Eu nu am vazut NICI O MASINA CU ALARMA!

Am stat intr-un camp ( ceva gen motel super bengos cu piscina etc) unde NU AVEAM CHEI LA USA !La cererea noastra ( eram cu un coleg , tot roman ;) ) de a ne da chei seful pravaliei a zis ca daca o sa ne lipseasca ceva plateste el !!!!!!!!!!!

Si aia tot de frica au ajuns asa sa stiti...nu de vorba buna...

Share this post


Link to post

trebe spart capu' la hoti... macar pana se mai pun lucrurile la punct!

Share this post


Link to post

ce e important e ca se vor analiza cazurile punctual, pentru ca nu esti automat nevinovat in caz ca intra cineva la tine in casa si il omori sau ranesti pe cel ce vine la furat sau iti incalca proprietatea.. Si aici va depinde probabil si cat de bun e avocatul pe care il ai. Am si eu o curiozitate.. sa zicem ca la locuinte in general e clar cu intrarea prin efractie, dar daca ai sa zicem un domeniu, o curte , poti la fel de usor sa fii impuscat? Mai ales cand ai sa zicem poarta deschisa.. Nu trebuie un semn cu "proprietate privata", nu treceti, etc etc?

Share this post


Link to post
Nu trebuie un semn cu "proprietate privata", nu treceti, etc etc?

Ba da, in romana, in limbile de circulatie internationala (aici includ si limba rromilor > :) ), plus semnale acustice pentru hotii nevazatori.

Share this post


Link to post

Sper sa nu se supere moderatorii dar imi permit sa pun comentariile privind acest caz al unor avocati

 

parerea mea este ca aici legitima aparare este depasita, chiar si in actuala reglementare a legii, putand fi vorba doar de o circumstanta atenuanta.de ce spun asta?!nu cunosc datele reale de care au luat la cunostinta anchetatorii,dar din ce am auzit din media, tinand cont ca infractorul era in retragere, ca voia sa plece de la locul faptei,speriat fiind de prezenta proprietarului, toate acestea ma fac sa cred ca nu putem vb de legitima aparare.mai mult, putem lua situatia comparativa in care aceeasi persoana patrunde in imobil, insa inarmat si propunandu-si chiar sa faca uz de arma.cred ca aceste situatii sunt diametral dif si tot astfel trebuie tratate pe plan penal.

O alta chestiune:chiar putem scuza f ca proprietarul a nimerit o zona vitala, lasand la o parte acea stare de temere in care se afla,care parca totusi nu are fundament, tinand cont ca faptuitorul era in retragere...

eu am un pic alte curiozitati si anume:

- ce cauta pusca asamblata si cu glont pe teava? Sau cand a avut timp sa o asambleze si incarce cata vreme conform legii privind regimul armelor si munitiilor armele (cu exceptia celor de panoplie) se tin sub lacat sau sub cheie in spetii special amenajate (lazi sau altele, incastrate in perete sau podea), cu incarcatorul scos si niciodata in acelasi lor cu munitia. Armele de vanatoare de ripul celei folosite se frang de regula de pe la jumate si asa se baga in husa, cu incarcatorul scos.

Deci nu prea imi rezulta mie cum in cateva secunde omul a reusit sa gaseasca cheile, sa asambleze arma sa o incarce si sa o armeze.

- daca avea in intentie numai sa-i dea cu pusca in cap (cui patul armei deci) ce cauta glont pe teava? Deci a incarcat arma si a armat-o (cine a pus mana pe vreo arma si a tras cu ea sau a facut armata intelege ce vreau sa spun)

- cum a reusit ca arma sa se descarce "accidental" in fata hotului? Ca orice om normal cand vrea sa te "altoiasca" cu o arma o foloseste ca pe o ata, o tine de teava si da cu patul si nu invers. Ori tinuta astfel arma nu se putea descarca accidental decat eventual in burta celui care tinea de arma si nu in fata hotului. Da' poate ca vroia sa-l scobeasca pe hot in nas cu teava armei, mai stii...

Cu tot regretul, eu daca as fi procuror mi-as pune intrebarile astea

Share this post


Link to post

legea e ciudata, tocmai asta am zis mai sus, trebuie schimbata!

Share this post


Link to post
PS.. Cum cauta media latura de senzational, in loc sa dea o nota de reflectie stirii.. nu cutarica l-a impuscat pe hot, ci sotul unei presupuse vedete

 

Pt. ca legea se aplica diferit... Sotia lui Paunescu parca a omorat 3 persoane...se judeca pana scapa.

 

Poate sunt prea suparat, dar traim intr-o tara de cuvânt_urât cu oameni de cuvânt_urât, spaga, nepotism, incompetenti, hotii, tot cei mai rau.

Am vazut ieri la TV cum din 4 kg de carne de la o cantina pt. copii cu probleme, bucatareasa a furat vreo 700g. Asta trebuie impuscata.

Tot ieri am vazut cum un (credeti-ma ca nu am cuvinte) de senator sau deputat isi citea email-ul la laptop fara sa fie conectat la internet. Nu se poate fratilor sa fim condusi de oameni de astia.

Iti calca in picioare demnitatea ta de om, sunt oameni care nu au un pachet de unt in casa, manaca margarina si lor (deputatilor) li se pare ca o masina de 1 MILIARD, NU ESTE O MASINA DE LUX.

Stau saracii la coada la insulina, cine stie - fara insulina facuta la timp, intri in coma, iar nesimtitii aia, fara un salariu de 50 MILOANE nu se descurca.

Pai nu suntem prosti ca suportam toate astea...

Dar vezi cum este romanul...daca ii este lui bine...nu-l mai intereseaza de cel de langa el.

 

PE CINE INCEARCA SA PROSTEASCA.

Se vede clar ca nu a fost autoaparare, l-a impuscat intentionat, cine a facut armata stie ca atunci cand vrei sa lovesti pe cineva cu arma, il lovesti cu patul pustii din lateral, nu il impugi cu baioneta, in cap.

Din cate am vazut la tv. hotul se pregatea sa plece si asta l-a astept si la impuscat in cap de la mica distanta.

Asta nu mi se pare autoaparare.

 

Eu sunt contra portului de arma, dar nu unii da si unii nu.

Share this post


Link to post

@Rapiduletul : Cum asociezi tu Dr Taberei , cu Ferentari , Balta Alba etc ? :) ) Dr Taberei e unul din putinele "safe" cartiere din bucuresti. Poate chiar cel mai linistit...

Share this post


Link to post

bai fratilor da ce revoltati sunteti ... daca ala era pe strada si fuma o tigara si barbatu` asteia l-a impuscat inteleg, da ala intrase peste ei in dormitor frate ... era hot de la 16 ani ... ce ma intereseaza ca pleca sau fugea saus e speriase. a intrat la mine in casa sa imi faca un rau l-am impuscat.

 

asta avea sotie gravida si voi vorbiti ca armele trebuie tinute demontate etc.

 

sunt la mine in casa poate dorm cu capu` pe pusca si cu pistolu sub perna. putea sa fie deja lipit de gard... aveam grija sa se lipeasca de tot.

 

cums a nu aiba toti borfasii tupeu cand noi gandim asa.

Share this post


Link to post

Parerea mea: NU a fost legitima aparare...asa cum afirma si altcineva, cel mult circumstanta atenuanta :

"Circumstante atenuante

Art. 73. - Urmãtoarele împrejurãri constituie circumstante atenuante:

a) depãsirea limitelor legitimei apãrãri sau ale stãrii de necesitate;

b) sãvârsirea infractiunii sub stãpânirea unei puternice tulburãri sau emotii, determinatã de o provocare din partea persoanei vãtãmate, produsã prin violentã, printr-o atingere gravã a demnitãtii persoanei sau prin altã actiune ilicitã gravã."

Daca ar fi sa plusez...cred ca in intervalul scurs de la descoperirea individului si pana la "uciderea" acestuia, dl. Iovan a avut timp sa rationeze asupra faptei sale si a consecintelor acesteia (a coborat din pat, a luat arma descarcata, a incarcat-o, l-a alergat pe individ prin casa, a sunat de "n" ori la politie - el sau sotia).... din tot ce stiu pana acum despre speta in cauza, mi-a lasat mai mult impresia unui barbat f stapan pe sine, nu a unuia aflat "sub stapanirea unei puternice tulburari sau emotii"....in fine, cazul este oricum interesant pt juristi :thumbl:

Share this post


Link to post

Da-l draq sa-l impuste taratura naibii. Daca as avea arma de foc in casa si eu l-as fi impuscat. Ce dracu cauta in casa omului, ala intra in casa la mine si eu sa astept politia sau sa astept sa se miste kkt-ul de justitie romaneasca. Eu stiu despre ce vb pt ca am proces impotriva statului roman (RAR) de 15.000 eur si dupa 2 ani nu a fost nici macar un termen X( .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

mi-aduc aminte un caz acum ceva vreme cand un huligan a ciopartit 2 oameni in varsta pentru a jefui te miri ce, dupa ce il ajutasera cu una alta pe golan

 

:o fftopic:

 

rugam administratia de resort..

 

s-ar putea pune si o 'votare' la acest topic, cine e pentru si cine impotriva impuscarii?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...