Jump to content
Sign in to follow this  
OCEBE

Cielo Standard versus Cielo Executive

Recommended Posts

DOHC in 16v n-ai sa-l mai vezi. Asta a fost pe euro 2. Acum la euro 3 s-a revenit la SOHC 8v. Ai 6cp mai putin dar consumul e cu 20% mai mic. Io zic sa nu regreti DOHCul.

 

Si eu sunt de parere ca daca vrei LPG e MUUUULT mai bine daca tzi-l pune fabrica.

 

Legat de oglinzi si grila cromata: mie unuia imi place masina cu cat mai putine zorzoane. Da asta's io. Altii pot fi altfel.

 

N-am zis ca optionalele in plus la EXE nu ar fi utile. Am spus doar ca nu cred ca fac 900euro (EXE lpg fata de ST AC lpg) respectiv 700euro (EXE fata de ST AC)

 

Oricum concluzia mea e neimportanta. I-am sintetizat omului diferentele si ce se poate face!

Share this post


Link to post
Cielo Executive are avantaje:

- nu se mai uzeaza axa cu came. Celalalt motor are un defect de fabricatie: la uleiuri proaste sau (atentie) daca se pun aditivi in motor sau daca se schimba uleiul prea rar sau daca rulajul este spre 100000km, atunci se uzeaza enorm camele cilindrului 4, din lipsa de ungere (axa cu came se infunda in canalul prin care trece uleiul)

 

Stiu ca sint 'off topic' dar vreau sa CONFIRM cele de mai sus.

Am 130.000 km si am schimbat axa cu came pentru ca se uzase exact la cilindrul 4 din cauza canalului prin care trece uleiul era infundat.

Share this post


Link to post
Legat de oglinzi si grila cromata: mie unuia imi place masina cu cat mai putine zorzoane. Da asta's io. !

 

Mai Panzer zorzoane in acceptiunea mea inseamna taranisme cu Boss,cu pozitii verzi,cu eleroane pe masini la care nu se potrivesc si lista poate continua si tine enorm de mult(taranisme sunt inclusiv beculetele alea mov de la stergatoare-pe unde iese apa).

Eu am inteles cam ce vrei sa insinuezi dar ...wrong man!

Grila cromata de la cielo se poarta la multe modele de autovehicule, inclusiv la Passat care poate ai observat acea grila cromata incadreaza si usile(la modelul de top ma refer).In conditiile astea se pare ca n-as fi singurul ciobanica caruia ii plac "zorzoanele" de bun gust, iar daca tu n-ai nu mai fi gicacontra ca nu rezolvi nimic.

P.S.:Eu daca n-am ABS la Espero(singura optiune care-mi lipseste) nu ma apuc sa zic ca nu-i bun si mai stiu eu ce.K?

Peace!!!!!!!!!

Share this post


Link to post

Zorzoane de bun gust sau prostioare cum ai descris si tu, mie unuia nu-mi plac. Nici pe EXE, nici pe VW. Asta este parerea mea estetica.

 

Imi lipsesc geamurile electrice si scaunul reglabil pe inaltime la sofer. Fara turometru m-am invatat deja. Depinde in ce situatie e omul. Daca cele insirate de mine fac 900 euro le cumpara. Daca nu-i fac cu ochiul nu le cumpara. PUNCT.

 

PEACE.

Share this post


Link to post

Eu zic ca-i bine sa iei EXE daca-ti doresti optionalele. Chiar daca-i mai scump e o chestie cand sunt toate montate din fabrica, cu garantie si toate sunt omologate si testate...

Si in plus faci economie de timp ...

Sigur daca ai o "jena financiara" alegi ce ti se potriveste ;)

Share this post


Link to post
Eu zic ca-i bine sa iei EXE daca-ti doresti optionalele. Chiar daca-i mai scump e o chestie cand sunt toate montate din fabrica, cu garantie si toate sunt omologate si testate...

Si in plus faci economie de timp ...

Sigur daca ai o "jena financiara" alegi ce ti se potriveste ;)

 

Te-am urmarit cu interes (shi pe Panzer) shi pa unde ai postat tu, pe alte forumuri. Am avut multe de invatzat. Propun sa itzi redenumesthi nickul in 'Nu stiu chiar totul', asta fiind un semn de apreciere la adresa ta! Cit despre 'jena financiara' aia e cind nai bani in buzunar sa bei o bere :D . Problema e sa nu cumva sa cumpar o mashina shi dupa aia sa pling dupa bani :wallbanger: .

Share this post


Link to post

Da' de ce nu te duci matalutza sa faci cate un drive-test cu fiecare???

Share this post


Link to post
Da' de ce nu te duci matalutza sa faci cate un drive-test cu fiecare???

 

Cred ca cel mai bine e sa intrebi oamenii care au avut sau au de mult timp respectiva marca de mashina. Numai in felul asta cred ca potzi sa ai o parere referitoare la ce potzi sa te ashteptzi de la mashina cumparata de tine. In timp multe defecte pot aparea. Spre exemplu mi-a duc aminte ca prin '97 sau '98 aia care aveau Cielo de la Craiova trebuiau sa mearga in service sa li se dea nush' ce puncte de sudura la puntea spate sau in alta parte ca altfel exista riscul sa cada :) .

Drive testul este irelevant, cred :scarpin: .

 

Offtopic: am intzeles ca o sa ai Logan exe. Sa fie intr-un ceas bun! In alta ordine de idei tu ai facut drive test la Logan :?:

Share this post


Link to post

Nu pt ca nu am cum. Si o sa fac mai multe cand o sa fie posibil (inainte de achizitionare). Si nu zic ca nu e bine sa vorbesti cu alti oameni care au dar la fel de bine ar fi sa faci un drive-test. Adique sa vezi si tu, de ex, cu urechile tale, ce scandal face motorul de exe. Tureaza-l la 4000 rpm si ai sa vezi... cu urechile tale. :roll: de fapt ai sa auzi...

Share this post


Link to post

Drive test? De ce? Masina e tot aia. Daca la euro 2 era o mica diferenta intre raportul de compresie la ST si la EXE la euro 3 diferenta nu mai exista.

 

Mergi totusi la Dealer si uitate la masini una langa alta. (cel mai probabil au si exe si st prin curte). Priveste masina in culoarea pe care o vrei, urcate in ea... etc. Te decizi pe loc.

 

Lasati Logan-ul ca nu e un topic Cielo vs Logan. E un topic EXE vs ST.

Share this post


Link to post
Drive test? De ce? Masina e tot aia. Daca la euro 2 era o mica diferenta intre raportul de compresie la ST si la EXE la euro 3 diferenta nu mai exista.

 

Lasati Logan-ul ca nu e un topic Cielo vs Logan. E un topic EXE vs ST.

 

Incorect si corect. Bre, omu' tre sa vada/sa mearga cu masina pe care si-o ia. Iar diferenta intre cielo vechi si nou (8v vs. 16v) io unu nu am sesizat dpdv al puterii. Masina se comporta la fel: tre sa o turezi tare de tot sa simti ceva. Daca-ti place caracterul mai "sportiv" e ok dar fata de mtz si dacia berlina, care la are hitman, e diferenta mare!!! Du-te omule si fa un drive-test ca nu te mananca astia de la service... Asa, ca sa nu zici ca mint eu cand spun ca e zgomotoasa rau... Mergi sa vezi si plasticele... Si apoi poate convingi pe cineva cu std sa vina la intalnire sa o vezi si p-asa.

Share this post


Link to post

:lol: Ma faci sa ma cocosez de ras @alx...de dimineata asa...zgomotoasa,tremura plasticele :P .Hitman du-te si ia-ti Logan...noul mercedes al romanilor,ca aia nu e zgomotoasa si nu tremura nimic pe ea.Asa s-a auzit la televizor ca de vazut n-a vazut-o nimeni :lol:

Share this post


Link to post
Eu zic ca-i bine sa iei EXE daca-ti doresti optionalele. Chiar daca-i mai scump e o chestie cand sunt toate montate din fabrica, cu garantie si toate sunt omologate si testate...

Si in plus faci economie de timp ...

Sigur daca ai o "jena financiara" alegi ce ti se potriveste ;)

 

Te-am urmarit cu interes (shi pe Panzer) shi pa unde ai postat tu, pe alte forumuri. Am avut multe de invatzat. Propun sa itzi redenumesthi nickul in 'Nu stiu chiar totul', asta fiind un semn de apreciere la adresa ta! Cit despre 'jena financiara' aia e cind nai bani in buzunar sa bei o bere :D . Problema e sa nu cumva sa cumpar o mashina shi dupa aia sa pling dupa bani :wallbanger: .

 

Eu ce sa-ti zic? Nimeni nu te poate asigura ca vei nimeri o masina fara probleme si de care sa fi multumit 100% si asta indiferent de marca.

Eu vroiam sa-mi iau Oktavia cu motor de 1.4 care era in jur de 12,5 K euro, si pana la urma din cosiderente de fiabilitate, costuri de intretinere mai mici si dotari (pe care la Oktavia "cheala" nu le aveam) am luat Executive. Il am de 2 ani si ma felicit ca n-am luat Oktavia care cu motorul ala e un "melc", si care te usca la revizii si CASCO si etc.

In plus tot la fel ti-o loveste vecinul cu usa in parcare, copilul vecinului cu mingea sau cu o piatra...etc.

Cea mai mare dezamagire a mea la Exe a fost consumul mare pentru ca ma asteptam la unul mai mic din datele "mintite" de ei in fisa tehnica... Am trecut peste asta si-ti zic ca in oras o sa ai peste 10 si afara in jur de 7.5 si asta e cel mai mic... Usile ingheata iarna si asta e stresul meu... si mai apar in timp scartaieli...

In rest numai cuvinte de lauda pentru Titi Cielo, confortabila, spatioasa si nu mi-a facut nici o problema. Eu schimb pe la 4000 "ture" si dinamic masina se comporta multumitor...

Deci e o masina comuna, pe care te poti baza si eu ma declar foarte multumit la ce-am primit pentru pretul platit :D

Share this post


Link to post
Hitman du-te si ia-ti Logan...noul mercedes al romanilor,ca aia nu e zgomotoasa si nu tremura nimic pe ea.Asa s-a auzit la televizor ca de vazut n-a vazut-o nimeni   :lol:

 

Bey, mi-a ajuns ca mashini personale un Oltcit (cica Citroen) shi Dacia (cica Reno). :P Nu mai vreau sa aud da asha ceva! :X Vreau sa inchei capitolul mashini facute dupa francezi in viatza mea! :) Asha ca Loganul poate sa aiba shi o racheta in kr ca tot nu ma intereseaza! Merg pa Woouri de acum incolo. Sper sa nu fac vreo gresheala :?

Share this post


Link to post

A fost o gluma hitman, intelegi?Totusi am espero si nu logan.

Share this post


Link to post
Bre, omu' tre sa vada/sa mearga cu masina pe care si-o ia.  

[....]

Asa, ca sa nu zici ca mint eu cand spun ca e zgomotoasa rau... Mergi sa vezi si plasticele...

Nu exista diferente de calitate a finisarii intre STANDARD si EXE (euro 3 amandoua). Asta este practica RENAULT: modelele mai slab echipate au si materialele de calitate inferioara. Nu se aplica si la Cielo. Sunt la fel doar ca una are in plus ceas, niscava butoane etc (au fost insirate mai devreme)

Nu vorbim de diferente intre GENERATIILE de Cielo: Korean, GLE romanesc, EURO 2. Astea sunt istorie deja. TU VEI CUMPARA ACUM EURO 3.

 

diferenta intre cielo vechi si nou (8v vs. 16v) io unu nu am sesizat dpdv al puterii. Masina se comporta la fel: tre sa o turezi tare de tot sa simti ceva. Daca-ti place caracterul mai "sportiv" e ok dar fata de mtz si dacia berlina, care la are hitman, e diferenta mare!!! Du-te omule si fa un drive-test ca nu te mananca astia de la service...
Exista diferente de sportivitate. La cel de 16v motorul e mai puternic dar cutie e etajata pt economie. De aceeea in primele 2 trepte nu simti diferenta intre motoare. In treptele 3 si 4 cel de 16v e clar mai puternic, cu cuplul mai jos . A 5-a e pentru economie la ambele.

Cum am mai spus nu mai conteaza pt ca oricum acum doar cel in 8v e disponibil.

Share this post


Link to post

Sigur ca cel 16V este mai puternic, ca asa si scrie in toate actele :D

si diferenta poate nu o sesizezi sau nu vrei dar se simte ...

Share this post


Link to post

Am auzit ca la craiova sa renuntat la echiparea lui exe cu dohc.

Se pare ca si pe site nu mai figureaza motorul acesta.

Share this post


Link to post

scuzati ca sunt oarecum offtopic dar Cexe (din 2003 de ex. ca asa-i al meu) are euro 3 ? habar n-aveam, ca nu scrie in carte si puteam sa jur ca-i euro2

Share this post


Link to post

Daca-i motor Exe 16V DOHC (adica motor de Espero - scrie pe porbagaj .. in CV , in talon.. pe motor ) e Euro II iar daca e 8V SOHC este Euro III.

Share this post


Link to post

daca e din 2003 in mod normal nu are

sa-mi spun si eu parerea...am std si in afara de zgomot (cu toate ca circul cu el decent) nu am nici un repros

Share this post


Link to post

Am si io o nelamurire : am un cielo din 97 SOHC si cu ceas si cu butoanele alea de care ziceati voi ca le are numa exe...atunci al meu ce e?

Share this post


Link to post

La vremea aceea tipurile de cielo se numeau GL si GLE

Share this post


Link to post

GLE are in dotare in plus fata de GL :geamuri electrice,turometru,oglinzi vopsite in culoarea masinii,proiectoare si altele care poate imi scapa mie acum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...