Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Nu reclamati probleme ale masinii la revizii!

Recommended Posts

Ia ca ma bag si eu i seama...sper ca bine :) ..Deci sa va intre bine in cap...ora de manopera NU are nici o legatura cu timpul efectiv de lucru...Fiecare operatiune e pontata cu un anumit timp dat de un catastif venit de la uzina producatoare ..(Ex: inlocuit placute 0,9h manopera ; timp efectiv de lucru in medie 10-15 min) Pe ei( unitatea service ,respectiv uzina producatoare)nu ii intereseaza daca mecanicu schimba un pivot prins in suruburi cu piulita , in 5 min , sau respectivul mec. are bulanu` sa nimereasca un pivot nituit, manopera v-a fi tot 0,8...si mecanicu v-a munci cel putin o ora jumate..la una bucata pivot

Dupa cum spuneam sant cazuri si cazuri...Alt exemplu ar fi la LEGANZA/NUBIRA cu disc spate, sa inlocuiesti sabotii, fata de CIELO ...manopera e aceeasi...numai ca la LEGANZA/NUBIRA in plus trebuie demontati etrierii..si nu v-a mai spun ce chinu dreaq e dupa aceea sa faci franele sa tina in mod egal pe ambele roti...Va poate confirma Ovijer...

 

Sper ca am mai facut un pic de lumina in privinta manoperelor...Este foarte adevarat ca unele unitati de service sar RAAAAAAAAAU calu...

Share this post


Link to post
ce e ora asta tehnologica ?

Tariful unei operatiuni raportat la valoarea unei ore de stationare in service.

Share this post


Link to post
Schimba-l ca nu are ce sa fie rau, si nu e asa scump.

Inainte era obligatoriu schimbarea uleiului la 1000.

E cam vechi postul asta, dar totusi, cand inainte?

In 2004 nu era obligatoriu.

Share this post


Link to post

Am si eu de facut revizia de 15.000 km la un aveo 1.4 16v.Mai am o problema la viteza mare cand pun frana, nu brusc incepe sa tremure volanul?Sa nu le zic sau cum sa fac.Unde mi-ati recomanda sa ma programez?Sunt din Bucuresti.Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur ai prob cu discurile... Eu zic sa le zici.. ca sa le schimbe pe garantie.

Share this post


Link to post
Sa nu le zic sau cum sa fac.

In caz contrar, de ce ai mai platit sa beneficiezi de garantie? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...