Jump to content

Recommended Posts

Poate cineva sa descrie cum se demonteaza caloriferul? Trebuie sa dau jos bordul? Imi place sa cred ca nu :mrgreen:

Share this post


Link to post

Salutare!!

Care poate sa-mi spuna si mie un service sau un mecanic bun DAEWOO?!

Am o nubira II si a inceput sa faca probleme, am un tacanit la motor, un scartait la rotiile fata cand trec peste gropi si nu mai merge AC + Oglinzile + aeroterma!!

Share this post


Link to post

1. Nu mai ai ulei destul in motor, problema nu e completatul ci pe unde il pierde

2. Schimba bieletele antiruliu, macar...

3. Verifica sigurantele

Share this post


Link to post

Va salut !

Am si eu o mica problema si nu prea ii dau de cap..

Nubira 2 (2007)

La denivelari/gropi/drum cu piatra am o bataie in volan...care cred eu ca ori e de la crucea cardanica...ori de la caseta de directie...ce ar putea altceva sa fie ? Multumesc

Share this post


Link to post

Se pare ca incep si la mine problemele.

 

In momentul in care accelerez brusc motorul se balbaie si nu trage normal. Dupa trei patru secunde de tremurat

isi revine si accelereaza in continuare. Fenomenul se repete in orice treapta de viteza.

 

Daca accelerez incet nu are nici o problema.

 

Am schimbat bujiile, sisele le-am masurat si sunt in regula, ICU curatat.

 

Daca aeti vreo idee va rog nu ezitati ca eu am ramas fara.

 

 


Va salut !

Am si eu o mica problema si nu prea ii dau de cap..

Nubira 2 (2007)

La denivelari/gropi/drum cu piatra am o bataie in volan...care cred eu ca ori e de la crucea cardanica...ori de la caseta de directie...ce ar putea altceva sa fie ? Multumesc

Salut, ia incearca sa dai cu podul palmei in volan de jos in sus si daca auzi cam acelas zgomot este rulmentul de la volan.

Share this post


Link to post

@CataZRO verifica si capetele de bara

Share this post


Link to post

@Varais: injectoare infundate sau benzina proasta, zic eu :)

Share this post


Link to post

Subscriu. Daca ai gaz injectoare infundate cel mai probabil.

Share this post


Link to post

Subscriu. Daca ai gaz injectoare infundate cel mai probabil.

 

 

 

Am rezolvat-o pana la urma a fost bobina de inductie.

Am trecut prin multe cu treaba asta pe la service-uri autorizate si nu numai.

Ba ca e pompa de benzina si nu mai asigura presiunea necesara, ba ca presiunea din rampa de injectoare,

ca ar fi injectoarele infundate etc. Pana la urma am cumparat eu bobina si gata.

 

 

Pentru cei care au Nubi si le scartaie "amortizoarele" la denivelari.

Nu au nici o problema amortizoarele de vina sunt bucsele de la bara antiruliu. Eu le-am schimbat si am dat si cu vaselina

interior exterior. Atentie totusi daca va apucati de treaba asta pentru ca dureaza foarte mult. Sunt doua bucse care costa 7 lei

prinse fiecare intr-o clema cu doua suruburi. Pozitia e atat de incomoda ca desfaci cam 10% dintr-o tura la fiecare surub.

 

Edited by varais

Share this post


Link to post

Si bieletele anti ruliu mai scartaie :D

Share this post


Link to post

Treaba aia cu vaselina nu e buna deloc. Fierul (bara de torsiune in cazul asta) nu trebuie sa alunece pe bucsa ci sa o torsioneze cand se misca. Daca aluneca o va uza prematur.

La montaj cand e prea incapatanata si nu vrea sa intre se foloseste maxim apa care se evapora.

Share this post


Link to post

Bucsele alea is mai mult de sustinere/pozitionare a barei si cu prea mult nu contribie la torsionare, bara in sine face toata treaba. Altfel, nu sint deloc greu de inlocuit de ai o tubulara cu fite.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Ajutati-ma si pe mine cu o sonda lambda buna pentru nubira 2, vreau s-o schimb, am consum de 20% in oras, nu am schimbat-o niciodata pe cea originala de pe masina.

Un cod ceva sa stiu ce cumpar.

Multumesc!

Edited by AlbertAG

Share this post


Link to post

Despre ce sonda e vorba? Sunt doua...

Share this post


Link to post

Nu am schimbat nici una, amandoua le schimb!

Share this post


Link to post

Salut tuturor am o nubira 2 2006 1.6 16v și nu își mai ține relantiu de oprește,mia zis cineva că ar fi Motorasul pas cu pas și problema e că nu îl găsesc unde este poziționat,cine mă poate ajuta cu o foto sau care ar fi problema de nu își ține relantiu,mulțumesc!!!

Share this post


Link to post

Ajutati-ma si pe mine cu o sonda lambda buna pentru nubira 2, vreau s-o schimb, am consum de 20% in oras, nu am schimbat-o niciodata pe cea originala de pe masina.

Un cod ceva sa stiu ce cumpar.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Unde se afla a doua sonda lamda la nubira 2 2004, dupa catalizator unde anume ?

Share this post


Link to post

Daca este Euro 2 nu are a 2-a sonda lambda

Share this post


Link to post

Am găsit este euro 2 , dar am o nedumerire, am sonda din poza , Lambda 1 , e corect sa aibă doar un fir, sau cel puțin așa cred eu .

 

https://ibb.co/dgiT3F

Edited by 4di

Share this post


Link to post

Va salut.

Am ramas fara frane in mers, in intersectie pe drum fara prioritate si din stanga venea un camion, am avut noroc cu frana de mana. Ce sa intamplat ?

Conducta spate stanga, partea de la rezervor la etrier sa spart datorita faptului ca a fost mancata de rugina de la exterior catre interior - masina este din 2002. Nu mi-am dat seama decat tarziu si era sa consum tot lichidul si sa raman si fara ambreiaj. Cu toate ca facusem ITP-ul nu mi sa zis ca ar trebui schimbata conducta.

Am facut rost de conducta, dar nu am gasit decat partea din fata si am adaptat-o, cand am miscat de conducta care merge la roata dreapta spate sa rupt si aceasta din aceeasi cauza - mancata de rugina si aproape in aceeasi zona. Zona in care sa produs ruginirea acestora este in zona montarii pe longeroare, de la rezervor catre spatele masini.

Pe partea dreapta nu am gasit conducta si am cumparat una de cupru.

Ar crea vreo problema la sistemul de franare daca as inlocui conductele de metal conducte de cupru? A mai facut cineva ceasta modificare.

Cu stima.

Share this post


Link to post

1. Ce treaba are frana cu ambreiajul?

2. Gasesti la Radacini conductele

3. Bercuirea acasa a conductelor fara scule bune si fara experienta nu e o idee prea buna. O sa tot curga :)

4. N-are nicio treaba materialul din care sunt facute conductele

5. Daca ti s-au spart conductele, racordurile flexibile din cauciuc in ce stare sunt???

 

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

A facut un coleg adaptarea pe un Cielo. Trebuie cautat in "masina mea" sau "revizie ITP".

In Germania, la TUV (ITP) starea conductelor se cauta ca de "oua"! Chiar in toamna trecuta a picat masina nevesti-mii (Honda Jazz) pt o conducta de frana corodata. Am schimbat bucata si totul ok. Nici macar nu mi-au facut test de frane dupa...

Share this post


Link to post

1. Ce treaba are frana cu ambreiajul?

2. Gasesti la Radacini conductele

3. Bercuirea acasa a conductelor fara scule bune si fara experienta nu e o idee prea buna. O sa tot curga :)

4. N-are nicio treaba materialul din care sunt facute conductele

5. Daca ti s-au spart conductele, racordurile flexibile din cauciuc in ce stare sunt???

 

mike.omega la nubira si alte cateva daewoo-uri vasul de lichid de frana este comun frana/ambreiaj.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...