Jump to content

Recommended Posts

Am intrebat la un magazin si mi-au spus garnitura de chiulasa = 71 RON. Ei spun ca Nubira si Nubira II au aceeasi garnitura de chiulasa. Asa e? Eu am Nubira II Euro 3, Motor A16DMS.

 

Am sunat si la un service, estimare manopera: 6 ore x 65 RON + TVA = 484 RON. Asa mai merge!

Share this post


Link to post

Ma ajuta si pe mine cineva...vreau sa schimb antigelul din masina...ce antigel sa cumpar si ce culoare? spune-ti cateva pareri va rog

:thumbl:

Share this post


Link to post

HEPU albastru e bun, daca nu orice antigel albastru de ,,firma" (poate sa fie si cel dacia/elf).

Share this post


Link to post

Deci musai musai albastru sa fie... am inteles ! Ms mult mult pt ajutor!

Share this post


Link to post

Teoretic, din ce am citit, poti trece la antigel pe baza de acizi organici (rosu/roz - G12) dar ar trebui clatita f bine instalatia inainte. Nu am incercat/ nu am experimentat deci nu pot sa-ti spun daca exista consecinte.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Am avut Andrei antigel roz si mi-a ruginit de m-au luat toti dracii...m-am kinuit ca un turbat si am reusit sa spal instalatia pana la urma! Asa ca mai bine merg pe HEPU,am si gasit chiar si am si luat,28 lei 1,5l...bun zic eu si la pret!

Si cred ca si caloriferul la masina l-am zapacit tot de la antigelul roz...maine ma duc sa il schimb...250 caloriferul si 250 manopera! :wallbanger:

Edited by FeryGL86

Share this post


Link to post

Ce tip de antigel ai folosit inainte (sa stim sa ne ferim)?

 

PS: Eu am folosit pana acum doar antigel clasic albastru, schimbat la fiecare 2 ani si este perfect curat, nu am deloc rugina in instalatia de racire.

Share this post


Link to post

Am sunat si la un service, estimare manopera: 6 ore x 65 RON + TVA = 484 RON. Asa mai merge!

 

Pai nu prea merge. Operatiunea costa fix 250 ron la alte service-uri.

 

 

Antigel nu conteaza marca atata timp cat are codul G13 fara silicati.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Am pus BARDIAUTO..dinala roz...e vreo 10-12 lei litru...cineva mi-a zis atunci ca sa pun dinasta roz...si "OM" m-am facut.... :wallbanger: Nu stiu ce sa zic..de asta v-am si cerut parerea...dar ce va pot spune sigur este faptul ca din rozul frumos s-a transformat intr-o rugina totala...

Edited by FeryGL86

Share this post


Link to post

Nasol, inhibitorii de coroziune erau probabil absenti...

 

PS: Clateste bine inainte si vezi ca in nubira intra 7l de lichid de racire.

Share this post


Link to post

Daaa...normal...oricum am spalat-o odata da pana nu schimb caloriferul nu bag antigel...oricum o mai spal odata...ms mult pt sfaturi

Share this post


Link to post

Pai nu prea merge. Operatiunea costa fix 250 ron la alte service-uri.

 

Inteleg si nu prea! Operatiunea este destul de complexa si presupune demontare + curatare + montare care inseamna 62 + 4 + 62 = 128 de operatii (conform manual de service)!

Nu prea stiu cine ar face asta pentru 250 RON inclusiv TVA... Poate un prieten :)

Edited by CristiV

Share this post


Link to post

Inteleg si nu prea! Operatiunea este destul de complexa si presupune demontare + curatare + montare care inseamna 62 + 4 + 62 = 128 de operatii (conform manual de service)!

Nu prea stiu cine ar face asta pentru 250 RON inclusiv TVA... Poate un prieten :)

Si mie mi se pare putin 250 lei cu TVA, dar si 500 e prea sus. La mine au muncit destul de mult, dupa spusele lor cam ca la un rover v6, poate si din cauza ca nu lucrasera pe multe nubire. Pe mine operatia asta m-a costat 170lei fara TVA, dar, iarasi, servisul nu e in Bucuresti. Mi se pare suspect de putin pretul garniturii (ai zis 71 lei), eu pe Elring am dat 170.

 

 

Inca ceva, m-am documentat cand a trebuit sa schimb eu garnitura de chiulasa: nu mai gasesc, dar ideea era ca pt inlocuire garnitura chiulasa trebuie data jos distributia si ar trebui schimbata si cureaua de distributie, daca nu e cumva nerulata sau de calitate. Il citez pe Salex (dintr-o conversatie personala, rog sa nu se supere):

 

Este adevarat' date=' cei rigurosi recomanda SA NU SE REMONTEZE cureaua de distributie, indiferent cit de recent a fost pusa. Totusi, teoria este una, practica este alta. Personal, adica chiar PENTRU MASINA MEA, am remontat o curea de distributie in virsta de 20.000km. Mi-am permis sa fac lucrul asta pentru ca stiam ce curea am, era vorba de un Lemforder nu de te miri ce ciuruc.

 

Pe scurt, cureaua de accesorii poti sa o refolosesti fara nici o rezerva, nu ai nici un risc (decit, desigur, cele datorate unui eventual defect de fabricatie sau unui ghinion). Despre cureaua de distributie ti-am spus cum stau lucrurile, iti asumi un mic risc sau nu. La 5.000km cred ca riscul este destul de mic mai ales daca ai o curea de calitate. [/quote'>

Edited by lowlife

Share this post


Link to post

Si mie mi se pare putin 250 lei cu TVA, dar si 500 e prea sus. La mine au muncit destul de mult, dupa spusele lor cam ca la un rover v6, poate si din cauza ca nu lucrasera pe multe nubire. Pe mine operatia asta m-a costat 170lei fara TVA, dar, iarasi, servisul nu e in Bucuresti. Mi se pare suspect de putin pretul garniturii (ai zis 71 lei), eu pe Elring am dat 170.

 

Inca ceva, m-am documentat cand a trebuit sa schimb eu garnitura de chiulasa: nu mai gasesc, dar ideea era ca pt inlocuire garnitura chiulasa trebuie data jos distributia si ar trebui schimbata si cureaua de distributie, daca nu e cumva nerulata sau de calitate. Il citez pe Salex (dintr-o conversatie personala, rog sa nu se supere):

 

Andreib spusese mai devreme ca e in jur de 100 RON. Am luat-o de la magazinul Radacini specializat pe piese Daewoo. In fond e o bucata de clingherit cu niste gauri si o protectie metalica in zona cilindrilor deci costul nu e prea mare iar pretul se stabileste pe piata. Cred ca se face in cate va secunde pe o masina speciala. In ceea ce priveste cureaua de distributie, asta chiar ca n-o schimb. Are 4800 km, 6 luni vechime si role noi puse tot atunci. Nici in manualul de service nu exista vreo indicatie pentru o asemenea schimbare.

Share this post


Link to post

De ceva vreme a inceput sa mi se auda suspensia zgomot de arc care scartaie.Asta doar cand trec peste drum cu denivelari sau gropi mai mici.Masina isi pastreaza traiectoria nu trage intr-o parte sau sa fie probleme cu franarea.Ce am vazut ca acel cauciuc mulat pe toata spirala care il are arcul este desprins.Sa fie din cauza aceasta?Am uitat sa specific ca masina nu este lasata intr-o parte.Doar zgomotul ca de saltea cu arcuri

Edited by daewoo

Share this post


Link to post

Sa nu fie arcul rupt... poate daca nu e rupt e din cauza ca a plecat cauciucul si scartie fier pe fier.

Share this post


Link to post

Sal , am si eu o nubira 2 cdx de cateva sapt si am observat canu am REOSTAT CONTROL ILUMINARE BORD desi e full masina , aveti idee daca pot eu sa ii pun ????

Share this post


Link to post

De ceva vreme a inceput sa mi se auda suspensia zgomot de arc care scartaie.Asta doar cand trec peste drum cu denivelari sau gropi mai mici.Masina isi pastreaza traiectoria nu trage intr-o parte sau sa fie probleme cu franarea.Ce am vazut ca acel cauciuc mulat pe toata spirala care il are arcul este desprins.Sa fie din cauza aceasta?Am uitat sa specific ca masina nu este lasata intr-o parte.Doar zgomotul ca de saltea cu arcuri

 

Nu stiu daca are legatura cu problema ta dar la Nubire odata cu scaderea temperaturii de afara, in primii kilometri, se aude un fel de scartait al suspensiilor. Nu e nicio problema, asa sunt ele :->

 

Sal , am si eu o nubira 2 cdx de cateva sapt si am observat canu am REOSTAT CONTROL ILUMINARE BORD desi e full masina , aveti idee daca pot eu sa ii pun ????

 

Chiar nu exista? Ar trebui sa fie pe bord in stanga volanului langa comutatorul pentru reglarea pozitiei farurilor! Banuiesc ca se poate pune fiind vorba despre un simplu reostat...

Share this post


Link to post

Mersi CristiV pentru parere.Sper sa fie cum zici tu.

Share this post


Link to post

Numai nubira 2 euro 3 are reglajul intensitatii luminii in bord. De facut se poate face orice dar cred ca va fi extrem de greu sa gasesti butonul original.

Share this post


Link to post

Recent mi-am dat seama ca masina mea nu "sufla" caldura cum trebuie comparativ cu alte masini...In treapta 4 la aeroterma abia sufla,ceva in gen treapta 2 la cielo...Si nu sufla in mod egal pe toate "aerisitoarele"!

Share this post


Link to post

1. Schimba filtrul de habitaclu, in 10.000km e super murdar deja.

2. Debitul de aer la nubira este ceva mai redus decat la alte daewoo fara filtru habitaclu (matiz, cielo).

Share this post


Link to post

Numai nubira 2 euro 3 are reglajul intensitatii luminii in bord. De facut se poate face orice dar cred ca va fi extrem de greu sa gasesti butonul original.

 

pai am nubira 2 din 2003 si este full,dar nu am reostatul de reglarea intensitati lumini in bord,ar trebui sa fie langa cel de reglare a farurilor nu? am sa incerc sa dau jos masca sa vad daca are mufa trasa sau ceva,poate pot eu sa ii pun reostat..oricum merci pt sfat

 

Nu stiu daca are legatura cu problema ta dar la Nubire odata cu scaderea temperaturii de afara, in primii kilometri, se aude un fel de scartait al suspensiilor. Nu e nicio problema, asa sunt ele :->

 

 

 

Chiar nu exista? Ar trebui sa fie pe bord in stanga volanului langa comutatorul pentru reglarea pozitiei farurilor! Banuiesc ca se poate pune fiind vorba despre un simplu reostat...

 

Stiu ca ar trebui sa fie acolo dar nu il am,am sa incerc sa vad daca are trase fire si sa ii pun eu in buton de reglaj al lumini la bord ...MERCI PT SFAT

Share this post


Link to post

pai am nubira 2 din 2003 si este full,dar nu am reostatul de reglarea intensitati lumini in bord,ar trebui sa fie langa cel de reglare a farurilor nu? am sa incerc sa dau jos masca sa vad daca are mufa trasa sau ceva,poate pot eu sa ii pun reostat..oricum merci pt sfat

 

Asta e problema, ca e din 2003 - este euro 2, iar cele euro 2 nu au.

Share this post


Link to post

Asta e problema, ca e din 2003 - este euro 2, iar cele euro 2 nu au.

 

pai are un prieten din 2002 si are , atunci care mai e explicatia?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...