Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Upgrade Ipb 2.1

Recommended Posts

Intrebare: cand iesi de acasa inchizi pur si simplu browserul de net sau te si deloghezi? Daca nu te deloghezi manual ar fi o explicatie, pentru ca se mai intampla sa ramai logat si nu te delogheaza automat...

Share this post


Link to post

nu ma deloghez. dar te delogheaza serverul, din cate stiu eu. sa se scoale si vaxxi si poate ne lamureste.

Share this post


Link to post

Daca inchizi doar browserul nu te delogheaza automat...testat de mine la munca...eu inchid doar browserul si atat...cand il redeschid nu-i nevoie sa ma loghez din nou...si apropo nu e bifata nici setarea de logare automata...

Ma deloghez doar cand plec de la servici ca sa vad noile mesaje cand ajung acasa...

Share this post


Link to post

Si eu fac la fel, las logarea automata de fiecare data cand intru, sa nu mai stau asa scriu nick-ul si parola :D

Poti fi delogat fara voia ta de server sau prin stergerea de cookies??? Aici nu stiu daca am dreptate :rolleyes:

Share this post


Link to post

Mike n-ai inteles ce-am zis... [-X Vezi ce scrie mai jos...

 

cand il redeschid nu-i nevoie sa ma loghez din nou...si apropo nu e bifata nici setarea de logare automata...

Share this post


Link to post

Nu cred ca la forumul asta e o alta filozofie.

In general la aplicatiile client-server exista notiunea de "sesiune". Asta se deschide la login (manual sau automat prin cookies)si se inchide:

- la logout manual

- automat, la expirarea sesiunii (timeout) din motive de inactivitate

S-ar putea ca timerul ce controleaza automatismul asta sa fie setat la o valoare foarte mare.

Pe durata cat timerul cronometreaza este irelevant ce faci cu browserul. Poti sa-l inchizi - sesiunea nu se opreste (decat dupa ce expira timerul). Daca-l redeschizi, intri in sesiunea existenta, dar timerul este automat resetat.

S-ar putea de asemenea ca functionarea sa fie asemanatoare cu YM si sa nu existe practic intrerupere autonata, iar comutarea servici/acasa sa se realizeze pur si simplu prin login din alta parte.

Share this post


Link to post

Corect, este vorba de prima varianta, cu sesiunea (timeout la o ora). Totusi, autentificarea se poate face si fara reintroducerea parolei chiar daca sesiunea a expirat; prin bifarea optiunii "save password" autentificarea se face ulterior printr-un cookie (similar autentificarii cu chei publice din SSH, de ex).

Share this post


Link to post

Alx si eu patesc ca tine. Dau new topic si imi afiseaza unul sau doua, sau nici unul... Asta mi s-a intamplat si peste zi. Ies de pe forum, lipsesc o ora doua, intru din nou si canci nici un subiect nou ...

Share this post


Link to post

De ce nu mai pot vedea jos de tot, la Board Statistics, numele iuzerilor care sunt pe forum?...am facut eu vreo setare aiurea? Ca nu mai vad decat numarul lor... :(

Share this post


Link to post

Update la 2.1.4, ca de obicei, daca apar probleme, etc ... ziceti aici.

Share this post


Link to post

nu deschid alt topic, asa ca postez aici...

 

Share this post


Link to post

Pai si n-are voie? :D

 

...mai sus pusesem si eu o intrebare, privitor la userii care sunt pe forum la un mom dat...la mine nu mai apare decat numarul lor...e vreo setare locala, facuta de mine, sau asa e moda pe forum acum, cu ultimele update-uri? :D

Share this post


Link to post

nu se poate..am incercat sa postez nelogata

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...