Jump to content
Sign in to follow this  
mihaivt

Am Baie Ultrasunete, Cum Curat Injectorele ?

Recommended Posts

Am pentru scurt timp o mica baie cu ultrasunete (capacitate cam 1/2 l) si as vrea sa imi curat injectoarele la Cielo.

Am cateva intrebari pentru cei care au vazut cum se face aceasta operatie:

 

 

1. Ce lichid sa bag in baie ? Eu ma gandeam la benzina

2. Stiti cumva daca cei de la service care curata injectoare la ultrasunete tin cumva injectoarele alimentate ca sa se deschida electrovalvele din interior ?

 

Daca are cineva some tips&tricks il rog sa le scrie cat mai rapid, ca maine trebuie sa dau baia de ultrasunete, si vreau sa fac o treba calumea.

 

Multumesc

EDIT : Inca ceva. Masina mea avea momente la relanti cand avea niste trepidatii, provocate de turatie neconstanta, mecanicul mi-a zis ca e ori de la fise, ori de la bujii ori de la injectoare. Fise am pus altele de la cineva si tot asa face, bujii sunt ok, deci suspectam un injector.

 

Acum cand am desfacut injectoare am observat urmatoarea chestie. 3 din cele 4 injectoare erau murdare la capatul unde sunt cele 6 mici gaurele care sufla benzina . Adica se vadeau gaurelele, dar in jurul lor era mizerie. Al patrulea injector era insa curat luna in jurul celor 6 gaurele. Presupun ca explicatie e ca acest injector nu inchide bine si pe acolo curge benzina in permanenta si de aceea e curat. Am dreptate ?

 

A, si inca o chestie. Eu am mai curatat odata injectoare dar la service, masina a mers mult-mult mai bine dupa ce am curatat injectoare, dar altceva vreau sa zic acum. Acel injector de care v-am zis ca e curat luna are si urme de lovituri pe el. Probabil cineva a incercat sa curete mizeria dinauntru lovindu-l in timp ce era pe masina. Cum la masina mea nu s-a intamplat acest lucru nu imi ramene decat banuila ca de fapt acest injector care pare a fi defect mi-a fost de fapt inlocuit cand am curatat injectoare la service

Asa ca ochii mari !

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Solutia care se pune in cuva cu ultra sunete este speciala si da! exista un aparat care deschide shi inchide bobina injectorului in momentul cand este la curatat,iar dupa curatare se verifica cantitatea de lichid purjat intr-o unitate de timp

Ex: 100g in 30 sec la o deschidere de 3.5 milisecunde (ms)

Asa ca mai bine te duci la service si stai cu ochii pe mecanici

Aditivul de la benzinarii ( gen solutie pt.curatarea injec.) e frectie .Acel aditiv nu face altceva decat sa toace mizeriile din benzina ,astfel prin inj. nu ar mai trece benzina murdara sau cu apa.

 

 

 

 

 

Spor la treaba :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...