Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

Am citit tot topicul inainte, dar tot nu m-am lamurit. Cum sa dea 5x5=27?

ย 

Apropo, pe pagina 4 tot in acest topic se zice ca becurile originale sunt Osram.

Share this post


Link to post

Este oarecum irelevant ce erau becurile originale.

Probabil ca Senna va raporta in curand experienta destul de spectaculoasa pe care ne-a prezentat-o in seara asta cu diverse tipuri de H4.

Share this post


Link to post

De curand (sper...) am observat ca mi s-au ars 2 becuri pe stopul din stanga, o faza la cel de pe frana si cel de la marshalier. Stie cineva cum se desface stopul si la ce ar trebui sa am grija ? De ce tipuri de becuri as avea nevoie?

ps1: Aveti idee la service cat m-ar costa schimbarea lor?

Share this post


Link to post

M-am apucat azi si am "mesterit" la kalos pentru prima oara. A trebuit sa schimb becul de frana pe partea stanga si cel de marshalier din partea dreapta. Am facut niste poze, care o sa ai ajute pe "amatorii" care vor sa schimbe becurile si nu stiu cum sa scoata stopurile.

ps: Dupa ce se desfac toate suruburile, stopul nu o sa iasa, el tinandu-se in "bolturile" de plastic din spre exteriorul stopului. De aici incepe aventura...

Va trebui sa trageti stopul cat mai drept; Ca sa reusiti sa al scoateti, va trebui sa trageti de el din lateral (din partea exterioara). Boltul de jos, o sa iasa ceva mai greu decat cel de sus(, de aceea recomand intai sa trageti de stop mai intai de jos apoi sus.

ps2: Prima oara am scos boltul de sus, cand sa-l scot pe cel de jos, nu s-a putut... Pana nu l-am bagat la loc, si am tras din partea de jos (pentru a scoate boltul de jos) nu am putut sa-l scot.

ps3: Spor la mesterit :banana:

LEdit: Scuze de post consecutiv

post-851-1193420699_thumb.jpg

post-851-1193420711_thumb.jpg

post-851-1193420717_thumb.jpg

post-851-1193420724_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post

Bravo, dom'le! Ce m-am mai chinuit sa fac operatiunea asta!!!

ย 

PS: Ceea ce voiam eu era sa anulez "pozitia" pe "triunghi", sa ramana doar doua linii la pozitie. Voiam sa fie mai evident cand pun frana (se aprind becuri care nu erau aprinse) si, nu in ultimul rand, mi se pare ca arata mai interesant noaptea asa.

Share this post


Link to post

Cam off-topic si eu... Si eu vreu sa incerc o manevra mai dihai. Sa scot geamul rosu de la lampa de ceata si s-o fac tot de mers inapoi (deh folia draq), sa pun pozitia si frana pe "linie" si ceata pe "triunghi" (nu sunt inca convins de combinatia asta, trebuie sa fac niste probe). Daca cu demontatul s-a rezolvat (10x zack, chiar ca e folositor!), mai ramane sa vedem daca se poate detasa usor "geamul" de tripla.

ย 

P.S. Cred ca postul lui zack se poate pune intr-un topic nou, cu al lui Sato si al meu. Sugestie pentru titlu: Demontare stopuri la Kalos sedan.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Nu sunt H3 ci sunt 881.

Share this post


Link to post

Sunt H3 pe modelul 2005-2006 si H27w/2 pe modelul 2004.

Share this post


Link to post
Sunt H3 pe modelul 2005-2006 si H27w/2 pe modelul 2004.

ย 

H27w/2 = 881 pt cei care vor sa-si puna xenon in proiectoare si nu numai :D

Share this post


Link to post

Daca tot am revenit, macar sa revin in forta...cu ceva chestii :) ..nu am gasit un topic despre instalatia electrica...asa ca ma bag aici cu o problema(ma rog, e legata de "becuri si beculete")...Nu vad aprins indicatorul de benzina...L-am vazut o singura data si am constatat cu oarece surprindere ca e galben si ca e amplasat pe undeva pe la beculetele martori de semnalizare...Problema e ca a palpait de vreo 2 ori si s-a stins...Sa nu-si inchipuie nimeni acum ca merg cu rezervorul cu cine stie cata benzina...de nenumarate ori am vazut cu ochisorii mei cum acu trece de rosu, dar beculetul galben...oha...am dat jos si bancheta sa observe si organele mele vizuale rezervorul si legatura de acolo...nimic...papucul e la locul lui (asa mi se pare cel putin), sta tzeapan...intrebare fireasca atunci:CE NAIBA POA SA AIBE????...cine ma poate ajuta?....va pup din mers si astept un gest nobil :) ...

Share this post


Link to post

Becul de benzina la Kalos se aprinde cand indicatorul e mult sub linia rosie. Si se aprinde treptat.

Share this post


Link to post
Becul de benzina la Kalos se aprinde cand indicatorul e mult sub linia rosie. Si se aprinde treptat.

zi-mi si mie atunci te rog, cam la cati litri se aprinde becul?...in grecia, asta-vara, innebuneam...indicatorul era mult sub rosu...si nimic-nimic...nu mai stiu ce sa cred...si nu o singura data, asta era un exemplu, dar am mai patit-o de cateva ori

ย 

Cojo?...zii si tu ceva te rog...avem masini identice :) ...tot 1.4 8V...ai vreo ide despre ce fenomene se intampla pe la mine prin habitaclu? :)

Share this post


Link to post

De la indicatia de E a cadranului de benzina si pana se aprinde becul mai ai un galon (aprox. 3,7l) de benzina.

ย 

L.E. Cand se aprinde becul si sta constant aprins intra 38-38,5 litri in rezervor.

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Nu mai fa experimente cu becul- ca o sa te coaste pompa de benzina. Sau pe frigurile astea- poate vrei sa-ti faci cadou o excursie la service- pe banii tai.

Share this post


Link to post

Nu era vorba de niciun experiment, pur si simplu am vazut topicul asta cu beculetele si mi s-a aprins mie beculetul :) ...Sa ma astept la vreo problema cu becul propriu-zis?...unde gasesc siguranta becului buclucas si care e traducerea in engleza?...ca pe panoul ala de sigurante din interior gasesc o sumedenie de sigurante ( dupa cate lesne observati, sunt cam praf la chestii d-astea :) )

Share this post


Link to post

La carte spune ca de cand se aprinde becul mai sunt aproximativ 7.5L.

ย 

Eu personal realimentez cand ajung la sfert deci nu prea am vazut becul aprins. Enervant este faptul ca am aproximativ aceeasi autonomie ca la kalos desi am rezervor cu 20L mai mare : D

Share this post


Link to post

Si motorul e la fel, nu? :D

Share this post


Link to post
La carte spune ca de cand se aprinde becul mai sunt aproximativ 7.5L.

ย 

Eu personal realimentez cand ajung la sfert deci nu prea am vazut becul aprins. Enervant este faptul ca am aproximativ aceeasi autonomie ca la kalos desi am rezervor cu 20L mai mare : D

Enervanta poate sa fie si diferenta de motoare :) ...si de gabarit :)

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Nu e deloc enervant, mai ales la vanturile si ploaia din weekend pe autostrada ;)

ย 

Ontopic: Nu mergeti cu becul de benzina aprins. AB parca a patit-o la nova.

Share this post


Link to post

Cojo...in primul rand mersi pentru raspuns...am incercat un reply dar nu m-a lasat...asa ca scriu aici:dupa ce am vazut si eu beculetul aprins pentru cateva fractiuni de secunda...am continuat sa merg cu aceeasi benzina din rezervor...cred ca e inutil sa precizez ca becul nu s-a mai aprins...si am mai mers ceva vreme.... :( ...de-aia sunt eu un pic ingrijorat...

ย 

poate ma lamureste satori :-? ?

Share this post


Link to post

:o fftopic: necesar :

Pai fa si tu urmatorul experiment (daca tot te "mananca") : mergi pana cand se aprinde becul, sau in cazul in care nu se aprinde, pana se termina benzina (banuiesc ca vei avea canistra de rezerva plina in portbagaj). In definitiv nu risti prea mult... ce mai conteaza o pompa de benzina acolo!

ย 

ย 

P.S. Nu ne-ai spus cati litri au intrat atunci cand s-a aprins scurt becul!

Share this post


Link to post

P.S. Nu ne-ai spus cati litri au intrat atunci cand s-a aprins scurt becul!

Din pacate, atunci nu am facut plinul, cred ca deja m-am obisnuit cu faptul asta, cu lipsa semnalizarii becului :( ...in ceea ce priveste micul "experiment"...nush ce sa zic, daca ma prinde in bucuresti (ceea ce e foarte posibil :) ) nu o sa mai iau atata "carne" de cand ieseam la meciuri :) ...reformulez intrebarile:

-Poti sa ma ajuti spunandu-mi care e siguranta becului astuia?

-O gasesc acolo, langa volan?

-Si daca da, ce naiba scrie pe ea? :) ...ca e in engleza...coreeana, papuasha, naiba mai stie...

Share this post


Link to post

Schema electrica o ai aici:

ย 

post-402-1195576336_thumb.png

Share this post


Link to post

In primul rand multumiri lui tolin pentru schema trimisa si pentru efort...din pacate, schema aia are pentru mine atatea intelesuri cat are un manual de geometrie diferentiala pentru un elev de scoala primara :) ...intrebarea mea era ce s-ar fi putut intampla pe acolo pe la instalatie...si acum revin cu intrebare de 10 puncte...daca vin maine seara pe la polivalenta, poate cineva sa se uite si sa se (si mai ales sa ma :) ) lamureasca ce e de facut?...multumiri anticipate :D

Edited by kalosel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

ย 

×
×
  • Create New...