Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

La portbagaj trebuie bec de 40 mm.

Share this post


Link to post

Salut. De curand m-a lasat si pe mine proiectorul stanga si vreau sa le schimb. Ce imi trebuie, H3? Ce sa fie, xtreme power sau blue vision? Am incercat sa scot becul ars, da nu am reusit. L-a schimbat cineva "home"? E vorba de Hb.

Edited by dan brasov

Share this post


Link to post
Salut. De curand m-a lasat si pe mine proiectorul stanga si vreau sa le schimb. Ce imi trebuie, H3? Ce sa fie, xtreme power sau blue vision? Am incercat sa scot becul ars, da nu am reusit. L-a schimbat cineva "home"? E vorba de Hb.

 

Nu e h3 e un bec mai ciudat. Nu stiu exact numele, la Philips cred ca e ceva de genu H2(si inca ceva la nume)...parcaH2w27...sau ceva de genu.

 

L.E. Uite cam cum arata si becul, sper sa nu ma insel(asta sau fratele lui cu 1 la sfarsit) scuze de numele de mai sus, nu mai stiam exact.

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post
Ce imi trebuie, H3? Ce sa fie, xtreme power sau blue vision? Am incercat sa scot becul ars, da nu am reusit. L-a schimbat cineva "home"? E vorba de Hb.

 

O prima sugestie ar fi sa-l schimbi la un dealer. La mine a durat 6 minute din momentul in care am dat cheile masinii si a costat 35 RON. Nu stiu daca se gasesc pe forma becului, eu personal nu am vazut niciodata la benzinarii sau alte dughene de cartier.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri. As fi dorit sa le schimb eu cu unele "albe", ma gandeam ca daca merg la reprezentanta nu le schimba decat cu unele "recomandate", adica ale lor. Se poate sa le schimbe si cu becurile duse de mine? Nu a reusit nimeni sa le schimbe "at home'"?

Share this post


Link to post

Multumesc Nea Abramburele pt completare, am uitat sa mai pun si link-ul...

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Revin cu doua becuri arse recent:

- pozitia fata dreapta (dupa ce l-am schimbat pe cel stanga, undeva prin Franta), schimbat cu becul pereche de 5W cumparat de acolo;

- unul din cele doua becuri de la numarul spate, tot de 5W, schimbat cu unul de la Carrefour Militari...

Oricum sunt foarte multumit de becurile Philips NightVision (tricromatice) cu care am schimbat becurile H4 de la faruri, se vede excelent noaptea cu ele. Cam atat cu acest update. Un weekend placut!

Share this post


Link to post

Poate NightGuide...

Share this post


Link to post

Azi-noapte mi s-a ars si mie un bec de proiector la Lacetti. In afara de ASPAD mai e vreun magazin unde pot gasi H27W/1? Mi-e lene sa ma duc pana la aspad. :)

Merci. :)

 

P.S> Al dracu s-a ars exact cand aveam mai mare nevoie de proiectoare ca a fost o ceata ieri pe E85 de nu vedeai la 30 de metrii... noroc cu becurile all-season de faza scurta care chiar sunt super ok pe ceata ca altfel o puneam. Multumesc de asemenea nebunulul cu SUV-ul din fata mea care m-a adus cu 140-150 de la Bacau la Bucuresti. Pana in Bacau am mers cu 80. :D

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
...Multumesc de asemenea nebunulul cu SUV-ul din fata mea care m-a adus cu 140-150 de la Bacau la Bucuresti...

 

Multumeste-i si ingerului tau pazitor ca a avut puterea sa te vada in conditii de ceata...

Share this post


Link to post

H4 New Philips DiamondVision 5000k Becuti noi...ooare cand o sa apara si al noi? Pt ca am impresia ca sunt interesante. Stie cineva daca se gasesc si pe la noi?

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post
... noroc cu becurile all-season de faza scurta care chiar sunt super ok pe ceata ca altfel o puneam ...

Deci, "lumina galbina" este cool si ea la ceva ... pe ceata, pe ploaie ... N-au fost nebuni aia care au produs-o, nu ?

Share this post


Link to post

Tolin... pai nu e bre "galbina"

 

E mai degraba galben/verzui in apropierea masinii si un albastrui spre mov mai departe de masina. Au sticla colorata tare ciudat beculetele astea, dar isi fac treaba. :)

Share this post


Link to post

Azi am observat ca nu mi se aprind pozitiile si proiectoarele de ceata pe fata iar pe spate nu am decat stop pe frana.Am verificat sigurantele si par ok.Ieri am umblat pe la filtru de polen si cand am pus la loc torpedoul am observat ca nu se mai aprindea lampa de acolo dar am zis ca poate s-a ars becul(inainte sa umblu mergea).

Share this post


Link to post

 

 

Am patit-o si eu! Nu cumva cand ai pus torpedoul la loc ai auzit si o mica flama? Adica un mic scurt? Exact ce spui tu am patit si eu si e de la sigurante. Nu mai stiu care exact. maine o sa ma uit si iti zic si care e exact! Sau..daca vrei mai repede, i-a cartea masini in manuta si uite-te care is sigurantele si in comartimentul de la motor si in masina in stanga volanului..stii tu unde :P

 

LE: Ca sa cauti mai usor, stiu ca e de 15A :) ca sa fie mai usoara, si..70% e in cutia de sigurante din masina.

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Pe cele din compartimentul motor le am verificat pe toate cele legate de faruri.Cele din bord din cate am vazut in carte nu au legatura cu farurile.Totusi cred ca ma verific o data.

Perfidus zicea in DIY lui ca se poate arde EF19 dar nu stiu care e asta.

Share this post


Link to post

Sunt si in masina pt faruri! sa te uiti mai bine! Dar nu pe capac ci in carte. Si eu ma disperasem ca nu reuseam, si...iti zic sigur ca e o siguranta! Maine iti zic si care daca nu e graba prea mare! Acum e prea frig afara...si..sunt comod la caldurica in casa :P

Share this post


Link to post

Nu e urgenta luisspeed,oricum nu iese masina niciunde seara asta.

Share this post


Link to post

Ok. Maine se revolva. Dureazaza cca 1 min :) numa ca nu mai stiu exact care era ca iti ziceam acum.

Share this post


Link to post

Ms frumos luisspeed am rezolvat ca ma cam sacaia :) .Ai avut dreptate siguranta 15A (lampa ceata spate) compartimentul din interior.

Edited by Akon

Share this post


Link to post

Eu cu osram silverstar h4 am patit-o. 3 luni au tinut becurile pe faza scurta. in conditiile in care merg cu ele aprinse si fac ~15oookm pe an.

Elfu, ce becuri ai luat?

Personal nu ma incumet sa dau ~100ron pe niste philipsuri garantate 30de zile de aspad.

Share this post


Link to post
Personal nu ma incumet sa dau ~100ron pe niste philipsuri garantate 30de zile de aspad.

 

Nu trebuie sa dai 100 RON, Vision Plus sunt la fel de bune insa de 2-3 ori mai longevive decat X-treme Power si costa numai 45 RON. La mine Extreme power au tinut de regula, 6 luni, iar Vision Plus 1 an si jumatate. Luminozitatea o consider sensibil egala, deci nu merita un pret dublu pentru ceva ce nu ai cum sa observi. Undeva pe aici sunt cateva posturi cu poze sau filmulete de-ale mele care te pot orienta ca sa stii la ce te astepti.

Inca ceva, becurile nu au garantie 30 de zile ... desi asa scriu cei de la ASPAD pe cutie. Citeste legislatia europeana, doar suntem in UE, nu?

Eu le-am schimbat pe garantie dupa 6 luni, ai ghicit, la ASPAD. :banana:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Mai nou, becurile Philips se vând şi în Carrefour. Un Vision Plus e puţin peste 20 lei.

Umblu cu Vision Plus de vreo 2 ani şi mi s-a ars de câteva ori cel de pe stânga (cel mai puţin m-a ţinut vreo 2-3 luni unul, cel mai mult cred că un an).

Cel de pe dreapta are 2 ani. Aşa că 20-25 de lei la 6 luni (în medie) nu e mare pagubă.

Tre' să precizez că nu prea mişc maşina de pe loc fără să aprind farurile...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...