Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

Si pe mine ma bate gandul sa schimb becurile si din cate am citit sunt H4.

Merita un set de Philips Blue Vision ?

 

Da sunt H4 si as recomanda mai curand Vision Plus 55/60W care se gasesc la o suma de cca 50 RON, in locul Blue Vision-ului sau a becurilor cu putere electrica de 100W. Acestea din urma nu sunt mai eficiente din motive de crestere a intesitatii curentului consumat. Asta daca nu te hotarasti sa vinzi masina sau doresti sa pui bi-xenon. Eu am montat Extreme Power, dar diferenta luminoasa nu justifica pretul dublu. ;)

Share this post


Link to post

Nu cred ca ma complic cu niciun blue vision sau vision plus. Ori xenon, ori nimic. :D

Share this post


Link to post

Şi cu garanţia pe partea electrică ce faci?

Share this post


Link to post
Philips xtreme power. Parerea mea.

Si eu le recomand ca si lumina dar nu la toata lumea.

Adica nu le recomand la cei care au oglinzile alea de aluminiu montate in capatul becului in far.

 

Becurile alea se incalzesc excesiv iar oglinda aia (cum e la Lacetti) nu ajuta deloc la disiparea caldurii. La mine s-au ars dupa vreo luna si ceva si cam 4000 de km facuti.

Share this post


Link to post

Se schimba usor (fara demontare far) becurile faza scurta la Lacetti SW (similar cu sedan farurile)?

Multumesc!

 

 

Si eu le recomand ca si lumina dar nu la toata lumea.

Adica nu le recomand la cei care au oglinzile alea de aluminiu montate in capatul becului in far.

 

Becurile alea se incalzesc excesiv iar oglinda aia (cum e la Lacetti) nu ajuta deloc la disiparea caldurii. La mine s-au ars dupa vreo luna si ceva si cam 4000 de km facuti.

Share this post


Link to post

Din pacate trebuie sa dai jos farurile (sunt 3 suruburi/piulite). Ai nevoie de o cheie de 10 (ai in masina langa roata de rezerva).

 

Operatia e simpla. Dureaza maxim 10 minute. Atentie la clemele care prind becul cum se prind si sa nu le dai jos de tot cum am facut eu initial, doar sa le desfaci. ;)

 

P.S. Sa nu pui mana pe sticla de la becurile noi.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Şi cu garanţia pe partea electrică ce faci?

 

Pai il cunosc pe seful de service de la mine din oras si se poate rezolva usor, dar oricum m-am gandit bine si nu-mi pun xenon.

 

As vrea doar sa schimb becurile de pozitii, pt ca alea imi ingalbenesc farurile mai mult.

Se gasesc leduri albe speciale pt pozitii?

Philips Blue Vision imita cat de cat xenon-ul, stie cineva? :| Nu am vazut live, decat in poze si nu prea parea sa faca lumina mai alba.

Share this post


Link to post

Primele 2 le-am identificat si desfacut usor. Al 3-lea (daca e cel de langa masca) e cu probleme, cred ca trebuie inelara cu cot ca sa-l desfac. In cartea masinii pe o pagina zice ca sunt 2 suruburi de desfacut iar la pagina urmatoare zice ca sunt 3, de pe pagina unde indica 3, al 3-lea pare a fi cel de langa masca/radiator la care nu am reusit sa am acces fara inelara sau o alta cheie cu cot.

 

Din pacate trebuie sa dai jos farurile (sunt 3 suruburi/piulite). Ai nevoie de o cheie de 10 (ai in masina langa roata de rezerva).

 

Operatia e simpla. Dureaza maxim 10 minute. Atentie la clemele care prind becul cum se prind si sa nu le dai jos de tot cum am facut eu initial, doar sa le desfaci. ;)

 

P.S. Sa nu pui mana pe sticla de la becurile noi.

Share this post


Link to post

Schimbat becuri aveo sedan (12.000 km), pe motiv de ardere a becului dreapta, cu Philips Vision Plus (made in Germany), masina a venit de la mama lor cu Osram (tot Germany). Diferenta este vizibila, focalizare mai buna, lumina mai alba.

Le-am luat dintr-o benzinarie si au costat 50 ron ambele.

Multumesc pe aceasta cale colegului nic_otava pentru indemanarea de care a dat dovada in schimbarea becurilor.

Share this post


Link to post

Si eu am pus azi becuri Philips Blue Vision H4 si pot spune ca lumina e mai puternica, alba si chiar ma ajuta, nu imi mai obosesc ochii noaptea. :)

Aveam dubii pana sa-mi iau philips, dar dupa ce mi-am pus unele no name care dadeau lumina alba, spre albastru si nu vedeam nimic cu ele, mi-am dat seama ca philips e philips.

Cele cu care a venit echipata masina erau tot philips, made in Korea (le tin de rezerva, desi nu stiu cat mai tineau pt ca aveau deja 15 mii de km). Astea pe care le am acum sunt made in Germany.

Setul a costat 800 de mii si aveau in pachet si un set pt pozitii.

Oricum, isi merita banii. ;)

Share this post


Link to post

@Axel7

Durata de viata a becurilor de far nu se masoara in km :) . Ale mele originale fac 2 ani jumate dar ca timp merg preponderent in oras unde nu prea folosesc farurile ci doar pozitiile (dimineata si seara), drept pentru care am schimbat pana acum 1 bec pozitie fata si ambele becuri de la numar pe spate. Daca esti multumit de Philips cred ca fac si eu o investitie, ca mi-e ca ma lasa in curand (se vede ca sunt mai slabe decat atunci cand erau noi, oricum Lacetti are un minus la lumina farurilor)

Share this post


Link to post

Buna ziua! Dupa 2 ani si 9 luni (aprox 30.000km), mi s-a ars si mie faza scurta la farul din dreapta... Am inlocuit ambele becuri cu H4 NIGHTGUIDE, PHILIPS, 12V 60/55W P43T-38, "trei feluri de lumina intr-un singur bec (premium, visionplus, bluevision)", cumparate de la Aspad. Inca nu am condus noaptea, dar din spusele unor prieteni sunt excelente. Voi reveni cu primele impresii.

O zi buna si drive safe!

Share this post


Link to post
Si eu am pus azi becuri Philips Blue Vision H4 si pot spune ca lumina e mai puternica, alba si chiar ma ajuta, nu imi mai obosesc ochii noaptea. :)

Aveam dubii pana sa-mi iau philips, dar dupa ce mi-am pus unele no name care dadeau lumina alba, spre albastru si nu vedeam nimic cu ele, mi-am dat seama ca philips e philips.

Cele cu care a venit echipata masina erau tot philips, made in Korea (le tin de rezerva, desi nu stiu cat mai tineau pt ca aveau deja 15 mii de km). Astea pe care le am acum sunt made in Germany.

Setul a costat 800 de mii si aveau in pachet si un set pt pozitii.

Oricum, isi merita banii. ;)

 

Confirm si eu cele spuse de Axel. Sunt geniale. Si eu am schimbat pozitiile si becurile mari din faruri cu Philips Blue Vision.

Share this post


Link to post

Perfidus, n-o sa-ti para rau. :P Chiar sunt bune si ajuta. :)

Celelalte Philips, stoc, au 1 an si am mers ceva cu ele noaptea. Parca si-au pierdut un pic din intensitate, dar inca sunt bune, de rezerva.

Share this post


Link to post

Stai sa vezi dupa ce ti se acomodeaza ochiul cu lumina alba si o sa se mai duca "albastreala" din ele :)

Share this post


Link to post

Mai vorbim peste un an. La aceeasi putere, becul (filamentul) se consuma mai repede cu cat da lumina mai multa. Daca citesti specificatiile declarate de catre producator, +50% in lumina inseamna mult mai mult in scaderea duratei de viata (crestere exponentiala). Si nu uitati, faza mica este folosita mult pe timpul zilei, in afara localitatilor.

Share this post


Link to post

Nenea Tolin, vrei sa ne sperii. La anu` cumpar altele si gata. :P

Share this post


Link to post

30 EUR pe an pentru niste amarate de becuri? Sunteti nababi, mai baieti!

 

Nu ma intrebati de ce am dat 100 si ceva pe xenoane. Oricum, pentru curiosi: pentru ca 3 ani nu mi s-a ars niciun bec :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Am gasit recent niste becuri...Pt proiectoare am gasit BLUE VISION dar...pt faruri nu :( Ce ziceti? daca pun in proiectoare BLUE si in faruri X POWER se vede diferenta mare? PLSSS help me :) cu pareri :)

 

 

Scuze de calitatea pozei dar e facuta cu telefonu... :P

post-13772-1211842355_thumb.jpg

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Blue Vision au o lumină... aşa-zis albăstruie şi se pare că se ard cel mai des. Şi, părerea mea, arată şi cel mai kitchos.

X Power sunt foarte scumpe şi dacă ţi se arde unul o să cam plângi după el (şi, ocricum, plusul de lumină oferit nu e proporţional cu diferenţa de preţ).

O soluţie optimă cred că sunt Vision Plus. Eu am aşa ceva de vreun an şi ceva. Şi astea se ard (am schimbat vreo 3 până acum - asta în condiţiile în care nu mişc maşina de pe loc fără faruri aprinse). Măcar au preţ mai rezonabil.

Diferenţa de lumină între Blue Vision şi X Power cred că se vede. Nu foarte tare, dar se va vedea.

Aşa că te sfătuiesc să-ţi pui acelaşi lucru şi în proiectoare şi în faruri.

Poza pare a fi făcută la un OMV. Încearcă şi la benzinăriile Agip, eu de la ei iau.

Ori dacă ai drum prin Bucureşti sau pe cineva pe aici: http://www.aspad.ro/produse_auto_becuri.htm.

Share this post


Link to post

Aici aveti un link ce va spune ce tip de becuri vi se potrivesc de la philips: http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing&lang=en

 

Eu am pus pe masina mea H1 si H7 BlueVision (am incercat si VisionPlus care nu mi-au placut...) iar in semnalizari SilverVision.

In masina sotiei (Aveo 5 usi) am pus H4 X-treme Power care lumineaza mult mai bine decat originalele sau Bluevision. Pacat ca nu au H1 X-treme Power :(

Share this post


Link to post

Revin cu primele impresii dupa un drum de seara cu noile becuri Philips NightGuide. Lumina este foarte buna, usor galbena spre centrul soselei (probabil ca nu voi fi injurat prea des acum), iar albastrul nu prea il disting si doar un alb clar, dar per total farurile sunt mai puternice acum. Se simte clar diferenta fata de becurile Osram stock "made in Germany", pe care le-am avut 3 ani (probabil erau si "obosite").

Sunt multumit de investitia facuta (aprox 72 ron) si multumesc celor de pe forum care m-au directionat spre Aspad Baneasa (sper ca nu se considera reclama). Am schimbat doar becurile din faruri, cat de curand le voi schimba si pe cele de la pozitii.

O seara buna!

Edited by lsniculescu

Share this post


Link to post
Blue Vision au o lumină... aşa-zis albăstruie şi se pare că se ard cel mai des. Şi, părerea mea, arată şi cel mai kitchos.

 

De unde ai tras tu concluzia ca arata kitchos?

Share this post


Link to post

Ce să-i faci... Părerea mea.

Share this post


Link to post

Pai nu, pe bune, ce ti-a dat senzatia asta? Macar sa-mi dau si eu seama daca am ceva kitchos pe masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...