Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

@safari-hunter, conform pal-guide.com x-tremepower are aceiasi durata de viata cu visionplus, ca de altfel si cu bluevision.

 

Am testat 3 seturi de XP care au tinut numai 5-6 luni. Primul set de VP a tinut 1 anisor si ceva si pe acest considerent am pus de cateva saptamani tot VP.

Chiar daca se vor arde cu repeziciune, lumina pe care o dau XP si VP este mai mult decat satisfacatoare pentru mine, indeosebi noaptea.

Spun asta si pentru ca pretul acestora nu este foarte mare. :>

Share this post


Link to post

Este diferenta mare intre VisionPlus si un halogen obisnuit?

Share this post


Link to post

Inca un exemplu ca practica bate teoria ;)

AlexT, vezi ca am postat anterior un link unde poti vedea diferenta intre diversele tipuri de becuri.

Share this post


Link to post

Astazi mi-am pus si eu Vision Plus de la Philips,made in Germany,30 ron bucata.

 

 

M-am holbat tot drumul de seara la masinile din fatza si un pic pe peretii din parcare.

Sunt ok,luminozitate mai mare fata de cele normale dar totusi nu cred ca cu 50% asa cum se lauda ei.

Un 30 % e mai apropiat de realitate.

 

Ca o pura constatare,un plus pt fiabilitate becului Narva made in de,pe care am si uitat cand naiba l-am pus in far,si un minus pt philipsul made in ko, care s-a ars destul de repede.

 

Acum merg pe vision plus..

Share this post


Link to post

Pana la urma pe matiz ce pun.. h4 sau h7?

Si o recomandare intre VisionPlus si BlueVision ?

Share this post


Link to post

Pe cutia farului am vazut ca bluevision are 4 stele jumate,iar vision plus are 5 stele.Ca pret sunt la fel.

Share this post


Link to post

H4

Share this post


Link to post

Mersi :) Am pus Vision Plus. Are 4 stele. Se vede diferenta.

M-am cam panicat ca nu mai puteam sa pun clema aia la loc.

Apoi m-am gandit s-o apas in jos si.. TA DAM :P

Share this post


Link to post

Dupa 11 luni de la montare, iar am ramas fara faza scurta la becul din stanga. Becul cumparat a costat 4-5 lei marca LOHUIS. La banii astia tot a tinut ceva. Vopseaua din capat e decolorata si crapata .Zici ca se decojeste. Ca si intensitate a lumini parca era ceva mai slab decat cel din dreapta. Asta din urma find in functiune de 2 ani jumate.

Ma surprinde insa durata de viata a becului din dreapta (2 ani jumate). Cel din stanga s-a dus dupa 1 an jumate. Mai am in trusa de rezerva un bec original (Philips facut in Korea), asa ca o sa-l pun si sa vedem cat va tine.

E posibil sa existe o probl. electrica de se arde numai becu din stanga , sau doar e super rezistent cel din deapta.?

Share this post


Link to post

Dupa 11 luni de la montare, iar am ramas fara faza scurta la becul din stanga. Becul cumparat a costat 4-5 lei marca LOHUIS. La banii astia tot a tinut ceva. Vopseaua din capat e decolorata si crapata .Zici ca se decojeste. Ca si intensitate a lumini parca era ceva mai slab decat cel din dreapta. Asta din urma find in functiune de 2 ani jumate.

Ma surprinde insa durata de viata a becului din dreapta (2 ani jumate). Cel din stanga s-a dus dupa 1 an jumate. Mai am in trusa de rezerva un bec original (Philips facut in Korea), asa ca o sa-l pun si sa vedem cat va tine.

E posibil sa existe o probl. electrica de se arde numai becu din stanga , sau doar e super rezistent cel din deapta.?

 

 

Pai eu zic ca e mai posibil sa fie o problema electrica.

Share this post


Link to post

stie cineva unde pot monta (calitate , pret bun) in TM niste faruri de ceata aftermarket pe Aveo ? ...in afara de dealer care are preturi nesimtite

Share this post


Link to post

Cum schimb becul de la pozitie? Ma refer in special la cel din dreapta, unde exista o cutie neagra si nu pot ajunge la beculet. In stanga se scoate usor palnia de la spalator. Ca doar nu stau sa demontez grila si farul.

Share this post


Link to post

Demontezi "cutia neagra" sau... grila si farul :D

Share this post


Link to post

Mai bine il las asa...prea multa munca, e posibil sa-mi ramana piese la montaj :P

Share this post


Link to post

La 2 ani si 22k km am inlocuit becul in farul din dreapta,Osram made in Germany,trebuie sa fac reglaj la far?

Share this post


Link to post

Nu, daca nu bate aiurea.

Share this post


Link to post

Multumesc Le Maitre, o sa verific cand se face seara.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Salutare

Mi s-a ars becul de frana de pe stanga spate (Aveo sedan). Stie cineva cum se demonteaza tripla? In carte arata ceva ca se scot 2 suruburi si cam atat, dar tine ceva si mi-e frica sa nu rup ceva.

Stie cineva?

Multam

Share this post


Link to post

Tragi, iti arata si in manualul de utilizare cum se schimba.

Share this post


Link to post

Sie cineva cine este adevaratul producator de becuri si beculete Philips? adica. radacina, adevaratul producator. Multam.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Tragi, iti arata si in manualul de utilizare cum se schimba.

 

Da , am vazut, dar dupa ce desfac cele doua suruburi din dreapta triplei, tine ceva in partea stanga si imi e sa nu rup ceva :)

Share this post


Link to post

In partea opusa sunt doua stifturi din plastic pe care le rupi daca tragi stramb. E normal sa iasa mai greu prima data. Daca introduci o parghie, din plastic/lemn (sa strici vopseaua), desprinzi stifturile si iese usor. Merge si cu degetele, dar trebuie sa tragi simultan si uniform din ambele parti.

 

Sfatul meu: daca n-ai reusit in primele 5 minute, pune pe altcineva.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Salut

 

Ce ziceti de diferenta de lumina la un cruze ,lumini de pozitie, stinga bec cu led dreapta bec normal original .

 

 

 

post-29953-023830700 1287517180_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...