Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

Asta este parerea omului. Poate incercam si noi sa avem becuri care sa imite xenonul. Eu daca nu mi-am permis sa iau o masina dotata cu xenon din fabrica nu vad motivul sa nu-mi iau niste becuri care sa-l imite. Asta este parerea mea...

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Pai asta este ideea, ca nu imita xenonul, nu se vede albastru, este doar lumina alba, atat. Nu le-am luat sa imite ceva, le-am luat sa lumineze mai puternic, atat. De asta am intrebat, unde e kitchul?

Share this post


Link to post

Xenonul nu are lumina albastra. Este tot alba, insa un alb mai "rece". Exista becuri care-l imita foarte bine.

Share this post


Link to post

Mi se pare kitch (unul mic şi aproape insesizabil, ce-i drept) faptul că atunci când te uiţi în far (ziua, cu farul stins) se vede sticla albastră a becului, care se reflecă îşi în oglinda farului.

În principal e o problemă de... pitic. Probabil că oamenii normali nici nu observă. :)

Share this post


Link to post

O sa-ti pun maine o poza cu farurile, sa vezi cum se vad. Nu sunt becuri din alea de obor, de coloreaza tot farul in albastru, daca nu te apropii la un metru minim nici nu-ti dai seama ca e alt bec.

Share this post


Link to post

La mine plasticul/sticla de la pozitii e albastru/a...inseamna ca e kitsch? :D

Share this post


Link to post

Kitch-ul e o chestiune de gust.

Iar gustul e personal (individual). Şi nu poţi să te c... în el.

"Gustul de grup" se cheamă modă.

 

Şi, referitor la întrebarea ta: s-ar putea să însemne pentru mine (totuşi nu mă pronunţ până nu văd), dar pentru marea majoritate nu.

Aşa că stai liniştit. Sau fă un sondaj de opinie, dacă nu mai poţi dormi :) .

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Intrebarea mea era una foarte retorica. Daca te-ai simtit nu e problema mea... :D

Share this post


Link to post
H4 sint, incearca ceva Filips 30% (sau mai bun), gasesti pe la benzinariile Agip destul de ieftin 28RON bucata parca.

 

Eu am pus philips H4 silver vision de cca 6 luni si sunt foarte multumit de ele. Le-am cumparat de la o benzinarie AGIP din Pitesti

post-6875-1211965105_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Acest far are becuri BlueVision (pozitie, faza scurta, faza lunga) si SilverVision (semnalizare)

post-5070-1211983914_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tu ce dreaq de culoare ai la semnalizatoarele fata?

 

Vezi sa nu ramai fara talon. ;)

Share this post


Link to post
Tu ce dreaq de culoare ai la semnalizatoarele fata?

 

Vezi sa nu ramai fara talon. ;)

 

becurile Philips SilverVision pentru semnalizare sunt argintii cand sunt stinse, iar cand se aprind se fac galbene(portocalii). deci nu are nimeni pentru ce sa ii ia talonul.

Share this post


Link to post

Aha, ok, m-am lamurit acum. Credeam ca are si semnalizatoarele cu tenta albastra. =))

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Legat de albastreala care se vede in farurile masinilor echipate cu Philips Blue-Vision, atasez niste poze.

post-5484-1212045890_thumb.jpgpost-5484-1212045921_thumb.jpg

post-5484-1212045927_thumb.jpgpost-5484-1212045932_thumb.jpg

 

Eu zic ca nu se vad la fel ca cele de obor, care coloreaza tot farul in albastru, sunt discrete iar lumina nu este albastra ci alba!

Share this post


Link to post

Hmm, cam sar in ochi :P

Share this post


Link to post

Tu ai si masina albastra si chiar nu se vede rau.

Share this post


Link to post

Am citit topicul si nu m-am lamurit . Ce tipuri de bec are Lacetti ?

- far H4 ?

- proiector H3 ?

 

Cine ma lamureste ?

Share this post


Link to post

Dacă aş şti, ţi-aş spune. Dar nu-i mai simplu şi mai rapid să te uiţi în manualul maşinii, la sfârşit?

Nu de alta, dar posesorii de Lacetti sunt mai puţini şi s-ar putea să dureze ceva până intră vreunul pe aici...

Share this post


Link to post

Far H7

Share this post


Link to post

Depinde ce ai! Lacetti sedan? Sau hb? :D la sedan e H7 si la hb e H4 :P La proiectoare sunt la fel(adica H3... parca...).

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

La sedan:

 

far: faza scurta H7, faza lunga H1, pozitie: W5W, semnalizare PY21W

proiector: H27W/1

 

La HB:

 

far: faza scurta si lunga un singur bec H4, pozitie W5W (cred)

la proiector nu stiu :(

Share this post


Link to post

Prin amabilitatea dealerului din Oradea am inlocuit un bec de proiector care s-a ars cu putin inainte de a iesi din tara. Toata operatiunea a durat numai 10 minute din care 6 alocate operatiunii in sine. Pret 78 RON. Combinatia reusita s-a bazat pe amabilitate, promptitudine si ...plata cash :D din care 56 becul.

Share this post


Link to post

In concediu, undeva prin Franta, mi s-a ars becul de la pozitia stanga fata; apoi schimbat in 5min in parcarea unui supermarchet de unde am cumparat set becuri W5W cu 1,2 euro. Este primul bec ars, dupa cel de far de asta iarna, dar fara alte probleme in 3 ani.

Share this post


Link to post

La un an si jumatate, 30k km, s-a ars becul de la faza scurta, pe dreapta. Conform sfaturilor de pe forumuri, am purces la cumpararea unor Philips H4 Vision Plus; n-am avut timp de pierdut sa ma duc la Aspad, unde costau 18 RON unul, sau 36 la pachet de doua, si am platit scump de tot (80 de RON doua bucati) in Praktiker... asta este, boieria costa.

Fata de cele vechi, lumina este considerabil mai puternica si bat putin mai departe; a trebuit sa las farurile mai jos din reglajul din bord. Eu zic ca merita investitia.

Share this post


Link to post

Orice bec din lumea asta imbatraneste. Adica, pe masura ce functioneaza intensitatea luminoasa pe care o ofera, in aceleasi conditii de alimentare, scade. Impresia ca dupa un an si jumatate, mai mult sau mai putin, un bec nou lumineaza mai puternic decat cel vechi care s-a ars este in buna parte doar o... impresie. Imi aduc aminte de testele lui Senna, care a probat vreo 3 soiuri de becuri si rezultatele au fost cat se poate de apropiate.

In al doilea rand, si poate chiar mai importanta, e perceptia. Cand mi-am pus xenoanele am crezut ca a dat cineva cu var pe strada in fata mea. Dupa vreo cateva luni, mi se parea ca toti cei care aveau xenoane erau mai albe decat ale mele :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...