Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

Pe ploaie Osramurile acestea sunt VARZA... zero, nimic. bezna!

Alte marci sunt bune in aceleasi conditii de vreme si la aceeasi temperatra de culoare ?

Share this post


Link to post

Nu am nici o problema cu marca, consider doar ca seria "cool blue" (temperatura de culoare) este inadecvata conditiilor sus amintite.

 

Acum am montat o pereche de becuri "White Hammer" , unele voci spun ca ar fi produse tot de Osram, si cu astea sunt multumit.

 

White Hammer

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Salut!

Bordul la Chevrolet Kalos nu este greu de desfacut.L-am descfacut si mi-am schimbat becurile cu leduri (nu mai suportam verdele acela urat) am pus leduri albe, deci nu e greu de desfacut sunt 5 suruburi in total.

Share this post


Link to post

Am un Chevrolet Aveo Sedan 1.4 din 2009 si as dori sa imi pun xenoane pe faza scurta si din cate am inteles am nevoie de H4. Eu am gazit la un magazin din Timisoara (CarSystems) 2 modele de H4 : Instalatie Becuri Xenon, Carguard HB/4 201 6000K, tip bec HB/4 faza scurta, 6000 K sau Instalatie Becuri Xenon, Carguard H4 H/L 201 6000K, tip bec H4 faza lunga / scurta, 6000 K.

Intrebarea mea este: daca se potriveste primul model HB4 sau doar al2lea H4? (HB4 costa 180lei si H4 325lei)

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Ce becuri recomandati pentru faza scurta la un Kalos 16v ? Mi s-a dus si mie cel de pe fata stanga. Multumesc. PS : un tutorial cum sa pot schimba eu, sau sa nu imi prind urechile pe acolo :P ?

Edited by NED

Share this post


Link to post

Am schimbat azi un bec de frana pe dreapta. 5 lei setul de 2 becuri. 3 suruburi trebuie desfacute, 2 cu tubulara de 8 mm si unul cu cea de 7 mm.

Share this post


Link to post

L-am schimbat intre timp. Sunt becuri normale w5w, acoperite cu un cauciuc verde pt culoare. Pentru a ajunge la ele trebuie scoasa consola centrala, se desfac suruburile de la cutia cu instrumente de bord, iar pe spatele ei sunt 4 socluri cu becuri

 

Salut!

 

Spune-mi si mie ce fel de w5w sunt? Am si eu arse 2 in bordul spark-ului si vreau sa le inlocuiesc.

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Nu sunt becuri normale de pozitii de 5W ci de 3W. Sunt in acelasi glob de sticla dar de putere mai mica. Au un manson verde care se scoate de pe cel ars si se remonteaza pe becul bun. Vezi:

 

 

post-9166-0-12668000-1434607899_thumb.jpg

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Salutare prieteni! De cateva luni mi-am achizitionat un Kalos (2004). Toate bune si frumoase, masina merge impecabil, insa la farul din stanga, soclul de la becul de pozitie s-a sfaramat, astfel ca nu mai sta in locasul lui. Am tot cautat pe la zeci de magazine de piese din Bucuresti si din tara dar si pe net insa fara rezultat. Nu prea ma incanta sa caut la dezmembrari intrucat e un plastic firav, care cu trecerea anilor...se coace. Asadar am nevoie de ajutorul vostru pentru a gasi un soclu de bec de pozitie. Din cate am citit, ar fi cam acelasi cu soclul de semnalizare de pe Matiz. V-am atasat si o poza cu structura acestuia.

post-45414-0-22885600-1471802649_thumb.jpg

Edited by ciprianvf9

Share this post


Link to post

Soclul becului pare sa fie OK, dar trebuie sa il bricolezi ca sa intre in far in locasul pt bec.

 

Share this post


Link to post

Aia ii doar o monstra si nu soclul lui, Ches.

Share this post


Link to post

Am schimbat un bec de pozitie(5w) pe partea dreapta. Mi-am cam prins degetele pe acolo. A trebuit sa dau farul jos ca nu aveam loc sa ma desfasor din cauza carcasei filtrului de aer. Trebuie tras cu tot cu soclu pentru a schimba becul

Share this post


Link to post

Salutare, becurile din spatele vitezometrului sunt aceleasi si pentru panoul de climatizare automata pe Lacetti sau sunt leduri? Intreb pentru ca afisajul unde arata temperatura este tot timpul inchis. 

https://piese.radacini.ro/iluminare-si-semnalizare/bec-panou-instrumente-bord-cod-94535598.html

 

Share this post


Link to post

Nu stiu daca mai este util raspunsul dar pot sa-ti confirm ca la climatizarea manuala nu sunt LED-uri ci becuri cu capison verde. Am umblat eu mai demult la blocul de comenzi. 

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...