Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

Eu cum am zis le-am vazut pe o cotoarba de dacie din 1989, pe toate 4 farurile. Mi-a zis ca le-a luat din Buzau de la un magazin de acolo. Insa cum am zis , nu prea imi place cum bat. Bine parte din cauza farurilor respective aiurea reglate .

Le-a pus si pe farurile interne ( de faza lunga) si pe cele externe. Mai mult vrea sa impresioneze cu farurile acelui harb. Nu mai face masina ( e tufis de rugina ) cat au costat becurile alea ( 120 ron /bec :o ). Dar ce vrei , sta la tara.

Share this post


Link to post
Nu vreau sa stiu ce poti pati daca te ia vreun control RAR sau te duci la inspectia tehnica cu asa ceva in far.

 

Mereu ne este teama de ce ni se poate intampla daca suntem controlati, dar daca nu? Ce ni se poate intampla daca lumina de drum este necorespunzatoare si avem un tragic incident? Ce se intampla daca...? Pentru asta nu trebuie sa asteptam consecintele unui control efectuat de RAR.

Share this post


Link to post

@ Safari Hunter: Nici nu ma bate gandul sa imi pun asa ceva pe masina. Nici mie nu imi convine cand vine cate unul de pe contrasens si vrea sa ma impresioneze orbindu-ma cu farurile lui bixenon sau cu xenoanele de 55W puse pe proiectoare. Aplic vorba, ce tie nu iti place altuia nu-i face. Xenonul pe far , in mod normal are rol de imbunatatire a vizibilitatii, la romani are rol de impresionare a celor din jur ca " ce jmeker sunt eu ku xenoane in faruri".

 

Sunt de acord cu controalele RAR. Chiar cu cateva luni in urma am fost oprit la un astfel de control.

Share this post


Link to post

Si eu sunt de acord cu aceste controale, dar ce sansa ai ca sa fii subiectul unuia daca nu iesi in evidenta in mod semnificativ?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Mai eu am kit xenon de 35w pe masina si asta nu din cauza ca vreau sa impresionez ci din cauza ca mi se ardeau mereu becurile si am iesit mai ieftin cu un kit xenon decat sa schimb la 3 luni un set de becuri bune.

 

Daca farurile sunt reglate bine, un xenon de 35w nu deranjeaza.

Mai inainte pusesem de 55w. Deh nu l-am ascultat pe BogdanG.

Cand mi-am dat seama ca deranjeaza in trafic (eram ind rum spre Strasbourg) le-am dat imediat jos si am oprit la prima benzinarie sa cumpar 2 becuri.

M-am intors in tara, am schimbat thanks to BogdanG kitul de 55w cu unul de 35w si nu mi-am luat niciun flash de cand le-am pus.

 

Poti sa ai in schimb si cel mai de kkt bec pus in far, daca farul e reglat prost, nici nu lumineaza bine si mai f_ti si ochii celorlalti. :)

Share this post


Link to post

Tudorica, tati, cand o sa mai cresti o sa realizezi mai bine ce e aia "fake". Daca te referi la standarde, poate indraznesti sa le citesti mai intai.

Share this post


Link to post

Salut!

Tocmai am schimbat un bec de far Philips NightGuide, dupa doar 15 luni de utilizare, perioada in care am fost foarte multumit de lumina oferita. Sa fie de vina mersul aproape permanent cu farurile aprinse? Comandat online aceleasi becuri la Aspad si primit coletul in 24h.

Share this post


Link to post

Pana la urma, cat costa un set de xenon pentru Aveo/kalos ?

Eu am gasit niste chestii care ajung pe la 1000ron pentru ambele faruri, ceea ce nu ma incanta deloc.

Share this post


Link to post
O sa pun cu cele de 35 w care le am acum imediat ce o sa ies din B si o sa pot.

Astea de 35w sunt mai decente dar si mult mai puternice decat becurile philips x-tream. :)

 

Si uite asa o barba avea. Cum cine, marmota cu ciocolata! Si uite asa trecura vericule 3 luni +, de la ziua cand zisesi ca iesi din B sa ne faci o exemplificare. Sau poate locuiesti in zona Rahova, Jilava > :) ?

Sau poate nu fu vreme faina de poze?

Share this post


Link to post

pe cuvint de onoare, am citit toate 23 de pagini ale topic-ului insa nu am inteles pina la urma de care bec merge in proiectoarele de la Kalos 2005? H3 sau http://philips-shop.ro/7293.p.html PGJ 13 asta.

nu de alta, dar aseara am mi-a iesit o pisica in cale si ca rezultat al coliziunii m-am ales cu bumper crapat si proiector care nu arde. Din cite am putut sa vad s-a rupt filamentul becului din proiector de la soc. in rest proiectorul e intreg.

Edited by sasa2

Share this post


Link to post

Astazi am observat ca am un bec ars la panoul de la climatizare. Faza nasoala e ca nu am gasit becuri cu acel capacel verde si am montat niste leduri albe. Stie cineva pe unde pot gasi becuri care sa faca o lumina egala pe toata suprafata panoului? Sincer nu vreau sa le las asa cum sunt acum. Mai jos sunt poze cu becurile care le-am scos si cu rezultatul de acum.

Cine vrea poze cu procesul tehnologic sa anunte poate facem un tutorial si la Aveo

post-6548-1245086392_thumb.jpg

post-6548-1245086427_thumb.jpg

Edited by codeman

Share this post


Link to post

azi tot cautind becuri pentru proiector am hotarit sa schimb becurile din faruri. Am luat Philips Night Guide, aprox. 90 RON setul (320 lei moldovenesti). am scos becul si surpriza in far erau tot philips made in Germany. Diferenta de lumina 0. degeaba am dat banu )))). acum am un set de rezerva. bec stinga - ce era in far, dreapta - Philps Night Guide pe care l-am pus azi.

post-18332-1245088227_thumb.jpg

Edited by sasa2

Share this post


Link to post

Rectific! pe timp de noapte am verificat si mi s-au parut mai bune night guide. chiar poti deosebi cele 3 zone de lumina. deocamdata multumit, sa vad in afara orasului cum va fi.

Share this post


Link to post
Si uite asa o barba avea. Cum cine, marmota cu ciocolata! Si uite asa trecura vericule 3 luni +, de la ziua cand zisesi ca iesi din B sa ne faci o exemplificare. Sau poate locuiesti in zona Rahova, Jilava > :) ?

Sau poate nu fu vreme faina de poze?

In maxim 2 saptamani am un drum pe timp de noapte si promit sa fac poze. Uitasem. :P

Share this post


Link to post

Nu vreau sa mai deschid alt topic, am si eu o intrebare pentru posesorii de Aveo sedan, e normal sa se aprinda lampile de reverse atunci cand tragi frana de mana ?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu nu este normal.Totusi...poate ai bagat in marche arier, ai tras frana de mana si ti s-a parut ...

Share this post


Link to post

Nop, au intervenit meseriasii de la celebrul service din Craiova si au schimbat acum doi ani una din triplele spate.

Share this post


Link to post

Nu e normal. Dar de acum 2 ani, tocmai acum ai vazut "fenomenul" acesta?

Share this post


Link to post

Din pacate da, acum o sa le verific toate becurile cum se aprind si o sa revin cu amanunte.

Share this post


Link to post
Noul set de Xtreme Power made in Alemania. :D

 

Ca sa citez un clasic in viata :D , astazi fu ziua cand primul X Power a sucombat. Exact 6 luni de utilizare si cca. 30000 km. As spune o imbunatatire cu 1 luna fata de precedentele, dar deloc semnificativ fata de alte asteptari.

Am trecut pe Vision Plus, care la numai 50% de stralucire in plus au functionat peste 1 an.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Tot legat de becuri, am cautat pe aici si ceva legat de lumina din torpedou. Nu am gasit niic.

La Aveo 1.4 care detineti, aveti lumina in torpedou ? La mine nu este.

Share this post


Link to post

Nici nu ai nevoie de lumina speciala pt torpedou pt ca se vede foarte bine cu plafoniera.

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

@safari-hunter, conform pal-guide.com x-tremepower are aceiasi durata de viata cu visionplus, ca de altfel si cu bluevision.

Mi-a murit si mie un bec osram venit odata cu masina (putin peste 2 ani si 40ooo km). Am dat iama in primul magazin si am luat un bec selum (facut la fieni). Lumina slaba.

Cu prima ocazie o sa-mi iau un philips premium. E tentant si un hella, ambele ~ 15ron/buc.

Share this post


Link to post

Selum sunt beton, nu se ard usor, tin vreo 10 ani.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...