Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

eu am ajuns relativ usor...am fost indrumat de gps... :D

 

nici pe mine nu m-au dat pe spate...cu prima ocazie cred ca trec si eu la "juma' de pret"..

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Mda, si mie mi-a murit unul din becurile ce lumineaza numarul. Incercand sa-l scot, m-am taiat la deget. Cu prima ocazie, am sa inlocuiesc beculetul.

Share this post


Link to post

la mine s-a ars faza scurta la farul din dreapta... sambata inlocuiesc becu'... sper sa reusesc fara sa apelez la service.

Share this post


Link to post

Ori nu mai stiu eu sa caut, ori nu s-a mai lovit nimeni de asta:

Vreau sa dau jos semnalul fata tip Jedi - s-a aburit. A mai facut cineva operatiunea asta? Aud ca pe la tinichigerii programarile de fac la sfarsitul lui februarie si nu prea am chef sa astept.

Share this post


Link to post

1. Dai jos grila

2. Dai jos farul

3. Cu ceva indemanare, dai jos semnalul

Cel mai neplacut este surubul de fixare laterala (spre aripa). Iti trebuie o surubelnita cat mai scurta si o mana cat mai... lunga si subtire :) La o adica o poti baga si pe dedesubt :D

Share this post


Link to post

Multumesc foarte mult.

Nu ma sperie si am toate conditiile la firma. Din explicatia ta pare foarte simplu, dar ma sfatuiesti sa o fac "home" sau mai bine astept programarea? Ai mai facut-o tu sau altcineva?

Share this post


Link to post
Din explicatia ta pare foarte simplu, dar ma sfatuiesti sa o fac "home" ??

 

Daca ai sculele si priceperea necesare acestei operatii de apendicita atunci : DE CE NU? Poti observa si pe acest link ca operatiile din manual care nu par tocmai complexe. Si apoi nu cred ca mecanicii de la Radacini ne-ar scrie impresiile pe forum despre experienta acumulata. :D

Manual Kalos

Share this post


Link to post
A mai facut cineva operatiunea asta?
Ai mai facut-o tu sau altcineva?

 

In principiu, ca sa zicem asa, daca ti-am raspuns dupa primul post, inseamna ca am facut-o, nu-i asa? :)

Daca poti (sau sti pe cineva care poate) tine o surubelnita in mana, atunci... fa-o! :D

 

M-am gandit ca poate trebe' si vreo dovada...

post-482-1201278054_thumb.jpg

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

No ofence, please! Intrebam doar in ideea ca parea mai complicata "apendicita".

Oricum fotografia imi e de un maaaare ajutor! In primul rand pt. ca abia acum realizez ca metoda recomandata de tine pare mult mai simpla decat ceea ce am vazut la diBas cu 3,5 ani in urma! De la o varsta ma mai lasa memoria, dar cu siguranta nu au dat farul jos si s-au chinuit pe sub masina o gramada, au dat jos si aparatoarea de noroi de la roata (pe care, evident, nu au mai pus-o la loc cum a fost, se poate observa si acum).

 

Sar'na mult amandurora pentru ajutor! Acum chiar sunt hotarat sa o fac "acasa".

Share this post


Link to post

Ei asa fac, pe sub masina. E mai complicat dar cineva i-a invatat ca daca tot ai elevator, trebuie sa il folosesti!

Operatia e simpla, singura problema pe care o poti intampina este o inexplicabila rezistenta la scoatere a farurilor (stau fixe si dupa ce le desfaci prinderile). Se rezolva cu putin curaj. :)

Share this post


Link to post
Nu in Austria, in Ungaria. ;)

 

Vezi in carrefour niste seturi de becuri diferite + sigurante la pachet. Sunt in jur de 16 RON.

Merci de sfat...oricum pt. "un drum in Austria" treci prin Ungaria asa ca nu era extrem de falsa mentionarea mea. Acest set de 16 ron e dedicat pt. Chevy sau sunt niste generalitati?

Share this post


Link to post

Nu e pt chevy e unul universal. Contine becurile uzuale. cand mi s-a ars un bec de la numar l-am gasit in setul ala. :) )

 

Mai departe n-am verificat sa vad ce mai contine. Stiu ca erau cu H1 sau cu H4 sau cu H7. Adica un singur bec de far, restul pt semnalizatoare, etc.

Eu mi-am luat cu H1 ca n-aveam rezerva pe faza lunga. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Salut sry nu am stat sa citesc toate cele 6 pag despre acest subiect...Am un Chev Spark si doresc sa schimb becuri de pe fata.. In carte scrie ca sunt 2*55w/60 Halogen...Ce bec imi trebuie am auzit ceva de H3...alti spun H4..doresc sa stiu de la cineva care are spark si cunoaste sigur...pt k nu are rost sa cumpar un set si asa ajunge un Blue vision in jur de 1 milion..O sa mearga astfel si faza scurta si lunga..ca la un bec normal?... Multumesc

Share this post


Link to post

Sa nici nu citesti, n-are rost, pierzi vremea, mai ales ca gasesti in Manualul de Utilizare, cred ca trebuie un H1 sau un H3.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
...si asa ajunge un Blue vision in jur de 1 milion..O sa mearga astfel si faza scurta si lunga..ca la un bec normal?... Multumesc

 

Ce rost are sa dai bani pe "Blue vision", te poti orienta catre un set de "xenon" de 100w din targ. NU cred ca e mai mult de 10 ron.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma bate gandul sa schimb becurile si din cate am citit sunt H4.

Merita un set de Philips Blue Vision ?

Share this post


Link to post
Si pe mine ma bate gandul sa schimb becurile si din cate am citit sunt H4.

Merita un set de Philips Blue Vision ?

 

Philips xtreme power. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Dupa sapaturi adanci, am observat ca nu merita sa schimb becurile cu halogen stock cu alte becuri halogen.

Cred ca voi trece la Bi-Xenon. :D

Share this post


Link to post
Sa nici nu citesti, n-are rost, pierzi vremea, mai ales ca gasesti in Manualul de Utilizare, cred ca trebuie un H1 sau un H3.

 

Te informez ca am citit in manual si mai mult de 55W/60 *2 nmk nu scrie :( :( De aceea am intrebat si ma gandeam ca poate primesc vreun rasp...Dar vad ca primesc alte variante decat cele care deja le mai auzisem h3, h4... Pana la urma ori o las balta ori ma duc la aia la chev si intreb :P

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Primeste un sfat prietenesc: invata sa scrii, altfel prevad ca nu o sa faci multi purici pe aici .

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Mersi de sfat dar mai explicit te rog... Ce sa invat sa scriu? eu m-am exprimat asa cum am stiut...Dk nu aveam nevoie de vreo info sau de ajutor in leg cu becurile...Nu il ceream.. ms

Share this post


Link to post
Salut sry nu am stat sa citesc toate cele 6 pag despre acest subiect...Am un Chev Spark si doresc sa schimb becuri de pe fata.. In carte scrie ca sunt 2*55w/60 Halogen...Ce bec imi trebuie am auzit ceva de H3...alti spun H4..doresc sa stiu de la cineva care are spark si cunoaste sigur...pt k nu are rost sa cumpar un set si asa ajunge un Blue vision in jur de 1 milion..O sa mearga astfel si faza scurta si lunga..ca la un bec normal?... Multumesc

 

Salut!

Mai bine uita-te cu atentie (se vede foarte clar scrisul pe tablita de langa bec) si atunci o sa stii sigur.

Pentru matiz este H4.

:o fftopic:

PS: Stie cineva cum se schimba becul la Matiz (mi s-a ars faza scurta pe stanga si nu am reusit decat sa ii desfac o siguranta...)? Din pacate nu am gasit prin forum...

Share this post


Link to post
Salut!

Mai bine uita-te cu atentie (se vede foarte clar scrisul pe tablita de langa bec) si atunci o sa stii sigur.

Pentru matiz este H4.

:o fftopic:

PS: Stie cineva cum se schimba becul la Matiz (mi s-a ars faza scurta pe stanga si nu am reusit decat sa ii desfac o siguranta...)? Din pacate nu am gasit prin forum...

 

Da la bec inca nu am ajuns sa-l desfac..dar mersi de sfat..o sa ma uit :) THX

Share this post


Link to post

@popa_alexandru

 

Nu mai folosi limbajul mirc, litera mare la inceput de propozitie, etc.

Share this post


Link to post
@popa_alexandru

 

Nu mai folosi limbajul mirc, litera mare la inceput de propozitie, etc.

 

aaa ok nu stiam ms mult :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...